آلات موسیقی

بهترین مارک چنگ +۸ مدل بهترین چنگ

best-harp

چنگ یکی از سازهای زهی است که از مشهورترین سازهای ایران باستان به شمار می‌رود. استفاده این ساز بیشتر در میان اشراف زاده ها مرسوم بود، البته تعداد  درباریان نیز از آن استفاده میکردند زیرا قیمت این ساز بالا بود و افراد معمولی از عهده ی خرید آن برنمی آمدند.

اگر شما هم قصد خرید بهترین چنگ را دارید با سوالاتی مانند بهترین چنگ چیست؟ کدام چنگ خوبه ؟پیش از خرید بهترین چنگ به چه مواردی  باید توجه کنیم ؟ مواجه می شوید.

ما در این مقاله تمام تلاشمان را می کنیم تا راهنمای خرید بهترین  چنگ را  به همراه لیستی از بهترین چنگ ها به شما پیشنهاد بدهیم.

اگر می خواهید خریدی با قیمت مناسب داشته باشید، یا تمایل دارید بهترین چنگ با کیفیت را سال ها از آن استفاده کنید . هم اکنون این فرصت را از دست ندهید و تا انتها با سبدت همراه باشید. در ضمن روی تعدادی از محصولات پیشنهادی به صورت محدود ،تخفیف هم خورده که با خرید به موقع آن میتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

ساز چنگ چیست؟

این ساز همانند ساز عود از سازهای زهی زخمه‌ای معروف در زمان باستان است. در واقع این ساز به شکل مثلثی ساخته می‌شود که سیم‌های آن به صورت عمود روی آن بسته می‌شوند.

ساختار ساز چنگ:

ساز چنگ از نظر ظاهری شبیه به یک مثلث قائم الزاویه میباشد که سیم های آن در ارتفاع ساز به صورت عمودی نصب شده اند. این ساز در اولین ساختش دارای ۴ عدد سیم بود ولی امروزه با توجه به اندازه ای که ساز دارد، تعداد سیم هایش میتواند از ۱۹ سیم الی ۴۷ سیم باشد؛ طبیعتاً هرچه تعداد سیم ها بیشتر باشد، آن ساز گستره صوتی بیشتری را در اختیار خواهد داشت.

 • قاب مثلثی شکل: بدنه اصلی ساز را تشکیل می‌دهد که به شکل هندسی مثلث است.
 • ضلع عقبی: این قسمت به جعبه تقویت کننده صدا معروف است.
 • ضلع عقبی: خط منحنی است که سیم‌های ساز را روی آن ثابت می‌کنند.
 • ضلع جلویی: همان ستون عمودی است که دو قسمت دیگر ساز را در کنار هم محکم می‌کند.
 • سیم چنگ: در واقع ارتعاش این سیم‌ها تولید صدا می‌کند، در زمان گذشته به جای سیم از روده خشک شده حیوانات استفاده می‌شد.

انواع ساز چنگ:

۱.چنگ باستانی:

این ساز  اولین ساز ساخته شده به دست بشر است که تمدن آن به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد بر‌می‌گردد. این مدل فاقد میله عمودی بود و تعداد سیم در آن کمتر از سازهای امروزی است.

۲.چنگ سنتی:

این ساز شباهت زیادی به چنگ باستانی دارد.در این ساز میله عمودی نیز به آن اضافه شده به همین علت تعداد سیم‌ها نیز در آن چند برابر نمونه باستانی شده است.

۳.چنگ ارکستری:

این چنگ ها ،چنگ‌های بزرگی هستند که در ارکستر نواخته می‌شوند. این چنگ‌ها دارای تعدادی پدال هستند که به وسیله پا می‌توان نوع کلید در ساز را تغییر داد به همین علت به آن‌ها چنگ پدالی هم گفته می‌شود‌.از مزایای چنگ‌های دارای پدال می توان به نوازنده می‌تواند سریع کلید‌ها را عوض کند ،برای نواختن قطعات کروماتیک مناسب است ،توانایی نواختن موسیقی جاز را دارد و قادر به تولید صدا‌های پر قدرت است و برای نوازندگی در ارکستر مناسب است ،اشاره کرد.

۴.چنگ تزئینی:

معمولا از چنگ به عنوان یک وسیله تزئینی آنتیک هم استفاده می‌شود. اگر شما می‌خواهید از ساز چنگ به عنوان وسیله تزئینی منزل خود استفاده کنید، بهتر است از نمونه تزئینی آن استفاده نمایید. زیرا از نظر ظاهری شباهت زیادی به ساز واقعی دارند. این مدل صرفا جنبه تزئینی دارد.

انواع ساز چنگ از نظر شکل ظاهری:

 • چنگ منحنی
 • چنگ ون
 • چنگ زاویه‌دار
 • چنگ کندوگ
 • چنگ ون کنار ساسانی
 • چنگ لیر

اجزای تشکیل دهنده ی ساز چنگ

۱.گوشی یا پیچ کوک :

جهت کوک کردن سیم ها استفاده می شود و با آچار مخصوص چرخانده میشود .

۲.سیم ها :

سیم ها هر چقدر سفت تر شود شوند صدای سیم زیرتر می شود ؛ در هنگام کوک کردن توجه داشته باشید که برخلاف سازهای مثل گیتار ؛ سیم این ساز بسیار شکننده است و اگر کمی بیشتر از حالت معمول خود کشیده شوند باعث پارگی آن خواهد شد ، پس در هنگام کوک کردن به آرامی سیم را سفت کنید .در مدل های مختلف این ساز نحوله وصل کردن سیم متفاوت است برای مثال بعضی مدل سیم های این ساز با قرقره ای آماده در یک جهت (مانند سیم های ویولن ) هستند و برای بعضی ها باید از سیم تاب استفاده کرد

۳.حفره صدا :

در اغلب سازهای زهی جعبه ای برای پروراندن و ریورب دادن و بلندتر کردن صدا وجود دارد مانند سازهای گیتار ، سه تار ، و … در ساز چنگ نیز وظیفه حفره صدا دقیقا موارد بالاست .

۴.خرک :

جهت نگهداشتن سیم ها و رعایت فاصله سیم ها تا صفحه ساز در همه ی سازهای زهی از خرک استفاده می شود .

نکاتی درباره کوک کردن ساز چنگ

 • معمولا لازم است تا ساز چنگ را هر چند روز یکبار کوک نمایید چرا که ساز چنگ در اثر تغییرات دما ، رطوبت هوا و تغییر مکان از کوک خارج می شود .
 • ساز چنگ از جنس الیاف کربن نسبت به چنگ از جنس چوب ، کمتر از کوک خارج شود چرا که چوب در برابر تغییرات محیطی نسبت به الیاف کربن ، حساس تر است .

نکاتی درباره تعویض سیم های ساز چنگ

 • توصیه می شود سیم های ساز چنگ را ، تقریبا در بازه یک تا دو سال ، تعویض نمایید چرا که این سیم ها به مرور زمان حالت گرفتگی پیدا می کند که باعث تولید صدایی غیر شفاف می شود.
 • همچنین احتمال آسیب دیدن سیم ها بسیار کم است و ممکن است تنها چند سیم در سال و آن هم در چنگ های ارزان قیمت و با کیفیت پایین رخ دهد .

نکات مهم هنگام خرید ساز چنگ

۱.نوع ساز:

این ساز مدل های مختلفی دارد. شما باید با توجه به نوع سلیقه خود و سبکی که برای نوازندگی انتخاب کرده‌اید، نوع ساز خود را انتخاب کنید.

۲.جنس بدنه:

به جنس بدنه ساز توجه داشته باشید. بهترین و مرغوبترین نوع چوب برای ساخت این ساز چوب درخت افرا و گردو است. سازهایی که از این چوب ساخته می شوند، ارزش مالی بیشتری دارند قیمت آنها نیز اندکی گران‌تر می‌باشد. شاید علت آن خوش صدا بودن ساز به علت استفاده از این چوب باشد.

۳.اندازه ساز:

این ساز در ابعاد و اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شود که هر کدام به مناسب سبک خاصی هستند. شما بسته به نیازتتان باید آن را خریداری کنید.

۴.جنس سیم:

در نمونه‌های باستانی این ساز به جای سیم از روده حیوانات استفاده می‌شد. اما امروزه سیم این ساز ازجنس فلز و پلاستیک ساخته می شود. البته مدل هایی هم وجود دارند که به سبک و سیاق باستانی خود با روده خشک شده حیوانات ساخته می‌شود. این سازها نسبت به نمونه‌های جدید خوش‌ صداتر می‌باشند.

۵.بررسی ظاهری:

از نظر ظاهری ساز را مورد بررسی قرار دهید، باید فاقد هرگونه ترک یا شکستگی باشد. بهتر است ساز از چوب یک تکه ساخته شده باشد. زیرا به مرور زمان چوب‌های چند تکه‌ای که در کنار هم چسب شده‌اند، ترک برداشته و شکسته می‌شوند.

روش نگهداری از ساز چنگ یا هارپ:

۱.همیشه موقع خرید یک کیف مناسب نگهداری برای ساز تهیه کنید و بعد از نواختن ساز را درون آن قرار دهید.

۲.به علت اینکه بدنه ساز از چوب تهیه می‌شود، نباید آن را در جای مرطوب و خیس‌ قرار داد. زیرا چوب دچار پوسیدگی شده و باد می‌کند.

۳.ساز را در جای مطمئن نگهداری کنید، اگر ساز را در ارتفاع نگهداری کنید، امکان سقوط و شکسته شدن آن به دور از انتظار نیست.

۴.اگر به مدت طولانی قرار است از ساز استفاده نکنید، سیم‌های آن را شل کرده و از کوک خارج کنید. این کار باعث می‌شود فشار روی ساز به حداقل برسد.

قیمت چنگ موجود در بازار ایران

یکی از فاکتورهای مهمی که در هنگام خرید توجه مشتری را به خود جلب می کند قیمت آن است که به کیفیت و برند سازنده ی آن بستگی دارد. پس قبل از خرید این ساز اول تصمیم بگیرید که چقدر می خواهید هزینه کنید و بعد اقدام به خرید کنید. در ادامه یک نمونه از ارزان ترین و گران ترین این ساز را برای شما معرفی کرده ایم.

ارزان ترین چنگ موجود در بازار ایران

ارزان ترین چنگ موجودچنگ‌ مدل آنیس کد KA30 با قیمت ۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان می باشد.

جنس این چنگ از چوب راش می باشد.این ساز دارای جنسی مقاوم با طراحی و صدای رسا و زیبا و همچنین دارای ۱۶ سیم یا تارمی باشد.این چنگ دارای ارتعاش صدای بالا است.

چنگ‌ مدل آنیس کد KA30

چنگ‌ مدل آنیس کد KA30

۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان
 • تعداد سیم: ۱۶
 • جنس چوب: راش
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

گرانترین چنگ موجود در بازار ایران

گران ترین چنگ موجود چنگ رومی سگا مدل LY16_PGبا قیمت ۲.۵۹۸.۰۰۰ تومان می باشد.

جنس این چنگ از افرا می باشد.این ساز دارای ۱۶ عدد سیم می باشد و جنس آن از فلز می باشد.تعداد اکتاو این ساز ۱۶ اکتاو است.

چنگ رومی سگا مدل LY16_PG

چنگ رومی سگا مدل LY16_PG

 • جنس چوب: افرا (Maple)
 • جنس سیم‌ها: فلز
 • تعداد سیم: ۱۶
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین مارک چنگ

چنگ در انواع و برندهای متفاوتی تولید و در بازار توزیع میشوند. این برندها شامل سگا ،آنیس ،جکو ،کوکو و رمیدو می باشند.

بهترین چنگ رومی رمیدو

جنس این چنگ از آبنوس می باشد.این ساز دارای ۱۸ عدد سیم می باشد و جنس آن از فلز می باشد.تعداد اکتاو این ساز ۳ اکتاو است. اقلام همراه این ساز کابل پیکاپ ،کیف ،چکش نت و دفترچه راهنما می باشد.

چنگ رومی رمیدو مدل LWA

چنگ رومی رمیدو مدل LWA

 • تعداد سیم: ۱۸
 • جنس چوب: آیوس
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین چنگ رومی کوکو

چنگ رومی (لیرا) دارای ۱۶ سیم فلزی و ساخته شده از چوب ماهاگون است.این ساز دارای اهرم کوک ،هارد کیس با بند بلند و سیم اضافه می باشد.

چنگ رومی کوکو مدل RC-1

چنگ رومی کوکو مدل RC-1

 • تعداد سیم: ۱۶
 • جنس چوب: ماهگونی
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

چنگ رومی (لیرا) دارای ۱۶ سیم فلزی و ساخته شده از چوب ماهاگون است.این ساز دارای اهرم کوک ،هارد کیس با بند بلند و سیم اضافه می باشد.

چنگ رومی کوکو مدل RC-2

چنگ رومی کوکو مدل RC-2

۲,۳۸۰,۰۰۰ تومان
 • تعداد سیم: ۱۶
 • جنس چوب: ماهگونی
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین  مینی چنگ رومی سگا

این چنگ دارای ۱۹ تار می باشد .جنس صفحه این چنگ از چوب ماهگونی می باشد.به همراه چنگ کیف،سیم اضافی،دفترچه،پیک و اهرم کوک موجود می باشد.

مینی چنگ رومی سگا مدل LY19_SG

مینی چنگ رومی سگا مدل LY19_SG

 • تعداد سیم: ۱۹
 • جنس چوب: ماهگونی
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

این چنگ دارای ۱۹ تار می باشد.جنس صفحه این چنگ از چوب ماهگونی می باشد.به همراه چنگ کیف،سیم اضافی،دفترچه،پیک و اهرم کوک موجود می باشد.

مینی چنگ رومی سگا مدل LY19_SB

مینی چنگ رومی سگا مدل LY19_SB

۲,۳۳۰,۰۰۰ تومان
 • تعداد سیم: ۱۹
 • جنس چوب: ماهگونی
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین چنگ رومی جکو

این ساز دارای بدنه ای از جنس چوب افرا (Maple) با رنگ آمیزی خورشیدی می باشد. این ساز ۱۵ تار دارد که وسعت صدای ۲ اُکتاو را شامل می شود. در حالت پیش فرض از نت سُل (G) در بم ترین تار شروع می شود و پس از طی ۲ اُکتاو با نت سُل (G) در زیرترین تار خاتمه می یابد. این ساز دارای کیف برزنتی با مارک جکو برای حمل نقل آسان تر ، آچار کوک و یک مجموعه ۱۵ عددی سیم یدکی می باشد.این ساز با اندازه ی مناسب برای حمل و نقل، حجم صدای بسیار بالا و طنین بسیار زیبا، بهترین انتخاب برای نواختن در طبیعت و مهمانی ها است.

چنگ رومی جکو مدل v15MC

چنگ رومی جکو مدل v15MC

۲,۱۰۰,۰۰۰ تومان
 • تعداد سیم: ۱۵
 • جنس چوب: افرا (Maple)
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

سخن پایانی

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی و بررسی چنگ بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.  هنگام خرید حتما به نکاتی که در بالا اشاره شد توجه فرمایید.از اینکه تا انتها با سبدت همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *