سفرهای داخلی

بهترین جاهای دیدنی بابل

best-babol-attraction

بابل یکی از شهرهای زیبای استان مازندران است که به دلیل جاذبه های گردشگری ای که در دل خود جای داده ،سالیانه گردشگران زیادی به این شهر زیبا سفر می‌کنند .اگر شما هم قصد سفر به بابل را دارید نیاز دارید اطلاعاتی از جاهای دیدنی آن کسب کنید تا بتوانید هنگام سفر بدون اتلاف وقت جاذبه های گردشگری این شهر زیبا را ببینید‌ .از این رو قصد داریم در این مقاله جاهای دیدنی بابل را به شما معرفی کنیم.

۱.فیلبند بابل

فیلبند-بابل

روستای ییلاقی فیلبند یکی از معروف ‌ترین جاذبه ی گردشگری بابل می باشد. فیلبند مرتفع‌ترین روستای منطقه است و در دل ابرها جای گرفته است و به خاطر ارتفاع زیادش به بام شرقی مازندران معروف است.این روستای زیبا به خاطر سرمای زیاد هوا در زمستان خالی از سکنه می‌شود. بهترین زمان برای دیدن فیلبند فصل تابستان است.

مسیر دسترسی به فیلبند

در جاده هراز پنجاه کیلومتر بعد از گزنک خروجی سنگچال را خواهید دید. وارد خروجی سنگچال شوید و به مسیرتان ادامه بدهید. بعد از طی هجده کیلومتر به روستای سنگچال می‌رسید. مسیر را به سمت بالا ادامه بدهید تا به فیلبند برسید.

۲.هفت آبشار تیرکن بابل

هفت-آبشار-تیرکن-بابل

این آبشار ،یکی از زیباترین آبشارهای بابل می باشد و همانطور که از اسمش پیداست از هفت آبشار تشکیل شده است و در مرز بابل و شهرستان سوادکوه قرار دارد. بزرگترین آبشار این مجموعه ۹ متر طول دارد و حوضچه‌های زیبایی در زیر آنها قرار دارد. اطراف هفت آبشار جنگل‌های زیبا و مناظر بکری وجود دارند که زیبایی آبشارها را چند برابر می‌کنند. برای رسیدن به این آبشار باید حدودا دو ساعت در دل جنگل پیاده‌روی کنید.

مسیر دسترسی به هفت ‌آبشار تیرکن بابل

برای رسیدن به هفت‌ آبشار باید از بابل وارد جاده گنج‌افروز شوید. چند کیلومتر رانندگی کنید تا به محدوده بابل کنار برسید. مسیر را مستقیم ادامه دهید تا به تابلوی درازکلا برسید. از درازکلا تا روستای تیرکن رانندگی کنید و از آنجا به تابلوهای راهنما توجه کنید. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم برای رسیدن به هفت‌آبشار باید ماشین‌تان را پارک کنید و در دل جنگل پیاده‌ روی کنید.

 

خوردن غذاهای محلی خطه ی استان مازندران در رستوران‌های بابل

۳.پل محمدحسن خان بابل

پل-محمدحسن-خان-بابل

یکی از معروف ‌ترین سازه‌های تاریخی بابل، پل محمدحسن‌خان نام دارد. این پل در اواخر دوره حکومت زندیه ،توسط اجداد آقا محمدخان قاجار احداث شده است. ارزش تاریخی این پل برای شهرستان بابل بسیار زیاد است و امروزه برای حفاظت از بنای این پل، هیچ خودرویی از روی آن تردد نمی‌کند.

آدرس پل محمد حسن خان بابل

استان مازندران ،ایران

این مقاله را حتما بخوانید، کافه گردی در بابل

۴.موزه بابل

موزه-بابل

تنها موزه مردم ‌شناسی استان مازندران در شهرستان بابل قرار دارد که قدمت فعالیت آن به سال ۱۳۰۷ می‌رسد. اما فعالیت اصلی موزه در ساختمان فعلی از سال ۱۳۷۵ شروع شده است. این موزه میان مردم بابل به گنجینه معروف است و آثار نفیسی از تاریخ و فرهنگ که بسیاری از آثار در معرض نمایش در این موزه به هزاره چهارم قبل از میلاد مسیح میرسد.

آدرس موزه مردم شناسی بابل

برای رسیدن به موزه بابل باید از خیابان مدرس بابل خودتان را به چهارراه گنجینه برسانید. درست سر چهارراه، در سمت چپ خیابان، موزه را پیدا خواهید کرد.

۵.آبشار درازکش بابل

آبشار-درازکش-بابل

یکی دیگر از جاهای دیدنی شهرستان بابل، آبشار درازکش است. این آبشار زیبا در بخش بندپی شرقی از توابع شهرستان بابل قرار دارد. طول آبشار درازکش به حدود ۷ متر می‌رسد. آبشار درازکش همیشه پرآب است و حوضچه‌های اطراف آن محل مناسبی برای شنا به حساب می‌آیند.

مسیر دسترسی به آبشار درازکش بابل

برای رسیدن به آبشار درازکش باید از بابل به سمت بندپی شرقی حرکت کنید. پس از طی حدود ۲۵ کیلومتر به روستای فیروزجا برسید. جاده فیروزجا را حدودا ۷ کیلومتر ادامه دهید و ماشین‌تان را جایی پارک کنید. از مسیر جنگلی پیاده‌روی کنید تا به آبشار برسید.

۶.سد شیاده بابل

سد-شیاده-بابل

یکی دیگر از جاذبه‌های توریستی بابل سد شیاده می باشد که روی یکی از سرشاخه‌های اصلی بابلرود احداث شده است و حدود بیست متر از سطح زمین ارتفاع دارد.سد شیاده به خاطر طبیعت زیبای اطرافش، طرفداران زیادی میان مسافران و گردشگران داخلی دارد.

مسیر دسترسی به سد و روستای شیاده بابل

برای رسیدن به سد شیاده باید حدود ۳۲ کیلومتر از شهرستان بابل به سمت بندپی حرکت کنید. در بخش بندپی غربی و منطقه خشرودپی به سمت روستای شیاده برانید. در اطراف روستای شیاده، سد شیاده را خواهید یافت.

۷.پارک جنگلی بزچفت بابل

پارک-جنگلی-بزچفت-بابل

یکی از مراکز برای طبیعت‌ گردی ، پارک و منطقه حفاظت شده بزچفت است که در منطقه بابل کنار قرار دارد  و فاصله بسیار کمی از شهر بابل دارد.اگر عاشق طبیعت هستید و میخواهید امکانات رفاهی بیشتری در اختیارتان باشد، می‌توانید این پارک را برای بازدید انتخاب کنید.

مسیر دسترسی پارک جنگلی بزچفت بابل

از جاده گنج‌افروز به سمت بابلکنار برانید. پس از حدود یک ربع رانندگی در سمت چپ جاده تابلوی پارک جنگلی بزچفت را مشاهده خواهید کرد.

۸.کاخ سلطنتی بابل

کاخ-سلطنتی-بابل

این کاخ در محوطه دانشگاه علوم پزشکی بابل قرار گرفته است که مربوط به دوره پهلوی می باشد و در جنوب بابل قرار دارد. ناکفته نماند که کاخ سلطنتی بابل در سال ۱۳۵۲ به ثبت ملی رسیده است.

آدرس کاخ سلطنتی بابل

کاخ سلطنتی بابل در جنوب شهر بابل و در محوطه دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد. برای رسیدن به این مجموعه باید حدود ۵ دقیقه از سمت میدان شهید کشوری به سمت بیمارستان آیت‌الله روحانی رانندگی کنید.

۹.آبشار شی الیم بابل

آبشار-شی-الیم-بابل

این آبشار در دره روستای گاوزن قرار دارد .آبشار شی الیم جزء آبشارهای طبقاتی بابل است که ارتفاع آن به بیش از ۳۰ متر می رسد.توصیه میکنیم که در حوضچه های این آبشار شنا نکنید زیرا به دلیل  وجود سنگ های کوچک و بزرگ، ممکن است آسیب ببینید. منطقه اطراف آبشار شی الیم، به دلیل حضور در منطقه ییلاقی، مه غلیظی وجود دارد وهمچنین در طول مسیر آبشار، کلبه های قدیمی مشاهده می شود که از زلزله بند پی در سال ۱۳۶۶ برجای مانده است که از جمله جاهای دیدنی بابل به حساب می آید.

مسیر دسترسی به آبشار شی الیم بابل

می بایست در این شهر خود را به جاده گتاب رسانده و به سمت شیخ موسی حرکت کنید. بعد از ۲۰ کیلومتر رانندگی، تابلوی ورود به روستای گاوزن محله را میبینید و وقتی که وارد روستا شدید، مسیر ورود به آبشار شی الیم را مشاهده خواهید کرد.

۱۰.تکیه روستای مقریکلا بابل

تکیه-روستای-مقریکلا-بابل

یکی از جذاب ترین بناهای تاریخی و دیدنی های بابل، تکیه روستای مقریکلا است که در منطقه بند پی شرقی شهرستان بابل قرار دارد و در سال ۱۳۵۴، نامش در میان بناهای تاریخی آثار ملی ایران قرار گرفت.قدمت این بنا  به دوران زندیه و قاجاریه برمیگردد.البته که این تکیه را با نام تکیه عبدالحسی خانی هم میشناسند. این تکیه معماری جذابی دارد و هنگامی که وارد بنا می شوید، با تالاری بزرگ روبرو خواهید شد که گچ بری ها و نقاشی های مختلفی بر روی دیوارها مشاهده می شود و همچنین در اطراف تالار هم اتاق های مختلفی مشاهده می شود. اگر عاشق بناهای تاریخی هستید دیدن تکیه روستای مقریکلا را از دست ندهید.

آدرس تکیه روستای مقریکلا بابل

شهرستان بابل، بخش‌بند پی غربی، روستای مقریکلا

۱۱.آبشار کلیره بابل

آبشار-کلیره-بابل

یکی از آبشارهای جذاب و بی نظیر شهرستان بابل، آبشار کلیره است. آبشار کلیره از جمله بهترین مناطق برای اتراق و لذت بردن از طبیعت بکر و صدای دلنشین آب جاری و پرندگان می باشد .در اطراف این آبشار درختان کهنسال و گل های رنگارنگ است که بوی آنها هر آدمی را سرمست میکند.

مسیر دسترسی به آبشار کلیره بابل

برای دسترسی به این آبشار می بایست به فاصله ۴۵ کیلومتری بابل واقع در منطقه بندپی شرقی بروید  تا وارد روستای بتلیم شوند. از این روستا می بایست نزدیک به ۴۵ دقیقه در میان طبیعت زیبای بابل پیاده روی کنید تا به آبشار کلیره برسید.

۱۲.ییلاق شیخ موسی بابل

ییلاق-شیخ-موسی-بابل

روستای ییلاقی شیخ موسی در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.این روستا جاهای دیدنی مختلفی دارد ،که معروفترین آن آبشار شیخ موسی می باشد. لازم به ذکر است روستای ییلاقی شیخ موسی به لطف ارتفاع قابل توجهش، علاوه بر تابستان های خنک و زمستان های بسیار سرد، در بالای ابرها قرار داشته و گردشگران می توانند شاهد پدیده اقیانوس ابرها در این روستا باشند.

مسیر دسترسی به ییلاق شیخ موسی بابل

گردشگران می بایست برای دسترسی به این روستا، به فاصله ۷۰ کیلومتری بابل مراجعه کنند. بهترین راه دسترسی به روستای ییلاقی شیخ موسی، مراجعه به منطقه بند پی شرقی بوده و می بایست در این منطقه وارد جاده فیروزجان شوید تا به روستا برسید.

۱۳.جنگل ویوج بابل

جنگل-ویوج-بابل

جنگل ویوج بابل در جاده شیاده قرار دارد که در منطقه بندپی شهرستان واقع شده است.این جنگل بیش از ۲۰هزار متر مربع مساحت، دارد و منطقه ای بسیار دیدنی و بکر است که میتواند خاطرات بی نظیری را برای گردشگران رقم زند. جنگل ویوج همانند جنگل نارنجلو، مملو از درختان بهار نارنج  است . اگر عاشق عکاسی از طبیعت هستید، بی شک پارک ویوج یکی از بهترین جاهای دیدنی بابل خواهد بود.

مسیر دسترسی به جنگل ویوج بابل

باید ابتدا به بابل بروید. بابل در ۲۱۱ کیلومتری شمال شرقی تهران و در ۱۵ کیلومتری دریای خزر واقع شده. پس از ن باید به ناحیه بندپی شهرستان بابل رفته تا به این جنگل برسید.

۱۴.مسجد جامع بابل

مسجد-جامع-بابل

در شهر بابل مساجد مختلفی وجود دارد اما مسجد جامع بابل واقع در حد فاصل چهارراه شهدا و سه راهفرهنگ، قدیمی ترین و محبوب ترین مسجد زیارتی در این شهرستان به شمار می رود که از ارزش بالایی نیز برخوردار می باشد.این مسجد قدمتش به دوران قاجاریه برمیگردد اما این بنا توسط مازیاربن قارن ساخته شده است که در طول تاریخ، بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.مسجد جامع بابل در سال ۱۳۸۰ به فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت .

آدرس مسجد جامع بابل

ایران، استان مازندران، بابل، حدفاصل چهارراه شهدا و سه راه فرهنگ

۱۵.امامزاده قاسم بابل

امامزاده-قاسم-بابل

معروف ترین امامزاده در شهرستان بابل، امامزاده قاسم است. ایشان از نوادگان امام موسی کاظم می باشد. امامازاده قاسم بابل یکی از پربازدیدترین جاذبه های تاریخی و زیارتی بابل به حساب می آید که قدمتش به قرن نهم هجری برمیگردد. اکر به این امام زاده بروید ، با بنایی ۲۲ متری به همراه گنبدی مخروطی شکل در کنار آینه کاری ها و گچ کاری های شکیل و بی نظیر در داخل بقعه روبرو می شوید که در آن زمان یکی از شاهکارهای معماری سنتی ایرانی بود.

آدرس امامزاده قاسم بابل

امام زاده قاسم, خیابان آیت الله روحانی, بابل, استان مازندران, ایران

۱۶.آبگرم ازرود بابل

آبگرم-ازرود-بابل

چشمه آبگرم ازرود که با نام آب معدنی ازرود نیز شناخته می شود یکی از بهترین جاهای دیدنی بابل است که در نزدیکی روستای اری قرار دارد. چشمه آبگرم ازرود در میان بومی ها چشمه ای مقدس شمرده می شود و می گویند در چشمه، ماری با تاج سبز زندگی کرده و در صورتیکه شخصی ناپاک وارد چشمه شود، توسط مار گزیده می شود. چشمه آبگرم ازرود همانطور که از نامش پیداست، آبی با دمای بالایی ۳۷ درجه دارد که بوی گوگرد نیز می دهد و همچنین قسمت هایی از چشمه را مشاهده خواهید کرد که آب از کف چشمه به سمت بالا می جوشد.

دسترسی به آبگرم ازرود بابل

برای دسترسی به این روستا می بایست به ۳۳ کیلومتری جنوب شرقی بابل مراجعه کنید. چشمه آبگرم ازرود در میان دره ای درکنار رودخانه واقع شده است.

۱۷.آبشار کیمون بابل

آبشار-کیمون-بابل

آبشار کیمون از جمله آبشار های دائمی بابل است که نه در فصل تابستان بی آب می شود و نه در فصل زمستان یخ میزند چراکه آبشار از رودخانه ای دائمی به وجود می آید و این رودخانه از میان روستای کیمون عبور می کند. آبشار کیمون در روستای کیمون در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر بابل قرار دارد. روستای کیمون در بند پی شرقی واقع شده است و منطقه ای جنگلی با آب و هوای معتدل به حساب می آید. پیشنهاد می کنیم بعد از آبشار کیمون، نگاهی هم به روستای کیمون بیاندازید چراکه مردم روستا از طریق دامداری امرا معاش می کنند و همواره در این روستا می توانید انواع لبنیات تازه و با کفیت را پیدا کنید.

آدرس آبشار کیمون بابل

ایران، استان مازندران، ۳۰ کیلومتری بابل، بندپی شرقی، روستای کیمون

۱۸.جنگل نارنجلو بابل

جنگل-نارنجلو-بابلجنگل نارنجلو همانطور که از نامش مشخص است، جنگلی مملو از بهار نارنج است و اگر در فصل بهار نارنج وارد جنگل شوید، با عطر اعتیاد آور بهارنارنج در همه جای جنگل روبرو خواهید شد. جنگل نارنجلو منطقه ای محافظت شده به حساب می آید و هرگونه شکار در این منطقه ممنوع می باشد.

آدرس جنگل نارنجلو بابل

ایران، مازندران، ، بخش بندپی غربی

۱۹.تالاب حیدر کلا بابل

تالاب-حیدر-کلا-بابل

این تالاب در روستای حیدر کلا قرار دارد و با بیش از ۲۰ هزار متر مربع مساحت، یکی از  میزبانان پرندگان مهاجر می باشد و در فصل مهاجرت، گردشگران با تنوع بالایی از انواع پرندگان مهاجر در این تالاب روبرو خواهند شد.این تالاب  امروزه کلا  با نام بوستان نیلوفر آبی هم شناخته می شود چراکه در تالاب، نیلوفر آبی های بسیاری وجود دارد تا چشم انداز منطقه را به مراتب جذاب تر و لذت بخش تر کند. همچنین در این تالاب تفریحات مختلفی هم ارائه می شود که شامل قایق سواری، جت اسکی و غیره می باشد.

آدرس تالاب حیدر کلا بابل

ایران، استان مازندران، بابل، کمربندی شرقی بابل

۲۰.دریاچه کامیکلا بابل

دریاچه-کامیکلا-بابل

دریاچه‌ی کامی کلا دارای چشم انداز کوه و جنگل است. دریاچه کامیکلا فصلی است و در مرداد عموما خشک می‌شود اما در سایر فصل‌ها خصوصا بهار با وجود آب و چشم‌انداز جنگلی بسیار زیباست. دریاچه کامیکلا در بخش بندپی غربی شهرستان بابل و در اطراف کوه‌های البرز قرار دارد.

آدرس دریاچه کامیکلا بابل

ایران، مازندران، بابل، بخش بندپی غربی، اطراف کوه‌های البرز

۲۱.جنگل لفور بابل

جنگل-لفور-بابل

این جنگل منطقه‌ای بکر است و پوشش گیاهی بسیار کمیابی دارد، و از دیدنی های شهر بابل به شمار می‌رود و همچنین به موزه طبیعی ایران معروف است.درختانی همچون ازگیل، راش و انجیلی که به نام درختان هیرکانی شناخته می‌شوند، همگی از گذشته‌ای دور در این جنگل باقی مانده‌اند. جنگل لفور که از دوران ژوراسیک باقی‌مانده است، در شهر بابل می‌‌درخشد.

آدرس جنگل لفور بابل

ایران، استان مازندران، سوادکوه شمالی، روستای لفور

کلام آخر

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی جاهای دیدنی بابل بوده ،امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد.تنوع جاهای دیدنی بابل بسیار گسترده می باشد ،آن قدر که ممکن است بعضی نقطه‌های مهم توریستی اش از چشم پنهان بماند و حتی تنها یک مقاله برای پرداختن به آن کم باشد.شما هم میتوانید تجربه شخصیتان را با ما به اشتراک بگذارید.از همراهی شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *