سفرهای داخلی

بهترین جاهای دیدنی گرگان

best-gorgan-attraction

گرگان مرکز استان گلستان می‌باشد که در شمال شرقی کشور واقع شده است. این شهر به دلیل جاذبه های گردشگری ای همچون کوه، جنگل و چمنزار جلگه و دشت، بیابان و شوره‌زار، دریا و خلیج، رودخانه و تالاب و زمین کشاورزی که در دل خود جای داده ، سالیانه گردشگران زیادی به این شهر زیبا سفر می‌کنند. اگر شما هم قصد سفر به گرگان را دارید نیاز دارید اطلاعاتی از جاهای دیدنی آن کسب کنید تا بتوانید هنگام سفر بدون اتلاف وقت جاذبه‌های گردشگری این شهر زیبا را ببینید.‌ از این رو قصد داریم در این مقاله جاهای دیدنی گرگان را به شما معرفی کنیم.

۱. پارک جنگلی النگدره گرگان

پارک-جنگلی-النگدره-گرگان

پارک جنگلی النگدره یکی از جاهای دیدنی گرگان است که زیبایی خود را در تمام فصل‌ها حفظ می‌کند. البته لازم به ذکر است بدانید که بیش‌تر محبوبیت آن به پاییزهای رویایی‌اش است. دیدن این جنگل هنگام سفر به گرکان خالی از لطف نیست.

آدرس پارک جنگلی النگدره گرگان

ایران، استان گلستان، گرگان، بلوار ناهارخوران گرگان

این مقاله را حتما بخوانید

معرفی ۱۲ مورد از هتل‌های گرگان

۲. مدرسه عمادیه گرگان

مدرسه-عمادیه-گرگان

مدرسه عمادیه گرگان به مدرسه آقا حسین عمادیه و دروازه نو هم شناخته شده است که توسط روح الله حسینی استرآبادی تأسیس شده است. این بنای شکلی مستطیلی دارد که دارای معماری جذاب و سنتی است و در دو طبقه ساخته شده و در چهار وجه خود، چهار ایوان زیبا دارد.

آدرس مدرسه عمادیه گرگان

ایران، استان گلستان، گرگان، محله درب نو، خیابان امام خمینی

خوردن غذاهای سنتی و خوشمزه ی استان گلستان در رستوران های گرگان

۳. کاخ موزه گرگان

کاخ-موزه-گرگان

در اصل این موزه عمارتی بوده که از خاندان پهلوی در گرگان به جا مانده است و در حال حاضر با مرمت‌هایی تبدیل به موزه گرگان شده است.

این عمارت در دوره‌ی رضاخان با معماری دو طبقه به سبک و سیاق اورپایی‌ها بنا شده و با عنوان نخستین موزه شمال لقب گرفته است.

آدرس کاخ موزه گرگان

ایران، استان گلستان، گرگان، میدان ولیعصر، پارک شهر

هر آنچه را که می خواهید در مراکز خرید گرگان پیدا کنید.

۴. آبشار رنگو گرکان

آبشار-رنگو-گرکان

این آبشار دارای ارتفاع کمی است اما زیبایی چشمگیری دارد. ساختار این آبشار شکلی نیم دایره‌ای دارد و سادگی دلنشینی به طبیعت بکر منطقه داده است.

لازم به ذکر است که برای رسیدن به این آبشار زلال باید پیاده‌روی کنید.

آدرس آبشار رنگو گرگان

ایران، استان گلستان، گرگان، ۱۵ کیلومتری جنوب غربی گرگان، جنگل رنگو

کافه‌های گرگان، لذت کافه گردی در دیاری خوش آب و هوا

۵. خانه تقوی‌ها گرگان

خانه-تقوی‌ها-گرگان

این خانه متغلق به دوران قاجار است که صاحب آن یکی از تاجرهای زمان، به نام میرزا محمد تقی تقوی بوده است. در ساخت این اثر تاریخی مصالحی همچون گچ، آهک، چوب، آجر و خشت خام استفاده شده است. بخشی از این مجموعه توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شده و باقی در انحصار وارث‌ است.

این مجموعه دارای نزدیک ۲۰۰۰ متر مساحت و حدود ۱۰ حیاط اصلی و فرعی است. از حیاط‌های این خانه می‌توان به حیاط‌های بیرونی و اندرونی، حیاط سر طویله، حیاط مطبخ و… اشاره کرد.

آدرس خانه تقوی‌ها گرگان

ایران، استان گلستان، گرگان، خیابان امام خمینی، آفتاب ۱۵، جنب امامزاده نور

۶. پارک جنگلی ناهارخوران گرگان

پارک جنگلی ناهارخوران گرگان

این پارک جنگلی از جذاب‌ترین جاهی دیدنی گرگان است. این پارک در دامنه‌های کوه است که آب‌وهوای دلچسبی دارد و درختان رنگارنگش هوش از سرتان می‌برد. قدم زدن میان این جنگل با این هوای خوش می‌تواند خاطرات خوشی برای شما رقم زند.

آدرس پارک جنگلی ناهارخوران گرگان

ایران، استان گلستان، ۸ کیلومتری جنوب گرگان

۷. دریاچه توشن گرگان

دریاچه-توشن-گرگان

این دریاچه یکی از جاذبه‌های بکر و دیدنی گرگان است. در جنوب شهر گرگان روستایی قرار دارد که ارتفاع ۲۵۰ متر از سطح دریا و ۳۰۰ متر طول در حاشیه جنوبی این روستای سرسبز واقع شده است.

در واقع این دریاچه، یک سد خاکی است که آب آن از چشمه دوبرار در نزدیکی جنگل النگدره تامین می‌شود و سه طرف آن‌را جنگل و مرتع فراگرفته است.

آدرس دریاچه توشن گرگان

۵ کیلومتری جنوب شهر گرگان، بعد از روستای توشن

۸. دهکده جهان نما گرگان

دهکده-جهان-نما-گرگان

این دهکده در جنوب شهرستان گرگان و جنوب شرقی کردکوی قرار دارد و به ‌دلیل ارتفاعش به‌عنوان بام استان گلستان نیز شناخته می‌شود. این منطقه آنقدر بکر است که مثالش در هیچ جای ایران نیست. وقت‌گذرانی در این ییلاق، در دل رشته کوه‌های البرز، فرصت خوبی است که از زندگی بومی روستایی، طبیعت وحشی و هوای ناب کوهستانی غرق لذت شوید.

آدرس دهکده جهان نما گرگان

استان گلستان، شهرستان کردکوی، منطقه حفاظت شده جهان نما

۹. روستای زیارت گرگان

روستای-زیارت-گرگان

روستای زیارت در محله نهارخوران گرگان قرار دارد و از آب و هوایی کوهستانی برخوردار است که زیباترین مناظر طبیعی و پوشش‌های گیاهی و جانوری را در خود جای داده است. به علت توریستی بودن این روستا، امکانات اقامتی، تفریحی و خدماتی زیادی در این مکان وجود دارد.

این منطقه دارای آبشارهای خیره کننده، حوضچه‌های آب گرم شفا بخش است.

آدرس روستای زیارت گرگان

استان گلستان، گرگان، جنوب منطقه ناهارخوران

۱۰. بازار نعلبندان گرگان

بازار-نعلبندان-گرگان

بی شک گشت و گذار و خرید در بازارهای سنتی و قدیمی یک شهر، همیشه تجربه بسیار لذت‌بخشی در سفر است. شما می‌توانید با بازدید از این بازارها  فرهنگ مردم آن شهر را بشناسید و جریان زندگی را از نزدیک شاهد باشید. بازار نعلبندان، علاوه بر بازار، یکی از جاهای دیدنی گرگان محسوب می‌شود که قدمت تاریخی دارد. جالب است بدانید قدمت این بازار به سال ۳۷۵ هجری شمسی یعنی حدود صد سال پیش باز می‌گردد.

این بازار بر خلاف پاساژ‌های لوکس، بسیار ساده و بدون آلایش است. شما می‌توانید در این بازار از محصولات تازه مردم محلی گرگان نیز لذت ببرید.

آدرس بازار نعلبندان گرگان

استان گلستان، گرگان، حد فاصل چهارراه میدان تا سه راه میرکریم

۱۱. مسجد جامع گرگان

مسجد-جامع-گرگان

وقتی در بازار نعلبندان در حال گشت و گذار هستید، چشمتان به مسجدی زیبا و قدیمی که از جنس آجر ساخته شده است، می‌افتد. مسجدی که مردم محلی آن را با نام مسجد جامع گرگان می‌شناسند.

قدمت این مسجد به دوران سلجوقی می‌رسد و به دست معماران ترکمن ساخته شده است. البته این مسجد بارها و بارها در دوران صفویه و تیموریان مورد بازسازی و مرمرت قرار گرفته است.

آدرس مسجد جامع گرگان

استان گلستان، گرگان، بازار نعلبندان

۱۲. طبیعت سردانسر گرگان

طبیعت-سردانسر-گرگان

طبیعت سردانسر یکی از بکر‌ترین مناظر طبیعی در تمام ایران محسوب می‌شود که گردش در آن، جزء بهترین بخش‌های بازدید از گرگان به شمار می‌آید. خوشبختانه این طبیعت هنوز به دست انسان آسیب ندیده و در آن حیوانات آزادانه به زندگی خود ادامه می‌دهند.

آدرس طبیعت سردانسر گرگان

استان گلستان، گرگان،  روستای زیارت، سردانسر

۱۳. جنگل توسکستان گرگان

جنگل-توسکستان-گرگان

جنگل توسکستان که از جاهای دیدنی گرگان به شمار می‌رود. این جنگل، بخشی از محدوده پارک ملی هیرکانی می‌باشد و بیشتر با درختان توسکا، اورس و بلوط پوشیده شده است. جوش‌وخروش ابرهای مواج در ارتفاعات منطقه جنگلی توسکستان و خلق اقیانوسی از توده‌های مه یکی از کم‌نظیرترین چشم‌اندازهای طبیعی ایران در جاده گرگان-شاهرود به حساب می‌آید که برای هر بیننده‌ای شگفت‌آور است.

آدرس جنگل توسکستان گرگان

ایران، استان گلستان، ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی گرگان

۱۴ آبشار لوه گرگان

آبشار-لوه-گرگان

آبشار لوه یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان به شمار می‌رود که در ۲۰ کیلومتری گالیکش و در دل جنگل‌های انبوه و سرسبز روستای لوه قرار دارد.

در دل جنگل لوه، چندین آبشار کوچک و بزرگ از دل کوه می‌جوشند و در حوضچه‌های زیبایی می‌ریزند و مناظر خیره کننده و خاطره انگیزی را ایجاد می‌کنند. اگر عاشق طبیعت هستید دید این آبشار را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

آدرس آبشار لوه گرگان

استان گلستان، گرگان، ۲۰ کیلومتری گالیکش، روستای لوه

۱۵. آبشار شصت کلاته گرگان

آبشار-شصت-کلاته-گرگان

این آبشار در ۲۲ کیلومتری جنوب غرب گرگان قرار دارد و برای دسترسی به آن باید از دل جنگلی انبوه، سرسبز و خیره کننده عبور کنید. آبشار شصت کلاته با نام فیروز محل نیز شناخته می‌شود که  در اثر عبور رودخانه‌ ۴۳ کیلومتری شصت کلا از میان دره‌ها و جنگل‌های کوه جوزبندو به وجود آمده است.

این آبشار آنقدر زیباست  که از دیدن آن سیر نمی‌شوید. اگر پیاده روی برایتان سخت نیست، این آبشار می‌تواند بهترین مکان برای شما باشد.

آدرس آبشار شصت کلاته گرگان

استان گلستان، گرگان، ۲۲ کیلومتری جنوب غرب، جنگل‌های کوه جوزبند

۱۶. خانه رمضان علی خراسانی گرگانی

خانه-رمضان-علی-خراسانی-گرگانی

بی شک با دیدن این خانه شما یاد خونه‌ مادربزرگه می‌افتد. این خانه در محله سرچشمه قرار دارد و از دو بلوک شرقی و غربی تقسیم می‌شود. بلوک شرقی یک ساختمان دوطبقه است که قدمت آن به دوران پهلوی اول باز می‌گردد. بلوک دوم دارای ۳ طبقه بوده و قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد.

لازم است بدانید که به‌خاطر جلوگیری از آسیب رسیدن به این خانه تاریخی، امکان بازدید از اکثر بخش‌های داخلی آن وجود ندارد.

آدرس خانه رمضان علی خراسانی گرگانی

استان گلستان، گرگان، خیابان امام خمینی، محله سرچشمه

۱۷. دیوار دفاعی گرگان

دیوار-دفاعی-گرگان

این دیوار، دومین دیوار بزرگ دفاعی دنیا با ۱۹۵ کیلومتر طول، در شهر سرسبز گرگان قرار دارد.

لازم است بدانید که گرگان در دوران باستان، جزء مناطق استراتژیک و مهم بوده است و از این رو برای حفظ آن از گزند دشمنان، یک دیوار دفاعی بلند شرقی – غربی بر فراز آن کشیده‌اند.

گفتنی است که این دیوار آسیب زیادی دیده و بقایای کمی از آن بر جای مانده است.

آدرس دیوار دفاعی گرگان

استان گلستان، گرگان، کلاله، منطقه‌ی پیشکمر یا روستای تمرقره‌قوزی

۱۸. کاروانسرای قزلق گرگان

کاروانسرای-قزلق-گرگان

کاروانسرای قزلق در مسیر جاده قدیم استرآباد شاهرود قرار دارد و دارای چندین و چند اتاق و دالان مختلف است. قدمت این کاروانسرا به دوران پیش از تاریخ باز می‌گردد.

این کاروانسرا با دیگر کاروانسراها متفاوت است زیرا کاروانسراها در در دشت‌های مسطح و صاف بنا می‌شدند؛ اما این کاروانسرا در مناطق کوهستانی قرار دارد که از سنگ، ملات گچ، ساروج و آهک برای ساخت آن استفاده شده است.

آدرس کاروانسرای قزلق گرگان

استان گلستان، ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی گرگان، کنارکتل قزلق

۱۹. خانه دارویی گرگان

خانه-دارویی-گرگان

این خانه در دوران قاجار بنا شده است؛ اما بخش‌هایی از آن را در دوران پهلوی اول به آن اضافه کردند. نام خانه دارویی در فهرست آثار ملی ایران نیز به چشم می‌خورد.

لازم است بدانید که امکان بازدید از فضای داخلی خانه وجود ندارد. پس به اجبار باید فقط به تماشایی نمای خارجی و معماری زیبا آن بسنده کنیم.

آدرس خانه دارویی گرگان

استان گلستان، گرگان، خیابان باغ شاه (ملل)، کوچه پشت سپاه

۲۰. آبشار نومل گرگان

آبشار-نومل-گرگان

آبشار نومل یکی از جاهای دیدنی گرگان است که به دلیل دشواری دسترسی، هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده است. این آبشار بیش از ۳۰ متر ارتفاع دارد و از ترکیب شش آبشار بزرگ مختلف به وجود آمده است.

لازم است بدانید که این آبشار در منطقه چهل گیسو واقع شده و دسترسی به آن بسیار دشوار است. توجه داشته باشید که هرگز بدون راهنمای محلی و به تنهایی عازم آبشار نومل نشوید.

آدرس آبشار نومل گرگان

استان گلستان، گرگان، چهار کیلومتری شمال روستای نومل

۲۱. امامزاده روشن آباد گرگان

امامزاده-روشن-آباد-گرگان

امامزاده روشن آباد یکی از مهم‌ترین اماکن زیارتی روستای روشن آباد گرگان به شمار می‌رود. این مقبره مدفن۲ فرزند از فرزندان امام موسیقی کاظم می‌باشد.

قدمت این مقبره به قرن نهم هجری قمری باز می‌گردد. ساختمان اصلی بقعه دارای رواق، حرمی چهارگوش و همچنین گنبدی ساقه‌دار و مدور است. در ساختمان این مقبره، دو کتیبه قدیمی با تاریخ ۸۶۵ و ۸۷۵ هجری قمری به چشم می‌خورد که گویای تاریخ کهن این مقبره است.

آدرس امامزاده روشن آباد گرگان

استان گلستان، کیلومتر ۱۵ جاده گرگان-مازندران، روستای روشن آباد

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی جاهای دیدنی گرگان بوده ، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. تنوع جاهای دیدنی این بهشت زیبا بسیار گسترده می باشد ،آن قدر که ممکن است بعضی نقطه‌های مهم توریستی اش از چشم پنهان بماند و حتی تنها یک مقاله برای پرداختن به آن کم باشد. شما هم میتوانید تجربه شخصیتان خود را در سفر به گرگان با ما به اشتراک بگذارید. از همراهی شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *