بهداشت زنان

بهترین مارک تامپون + ۸ مدل بهترین تامپون

best-tampon

تامپون یکی از ایمن‌ ترین، راحت ترین و موثرترین راه ها برای مدیریت قاعدگی می‌باشد. به دلیل اینکه این نوع از محصولات بهداشتی به درون واژن فرو می رود، خانم های باکره نباید از آن استفاده کنند؛ چرا که ممکن است به پرده بکارت آن ها آسیب وارد کند.

اگر روش استفاده از آن را بدانید و همچنین بدانید که کدام اندازه و سایز مناسب شماست که هیچ، کار با آن راحت است ولی اگر هیچ اطلاعاتی از این محصول ندارید و می خواهید در مورد آن بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

اگر شما هم قصد خرید بهترین تامپون را دارید با سوالاتی مانند بهترین تامپون چیست؟ کدام تامپون خوبه ؟ پیش از خرید بهترین تامپون به چه مواردی  باید توجه کنیم ؟ مواجه می شوید.

ما در این مقاله تمام تلاشمان را می کنیم تا راهنمای خرید بهترین تامپون را  به همراه لیستی از بهترین تامپون ها به شما پیشنهاد بدهیم.

اگر می خواهید خریدی با قیمت مناسب داشته باشید، هم اکنون این فرصت را از دست ندهید و تا انتها با سبدت همراه باشید. در ضمن روی تعدادی از محصولات پیشنهادی به صورت محدود ،تخفیف هم خورده که با خرید به موقع آن می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

تامپون چیست؟

تامپون یکی از وسایل بهداشتی بانوان می باشد که در زمان خونریزی قاعدگی مورد استفاده قرار می گیرد. تامپون با روش جذب خون به درون بافت اسفنجی و حفظ آن به مدت چندین ساعت عمل می کند.

از تامپون برای جلوگیری از ریختن خون به خارج از بدن و جمع آوری آن جهت جلوگیری از آلوده شدن یا کثیف شدن لباس ها استفاده می شود.

کاربرد تامپون چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، تامپون در داخل واژن فرو می رود و با جذب خون موجود در دهانه رحم و واژن، از بیرون آمدن خون از بدن جلوگیری می کند. برخی افراد از تامپون در استخر یا به هنگام مهمانی یا فعالیت های ورزشی استفاده می کنند زیرا به آنها آزادی عمل بیشتری می دهد.

مزیت استفاده از تامپون

 • استفاده از آن، نسبت به پد بهداشتی و فنجان قاعدگی، تمیز تر و بهداشتی تر است.
 • هنگام دفع ادرار می توانید تامپون را نگه دارید اما در سایر روش ها آن ها را باید کنار بگذارید.
 • کوچکتر است پس کار با آن آسان تر است.
 • می توانید در هنگام فعالیت هایی مانند شنا از آن استفاده کنید.
 • بعد از استفاده، آن را حس نمی کنید. در مقابل وقتی از پد یا فنجان قاعدگی استفاده می کنید اذیت کننده است.

انواع تامپون قاعدگی

استفاده از تامپون در قاعدگی در بین بسیاری از خانمها مرسوم است. تامپون انواع مختلفی دارد که رایج ترین آنها عبارتند از:

 1. تامپون انگشتی

تامپون انگشتی، تامپون هایی هستند که بدون استفاده از اپلیکاتور و فقط با کمک انگشت وارد واژن می شود.

 1. تامپون اپلیکاتوری

نوع دیگری از تامپون ها نیز وجود دارد که با کمک اپیلکاتور یا وارد کننده می توانید آن را وارد واژن کنید.

 1. تامپون های استخری

همانطور که از اسمش پیداست موقع شنا از این تامپونها استفاده می شود که قدرت جذب بسیار بالایی دارند. از تفاوت تامپون استخری با معمولی می توان به لایه آبی محافظت کننده اشاره کرد.

تامپون ها از چه موادی تولید می شوند؟

تامپون ها از الیاف طبیعی کتان و الیاف مصنوعی ریون یا اینکه ترکیبی از هردو الیاف تولید می شوند. فیبرهای جذب کننده استفاده شده در این محصول بهداشتی از فرایند سفیدکنندگی خارج می شود و فاقد کلر است و همچنین مانع ایجاد سطح خطرناکی از دیوکسین ( نوعی آلاینده محیطی) در محصولات بهداشتی می شود.

نحوه استفاده از تامپون

اگر از تامپون اپلیکاتور دار استفاده می کنید، مراحل زیر را انجام دهید:

دست هایتان را با آب و صابون بشویید. بسته آن را باز کنید و در حالتی که راحت هستید، بشینید یا بایستید. قسمت بالایی لایه خارجی تامپون را با انگشت شست و انگشت وسط بگیرید. تامپون را داخل واژنتان بگذارید و تا پشتتان آن را ببرید. هنگامیکه لایه بیرونی داخل واژنتان است، لایه داخلی آن را با انگشت اشاره به داخل فشار دهید.

اپلیکاتور را در بیاورید (هم لایه خارجی و هم داخلی) و مطمئن شوید که بند تامپون در خارج از واژنتان آویزان است.

دست هایتان را بشویید. هنگامی که می خواهید تامپون را دربیاورید، بند آن را بکشید.

نحوه استفاده از تامپون بدون اپلیکاتور

دست هایتان را با آب و صابون بشویید.

بسته آن را را باز کنید و در حالتی که راحت هستید، بشینید یا بایستید. فرو رفتگی تامپون، یعنی جایی که بند آن قرار دارد را پیدا کنید. بند را به بیرون بکشید و به صورت دایره آن را تا کنید تا بتوانید برای انگشتتان جا باز کنید. تامپون را با انگشت اشاره و شستتان بگیرید و تا جایی که می توانید تامپون را داخل واژنتان قرار دهید و مطمئن شوید که بند تامپون در خارج از واژنتان آویزان است.

اگر تامپون را به درستی بگذارید، نباید چیزی را حس کنید. اگر آن را حس می کنید، به معنی آن است که آن را به اندازه کافی به سمت داخل نبرده اید. می توانید آن را به سمت داخل فشار دهید یا از تامپون تازه استفاده نمایید.

برخی توصیه ها در مورد استفاده از تامپون بهداشتی

 • قبل از استفاده از تامپون دست خود را به خوبی بشویید.
 • از تامپون های نخی استفاده کنید.
 • هنگام خواب شبانه از نوار بهداشتی استفاده کنید.
 • اگر در نزدیکی آلت تناسلی خود عفونت دارید، از تامپون استفاده نکنید.
 • اگر تامپون شما بر روی زمین افتاد یا کثیف شد اصلا نباید مجدد از آن استفاده کنید زیرا مستقیما با مخاط بدن شما تماس دارد.
 • از تامپون های فوق جاذب استفاده نکنید.
 • تامپون را مرتب عوض کنید.
 • نباید آن را بیشتر از ۸ ساعت آن را در بدن خود نگاه دارید زیرا دیگر ظرفیت جذب خون ندارد و همچنین محیطی را برای ایجاد باکتری ها و آلودگی های دیگر ایجاد می کند.

نکاتی هنگام خرید تامپون

 1. اندازه ی تامپون

اندازه ی تامپون بر اساس میزان خونی که می تواند جذب کند مشخص می شود. سایز تامپون زمانی مناسب می باشد که تا ۴ ساعت بتواند خون را جذب کند. پس اول باید میزان خونریزیتان را بدانید و بعد تامپون را بر اساس میزان خونریزیتان انتخاب کنید. انواع تامپون ها از نظر سایز

تامپون کوچک: با قدرت جذب پایین با نام Junior/Slim

معمولی (Regular)

بزرگ با قدرت جذب بالا (Super)

بزرگ تر با قدرت جذب بالاتر (Super Plus)

و بزرگترین با قدرت جذب فوق العاده (Ultra) به فروش می رسند.

 1. توصیه می کنیم برای جلوگیری از ابتلا به سندرم شوک سمی، کوچکترین تامپون با قدرت جذب پایین را انتخاب کنید.

سندرم شوک سمی (TSS) بیماری نادر اما جدی است که می تواند در اثر استفاده از تامپون به وجود آید. علائم TSS عبارتند از: تب بالا، فشار خون پایین، استفراغ یا اسهال و خارش که شبیه آفتاب سوختگی است.

پس پیشنهاد می کنیم که در ابتدا از تامپون های با سایز کوچک استفاده کنید تا به جای استفاده طولانی از یک تامپون، دفعات تعویض آن را افزایش دهید تا دچار مشکل نشوید. همچنین اگر هنوز یاد نگرفته اید که آن را جا گذاری کنید از تامپون های کوچک استفاده کنید و از استفاده از تامپون های سایز بزرگ خودداری کنید.

در کل، گذاشتن و درآوردن تامپون های کوچک راحت تر می باشد. پس از مدتی استفاده از تامپون، اگر متوجه شدید که مشکلی برایتان پیش نمی آید، می توانید سایز را متناسب با نیازتان تغییر دهید.

 1. خرید سایزهای مختلف تامپون

گفتنی است که خونریزی در روزهای اول بیشتر از روزهای آخر می باشد. پس بهتر است برای مدیریت قاعدگی خود از سایزهای مختلف تامپون خریداری کنید.

 1. اپلیکاتور مناسب انتخاب کنید.

انتخاب صحیح اپلیکاتور، یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب و استفاده ی هر چه بهتر و کارآمدتر از تامپون است. همه ی اپلیکاتورها مزایای خود را دارند؛ اما برای کسانی که برای اولین بار می خواهند از تامپون استفاده کنند، اپلیکاتور پلاستیکی بهترین انتخاب است. زیرا ساده ترین نوع بوده و استفاده از آن ها بسیار آسان است.

گفتنی است که برخی از تامپون ها هستند که به اپلیکاتور نیازی ندارند و تنها با فشار دست جاسازی می شوند. برخی خانم ها استفاده از این نوع تامپون ها را راحت تر می دانند؛ که انتخاب آن بسته به ترجیح شخصیتان دارد.

 1. برندهای مختلف را امتحان کرده تا بهترین نوع را بیابید.

هر برندی در ساخت تامپون از مواد خاصی استفاده می کند و همچنین طرح و شکل تامپون ها نیز در برندهای مختلف متفاوت می باشد. بهتر است برندهای مختلف را انتخاب و خریداری کنید تا در نهایت بهترین انتخاب را داشته باشید.

 1. از تامپون های عطردار استفاده نکنید

تامپون ها در انواع معطر و بدون بو تولید و به بازار عرضه می شوند.بهتر است که از تامپون های معطر استفاده نکنید زیرا به آن ها  مواد شیمیایی افزوده اند که می تواند، هم باعث خارش شود و هم ph واژن را تغییر داده و موجب عفونت گردند.

اگر نگران بوی بد آن هستید، نگران نباشید تامپون در عرض ۴ تا ۶ ساعت بوی بدی نمی گیرد.

 1. تامپون‌هایی که ابزار نصب دارند بخرید.

اپلیکاتور (ابزاری برای نصب) یک لوله پلاستیکی است که به شما کمک می‌کند تامپون را به داخل واژن فشار دهید. به کمک اپلیکاتور، وقتی اولین بار از تامپون استفاده می‌کنید کار راحت خواهد بود؛ بنابراین جعبه‌هایی که دارای اپلیکاتور هستند را انتخاب کنید.

قیمت تامپون موجود در بازار ایران

یکی از فاکتورهای مهمی که در هنگام خرید توجه مشتری را به خود جلب می کند قیمت آن است که به نوع و برند سازنده بستگی دارد. در ادامه یک نمونه از ارزانترین و گرانترین تامپون را برای شما معرفی کرده ایم .

ارزان ترین تامپون موجود در بازار ایران

ارزان ترین تامپون موجود تامپون کوتکس مدل Super بسته ۱۶ عددی با قیمت حدود ۱۱۳.۰۰۰  تومان می باشد.

تامپون کوتکس مدل Super بسته ۱۶ عددی

قطر این محصول متوسط می باشد و خاصیت ضدحساسیت دارد.

گران‌ترین تامپون موجود در بازار ایران

گران‌ترین تامپون موجود تامپون تامپکس مدل Super Plus مجموعه ۲ عددی با قیمت ۴۶۰.۰۰۰ تومان می باشد.

تامپون تامپکس مدل Super Plus مجموعه ۲ عددی

تامپون Super Plus تامپکس ،قدرت جذب بالا (چهار قطره) و قطر متوسطی (نیه ضخیم) دارد و سایز آن خیلی بزرگ است، بنابراین برای خونریزی های متوسط تا زیاد قابل استفاده می باشد.تامپون تامپکس در بسته‌ی ۲۰ عددی به صورت کاملاً بهداشتی عرضه شده است. این محصول قدرت جذب خوبی دارد. برای استفاده از آن، یک اپلیکاتور از نوع کاغذی با آن عرضه شده که کاربرد آسان و راحتی نیز دارد.استفاده از تامپون، به هنگام ورزش و رفتن به استخر بسیار مناسب است.

بهترین مارک تامپون

تامپون در انواع و برندهای متفاوتی تولید و در بازار توزیع می شوند. این برندها شامل کوتکس، تامپکس و او.بی می باشند.

 1. تامپون اوبی سری ultimate comfort مدل سوپر پلاس بسته ۱۶ عددی

این تامپون قدرت جذب بالایی دارد و ضخیم می باشد.

 1. تامپون اوبی سری ultimate comfort مدل سوپر بسته ۱۶ عددی

این تامپون قدرت جذب بالا و ضد حساسیت است.

 1. تامپون او.بی مدل Normal بسته ۲۴ عددی

قطر این تامپون متوسط و ضد حساسیت است.

 1. تامپون تامپکس مدل Super Plus بسته ۲۰ عددی

این تامپون متوسط است و دارای اپلیکاتور کاغذی به منظور سهولت در استفاده می باشد. این محصول مناسب برای خونریزی زیاد تا خیلی زیاد و  قدرت جذب بالا دارد. از این تامپون هنگام ورزش و شنا می توانید استفاده کنید.

 1. تامپون کوتکس سری اکتیو مدل سوپر بسته ۱۶ عددی

این تامپون متوسط است. این محصول مناسب برای خونریزی زیاد تا خیلی زیاد و  قدرت جذب بالا دارد.

 1. تامپون کوتکس مدل Mini بسته ۱۶ عددی

این تامپون کوچک است و قدرت جذب پایینی دارد. این تامپون ها برای روزهای آخر قاعدگی مناسب می باشد.

سخن پایانی

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی و بررسی تامپون بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. شاید در مورد قابل مصرف بودن تامپونهای استفاده شده چیزهایی شنیده باشید اما توجه داشته باشید که استفاده مجدد از تامپون ها ممکن است زمینه ساز بروز عفونت های قارچی یا باکتریایی شود. از اینکه تا انتها با سبدت همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *