سفرهای خارجی

بهترین جاهای دیدنی استانبول

جاهای دیدنی استانبول

استانبول یکی از بزرگترین شهرهای ترکیه می باشد.در حقیقت میتوان گفت این شهر ،توریستی ترین شهر ترکیه می باشد. این شهر دارای جاهای دیدنی فراوانی است که در ادامه به یک سری از آن ها میپردازیم.

برای سفر کردن نیاز دارید اطلاعاتی از جاهای دیدنی آن کسب کنید.پس اگر می‌خواهید با معروفترین جاهای دیدنی (تاریخی و فرهنگی) استانبول آشنا شوید و در هنگام سفر دیدن هیچ کدام را از دست ندهید، پس تا انتها با ما همراه باشید.

۱.مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد-ایاصوفیه

این مسجد یکی از بناهای تاریخی استانبول می باشد.این بنا اول کلیسا بوده و بعد تبدیل به مسجد شده و اکنون به حالت موزه در آمده است. موزه ایاصوفیه شاهکار دوران بیزانس و امپراطوری عثمانی‌هاست و از آن به عنوان مهم ‌ترین نماد عرفانی ترکیه یاد می‌کنند که بین ادیان اسلام و مسیحیت پیوند ایجاد می‌کند.مسجد ایاصوفیه در قسمت اروپایی استانبول و در منطقه مرکز شهر استانبول (سلطان احمد) واقع شده است.

آدرس مسجد ایاصوفیه استانبول

Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

اقامتی امن و لذت بخش در هتل‌های استانبول

۲.کاخ توپکاپی استانبول

کاخ-توپکاپی-استانبول

این کاخ یکی از محبوب ترین و بزرگترین بناها می باشد.این کاخ دارای بخش های جذاب و دیدنی است که اگر بخواهید از آن دیدن کنید حداقل نصف روز خود را باید به دیدن این کاخ زیبا بپردازید. این کاخ در سال۱۴۷۸ توسط سلطان محمد دوم بنا و در سال ۱۹۲۴ توسط آتاتورک به عنوان موزه برای عموم آزاد شد.این کاخ در محله سلطان محمد، در ۵ دقیقه‌­ای مسجد ایاصوفیه و در نزدیکی امینونو (Eminonu) واقع شده است.

آدرس کاخ توپکاپی استانبول

Cankurtaran Mh., 34122 Fatih/Istanbul, Turkey

لذت خوردن قهوه در کافه های استانبول

۳.مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی استانبول

مسجد-سلطان-احمد-یا-مسجد-آبی

این مسجد یکی از باشکوه ترین بناهای دیدنی شهر استانبول می باشد. این مسجد به دستور سلطان احمد بنا شده است و به خاطر همین به این نام معروف میباشد.در ساخت این مسجد از کاشی هایی به رنگ آبی استفاده شده است، به همین دلیل به نام مسجد آبی نیز شناخته شده است. گنبدهای این مسجد آبشاری بوده و شش مناره دارد البته گفته شده شش مناره بودن این مسجد یک اشتباه معماری بوده است.سلطان احمد از معمار خود مناره های طلایی خواسته که در زبان ترکی آلتین تلفظ میشود. اما معمار این عبارت را به صورت «آلتی» به معنی عدد شش و یک مسجد با شش مناره می‌سازد. این بنا یکی از شاهکارهای متفاوت و جالب جهان شد.

مسجد سلطان احمد در منطقه فاتح استانبول واقع شده و آدرس دقیق آن، استانبول، منطقه فاتح، محله سلطان احمد، خیابان ات میدانی، پلاک ۷۰، مسجد سلطان احمد است.

معرفی ۲۰ مورد از مراکز خرید استانبول

۴.بازار بزرگ استانبول(گرند بازار)

بازار-بزرگ-استانبول

این بازار بزرگ با دستور سلطان محمد در قرن پانزدهم بنا شده است. بدون شک می توان گفت که این بازار یکی از محبوبت ترین جاهای دیدنی برای خانم ها می باشد. این بازار سرپوشیده می باشد.وسعت این بازار به قدری است که پیشنهاد میشود قبل از دیدن آن، لیستی از خریدهایتان را تهیه کنید تا دچار خستگی و سردرگمی نشوید. حتی در بازارهای استانبول به راحتی میتوانید سر قیمت چانه بزنید.

آدرس گرند بازار استانبول

ترکیه، استانبول، منطقه اروپایی فاتح، محله بایزید، بازار بزرگ استانبول

۵.برج گالاتا استانبول

برج-گالاتا-استانبول

یکی دیگر از جاهای دیدنی استانبول برج گالاتا می باشد. این برج حدود هفتصد سال پیش به منظور نظارت بر کشتی ها و شناسایی کشتی های دشمنان بنا شده، سال ها بعد این برج تغییر کاربری داده و به عنوان زندان از آن استفاده شده و بعدها کاربری دیده بانی پیدا کرده است. این برج در این سال ها دچار حوادثی همچون آتش سوزی شده است به همین دلیل چند باری بازسازی شده  و دلیل مخروطی شدن سقف آن نیز همین حوادث پیاپی می باشد.

این برج دارای ارتفاع ۶۷ متری است که با بالا رفتن آن می توان به تماشای شهر زیبای استانبول و جزیره پاریمادا نشست. در بالای این برج رستورانی احداث شده است که غذاهای بی نظیر ترکی در آن سرو می شود. دیدن غروب آفتاب از این برج آن را به رمانتیک ترین جاهای دیدنی استانبول تبدیل کرده است. این برج دارای ۹ طبقه و پله های مارپیچ می باشد و همچنین برای راحتی بعضی از توریست ها دو آسانسور تعبیه شده است که توریست ها به راحتی می توانند تا طبقه ی هفتم از آسانسور استفاده کنند و دو طبقه دیگر را باید از پله استفاده کنند.

این برج در محله بی­اوغلوی استانبول واقع شده است.

آدرس برج گالاتا استانبول

Buyuk Hendek Cad. 2, Istanbul, Turkey

۶.آب انبار باسیلیکا استانبول

آب-انبار-باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا در ۱/۱ کیلومتری مسجد ایاصوفیه واقع شده است. این آب انبار در قرن ششم و به دستور امپراتور روم بنا شده که از آن زمان آب ساکنان استانبول را تامین میکند. این بنا یکی از شگفت انگیزترین جاهای دیدنی استانبول می باشد. این آب انبار دارای ستون های مرمری فراوانی است به همین دلیل در بین مردم‌ ترکیه به اسم «یره باتان سیسترن» معروف است.برای رفتن به این آب انبار بایستی ۵۲ پله به زیرزمین بروید و آب انباری با طول ۱۴۰ متر و عرض ۷۰ متر با ۳۳۶ ستون بزرگ به ارتفاع ۹ متر را دیدن کنید.

آدرس آب انبار باسیلیکا تهران

استانبول، منطقه فاتح، محله علمدار، خیابان یرباتان، پلاک ۳/۱، باسیلیکا سیسترن.

۷.موزه باستان شناسی استانبول به سبک نئوکلاسیک

موزه-باستان-شناسی-استانبول-به-سبک-نئوکلاسیک

این موزه در سال ۱۸۱۱ میلادی توسط عثمان حمدیبی بنا شده است. دیدن این موزه برای افرادی که به تاریخ علاقه دارند و گردشگرانی که فرصت کافی  برای دیدار از تمام مکان‌ های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول را ندارند پیشنهاد می شود. این موزه به سه دسته تقسیم میشود.

  • ساختمان اصلی موزه باستان شناسی
  • موزه هنرهای اسلامی و ترکی
  • موزه شرق باستان.

از آثار بسیار نفیس و بی‌نظیر موزه باستان شناسی استانبول می‌ توان به مجسمه زنجیرلی، تفاهم ‌نامه قادس و ستون پادشاه نارامسین نیز اشاره کرد.

در این موزه یک میلیون قطعه عتیقه نگهداری می‌شود که هر کدام تداعی کننده ی یک دوره از تاریخ است و همچنین هفتاد و پنج هزار نسخه نوشته میخی با ارزش و دارای قدمت چندین هزار ساله نگهداری می‌ شود.ازعجایب آن نیز می‌ توان به تابوت زنان عزادار و همچنین تابوت اسکندر اشاره کرد.

آدرس موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول در قسمت اروپایی استانبول و در جوار کاخ توپکاپی واقع شده است.

۸.کلیسای چورا استانبول

کلیسای-چورا-استانبول

این کلیسا اول به عنوان کلیسای بیزانسی احداث و بعد تبدیل به مسجد شده و اکنون به حالت موزه در آمده است. در این موزه نقاشی های زندگی حضرت عیسی و مریم مقدس به تصویر کشیده شده است که بازدید از آن خارج از لطف نیست.

آدرس کلیسای چورای استانبول

کلیسای چورا در حدود ۳ مایلی منطقه شمال غربی سلطان احمد واقع شده است.

۹.میدان هیپودروم یا میدان اسب دوانی استانبول

میدان-هیپودروم-یا-میدان-اسب-دوانی-استانبول

این میدان در منطقه سلطان احمد که از قدیمی ‌ترین مناطق استانبول است قرار دارد و به همین علت به میدان سلطان احمد مشهور است.این میدان در زمان امپراتوری روم به وجود آمده است و هم اکنون یکی از بزرگترین میدان اسب سواری جهان است.در زمان های قدیم در این میدان مسابقات هیجان انگیزی همچون اسب سواری و ارابه رانی برگزار می شد و میزبان مراسماتی همچون رژه و تاج گذاری نیز بوده است. در مرکز این میدان سنگ یادبودی قرار گرفته که به سنگ یادبود تئودوسیوس معروف است.این سنگ از جنس گرانیت می باشد و روی آن کنده کاری هایی از مصر که بعدها به دستور تئودوسیوس کبیر از مصر به استانبول منتقل شده است. روی سکوی زیرین سنگ یادبود کنده کاری هایی از تصاویر تئودوسیوس، همسر، پسران و سایر مقامات دولتی و سلطنتی وجود دارد که در حال تماشای یکی از مسابقات ارابه‌ رانی هستند.

ادرس میدان اسب دوانی استانبول

این میدان در منطقه‌ی سلطان احمد بوده و دسترسی به آن از طریق تراموا امکان پذیر است. در صورت استفاده از تراموا در ایستگاه سلطان احمد که چند ایستگاه بعد از امینونو می‌باشد پیاده شده و به راحتی به این میدان دسترسی پیدا کنید.

۱۰.کاخ دلما باغچه استانبول

کاخ-دلما-باغچه

این کاخ با نمای بسیار با شکوهش یکی از منحصر به فردترین جاهای دیدنی استانبول می باشد. این کاخ قدمت ۶۰۰ ساله دارد.این  کاخ باشکوه  دارای ۴۴ تالار، ۲۸۵ اتاق، ۶۸ سرویس بهداشتی است. در سقف این تالار ۱۴ تن طلا به کار رفته و کف کاخ با ۱۳۱ فرش دستباف ابریشمی پوشانده شده است. در این کاخ بزرگترین لوستر جهان نصب شده که شامل ۷۵۰ حباب و ۴ تن وزن است. این لوستر باشکوه هدیه ی بی نظیر ملکه ویکتوریا به این کاخ می باشد.افراد بنام و رهبران دنیا هدایای گران قیمتی به این کاخ هدیه کردند. برای مثال پادشاه تزار روسیه فرش هایی از جنس پوست خرس به این کاخ هدیه کرده است.یکی  از نکته های جالب این کاخ این است که اتاق و تختی که آتاتورک در آن در گذشت در این کاخ می باشد.

آدرس کاخ دولما باغچه استانبول

آدرس کاخ دلما باغچه: استانبول، بشیکتاش، خیابان دلما باغچه است.

۱۱.مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد-سلیمانیه-استانبول

این مسجد در سال ۱۵۵۶ میلادی به دستور سلطان سلیمان بنا شده است. دو مزار زیبا نیز در باغ پشتی مسجد قرار دارد که متعلق به سلطان سلیمان و خرم سلطان همسر ایشان است و هر ساله افراد زیادی از آن دیدن می کنند. این مسجد یکی از معروف ترین جاهای دیدنی استانبول می باشد. وسعت این مسجد با طول و عرض مربعی آن ۵۸ در ۵۹ متر است. در این مسجد رستورانی است که غذاهای عثمانی را سرو میکنند. همچنین این مسجد دارای حمام، مدارس فقه اسلامی و یک بیمارستان و مهمان­خانه، همچنین مدرسه طب و دبستان است.

آدرس مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه نیز در منطقه فاتح و در کنار سایر جاذبه های گردشگری استانبول مانند گرند بازار، کاخ توپکاپی و مسجد آبی قرار گرفته است.

۱۲.موزه پرا استانبول

موزه-پرا-استانبول

در شهر استانبول موزه های هنری متعددی وجود دارد که یکی از آن ها موزه پرا می باشد. در این موزه کلکسیونی از هنرهای مختلف از نظیر:ابزارآلات اندازه گیری، نقاشی، عکسهای استانبول قدیم و… می باشد گاها در آن نمایشگاه های هنری برگزار میشود.

آدرس موزه پرای استانبول

استانبول، منطقه اروپایی بیوگلو، خیابان مشروطیت، پلاک ۶۵، موزه پرا.

۱۳.مسجد رستم پاشا استانبول

مسجد-رستم-پاشا-استانبول

این مسجد به دلیل زیبایی بی نظیر آن به گوهر پنهان استانبول معروف است. این مسجد در سال ۱۵۶۱ به دستور رستم پاشا بنا شده است.فضای این مسجد نسبت به دیگر مساجد استانبول کوچک تر میباشد و در زیر این مسجد مغازه هایی ساخته شده است تا خرج و مخارج مسجد را تامین کند. فضای بیرونی این مسجد چشم انداز نمی باشد ولی فضای داخلی آن بی نظیر می باشد. بر روی کاشی ها و سرامیک های دیوارها و ستون های این مسجد طرح هایی از گل های میخک، زنبق، مینا، رز و لاله وجود دارد که زینت بخش فضای داخلی مسجد رستم پاشا شده­ اند.

آدرس مسجد رستم پاشا استانبول

مسجد رستم پاشا در ناحیه اروپایی فاتح و در محله رستم پاشا خیابان هسیرجیلار قرار دارد.

۱۴.موزه هنر مدرن استانبول

موزه-هنر-مدرن-استانبول

این موزه علاوه بر گالری های دائمی و موقتی، دارای فضایی اختصاصی برای برگزاری برنامه های اجتماعی و آموزشی، گالری عکاسی، سینما، رستوران و کتابخانه‌ای بزرگ است. این موزه روز به روز  مجموعه ای از گسترده تر و زیباتر از آثارهای هنری مدرن را به نمایش می‌گذارند.

آدرس موزه هنر مدرن استانبول

موزه هنر مدرن استانبول، در منطقه­ ی اروپایی بی اوغلوی استانبول، محله اسماعیل مسجد، خیابان مشروطیت و پلاک ۹۹ واقع شده است.

۱۵.آکواریوم استانبول

آکواریوم-استانبول

این آکواریوم در سال ۲۰۱۱ افتتاح شده است. این آکواریوم بزرگترین آکواریوم موضوعی جهان می باشد. اکواریوم موضوعی به این منظور است که محیط آبی نقاط مختلف جهان را معرفی می‌کند. هر یک از این نقاط به شکل همان فضا طراحی شده تا بینندگان علاوه بر موجودات آبی، با بافت گیاهی و محیط آن منطقه نیز آشنا شوند. این آکواریوم از دو طبقه با مساحت  ۲۲ هزار متر مربع ساخته شده است. در این آکواریوم بیش از ۱۷ هزار گونه جانوری وجود دارد. بادکنک ماهی، آراپایما، ماهی مرکب بنگگای، مارماهی خالدار، مارماهی راهدار، سفره ماهی و پنگوئن از جمله جانورانی است که در این آکواریوم وجود دارد.

آدرس آکواریوم استانبول

آکواریوم استانبول در منطقه باکیرکوی، در محله شلینکوی استانبول واقع شده است. این منطقه تقریبا در مرکز استانبول است.

۱۶.قلعه یدیکوله استانبول

قلعه-یدیکوله-استانبول

به سمت دریای مرمره و در انتهای سرزمین باروها قلعه یِدیکوله قرار دارد. این قلعه دارای هفت عدد برج بر فراز دیوارها است به همین دلیل به قلعه ی هفت برج هم معروف است.قلعه یدیکوله شامل هفت برج از قبیل اسلحه خانه، برج سلطان احمد سوم، برج خزانه، برج پرچم، برج سیاه چاله، برج بالایی و برج عثمان جوان می باشد. چهار برج توسط بیزانسی ها بنا شده و ساخت سه برج دیگر با دستور محمد فاتح در زمان سلطنت او بنا شده است. در حیاط این قلعه مراسماتی همچون کنسرت، تئاتر، فستیوال و… انجام میشود و با کاربری کنونی این قلعه به عنوان موزه توانسته علاقمندان زیادی را به خود جذب کند.

آدرس قلعه یدیکوله استانبول

قلعه یدیکوله در حاشیه شهر است. برای دسترسی به این مکان تاریخی بایستی با قطار شهری به محله یدیکوله در منطقه فاتح بروید.

۱۷.بازار ادویه استانبول

-بازار-ادویه-استانبول

بازار ادویه یکی از خوش عطرترین مکان های استانبول می باشد. این بازار، به بازار مصری ها نیز معروف است.با کیفیت ترین ادویه های جهان متعلق به این بازار است.در این بازار علاوه بر ادویه محصولات دیگری نیز عرضه می شوند از نظیر: داروهای گیاهی، انواع مواد غذایی مانند: میوه­‌های خشک، آجیل و خشکبار، عسل، انواع چایی و دمنوش­ها، زیتون، روغن­ها، عودها و سایر خوراکی­ها می باشد.

آدرس بازار ادویه استانبول

این بازار خوش بو در منطقه اروپایی فاتح استانبول، رستم پاشا، بازار ادویه استانبول واقع شده است.

۱۸.تنگه بسفر استانبول

تنگه-بسفر

این تنگه یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استانبول است و یکی از محبوب ترین تفریحات استانبول قایق سواری در این تنگه است. تنگه ای که دریای سیاه و مرمره را به هم می‌رساند و شهر استانبول را به بخش آسیایی و اروپایی تقسیم کرده است.تنگه بسفر بین دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول قرار دارد.

۱۹.خیابان استقلال استانبول

خیابان-استقلال-استانبول

استقلال معروف ترین و محبوب ترین خیابان در شهر جذاب استانبول است که روزانه ۳ میلیون بازدیدکننده خارجی و داخلی دارد.این خیابان به خیابان شانزلیزه استانبول معروف میباشد. این خیابان از میدان تکسیم شروع شده و با وارد شدن به آن دنیایی از فروشگاه‌های متنوع همچون بوتیک،رستوران روبه رو خواهید شد.اگر به دنبال خرید هستید، پیشنهاد ما به شما دیدن از خیابان استقلال است.

آدرس خیابان استقلال استانبول

این خیابان در قسمت اروپایی شهر استانبول در بخش بی‌اوغلو است.

۲۰.برج دختر استانبول

برج-دختر-استانبولیکی دیگر از جاذبه های استانبول برج دختر می باشد که در تنگه بسفر قرار دارد و برای دیدن آن باید از قایق استفاده کنید. قدمت این برج به دوران امپراتوری روم می رسد.

آدرس برج دختر استانبول

Salacak, 34668 Üsküdar/İstanbul, Turkey

۲۱.جزایر پرنس استانبول

جزایر-پرنس-استانبول

در دریای مرمره ۹ جزیره وجود دارد که یکی از جاذبه های گردشگری استانبول است.روزانه کشتی های زیادی در این جزایر در حال رفت و آمد هستند. بزرگترین این جزایر، جزایر بیوک آدا نام دارد. در این جزیره هیچ گونه وسیله ی نقلیه ای وجود ندارد و می توانید برای رفت و آمد از کالسکه و دوچرخه استفاده کنید. این جزیره دارای ویلاهایی با نمای بسیار زیبا است که از درون کشتی های مسافربری پیداست.

۲۲.حمام خرم سلطان استانبول

حمام-خرم-سلطان

قدمت این حمام به قرن ۱۶ و زمان سلطنت پادشاه عثمانی بازمی گردد.این حمام یکی از دیدنی های تاریخی شهر استانبول است که در منطقه فاتح قرار دارد.سبک معماری دوره عثمانی در طراحی این حمام به چشم می خورد و ظرافت و خلاقیت در کار معمار در این حمام به خوبی دیده می شود.موقعیت مکانی آن بین دو مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی است که باعث می شود دسترسی به آن آسان شود.

آدرس حمام خرم سلطان استانبول

استانبول، منطقه فاتح، میدان ایاصوفیه، محله جانکورتاران، حمام خرم سلطان ایاصوفیه

کلام آخر

استانبول دارای مکان های تفریحی بسیاری است که در قالب یک مقاله نمیگنجد.امیدواریم که به زودی به این شهر بی نظیر سفر کنید و از تک تک مکان های بی نظیر آن دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *