آلات موسیقی

بهترین مارک باغلاما +۴ مدل بهترین باغلاما

best-baglama

باغلاما در دسته ی سازهای زهی قرار میگیرد. این ساز با مضراب پلاستیکی و یا سر انگشتان نواخته می‌شود. این ساز هفت سیم دارد که به سه گروه سه‌سیم، دوسیم و دوسیم تقسیم می‌شود. نوع دیگر این ساز با دسته بلندتر در ایران با نام دیوان شناخته می‌شود. باغلاما در موسیقی کلاسیک عثمانی، موسیقی محلی ترکی،موسیقی محلی ترکی قشقایی ، موسیقی آذری، موسیقی آشوری، موسیقی ارمنی، و در بخش‌هایی از سوریه، عراق و کشورهای بالکان استفاده می‌شود. در آناتولی این ساز را با نام‌های دیگری همچون بلغاری، بوزوق، جورا، چالغی، ساز، چوگور، چکو، دمبرا، دینقیر، زیمبرا و تنبور نیز می‌شناسند.

اگر شما هم قصد خرید بهترین دستگاه باغلاما را دارید با سوالاتی مانند بهترین باغلاما چیست؟ کدام دستگاه باغلاما خوبه ؟پیش از خرید بهترین باغلاما به چه مواردی  باید توجه کنیم ؟ مواجه می شوید.

ما در این مقاله تمام تلاشمان را می کنیم تا راهنمای خرید بهترین  باغلاما را  به همراه لیستی از بهترین باغلاماها به شما پیشنهاد بدهیم.

اگر می خواهید خریدی با قیمت مناسب داشته باشید، یا تمایل دارید بهترین باغلاما با کیفیت را سال ها از آن استفاده کنید . هم اکنون این فرصت را از دست ندهید و تا انتها با سبدت همراه باشید. در ضمن روی تعدادی از محصولات پیشنهادی به صورت محدود ،تخفیف هم خورده که با خرید به موقع آن میتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

راهنمای خرید بهترین باغلاما

به علت تنوع بالای این محصول در بازار و همچنین تولید کنندگان آن،هنگام خرید کاربر را دچار سردرگمی میکند. از این رو راهنمای جامعی برای خرید بهترین باغلاما برای شما آماده کرده ایم.پس تا انتها با ما همراه باشید.

انواع باغلاما

۱.باغلامای دسته کوتاه:

باغلامای دسته کوتاه صدای دلنشینی دارد و به صدای ساز قوپوز(قپوز) آذری نزدیک می باشد و با   la- sol- re کوک می شود. تفاوت این باغلاما با باغلامای دسته بلند این است که چون در باغلامای دسته بلند تعداد پرده ها بیشتر است نوازنده برای نواختن یک ملودی بیشترین مانور خود را بر روی سیم اول می دهد اما در باغلامای دسته کوتاه اگر نوازنده همان ملودی را بنوازد باید روی هر سه سیم مانور دهد.

۲.باغلامای دسته بلند یا دیوانسای:

باغلامای دست بلند با sol-re-la  کوک می شود و به آن دیوانسای هم می گویند. باغلامای دسته بلند صدای گرم و دلنشینی و ابعاد بزرگتری نسبت به مدل دسته کوتاه دارداین سازدارای  پرده های بیشتری است .تمام مضرابها و پایه های ریتمیک در ساز باغلامای دسته بلند و دسته کوتاه  دقیقاً مشابه هم است و تمام نت های نوشته شده بر روی هر دوساز قابل اجراست.

۳.باغلامای الکتریک:

باغلامای الکتریک یکی از انواع باغلاماست که اخیرا محبوبیت زیادی پیدا کرده است. همانطور که از نام آن پیداست این ساز قابلیت های جدید پیدا کرده و از حالت آکوستیک خارج شده است. بنابراین میتوانید باغلامای الکتریک را به سیستم های صوتی مانند امپلی فایر یا حتی افکت متصل کنید و صدها صدای جدید از این ساز دریافت کنید. نوازنده باید با توجه به سلیقه ی خود یکی از انواع باغلاما را انتخاب کند.

اجزای باغلاما

۱.کاسه طنینی :

باغلاما دارای دو نوع کاسه میباشد. نوع اول یکپارچه یا اصطلاحا یک تکه ساخته میشود و نوع دوم به صورت ترکه ای میباشد.کاسه های ترکه ای بدین صورت اند که  که ترکه های چوب در کنار هم قرار گرفته و شکل کاسه را تشکیل میدهند. برای ساخت کاسه اغلب از از تنه درختانی چون توت، شاه بلوط، آلوش، افرا، ماهون و.. استفاده می‌شود.

۲.صفحه ساز:

این بخش بر روی دهانه کاسه قرار گرفته و خرک بر روی آن نصب میشود. صفحه رویی معمولا از چوب درختانی مانند افرا، کاج، صنوبر و.. ساخته شده و نقش مهمی در کیفیت و طنین صدا دارد.

۳.دسته و پرده ها :

دسته این ساز نیز باید استحکام لازم و راحتی کافی برای نواختن را داشته باشد. برای ساخت دسته معمولا از چوب هایی مانند بلوط، گردو، ماهون و… استفاده میشود. پرده ها نیزعموماً از نخ پلاستیکی تهیه میشوند. تعداد پرده ها در باغلامای دسته کوتاه ۱۹ و در باغلامای دسته بلند ۲۴ عدد است.

۴.گوشی ها :

گوشی ها بر روی سر دسته ساز قرار میگیرند.این ساز دارای  ۷ عدد گوشی است که دقیقا به اندازه سیم ها میباشند. ۴ سوراخ در سمت روی سر دسته و ۳ سوراخ در طرف کناریه آن ایجاد شده که گوشی ها داخل آنها قرار می‌گیرند. سیم ها نیز به دور گوشی‌ها پیچیده شده و به وسیله آنها نیز کوک می‌شوند.

۵.سیم ‌ها :

امروزه اغلب از سیمهای فولادی که صدای بهتری میدهند استفاده میشوند. باغلاما دارای ۷ عدد سیم است. این سیم ها به سه گروه سه سیم ، دو سیم و دو سیم تقسیم میشوند.

۶.سیم گیر و شیطانک:

شیطانک در فاصله‌ی بین سرپنجه (محل قرارگیری گوشی‌ها) و دستان‌ها واقع شده است تا سیم‌ها از روی آن عبور کنند و به گوشی برسند. سیم گیر نیز پایین‌ترین عضو کاسه‌ی طنینی است که سر انتهایی سیم به آن گره می‌خورد. شیطانک و سیم گیر باید از چوب‌های سخت مانند شاخ، استخوان و یا عاج فیل ساخته شوند تا توانایی تحمل فشار وارده از سیم را داشته باشند.

۷.خرک:

در قسمت پایینی کاسه‌ی طنینی قطعه‌ای باریک از جنس شاخ، استخوان، عاج فیل و یا چوب‌های سخت نصب می‌شود تا سیم‌ها با یک فاصله از صفحه از روی آن عبور کنند و به سیم گیر برسند.

  1. مضراب ساز:

این ساز با مضراب پلاستیکی نرم و یا سر انگشتان دست (شلپه، شرپه) و یا مضراب‌هایی از جنس چوب یا پوست درخت گیلاس، شاخ، پرغاز و … نواخته می‌شود.

کوک باغلاما

در موسیقی محلی ترکیه باغلاما کوک های مختلفی دارد ، اما به طور معمول این ساز به به صورت (La, Sol, Re) کوک میشود.

قیمت باغلاما موجود در بازار ایران

یکی از فاکتورهای مهمی که در هنگام خرید توجه مشتری را به خود جلب می کند قیمت آن است که به جنس و برند سازنده آن بستگی دارد. پس قبل از خرید این ساز اول تصمیم بگیرید که چقدر می خواهید هزینه کنید و بعد اقدام به خرید کنید.

بهترین باغلاما مدل هناره

ساز باغلاما دسته بلند یا دیوان، مارک هناره، با صدایی بسیار زیبا و استاندارد، مناسب برای سطوح مبتدی، متوسطه و حتی حرفه ای، لازم به ذکر است ساز همرا با کاور ضد ضربه ی حرفه‌ای می باشد. جنس کاسه از چوب ماهگونی ،ساختمان کاسه ،ترکه‌ای می باشد و تعداد ترک کاسه۱۰ عدد می باشد.جنس صفحه از اسپیروس ،جنس گوشی‌ها از چوب و جنس شیطانک از چوب می باشد.

باغلاما مدل هناره

باغلاما مدل هناره

  • ساختمان کاسه: ترکه‌ای
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

ساز باغلاما دسته بلند یا دیوان، مارک هناره، با صدایی بسیار زیبا و استاندارد، مناسب برای سطوح مبتدی، متوسطه و حتی حرفه ای، لازم به ذکر است ساز همرا با کاور ضد ضربه ی حرفه‌ای و ۵ عدد مضراب اضافه می باشد. جنس کاسه از توت ،ساختمان کاسه ،ترکه‌ای می باشد و تعداد ترک کاسه ۲۰ عدد می باشد.جنس صفحه از اسپیروس ،جنس گوشی‌ها از چوب و جنس شیطانک از چوب می باشد.

باغلاما مدل هناره کد 10

باغلاما مدل هناره کد ۱۰

  • ساختمان کاسه: ترکه‌ای
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین باغلاما ترکی

این ساز دارای دریچه صدا جهت افزایش وضوح صدا می باشد و همچنین دارای  ۲۲ پرده است. جنس کاسه از چوب گردو ،جنس صفحه از اسپیروس ،جنس دسته از گردو ،جنس گوشی‌ها از پلاستیک و  جنس شیطانک از شمشاد است.

باغلاما ترکی مدل High Neck- P01

باغلاما ترکی مدل High Neck- P01

  • تعداد پیکاپ: یک
  • ویژگی های ساز: پیکاپ
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین  باغلاما سرکوت

جنس کاسه این ساز از چوب توت است و ساختمان کاسه ترکه‌ای است و تعداد ترک کاسه ۱۹ عدد می باشد.جنس صفحه از اسپروس آلمانی ،جنس سیم گیر از ماهگونی ،جنس دسته از افرا مرمر ،جنس گوشی‌ها از آبنوس چشم دار و جنس شیطانک از افرا می باشد.

باغلاما سرکوت مدل HN01

باغلاما سرکوت مدل HN01

  • ساختمان کاسه: ترکه‌ای
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

سخن پایانی

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی و بررسی باغلاما بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. هنگام خرید حتما به نکاتی که در بالا اشاره شد توجه فرمایید.از اینکه تا انتها با سبدت همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *