آلات موسیقی

بهترین مارک کمانچه +۸ مدل بهترین کمانچه

best-fiddle

کمانچه سازی آرشه ‌ای زهی از موسیقی ایران است.از اجزای آن می توان به  شکم، دسته، سر و پایه‌ای که روی زمین یا زانوی نوازنده قرار می‌گیرد، اشاره کرد. این ساز زهی ایرانی به طور قائم در دست چپ قرار می‌گیرد و انگشتان نوازنده روی سیم می‌لغزند، آرشه هم با دست راست روی سیم کشیده می‌شود. در گذشته کمانچه دارای ۳ سیم بوده است، گاهی ۲ سیم اول و دوم مضاعف انداخته می‌شد اما امروزه این ساز با ۴ سیم ساخته می‌شود.

اگر شما هم قصد خرید بهترین کمانچه  را دارید با سوالاتی مانند بهترین کمانچه چیست؟ کدام کمانچه خوبه ؟پیش از خرید بهترین کمانچه به چه مواردی  باید توجه کنیم ؟ مواجه می شوید.

ما در این مقاله تمام تلاشمان را می کنیم تا راهنمای خرید بهترین  کمانچه را  به همراه لیستی از بهترین کمانچه ها به شما پیشنهاد بدهیم.

اگر می خواهید خریدی با قیمت مناسب داشته باشید، یا تمایل دارید بهترین کمانچه با کیفیت را سال ها از آن استفاده کنید . هم اکنون این فرصت را از دست ندهید و تا انتها با سبدت همراه باشید. در ضمن روی تعدادی از محصولات پیشنهادی به صورت محدود ،تخفیف هم خورده که با خرید به موقع آن میتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

معرفی اجزای تشکیل دهنده ی ساز کمانچه

۱.خرک:

خرک نام یکی از بخش های کمانچه، میباشد که جنس آن از استخوان و یا چوب می باشد. شیارهایی روی این قسمت وجود دارد که عمق کمی دارد و سبب می شود که فاصله ی سیم ها از یک دیگر ثابت باقی بماند.

۲.کاسه ی طنینی:

کاسه ی طنینی تقریباً به شکل کره و تو خالی است. سطح بالایی آن باز است که روی آن پوست می کشند و روی آن خرک را نصب می کنند. با قطعاتی از جنس صدف یا استخوان، سطح بیرونی کاسه را برای زیبایی تزئین می کنند. پشت کاسه ی برخی از کمانچه های محلی باز است که همین امر سبب ایجاد صدای قوی تری می شود.

۳.دسته کمانچه:

دسته ی کمانچه  از جنس چوب ساخته می شود، این قسمت لوله ای تو پُر است و طول این دسته حدود ۲۵ و قطر آن ۳ سانتیمتر و به صورت مخروطی شکل می باشد. قطر دسته در محل دسته کم تر می شود. در دسته هایی که دستان بند ندارند یک طرف آن به کاسه و طرف دیگر آن به سرپنجه متصل می شود.

۴.سرپنجه:

سرپنجه ی کمانچه در ابتدای طول دسته میباشد و جنس آن مانند دسته از چوب ساخته می شود سطح رویی آن تو خالی است و چهار گوشی به صورت زوج در دو طرفش دارد. سرپنجه زایده ای در انتهایش دارد که نام آن صراطی یا تاج میباشد که به طول نهایی ساز می افزاید.

۵.پایه:

پایه ،میله ای باریک و متحرک است طول آن ۱۰ سانتیمتر میباشد و در هنگام نوازندگی یک سر آن به انتهای کاسه متصل می شود. در انتهای پایه یک زایده ی پهن میباشد که روی پا یا زمین قرار می گیرد..

۶.سیم گیر:

یک قطعه کوچک از جنس فلز در کمانچه وجود دارد که اسم آن سیم گیر می باشد. در انتهای کاسه، سیم گیر نصب شده است و یک سر سیم ها به آن متصل میشود. همینطور پیچ های کوچکی برای کوک کردن بر روی سیم گیر وجود دارند که به منظور کوک دقیقتر سیم ها قرار داده شده اند.

۷.شیطانک:

شیطانک در کمانچه، به استخوان یا چوب باریک و کم ارتفاعی گفته میشود که به عرض دسته، بین سرپنجه و دسته قرار دارد و از روی شیارهای کم عمق ، سیم ها عبور می کنند و به گوشی ها می روند.

 • وسعت صدای ساز

صدای کمانچه، وسعتی در حدود سه اکتاو دارد و چون کوک های مختلف دارد، به علت عدم وجود دستان بند تمامی فواصل موسیقی ملی مانند پرده، نیم پرده و ربع پرده در آن قابل اجرا است. وقتیکه با انگشت روی سیم اول بگذارید تا حدود یک اکتاو زیرتر را میتوانید اجرا کنید.

 • تعداد و جنس سیم ها

کمانچه ۴ سیم با ضخامت های متفاوت دارد. استفاده آکورد کامل سیم های ویولن برای کمانچه معمول است.

 • جنس و کیفیت پوست کمانچه:

پوست ساز می بایست پوست بره تودلی یا  روده گوسفند باشند  چراکه فشار خرک ساز برروی  پوسته است.

برای تولید صدای خوب و طبیعی باید از پوستهای یک دست و یک تکه استفاده شود.

باید پوست، کهنه و فاقد هر گونه بو یا چربی اضافه باشد.در مناطق مرطوب ایران بر روی دهانه ساز از پوست ماهی نیز استفاده می شود.

انواع مهرهای کمانچه

کمانچه های تولیدی از نظر سایز به دسته های زیر تقسیم می شوند:

نرمال

آلتو

باس

کنترباس

اندازه مناسب کمانچه

اندازه کاسه در سه سایز بزرگ ، متوسط و کوچک ساخته می شوند. سایز متناسب خود را با توجه به معیارهای زیر انتخاب کنید:

 • طول دسته (از زیر دسته شیطانک تا خرک): برای آقایان ۳۱ سانتی متر، برای خانم ها ۳۰ تا ۳۰.۵ سانتی متر
 • قطر دسته: برای آقایان ۳۴ تا ۳۵ میلی متر، برای خانم ها ۳۲ تا ۳۳ میلی متر

آرشه کمانچه

همانطور که می‌دانید ساز کمانچه را به کمک آرشه می‌نوازند که با کشیدن روی سیم‌های صدای آن در می‌آید. آرشه دو مدل دارد. یکی از موی طبیعی است که از موی دم اسب برای ساخت آن استفاده می‌شود و دیگری مصنوعی است. استفاده از موی طبیعی در صدای نواختن ساز تاثیر بهتری دارد که حتما سعی کنید آرشه‌ای با موی حیوانات خریداری کنید.

نکاتی هنگام خرید کمانچه

۱.جنس چوب:

کمانچه باید از چوب درخت توت یا گردو ساخته شود، البته چوب توت بهتر است. سن چوب و خشکی آن تاثیر به سزایی در صدادهی ساز دارد.

۲.کیفیت و چگونگی ساخت:

سطح بیرونی کمانچه باید صاف و خوب پرداخت شده باشد، ایراد عمده‌ای در ظاهر و بدنه‌ی ساز به چشم نخورد، اتصالات قسمت‌های مختلف ساز معیوب نباشد، آنچه در خرید کمانچه باید برای شما مهم باشد، کیفیت، رفع نیاز و انتظار است، تنها ظاهر زیبا یا مارک و برند ملاک نیست.

۳.دسته‌ی ساز:

تناسب وزن و تعادل دسته که از چوب گردو یا آبنوس تهیه می‌شود با کاسه‌ی کمانچه، نشانه‌ی کیفیت دسته است.

۴.تراش مناسب:

تراش و پرداخت یک ‌دست در هر دو مدل یک‌ تکه و ترکه‌ای کمانچه، فوق‌العاده مهم است، نباید هیچ اثر و نشانی از چسب یا اتصالات اضافی و نامرغوب در سطح ساز مشاهده شود. صافی و یک‌نواختی کاسه‌ی ساز به معنی تراشیدن درست آن است.

۵.جنس سیم‌ها:

توصیه می‌شود هنگام خرید جنس و کیفیت هر چهار سیم کمانچه را بررسی نمایید.

روش های نگهداری از ساز کمانچه:

 • برای ساز خود یک هارد کیس یا کیس مناسب تهیه کنید که همان جلد محافظ برای نگهداری از ساز می باشد.
 • داخل هارد کیس ،کیسه های سیلیکاژل یا رطوبت گیر قرار دهید، رطوبت می تواند باعث پوسیدگی ساز شما شود.
 • اگر برای مدت طولانی از ساز استفاده نمی کنید سیم های آن را مقداری شل کنید، تا فشار از روی دسته برداشته شود.
 • هرگز ساز را به وسیله میخ به دیوار نزنید، زیرا احتمال افتادن و آسیب دیدن ساز در این شرایط بیشتر است. همچنین دما و رطوبت بیشتری به ساز شما می رسد.
 • هرگز برای جابه‌جایی ساز را درون صندوق عقب قرار ندهید زیرا همیشه دمای صندوق عقب خودرو چه در فصل گرما و چه در فصل سرما دو برابر دمای واقعی است.
 • هرگز ساز را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید، دمای خیلی زیاد به ساز شما آسیب می زند و باعث ترک برداشتن ساز و آسیب به قسمت پلاستیکی آن می شود.

قیمت کمانچه موجود در بازار ایران

یکی از فاکتورهای مهمی که در هنگام خرید توجه مشتری را به خود جلب می کند قیمت آن است که به نوع  و ویژگی های آن بستگی دارد. پس قبل از خرید این ساز اول تصمیم بگیرید که چقدر می خواهید هزینه کنید و بعد اقدام به خرید کنید. در ادامه یک نمونه از ارزانترین و گرانترین کمانچه را برای شما معرفی کرده ایم.

ارزان ترین کمانچه موجود در بازار ایران

ارزان ترین کمانچه موجود کمانچه نریمان مدل Gerdo98 با قیمت ۱.۲۰۲.۰۰۰ تومان می باشد.

نوع کاسه این ساز ترکه‌ای است و جنس پوست از پوست صنعتی می باشد.

طول شیطانک تا خرک۳۵۰ میلی‌متر است و جنس شیطانک از پلاستیک ،جنس خرک از چوب و جنس گوشی‌ها از چوب گردو می باشد.آرشه ی این ساز مصنوعی می باشد.

کمانچه نریمان مدل Gerdo98

کمانچه نریمان مدل Gerdo98

۲,۱۹۹,۰۰۰ تومان
 • نوع کاسه: ترکه‌ای
 • ویژگی های ساز: آرشه
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

گرانترین کمانچه موجود در بازار ایران

گرانترین کمانچه موجود کمانچه باجلاوند مدل B_80_TARKبا قیمت ۶.۴۰۰.۰۰۰ تومان می باشد.

رنگ ساز لاک الکل طبیعی است و پوست ساز بره تودلی درجه یک می‌باشد. جنس کاسه از چوب گردوی کاملاً سالم با الگویی بسیار زیباست و کاسه ۸۰ ترک می‌باشد. جنس دسته، گردوی درجه یک است و روی دو طرف دسته چوب رزوود برزیلی و وسط دسته استخوان می باشد. تاندون‌های ساز از جنس برنج مرغوب بوده و از داخل کاسه به دسته جوش خورده که باعث استحکام ساز و بیشتر شدن عمر ساز می‌شود.

کمانچه باجلاوند مدل B_80_TARK

کمانچه باجلاوند مدل B_80_TARK

 • نوع کاسه: ترکه‌ای
 • ویژگی های ساز: آرشه
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین مارک کمانچه

کمانچه در انواع و برندهای متفاوتی تولید و در بازار توزیع میشوند. این برندها شامل باجلاوند ،نریمان ،عرفان ، حسام حاتمی و مقدم می باشند.

بهترین کمانچه حسام حاتمی

نوع کاسه این ساز ترکه‌ای و جنس آن از چوب گردو است و جنس پوست از بره تودلی درجه ۱می باشد.طول شیطانک تا خرک۳۴۰ میلی‌متر است و جنس شیطانک از آبنوس ،جنس خرک از افرا و جنس گوشی‌ها از چوب گردو می باشد.آرشه ی این ساز از دم اسب  می باشد.از دیگر ویژگی های این ساز می توان به بسیار خوش صدا ،با صدایی رسا و بلند و استاندارد و تزئینات رو دسته رزوود اشاره کرد.

کمانچه حسام حاتمی مدل یک مهر

کمانچه حسام حاتمی مدل یک مهر

 • نوع کاسه: ترکه‌ای
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین کمانچه عرفان

کاسه ساز کروی و توخالی و معمولاً از جنس چوب توت است که به صورت ترکه‌ای ساخته می‌شود . ستهٔ ساز، لوله‌ای تو پر است و به‌طور نامحسوس به شکل مخروط وارونه خراطی شده‌است. انتهای بالایی این لوله؛ توخالی و در طرف جلو شکاف دارد که نقش جعبهٔ گوشی‌ها را می‌یابد.این ساز جزو دسته سازهای زهی کششی است. آرشه ی این ساز از دم اسب  می باشد.

کمانچه عرفان مدل ماهور کد 002

کمانچه عرفان مدل ماهور کد ۰۰۲

 • نوع کاسه: ترکه‌ای
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین کمانچه مقدم

نوع کاسه این ساز پشت باز و جنس آن از چوب توت است و جنس پوست طبیعی می باشد. جنس شیطانک از استخوان ،جنس خرک ازچوب و جنس گوشی‌ها از چوب گردو می باشد.

کمانچه مقدم مدل پشت باز کد G8

کمانچه مقدم مدل پشت باز کد G8

 • نوع کاسه: پشت باز
 • ویژگی های ساز: آرشه
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین کمانچه نریمان

نوع کاسه این ساز ترکه ای و جنس آن از چوب توت است و جنس پوست بره می باشد. جنس شیطانک از استخوان ،جنس خرک ازچوب و جنس گوشی‌ها از چوب گردو می باشد.آرشه ی این ساز طبیعی می باشد.

کمانچه نریمان کد A1

کمانچه نریمان کد A1

۱,۹۹۹,۰۰۰ تومان
 • نوع کاسه: ترکه‌ای
 • ویژگی های ساز: آرشه
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین کمانچه مدل بحیرایی

جنس کاسه از چوب توت و جنس پوست از پوست طبیعی است این ساز به همراه کاور ارائه می شود.

کمانچه مدل بحیرایی

کمانچه مدل بحیرایی

 • ویژگی های ساز: آرشه
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین کمانچه باجلاوند

جنس کاسه از چوب توت است و جنس پوست بره تو دلی می باشد. جنس شیطانک از چوب ،جنس خرک از افرا و جنس گوشی‌ها از چوب گردو می باشد.

کمانچه باجلاوند مدل MINIYAT-12

کمانچه باجلاوند مدل MINIYAT-12

 • ویژگی های ساز: آرشه
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

سخن پایانی

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی و بررسی کمانچه بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. هنگام خرید حتما به نکاتی که در بالا اشاره شد توجه فرمایید.از اینکه تا انتها با سبدت همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *