سفرهای خارجی

بهترین جاهای دیدنی آنکارا

آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه و پایتخت تجاری این کشور می‌باشد. این شهر دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که سالیانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. جالب است بدانید که قدمت آنکارا به عصر برنز و تمدن هیتی‌ها بازمی‌گردد که در هزاره دوم قبل از میلاد مسیح در این منطقه می‌زیسته‌اند. ما در این مقاله قصد داریم تعدادی از جاذبه های گردشگری این شهر را برای شما به اشتراک بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

۱. قلعه آنکارا Ankara Castle

قلعه-آنکارا

قلعه آنکارا سازه ای تاریخی است که مربوط به دوران قرون وسطی است که با استفاده از سنگ ساخته شده و بومیان آن را با نام کالسی Kalesi نیز می شناسند.

قلعه آنکارا روی تپه ای بلند و سرسبز به نام اولوس (Ulus) قرار دارد و گفته شده است که این قلعه را برای اهداف نظامی ساخته بودند. امروزه قلعه آنکارا با مغازه های مختلف کادوئی و کافه های اطراف آن علاوه بر منظره زیبایی که دارد، با کوچه های تاریخی اش نیز نظر گردشگران را به خود جلب می کند.

جالب است بدانید در اطراف قلعه آنکارا هنوز هم می توانید خانه های روستایی و محلی مردم بومی را با همان بافت قدیمی‌ مشاهده کنید. خانه هایی که پنجره های شان را با گلدان های گِلی و گل های رنگارنگ تزیین می کنند.

آدرس قلعه آنکارا  

Kale, 06240 Altındağ/Ankara, Turkey

هتل های آنکارا، استراحتی لذت بخش زیر آسمان آنکارا

۲. موزه تمدن آناتولی آنکارا Museum of Anatolian Civilizations

موزه-تمدن-آناتولی-آنکارا

این موزه یکی از جاهای دیدنی آنکارا می باشد که در منطقه آلتینداغ آنکارا واقع شده است. این موزه در سال ۱۹۲۱ تاسیس شده و امروزه از برترین موزه های ترکیه می باشد.

این موزه شامل بازار قدیمی محمود پاشا و کورشونلو هان( یک مسافرخانه معمولی با حیاطی در مرکز می باشد ) که هر دو این ساختمان ها متعلق به دوره عثمانی هستند.

در این موزه ساختمان قدیمی بازار به بخش نمایشگاهی و کورشونلو هان به قسمت اداری اختصاص داده شده است. در بخش اداری موزه یک سالن کنفرانس، مرکز مدیریت و کارگاه ها قرار گرفته اند و در بخش نمایشگاهی نیز کل اثار مربوط به دوران قدیم وجود دارد.

در این موزه هزاران اثر از دوران آشوریان، سلجوقیان، عثمانی ها، نوسنگی و … در فضای موزه خواهید دید و موزه از یک نیم طبقه کوچک در پایین و یک طبقه بزرگ و کامل با سالنی بزرگ و راهروهای متعدد در طبقه همکف تشکیل شده است.

آدرس موزه تمدن آناتولی آنکارا

Kale, Gözcü Sk. No:2, 06240 Ulus/Altındağ/Ankara, Turkey

شماره تماس موزه تمدن آناتولی آنکارا

۹۰۳۱۲۳۲۴۳۱۶۰+

رستوران های آنکارا، فرصت لذت از خوشمزگی های ترکیه

۳. حمام اونو در آنکارا Hamamönü

حمام-اونو-در-آنکارا

حمام اونو در محله حاجت تپه آنکارا قرار دارد که این پیاده راه یکی از پر رفت و آمدترین مناطق تفریحی و توریستی شهر در شبانه روز است. وقتی وارد منطقه می شوید و از چند پله پایین می روید با کوچه های سنگفرش شده روبرو می شوید که در آن خانه هایی دوطبقه به سبک معماری عثمانی مرمت شده اند که بیشتر ان ها تبدیل به کافه و رستوران و فروشگاه شده است.

اگر از قسمت شمالی خیابان وارد شوید در سمت راست مسجد حاجی موسی و تاج الدین سلطان را میبینید که خانه عاکف ارسوی، شاعر ملی ترکیه هم آنجاست.

در ادامه نیز خانه های تاریخی حمام اونو که از چوب های تیره و نمایی روشن ساخته شده اند را خواهید دید و در انتها مسجد کاراجابی و حاجت تپه را مشاهده خواهید کرد.

آدرس حمام اونو در آنکارا  

Hacettepe, 06230 Altındağ/Ankara, Turkey

کافه گردی در کافه های آنکارا

۴. آنیت کبیر آنکارا Anıtkabir

آنیت-کبیر-آنکارا

آنیت ‌کابیر محل دفن مصطفی کمال آتاتورک، رهبر جنگ استقلال ترکیه، بنیان‌گذار و اولین رئیس جمهور ترکیه است که در مرکز شهر و در بالای یک تپه به نام آنی‌تپه واقع شده است.

در سال ۱۹۳۸ که آتاتورک درگذشت او را به طور موقتی در موزه مردم ‌‌نگاری آنکارا دفن کردند و آنیت کبیر در سال ۱۹۵۳ کامل شد و ترکیبی از حال و هوای معماری سنتی و مدرن است.

آدرس آنیت کبیر آنکارا  

Yücetepe, Akdeniz Cd. No:31, 06570 Çankaya/Ankara, Turkey

حرید سوغات ترکیه در مراکز خرید آنکارا

۵. موزه رحمی کوچ آنکارا Rahmi M. Koc Museum Ankara 

موزه-رحمی-کوچ-آنکارا

یکی دیگر از جاهای دیدنی آنکارا، موزه راحمی کوچ آنکارا است که در منطقه آلتینداغ واقع و در سال ۲۰۰۵ تاسیس شده است. موضوعیت اصلی این موزه، نمایش وسایل و ادوات حمل و نقل بوده ولی در کنارش قسمت های متنوع دیگری نیز وجود دارند. در این موزه علاوه بر مجموعه کلکسیونر ثروتمند ترک، مجموعه اشیای مصطفی کمال آتاتورک به نمایش گذاشته شده است.

این مکان کلکسیونی از اشیا کمیاب را در بر گرفته است که شامل اسباب ‌بازی، فناوری قدیمی و همچنین هواپیما و کشتی در اندازه واقعی است. شعبه دیگری از این موزه نیز با نام موزه رحمی کوچ استانبول در شهر استانبول واقع شده است.

آدرس موزه رحمی کوچ آنکارا  

 Hacettepe, Kale, Depo Sokak No:1, 06230 Altındağ/Ankara, Turkey

۶. موزه زندان اولوجانلار آنکارا Ulucanlar Prison Museum

موزه-زندان-اولوجانلار-آنکارا

موزه زندان اولوجانلار در منطقه آلتینداغ و خیابان اولوجانلار واقع شده است.در واقع این موزه، زندان سابق آنکارا و اولین موزه زندان ترکیه می باشد.

این زندان در سال ۱۹۲۵ م توسط وزارت امور داخلی ساخته شده و بعد از ۸۱ سال تعطیل شد و در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰ میلادی توسط شهرداری آلتینداغ پس از بازسازی به عنوان موزه راه اندازی شد و به یکی از جاذبه ها و جاهای دیدنی آنکارا تبدیل شد.

هنگام بازدید از این زندان باید در ابتدا از یک راهروی سرد و تاریک عبور کنید تا وارد بخش Hilton شوید. در این قسمت نویسندگان و شاعران و روزنامه نگاران سیاسی ترکیه ای زندانی بوده اند.

در این زندان سلول های انفرادی هم وجود دارند که به اسم Müteferrika معروف می باشد. جالب است بدانید که فضای این قسمت از موزه کمی سرد و تاریک و ترسناک است و یادآور شرایط زندانیان آن زمان است.

بخش های بعدی تاریخ شهر را بازگو می کنند. در قسمت بعدی اطلاعات، اسناد و وسایل متعلق به زندانیان مشهور قرار گرفته است و پس از آن نیز کتابخانه ای با کتاب هایی از مبارزان دموکراسی و گزارشات زندانیان قرار دارد. در انتهای موزه نیز فروشگاهی برای فروش سوغاتی از جمله دست ساخته های زندانیان قرار دارد که جزو جاذبه های گردشگری مهم این موزه است.

آدرس موزه زندان اولوجانلار آنکارا  

 Hacettepe, Ulucanlar Cd. No:63, 06030 Altındağ/Ankara, Turkey

۷. موزه قوم نگاری آنکارا Etnografya Müzesi

موزه-قوم-نگاری-آنکارا

موزه قوم نگاری در منطقه آلتینداغ  آنکارا واقع شده است که یکی دیگر از موزه های معروف ترکیه و از جاهای دیدنی آنکارا محسوب می شود. این موزه در داخل یک ساختمان سنگ مرمر سفید با معماری فوق العاده واقع شده و به موضوع فرهنگ تمدن ترک اختصاص یافته است.

آثار نمایشی در موزه قوم نگاری نمونه هایی از هنر ترکی است که از دوره سلجوقی تا امروز را در بر می گیرد. در سمت راست ورودی موزه، سالنی وجود دارد که در آن مراسم عروسی آناتولی توضیح داده شده و لباس عروس شهرهای مختلف، نمونه ها و تکنیک های گلدوزی ترکی و نمونه هایی از فرش و قالیچه ترکی آناتولی به نمایش گذاشته شده است.

در سمت چپ ورودی بخش کاشی و محصولات شیشه ای قرار دارد، سالنی که در آن اشیاء اهدا شده توسط بسیم آتالای (Besim Atalay) و نمونه هایی از هنر خوشنویسی عثمانی به نمایش گذاشته شده. این سالن حاوی برخی از بهترین آثار باستانی چوبی از دوره سلجوقی و دوره اصولگرایان است.

جالب است بدانید که این موزه از سال ۱۹۳۸ تا ۱۹۵۳ در زمان ساخت آنت کبیر، آرامگاه ابدی او، به طور موقت میزبان تابوت مصطفی کمال آتاترک بود.

آدرس موزه قوم نگاری آنکارا  

Ankara, Turkey

۸. میدان کیزیلای آنکارا Kızılay Square

میدان-کیزیلای-آنکارا

کیزیلای یک محله در منطقه یا شهرستان چانکایا  است که از گرانترین محله های آنکارا به شمار می رود و حتی سفارت ایران در آنکارا نیز در این منطقه واقع شده است.

گوونپارک در کیزیلای دارای درختان و نیمکت های بسیاری است و یک ایستگاه مترو و یک ترمینال اتوبوس در مجاورت آن، دسترسی آسان از این میدان به سایر نقاط شهر را فراهم می کند.

میدان کیزیلای آنکارا 

KIzIlay Square, Ankara, Turkey

۹. خیابان تونالی هیلمی آنکارا Tunalı Hilmi Caddesi

خیابان-تونالی-هیلمی-آنکارا

از دیگر جاهای دیدنی آنکارا خیابان تونالی هیلمی می باشد که یکی از بهترین و زیبا‌ترین خیابان ‌های آنکارا است. این خیابان پر از مغازه‌ ها، بوتیک ‌ها و مکان ‌های مناسب برای خرید است.

شما می توانید علاوه بر مراکز خرید آنکارا هر آنچه برای خرید نیاز داشتنید را از این خیابان پیدا کنید. لازم به ذکر است که قیمت اجناس نیز در این خیابان کمی بالا‌تر از دیگر مراکز خرید آنکارا است.

آدرس خیابان تونالی هیلمی آنکارا  

Çankaya/Ankara, Turkey

۱۰. پارک کوغولو آنکارا Kuğulu Park

پارک-کوغولو-آنکارا

پارک کوغولو، درست در مرکز شهر و در خیابان شلوغ تونالی هیلمی واقع شده است. جالب است بدانید که پارک کوغولو به خاطر قو و اردک‌ های خود در یک حوضچه مصنوعی، شهرت فراوانی پیدا کرده است.

این پارک در هنگام عصر محل مناسبی برای گردش و تماشای زندگی روزانه مردم محلی است.

آدرس پارک کوغولو آنکارا

Çankaya Kuğulu, Park, 06690 Çankaya/Ankara, Turkey

۱۱. مسجد حاجی بایرام آنکارا Haci Bayram Mosque

مسجد-حاجی-بایرام-آنکارا

مسجد حاجی بایرام  در نزدیکی مسجد آگوستوس در شهر آنکارا و محله اولوس قرار گرفته است. مسجد حاجی بایرام اولین بار در قرن ۱۵ ساخته شد و سپس در قرن ۱۶ به دست عثمانی ها بازسازی گردید. البته بیشتر مشخصات این مسجد شبیه مساجد قرن های ۱۸ و ۱۹ می باشد و آخرین بار در سال ۲۰۱۱ میلادی به صورت گسترده و با حفظ معماری اش بازسازی شده است.

بهتر است بدانید که حاجی بایرام یعنی نومان بن کویونلوکا احمد، عارف بزرگ متولد سال ۱۳۵۰ میلادی در یکی از روستاهای نزدیک آنکارا به نام سولفاسول بود. وی که مؤسس مکتب صوفی گری بایرامی نیز می باشد تحصیلات ابتدایی را در آنکارا و بورسا گذراند و سپس وارد مدرسه الهیات معروف به کارا “مدرسه” شد و تحصیلاتش را تکمیل نمود.

کاشی کاری های رنگی، سقف های چوبی و آجرهای سبز رنگ که در ساخت نمای داخلی مسجد ساخته شده است، نتیجه ساخت این مسجد در دوران عثمانی ها بوده است که ساخت آن یک سال به طول انجامیده است.

آدرس مسجد حاجی بایرام آنکارا  

Hacı Bayram, Sarıbağ Sk. No:13, 06050 Altındağ/Ankara, Turkey

۱۲. واندرلند اوراسیا آنکارا Wonderland Euroasia

واندرلند-اوراسیا-آنکارا

واندرلند اوراسیا آنکارا بزرگترین پارک و مجموعه تفریحی اروپا در آنکارا در زمینی به مساحت یک میلیون و ۳۰۰ هزار متر مربع ۲۰احداث شده است و در ۲۰ مارس ۲۰۱۹  با حضور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه افتتاح شد.

شهربازی آنکاپارک آنکارا (واندرلند اوراسیا آنکارا) از ۲۶ وسیله بازی اصلی تشکیل شده است که در بین آن ها ۱۴ ترن هوایی و ۲۱۱۷ وسیله بازی کوچکتر وجود دارند. همچنین جزیره پرنده، غاریخی و بخش ژوراسیک پارک از بخش ‌های جذاب واندرلند اوراسیا آنکارا هستند.

آدرس واندرلند اوراسیا آنکارا

Demetlale, 405. Caddesi No:106, 06200 Yenimahalle/Ankara, Turkey

۱۳. معبد آگوستوس آنکارا Temple of Augustus 

معبد-آگوستوس-آنکارا

معبد آگوستوس و روم، یکی دیگر از جاذبه ها و جاهای دیدنی آنکارا است که بیش از ۲ هزار سال قدمت دارد و در منطقه اولوس واقع شده و به عنوان سایتی تاریخی مورد استفاده محققان و کاوشگران قرار می گیرد.

این معبد با نام آنکی رانوم نیز شناخته می شود که از طرف صندوق آثار تاریخی جهان یکی از در معرض خطرترین آثار ترکیه معرفی شد تا اینکه در سال ۲۰۱۶ منطقه حاجی بایرام به همراه مسجد حاجی بایرام ومعبد آگوستوس و روم به لیست آزمایشی میراث جهانی یونسکو اضافه شد.

امروزه ورود به داخل معبد ممنوع بوده و گردشگران آنکارا فقط از بیرون می توانند بین ساعات ۹ تا ۱۹ از این اثر تاریخی ارزشمند بازدید کنند.

آدرس معبد آگوستوس آنکارا

Hacı Bayram, 06030 Altındağ/Ankara, Turkey

۱۴. موزه جنگ استقلال آنکارا

Museum of the War of Independence 

موزه-جنگ-استقلال-آنکارا

این موزه در منطقه آلتینداغ و محله دوغان بیآنکارا واقع شده است. ساختمانی که امروزه موزه جنگ استقلال ترکیه در آن برقرار است در نیمه اول قرن ۲۰ به منظور اولین مجلس ملی کبیر ترکیه ساخته شد و بعد از چندین بار تغییر کاربری و عملیات بازسازی به موزه تبدیل شد.

موزه از قسمت هایی مانند راهرو، مسجد، اتاق هیئت مدیره ریاست جمهوری، اتاق های شورای حکام، اتاق کمیسیون، لابی، اتاق کمیته قانون گذاری، اتاق مدیریت و زیرزمین تشکیل شده است.

در این موزه که اسناد تمامی اتفاقات جنگ استقلال ترکیه با استفاده از عکس و مجسمه ها به نمایش گذاشته شده است؛ همچنین مجسمه مومیایی رئیس جمهورهای گذشته ترکیه نیز در این موزه قرار گرفته اند.

آدرس موزه جنگ استقلال آنکارا

 Anafartalar, Doğanbey Mah. Cumhuriyet Cad, Ulus No:14, 06050 Altındağ/Ankara, Turkey

۱۵. پارک سغمنلر آنکارا Seğmenler Parkı

پارک-سغمنلر-آنکارا

این پارک که در ۶۷ هزار متر مربع زمین ساخته شده است. درست در زیر عمارت Çankaya ، بین بلوار ایران و آتاتورک قرار دارد.

این پارک آرام عمومی دارای مسیرهای پیاده روی، یک برکه، زمین بازی ویژه کودکان و یک آمفی تئاتر است.

آدرس پارک سغمنلر آنکارا  

Çankaya, 06680 Çankaya/Ankara, Turkey

۱۶. برج آتاکوله آنکارا Atakule

برج-آتاکوله-آنکارا

این برج با ارتفاع ۱۲۵ متر از بلندترین ساختمان های موجود در آنکاراست و به دلیل مرتفع بودن و همچنین قرارگیری بر روی یک تپه از تمام نقاط شهر قابل رویت است. این برج که در مرکز شهر و در منطقه Cankaya قرار گرفته است.

ساخت برج آتاکوله به مدت دو سال به طول انجامید و طی مراسمی با حضور تورگوت اوزال، رئیس جمهور وقت ترکیه افتتاح گردید و بعد از آن مورد بازدید عموم مردم قرار گرفت.

در بالای برج یک رستوران گردان با تراس بزرگ قرار گرفته که به شما این امکان را می دهد تا علاوه بر صرف غذا از منظره شهر آنکارا لذت ببرید.

آدرس برج آتاکوله آنکارا  

Cankaya, Ankara 06550, Turkey

۱۷. مسجد کجاتپه آنکارا Kocatepe Mosque

مسجد-کجاتپه-آنکارا

این مسجد بزرگ در مرکز شهر آنکارا قرار گرفته که در سال ۱۹۶۷ ساخته شده است. این مسجد،  بزرگترین مسجد آنکارا است که ۴۵۰۰ متر مربع مساحت و گنجایشی بیش از ۲۴ هزار نمازگزار دارد.

جالب است بدانید که حدود دو دهه طول کشید تا ساخت و ساز مرکز معنوی چشمگیر مسجد کامل شود. همچنین قبل از پیدا کردن طرح فعلی مسجد که نئوکلاسیک عثمانی است، آن را دو بار در سبک های مختلف بازسازی کرده بودند. و یکی از جاهای دیدنی آنکارا محسوب می شود.

آدرس مسجد کجاتپه آنکارا   

 Kültür, Dr. Mediha Eldem Sk. No:67, 06420 Çankaya/Ankara, Turkey

۱۸. پارک گنچلیک آنکارا Gençlik Parkı

پارک-گنچلیک-آنکارا

پارک گنچلیک آنکارا در قلب شهر و منطقه آلتینداغ قرار دارد. گفتنی است که این پارک ۷۰ سال قدمت دارد. این پارک در ۱۹ می سال ۱۹۴۳ مصادف با روز ملی جوانان تاسیس شده است.

پارک گنچلیک زمینی وسعت ۲۷۵ هزار متر مربع را به خود اختصاص داده و ارتفاع ۸۵۰ متری آن این پارک را به یکی از منحصر به فردترین جاهای دیدنی آنکارا تبدیل کرده است.

آدرس پارک گنچلیک آنکارا  

Doğanbey Mahallesi, Talatpaşa Blv No:38, 06050 Altındağ/Ankara, Turkey

۱۹. دریاچه موگان آنکارا Mogan Lake

دریاچه-موگان-آنکارا

پارک و دریاچه موگان آنکارا؛ یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری آنکارا است که درست در فاصله ۲۵ کیلومتری مرکز شهر آنکارا در میان مرزهای منطقه گلباشی جای خوش کرده است .

این دریاچه به عنوان یک منطقه ویژه شناخته می شود و از وارد شدن به آن جلوگیری می ‌شود تا از آن محافظت نمایند.

در نزدیکی این دریاچه یک دریاچه دیگر به نام ایمیر (Eymir) نیز وجود دارد که حدود سه کیلومتر از شمال شرقی دریاچه موگان فاصله داشته و در فصل ‌هایی که باران زیادی می ‌بارد سطح آب دریاچه بالا می ‌آید و این دو دریاچه تا حدودی به هم نزدیک تر می‌ شوند .

در فصل زمستان اگر مسافر این دریاچه باشید، گونه ‌ای از پرندگان مهاجر از کشورهای شمالی ترکیه را خواهید دید و فصل تابستان زمان مناسبی است تا از اردک‌ های غواص و اردک کاکل قرمز دریاچه موگان دیدن کنید.

آدرس دریاچه موگان آنکارا  

Ankara 06830, Turkey

۲۰. قلعه استرگون آنکارا Esztergom Castle Turkish Cultural Center

قلعه-استرگون-آنکارا

لازم نیست برای بازدید از قلعه استرگوم به بوداپست بروید؛ زیرا اگر در تعطیلات خود در آنکارا چند ساعت را در منطقه Keçiören بگذرانید، می توانید از نسخه ی برابر اصلی آن بازدید کنید که یکی از زیباترین جاهای دیدنی آنکارا نیز به حساب می آید.

این ساختمان هنگام ساخت نه تنها از قلعه الهام گرفته بلکه در برخی قسمت ها، از بسیاری از آثار باستانی سلجوقی، به ویژه برج سرخ (Kızıl Kule) عنوان الهام گرفته شده است.

با ورود به فضای داخلی توریستی می توانید با نقوش غنی منحصر به فرد برای آناتولی و جغرافیای اسلامی روبرو شوید.می توانید غذای خود را در رستوران همراه با نمای آنکارا بخورید. در بخش مردم نگاری، که نسخه ای از برج سرخ است، می توانید اشیاء خاص در سنین مختلف را نیز بررسی کنید.

آدرس قلعه استرگون آنکارا

Güçlükaya Mh, Fatih Cd., 06280 Keçiören/Ankara, Turkey

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی جاذبه‌های گردشگری آنکارا بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم می توانید دیگر جاهای دیدنی این شهر را برای ما به اشتراک بگذارید. و همچنین تجربه ی خود را در سفر به آنکارا برای ما بنویسید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *