خانه و آشپزخانه

بهترین مارک آکواریوم + ۸ مدل بهترین آکواریوم

best-aquarium

همانطور که می دانید آکواریوم، محلی برای نگهداری آبزیان است. آکواریوم‌ها در ابعاد و در طرح‌های گوناگون ساخته می‌شوند و هر کسی بسته به نیاز خود آن را خریداری می‌کند . ما در مقاله ی راهنمای خرید بهترین آکواریوم قصد داریم تا آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر به دنبال بهترین آکواریوم هستید با ما همراه باشید.

اگر شما هم قصد خرید بهترین آکواریوم را دارید با سوالاتی مانند بهترین آکواریوم چیست؟ کدام آکواریوم خوبه ؟ پیش از خرید بهترین آکواریوم به چه مواردی باید توجه کنیم ؟ مواجه می شوید.

ما در این مقاله تمام تلاشمان را می کنیم تا راهنمای خرید بهترین آکواریوم را به همراه لیستی از بهترین آکواریوم ها به شما پیشنهاد بدهیم.

اگر می خواهید خریدی با قیمت مناسب داشته باشید، یا تمایل دارید بهترین آکواریوم با کیفیت را سال ها از آن استفاده کنید. هم اکنون این فرصت را از دست ندهید و تا انتها با سبدت همراه باشید. در ضمن روی تعدادی از محصولات پیشنهادی به صورت محدود ،تخفیف هم خورده که با خرید به موقع آن می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

منظور ازآکواریوم چیست ؟

منظور-ازآکواریوم-چیست-؟

نوعی ظرف شیشه‌ای و یک وسیله تزئینی است که امکان نگهداری انواع گیاهان و آبزیان به ویژه ماهی را می دهد.

مزایای آکواریوم

 1. خواص درمانی

نگهداری آکواریم می تواند روی درمان کودکان پیش فعال موثر باشد. به آرامش  افرادی که استرس کاری زیادی دارند، کمک می کنند. همچنین با توجه به تحقیقات صورت گرفته فشار خون افراد دارای فشار خون عصبی را هم کاهش می‌دهد.

 1. رفع خستگی

جالب است بدانید آرامش زیاد باعث رفع خستگی بدن می‌شود.

 1. نشاط و شادی

وقتی ماهی ها  برای گرفتن غذا از دست شما به روی آب می‌آیند نشاط و شادی بیشتری را احساس می‌کنید.

 1. تزئین منزل

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آکواریم زیبا کردن دکوراسیون داخلی است.

 1. عدم محدودیت استفاده

هیچ گونه محدودیتی برای استفاده از آکواریوم وجود ندارد زیرا شما می‌توانید در اتاق، پذیرایی، آشپزخانه، مغازه و محل کار خود یک یا چند آکواریم داشته باشید و مدل‌های مختلف آبزیان را درون آن‌ها نگهداری کنید.

معرفی انواع آکواریوم و تجهیزات مورد نیاز هر کدام

معرفی-انواع-آکواریوم-و-تجهیزات-مورد-نیاز-هر-کدام

برای خرید آکواریوم اول باید با انواع آن آشنا شوید. انواع آکواریوم عبارتند از:

 1. آکواریوم آب شیرین

این نوع از آکواریوم‌ها از همان آب شیر استفاده می‌کنند، اما در املاح و میزان کلر با هم تفاوت دارند.

این نوع از آکواریوم‌ها معمولاً نیازمند تجهیزاتی اعم از تانک (شیشه آکواریوم)، فیلتر تصفیه، بخاری، پمپ هوا، منبع نور، دماسنج، لوازم تزئینی، مگنت آکواریوم یا کاردک، تور دستی، درپوش و… نیاز دارند.

 1. آکواریوم آب شور

این نوع از آکواریوم‌ها زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند. البته لازم به ذکر است که راه‌اندازی آکواریوم آب شور کار نسبتاً سختی است.

برای خرید آکواریوم آب شور به تجهیزاتی مثل چیلر، بخاری، پمپ هوا، ازن ساز، کلسیم راکتور، داروها، محلول‌ها، بیوبال، انواع تستر، تانک، فیلتر مکانیکی، فیلتر بیولوژیکی، فیلتر شیمیایی، اسکیمر، نمک مخصوص، موج ساز، دنیتراتور، روشنایی، بستر، یووی و… نیازمند خواهید بود.

 1. آکواریوم پلنت

این نوع از آکواریوم نیز زیبایی‌های مخصوص به خود را دارد. با این نوع از آکواریوم سبزی و زیبایی آکواریوم شما چندین و چند برابر خواهد شد. تجهیزات آکواریوم پلنت نیز شامل تانک، بستر، سیستم co۲، نور مناسب، فیلتر، پمپ هوا، مگنت آکواریوم یا کاردک، دماسنج، قیچی و گیره مناسب پلنت و… می‌شود.

اندازه های آکواریوم

 • آکواریوم کوچک

طول: ۳۵ سانتی‌متر

عرض: ۲۰ سانتی‌متر

ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر

 • آکواریوم متوسط

طول: ۸۰ سانتی‌متر

عرض: ۳۵ سانتی‌متر

ارتفاع: ۵۰ سانتی‌متر

 • آکواریوم بزرگ

طول: ۱۰۰ یا ۱۵۰ سانتی‌متر

عرض: ۴۰ سانتی‌متر

ارتفاع: ۶۰ سانتی‌متر

نکاتی هنکام خرید آکواریوم

 1. ابعاد آکواریوم

یکی از فاکتورهای مهم هنگام خرید آکواریوم توجه به ابعاد آکواریوم می باشد. بهتر است برای خرید آن بزرگ ترین را انتخاب کنید. زیرا نگهداری و تمیزکردن آکواریوم بزرگ بسیار آسان‌تر از آکواریوم کوچک است.

همچنین ماهی ها ضایعات زیادی تولید می کنند که وقتی این ضایعات تجزیه می‌شوند، مواد شیمیایی‌ای تولید می‌کنند که این مواد شیمیایی در یک آکواریوم کوچک سریع‌تر تولید می‌شوند.

در نتیجه شما باید زودبه‌زود آب آن را عوض کنید. وقتی تجربه کافی برای نگهداری از آکواریوم نداشته باشید، این کار به‌زودی شما را خسته خواهد کرد. بنابراین بهتر است آکواریوم با ابعاد بزرگ تهیه کنید.

 1. پایه آکواریوم

پایه‌ای که آکواریوم را روی آن قرار می‌دهید، باید تحمل وزن آن را نیز داشته باشد و مساحت آن برای ابعاد مقطع زیرین آکواریوم کافی باشد.

 1. توجه به اندازه ماهی‌ها

درست است در ابتدا ماهی ها کوچک هستند و شما تعداد بالایی از آن را می خرید ولی باید به بعد آن هم فکر کنید. وقتی ماهی بالغ شود نیاز به فضای بیشتری دارند.

پس باید از ابتدا اندازه آکواریوم را با توجه به اندازه ماهی‌ها پس از بالغ‌شدن برآورد کنید.

از طرفی، باید به نوع ماهی نیز دقت کنید. همه ماهی‌ها نمی‌توانند برای آکواریوم شما مناسب باشند. زیرا برخی از ماهی ها قلدر هستند و برای خودشان در آکواریوم قلمرو ایجاد می‌کنند و نمی گذارند ماهی های دیگر طرف آن ها بروند.

 1. سطح مقطع آب آکواریوم

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که درهنگام خرید آکواریوم باید به آن دقت کنید بزرگی سطح مقطع آکواریوم است.

ماهی‌ها مانند همه ما اکسیژن تنفس می‌کنند. پس هر چه سطح آب وسیع‌تر باشد، اکسیژن بیشتری را به آکواریوم وارد می‌کند.

درواقع، با وجود اینکه تعداد ماهی‌ها باید متناسب با اندازه و حجم آکواریوم باشد، آنچه عامل تعیین‌کننده برای تعداد ماهی است بزرگی سطح مقطع آب است.

 1. جنس بدنه آکواریوم

یکی دیگر از فاکتورها هنگام خرید توجه به جنس بدنه آکواریوم است. جنس بدنه از شیشه و اکریلیک می باشد.

آکواریوم های شیشه ای ارزان هستند و مقاومت بالایی دربرابر خراش دارد. شیشه ها بسیار سنگین هستند بنابراین برای آکواریوم‌های کوچک‌تر از ۱۵۰ گالن، گزینه بهتری است.

شیشه دربرابر ضربه شکننده است اما فقط ضربه شدید ممکن است آن را خرد کند. آکواریوم های شیشه ای معمولا فقط به‌شکل مستطیل یا مربع وجود دارد.  آکواریوم شیشه ای تا حدودی رنگ، شکل و اندازه ماهی را تحریف می‌کند.

از طرفی آکواریوم های اکریلیک گران‌تر هستند و خیلی زود خراش برمی‌دارند و به‌مرور زمان زرد می‌شوند. آکواریوم اکریلیک مانند شیشه خرد نمی‌شود. برای گذاشتن آکواریوم اکریلیک باید تمام سطح زیرین آن پشتیبانی شود زیرا اگر قسمتی از آن در هوا معلق بماند، فشار آب می تواند اکریلیک را متلاشی کند.

آکواریوم های اکریلیک می‌تواند به‌شکل‌های مختلف وجود داشته باشد. همچنین آکواریوم اکریلیک شکل ماهی و مناظر درون آکواریوم را دقیق نشان می‌دهد.

 1. آب آکواریوم

در حقیقت چهار گزینه برای آب آکواریوم وجود دارد. آب شیرین گرمسیری، آب شور دریا، آب شیرین سرد و آب مخلوط رودخانه و دریا که تاحدی شور است. استفاده از هر کدام هیچ ممانعتی ندارد اما باید تجهیزات مخصوص آن را بخرید.

 1. آکواریوم روباز یا سرپوشیده

آکواریوم دو نوع سرپوشیده و روباز دارد. انتخاب هر یک از این دو مدل به نوع نورپردازی موردعلاقه شما بستگی دارد.

اگر می خواهید با استفاده از نور آکوریوم خود را تزیین کنید آکواریوم سرپوشیده گزینه ی مناسبی برای شما می باشد.

البته برای تزیین آکواریوم روباز نیز می توانید از چراغ‌های آویزان استفاده کنید یا در اطراف آن چراغ‌های گردن‌غازی قرار دهید که بتوانید آنها را روی آکواریوم خم کنید. این کار جلوه زیبایی به آکواریوم و ماهی‌ها می‌دهند زیرا نورها مستقیم وارد آب می‌شوند.

لازم به ذکر است که آکواریوم روباز دو مشکل دارد. اول اینکه آب آنها به‌ سرعت تبخیر می‌شود و دیگر اینکه انواع آلاینده‌ها مانند گردوغبار، ذرات حشره‌کش‌ها و سایر موادشیمیایی می‌توانند وارد آب شوند و برای ماهی‌ها کشنده باشند.

 1. زیبایی آکواریوم

برای این که بخواهید تجهیزات آکواریوم زیبایی منظره درون آکواریوم را از بین نبرد، می‌توانید یک چاهک که مخزنی جداگانه است خریداری کنید. این مخزن را در کابینت یا دیوار به‌شکل مخفی نصب می‌کنند. گرم‌کننده، اسکیمر پروتئین و سیستم تصفیه آب در این مخزن قرار می‌گیرند. آب از طریق این مخزن وارد آکواریوم و از آن خارج می‌شود.

البته لازم به ذکر است که هزینه ی جداگانه دارد.

 1. محل قرارگیری آکواریوم

محل قراردادن آکواریوم نیز بسیار مهم می باشد و قبل از خرید باید محل قرار گیری آن رل در نظر بگیرید زیرا بعد از اینکه آن را تنظیم و نصب کردند، به‌راحتی نمی‌توانید آن را جابه‌جا کنید، زیرا بیش‌ازحد سنگین است.

لازم به ذکر است که  آکواریوم را در مجاورت پنجره درب ها و نور مستقیم خورشید قرار ندهید، زیرا نور مستقیم و شدید خورشید باعث رشد بی رویه جلبک ها می شود.

همچنین از قراردادن آکواریوم در محیط های آلوده و پردود و پرگردوغبار و در محیط های پر رفت و آمد و شلوغ بپرهیزید.

روش نگهداری از آکواریوم

روش-نگهداری-از-آکواریوم

 1. آکواریم را در مکانی نصب کنید که کمترین میزان رفت آمد در آن وجود داشته باشد.
 2. این وسیله را در جایی قرار دهید که با نور مستقیم خورشید در تماس نباشد. نور خورشید باعث ایجاد لجن و جلبک و کدر شدن رنگ آب می‌شود.
 3. همیشه از آبی استفاده کنید که کمترین میزان سختی را داشته باشد. زیرا روی بدنه رسوب ایجاد می‌کند.
 4. همیشه با استفاده از پمپ تخلیه آب آکواریم خود را تعویض کنید. به هیچ عنوان برای کج کردن به بدنه فشار وارد نکنید و آکواریم را از جای خود بلند نکنید. زیرا باعث شکستن شیشه کف آن می‌شود.

قیمت آکواریوم موجود در بازار ایران

یکی از فاکتورهای مهمی که در هنگام خرید توجه مشتری را به خود جلب می کند قیمت آن است که به نوع و حجم آن بستگی دارد.

یادتان باشد آکواریوم هزینه‌های جانبی هم دارد. یعنی فقط خرید خود آکواریوم و تجهیزات آن نیست. بلکه هزینه خرید ماهی‌ها، دکوراسیون داخل آکواریوم و هزینه نگهداری آن هم به هزینه خرید آن اضافه می‌شود.

از طرفی، هرچه آکواریوم بزرگ‌تر باشد، حجم آبی هم که در آن می‌ریزید بیشتر است. در نتیجه وسیله گرمایشی آن هم باید بزرگ‌تر باشد؛ فیلتر آن باید بزرگ‌تر باشد؛ کاندیشنری که برای تصفیه آب می‌گذارید هم باید قوی‌تر باشد. این بدین معناست که باید برای تجهیزات بزرگ‌تر هزینه بیشتری بپردازید.

در ادامه یک نمونه از ارزان ترین و گران ترین آکواریوم را برای شما معرفی کرده ایم .

ارزان ترین آکواریوم موجود در بازار ایران

ارزان ترین آکواریوم موجود آکواریوم بانومد طرح گلدان مدل ID-18548 با قیمت حدود ۶۰.۰۰۰ تومان می باشد.

جنس این آکواریوم از پلکسی گلاس است و مناسب برای نگهداری گیاهان می باشد.

آکواریوم بانومد طرح گلدان مدل ID-18548

آکواریوم بانومد طرح گلدان مدل ID-18548

۷۱,۵۰۰ تومان
 • آکواریوم آبزیان مناسب برای: پلنت (گیاهی)
 • جنس: پلکسی گلاس
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

گران‌ترین آکواریوم  موجود در بازار ایران

گران‌ترین آکواریوم موجود اکواریوم رومیزی سوبو مدل Q-3  با قیمت ۱.۹۸۰.۰۰۰ تومان می باشد.

این محصول یک آکواریوم رومیزی جمع و جور است. با وجود اندازه کوچک تمامی سیستم های لازم همچون سیستم تصفیه و پمپ آپ، پد آشغالگیر، دمنده اکسیژن،  تخلیه آب از زیر تنگ با شلنگ سرخود،لامپ ال ای دی سه رنگ برای حالت های شب و روز و دکمه لمسی برای یک آکواریوم کامل را دارد.

آکواریوم آبزیان مناسب برای آب شیرین است و جنس آن از پلکسی گلاس است.

اکواریوم رومیزی سوبو مدل Q-3

اکواریوم رومیزی سوبو مدل Q-3

۳,۲۹۰,۰۰۰ تومان
 • آکواریوم آبزیان مناسب برای: آب شیرین
 • جنس: پلکسی گلاس
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین مارک آکواریوم

آکواریوم در انواع و برندهای متفاوتی تولید و در بازار توزیع می شوند. این برندها شامل بانومد، سوبو، دلسا، جنکا، ماهیران و ریکسین می باشند.

بهترین آکواریوم دلسا

این آکواریوم،  یک آکواریوم کامل و در عین حال اقتصادی است . پمپ آب، تاپ فیلتر و نورپردازی تمام لوازمی است که یک آکواریوم نیاز دارد و همه را می توانید با این آکواریوم داشته باشید . جنس آکواریوم از شیشه است، درب آکواریوم در رنگ های مختلف موجود است.

آکواریوم دلسا مدل k320

آکواریوم دلسا مدل k320

۱,۲۱۷,۴۸۰ تومان
 • آکواریوم آبزیان مناسب برای: آب شیرین
 • جنس: شیشه
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین آکواریوم جنکا

آکواریوم آبزیان مناسب برای آب شیرین است و جنس آن از پلکسی گلاس است. این محصول دارای فیلتر کف دارای شیر ورودی دارای شن کف رنگی دارای لامپ ال ای دی دارای تزریق اکسیژن می باشد.

همچنین این آکواریوم دارای ساعت، آلارم، دماسنج داشته و همچنین محفظه‌ای کوچک جهت نگهداری اقلام دم دستی مثل خودکار و مداد و قیچی و موبایل است. علاوه بر این از آن می‌توان به عنوان چراغ خواب و یا چراغ مطالعه هم استفاده کرد.

آکواریوم جنکا مدل TG-03M حجم 2 لیتر

آکواریوم جنکا مدل TG-03M حجم ۲ لیتر

 • آکواریوم آبزیان مناسب برای: آب شیرین
 • جنس: پلکسی گلاس
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین آکواریوم ماهیران

آکواریوم آبزیان مناسب برای آب شیرین است و جنس آن از پلکسی گلاس است. این محصول دارای سیستم فیلتراسیون سقفی داری بوگیر و شفاف کننده ذغال اکتیو می باشد.

آکواریوم ماهیران مدل MA 23

آکواریوم ماهیران مدل MA 23

 • آکواریوم آبزیان مناسب برای: آب شیرین
 • جنس: پلکسی گلاس
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین آکواریوم ریکسین

آکواریوم آبزیان مناسب برای آب شیرین است و جنس آن از شیشه است.

آکواریوم ریکسین مدل RZ520-B حجم 50 لیتر

آکواریوم ریکسین مدل RZ520-B حجم ۵۰ لیتر

 • آکواریوم آبزیان مناسب برای: آب شیرین
 • جنس: شیشه
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

آکواریوم آبزیان مناسب برای آب شیرین است و جنس آن از شیشه و جنس پایه از پلاستیک است.

آکواریوم مکانیزه ریکسین مدل 420 حجم 50 لیتر

آکواریوم مکانیزه ریکسین مدل ۴۲۰ حجم ۵۰ لیتر

 • آکواریوم آبزیان مناسب برای: آب شیرین
 • جنس: شیشه
 • جنس پایه: پلاستیک
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

 آکواریوم مدل A102

جنس این آکواریوم از پلی‌استر – پی وی سی می باشد . این محصول دارای پمپ آب به همراه نوار LED که برای روشنایی آن به یک آدابتور ۱۲ ولت نیاز دارید.

آکواریوم مدل A102

آکواریوم مدل A102

 • جنس: پلی‌استر - پی وی سی
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

سخن پایانی

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی و بررسی آکواریوم بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. هنگام خرید حتما به نکاتی که در بالا اشاره کردیم، توجه کنید. از اینکه تا انتها با سبدت همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *