سفرهای داخلی

بهترین جاهای دیدنی کاشان

best-kashan-attraction

کاشان یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین مقصد گردشگری می‌باشد که قدمتی ۷۵۰۰ ساله دارد. به گفته‌ی باستان شناسان این شهر کهن در حقیقت جزء قدیمی‌ترین شهرها است. بیشترین بازدیدها از شهر کاشان در فصل گلاب‌گیری، یعنی نیمه اردیبهشت ماه تا نیمه خرداد ماه صورت می‌گیرد. در این هنگام عده زیادی از شهرها و کشورهای مختلف برای شرکت در این مراسم سنتی به سوی کاشان می‌آیند.اگر شما هم قصد سفر به این شهر دیرینه و زیبا را دارید، لازم است اطلاعاتی از جاهای دیدنی آن داشته باشید تا بتوانید بدون اتلاف وقت از جاهای دیدنی این شهر زیبا دیدن کنید.از این رو در این مقاله بهترین جاهای دیدنی کاشان را برای شما به اشتراک می‌گذاریم.

۱. تپه سیلک کاشان

تپه-سیلک کاشان

 

تپه سیلک در فین کاشان واقع شده است که باقی‌مانده زیگورات باستانی ایران می‌باشد. قدمت این تپه چیزی حدود هشت هزار سال است. جالب است بدانید سیلک در واقع نام اولین تمدن در ایران مرکزی بوده که در کاشان می‌زیسته است. از این تپه باستانی وسایل زیادی به دست آمده که حاکی از زندگی قدیمی‌ترین مردم دشت‌نشین در این منطقه است.

دیدن این آثار ذهن‌ها را به سفری، در طول زمان و به قرن‌ها پیش می‌برد، از این رو هنگام سفر به کاشان دیدن این آثار باستانی  را از دست ندهید.

آدرس تپه سیلک کاشان

ایران، استان اصفهان، ضلع جنوبی غربی شهر کاشان، سمت راست جاده کاشان به فین، خیابان امیر کبیر

هتل‌های کاشان، اقامتی لذت بخش در بافت تاریخی شهر

۲. خانه بروجردی‌ها کاشان

خانه-بروجردی‌ها کاشان

این خانه جزء خانه‌های قدیمی و مشهور کاشان است که زیبایی منحصربه‌فردی دارد که قدمتی برابر با تاریخ قاجاریه دارد. بادگیرهای هلالی و قرینه روی پشت‌بام و کلاه فرنگی خانه سبب شده تا نمای خانه بروجردی‌ها منحصربه‌فرد و مجلل باشد.

جالب است بدانید که شغل صاحب‌خانه داد و ستد کالا از شهر بروجرد بوده و از همین رو این خانه به خانه بروجردی‌ها شهرت یافته است.

این خانه دو حیاط درونی و بیرونی دارد و دارای یک هشتی و راهرو است و آشپزخانه و حیاط‌های تابستان‌نشین و زمستان‌نشین آن بسیار زیبا هستند. همچنین زیر زمین بسیار بزرگ و حیاط‌های سر پوشیده‌اش جلب توجه می‌کنند. بادگیرهای پشت‌بام وظیفه رساندن خنکای هوا را در تابستان به زیرزمین بر عهده دارند. بر روی دیوراهای بنا نیز نقوشی با رنگ روغن و آبرنگ حک شده که زیبایی بنا را چندین برابر می‌کند.

آدرس خانه بروجردی‌ها کاشان

خیابان علوی کاشان، محله سلطان امیراحمد

تیم سبدت در مقاله ی لیست رستوران‌های کاشان برخی از رستوران های کاشان را به همراه آدرس برای شما به اشتراک گذاشته ایم تا شما بتوانید راحت تر به آن ها دسترسی داشته باشید.

۳. حمام فین کاشان

حمام-فین-کاشان

 

حمام فین کاشان در واقع شهرت خود را علاوه‌بر تاریخی بودن بنا از داستان قتل میرزا تقی خان امیرکبیر قرض گرفته است.این حمام در مجموعه باغ فین قرار دارد. حمام فین از دو حمام بزرگ و کوچک تشکیل شده است. حمام کوچک دارای معماری خاصی نبوده و تنها به دلیل قتل میرزا تقی خان امیرکبیر در این حمام معروف شده است. در گذشته از حمام کوچک برای خدمتکاران استفاده می‌شده است و به خاطر همین این حمام معماری قابل توجهی ندارد. ولی حمام بزرگ که برای استفاده بزرگان درباری بوده است، دارای معماری خاصی است. بنای باشکوه حمام فین کاشان در میان ۵۷۹ اصله درخت سرو و ۱۱ درخت چنار قرار دارد که موجب زیبایی چند برابر این بنا شده‌اند. عمر تمام این درختان زیبا بالغ بر صد سال است و در برخی موارد به ۴۷۰ سال نیز می‌رسد.

آدرس حمام فین کاشان

ایران، استان اصفهان، کاشان، خیابان امیر کبیر

کافه گردی در کاشان، معرفی ۱۴ مورد از کافه‌های کاشان

۴. حمام میراحمد کاشان

حمام میر احمد کاشان

 

این حمام به جا مانده از دوره سلجوقیان است، البته این حمام در دوران قاجار مرمت و ترمیم شده است.این بنا به علت هم‌جوار بودن آن با امام‌زاده سلطان امیراحمد به این اسم نام‌گذاری شده است. این حمام دارای دو حمام است که یکی کوچک و دیگری بزرگ می‌باشد. گچ‌بری‌های حمام دارای ۱۷ لایه مرمتی است. بام گنبدی شکل حمام به خاطر زیبایی حیرت آورش جزء یکی از زیباترین بام‌های گنبد گونه کشورمان است. روی گنبد شیشه عدسی محدب قرار دارد که هم نور حمام را تأمین می‌کنند و هم از دید به داخل حمام ممانعت می‌ورزند.

آدرس حمام میراحمد کاشان

خیابان علوی کاشان، محله سلطان امیراحمد

گشت و گذار و خرید در مراکز خرید کاشان

۵. خانه عامری‌ها کاشان

خانه-عامری‌ها کاشان

عمر این خانه با سلطنت قاجاریان برابری می‌کند. فردی به نام سهام السلطنه عامری خانه را برای سکونت قوم و فامیل بنا نهاد و بناهای دیگری هم به مرور به خانه اضافه شد. این خانه دارای ۸۵ اتاق است.یکی از دلایل شهرت خانه عامری‌ها این است که بلندترین بادگیر را در بین خانه‌های شهرکاشان دارد. جالب است بدانید که این خانه، امروزه یکی از هتل‌های سنتی و پرخواهان شهر کاشان است. هنگام سفر به کاشان حتما یک وعده غذای خود را در تالار آینه سرا این خانه صرف کنید و لذت ببرید.

آدرس خانه عامری‌ها کاشان

خیابان علوی کاشان، قسمت شمالی محله سلطان میراحمد، جنب حمام سلطان میراحمد

۶. آرامگاه سهراب سپهری کاشان

آرامگاه-سهراب-سپهری- کاشان

 

سهراب سپهری شاعر، نقاش و نویسنده معاصر کشورمان در کاشان زاده شد. وی در سن ۵۲ سالگی فوت شد و در روستای مشهد اردهال کاشان، در صحن امامزاده سلطان علی‌بن‌محمدباقر به خاک سپرده شد. محل دفن او در ابتدا مزین به کاشی فیروزه‌ای بوده است اما سنگ مزارش بعد از چندین‌بار تعویض هم اکنون به رنگ مشکی است.

آدرس آرامگاه سهراب سپهری کاشان

ایران، اصفهان، کاشان، روستای مشهد اردهال، صحن امامزاده سلطان‌علی‌ بن محمد باقر

۷. خانه عباسیان کاشان

خانه-عباسیان- کاشان

به گفته گردشگران این خانه زیباترین خانه قدیمی در کاشان است. این خانه دارای پنج حیاط است. خانه از سطح کوچه پایین‌تر بنا شده تا اهالی آن به سهولت به آب قنات دسترسی داشته باشند و در عین حال با توجه به مصالح به کار برده شده در بنا که جنس عایق دارند، خانه از سرما و گرما حفظ شود.

این بنا حدود یک قرن پیش یک خانه موروثی شده بود که توسط ورثه به آقای عباسیان، تاجر فرش، فروخته مشده است و به همین دلیل از همان زمان اسم او روی خانه می‌ماند.

آدرس خانه عباسیان کاشان

خیابان علوی کاشان، محله سلطان امیراحمد

۸. مسجد آقابزرگ کاشان

مسجد-آقابزرگ-کاشان

این مسجد و مدرسه در دوره قاجار ساخته شده و حدود هشت سال به طول انجامید. این مسجد با سرمایه شخصی به نام حاج محمدتقی خانبان در بین سال‌های ۱۲۵۰ تا ۱۲۶۰ هجری قمری و برای برگزاری نماز جماعت و همچنین برگزاری مجالس درس ساخته شده بود. گنبد مسجد آقابزرگ از بزرگ‌ترین گنبدهای آجری ایران است.

آدرس مسجد آقا بزرگ کاشان

خیابان فاضل نراقی کاشان

۹. قمصر کاشان

قمصر-کاشان

 

قمصر یکی از بی‌نظیرترین مناطق روی زمین در فصل گلاب‌گیری است. اگر در فصل گلاب‌گیری به کاشان سفر کردید، حتما از این منطقه دیدن کنید. مزرعه‌های صورتی گل محمدی منظره‌ای شگفت‌انگیز را را پدید می‌آورند که در این ایام گردشگران زیادی از سرتاسر جهان به کاشان می‌آیند تا در مراسم شاد و هیجان‌انگیز گلاب‌گیری شرکت کنند.

آدرس قمصر کاشان

این شهر در فاصله ۳۰ کیلومتری کاشان و در فاصله ۱۶۰ کیلومتری از شهر اصفهان – از مسیر جاده قهرود – واقع شده و در ۱۸۰ کیلومتری اصفهان از طریق اتوبان تهران-کاشان- اصفهان قرار گرفته است.

۱۰. بقعه خواجه تاج‌الدین کاشان

بقعه-خواجه-تاج‌الدین-کاشان

خواجه تاج‌الدین شیروانی یکی از افراد مشهور قرن نهم در دوره آق‌قویونلوها بوده است. او به همراه دو برادر دیگرش بناهای مهم و ارزشمندی در کاشان احداث کردند که این بقعه و خانقاه تنها یکی از آن‌ها است. این بقعه تاریخی به مسجد آقابزرگ بسیار نزدیک است. بنا مجموعه‌ای از مدرسه، خانقاه، آب انبار، مسجد و بقعه بوده است اما هم‌اکنون فقط دو گنبد بقعه و خانقاه باقی‌مانده است.

آدرس بقعه خواجه تاج‌الدین کاشان

میدان کمال‌الملک کاشان، خیابان فاضل نراقی، جنب مسجد آقابزرگ

۱۱. غار نیاسر کاشان

غار-نیاسر-کاشان

این غار حدود ۲۰۰۰ سال قدمت دارد و به روستای نیاسر بسیار نزدیک می‌باشد. غاری با تونل‌های سنگی پر پیچ و تاب که مشخص است کاربری خاصی داشته است. دست‌کند بودن غار توسط انسان موجب شده این غار مورد توجه قرار بگیرد.

باستان‌شناسان بر اساس شواهد گوناگون معتقدند که این غار زیبا مخصوص مراسم و آیین مذهبی بوده است. آن‌ها می‌گویند: با توجه به اینکه در آیین مهر و میترا آب اهمیت بسیار زیادی داشته، یکی از آیین پیروان این آیین غسل و شست و شو به روشی خاص بوده که به مدت چند روز ادامه داشته است. در مکان شست و شو و غسل هم چاه آب یا چشمه‌ای جوشان در جریان بوده است. با توجه به نزدیکی غار نیاسر به آبشار نیاسر، به احتمال قریب به یقین این غار به پیروان آیین مهر و میترا تعلق داشته است.

آدرس غار نیاسر کاشان

غار نیاسر در نزدیکی روستای نیاسر و در ۳۰ کیلومتری غرب کاشان واقع شده است.

۱۲. آتشکده خرم‌دشت کاشان

آتشکده-خرم‌دشت-کاشان

 

آتشکده‌ خرم‌دشت مربوط به دوره ساسانیان است و در روستای خرم دشت کاشان واقع شده و این بنا دارای چهار طاق است که دارای چهار پایه اصلی می باشد مصالح به کار گرفته شده در ساخت این بنا از سنگ و گچ می‌باشد و در میان یک دهلیز قرار گرفته است. آتشکده خرم‌دشت از لحاظ معماری اشتراکات زیادی با بنای چهارطاقی در نیاسر دارد.

آدرس آتشکده خرم‌دشت کاشان

کاشان، روستای خرم دشت

۱۳. شهر زیرزمینی نوش‌آباد کاشان

شهر-زیرزمینی-نوش‌آباد-کاشان

 

شهر زیرزمینی نوش‌آباد که به شهر اویی هم معروف است قدمتی مربوط به دوران پیش از اسلام دارد. شهر اویی در حقیقت تونلی بسیار طویل است که به عنوان بزرگ‌ترین شهر زیرزمینی جهان شناخته شده که از همان ابتدا با اهداف مختلف در زیر زمین احداث گردیده است.

این مجموعه هم اکنون در زیر شهر کنونی نوش‌آباد قرار گرفته و دارای سه طبقه شامل راهروها، اطاق‌ها، کانال‌های گوناگون و قسمت‌های دیگر می‌باشد.طبقات به وسیله چاه‌هایی عمودی به هم وصل شده‌اند.این ساخت دست بشر است و در دوران مختلف کاربری نظامی و دفاعی داشته است.

آدرس شهر زیرزمینی نوش‌آباد کاشان

ایران، استان اصفهان، شهر نوش آباد، مجموعه شهر زیرزمینی نوش آباد

۱۴. بازار سنتی کاشان

بازار-سنتی-کاشان

یکی از پرطرفدارترین مکان های کاشان بازار سنتی می‌باشد. جالب است بدانید بازار بسیاری از بناهای تاریخی را در دل خود جای داده است. این بازار از ابتدای خیابان باباافضل آغاز و تا نزدیکی دروازه دولت ادامه دارد. بناهایی چون: کاروانسرای میرپنج، مسجد میدان میرعماد، تیمچه صباغ، تیمچه معروف امین‌الدوله، حسینیه سوراخ ریسمان و بسیاری بناهای دیگر در درون بازار سنتی کاشان قرار گرفته‌اند.

بخشی از این بازار مخصوص مسگری و کفشدوزی و رنگرزی است و بخشی دیگر مختص زرگری، بزازی و خیاطی می‌باشد. عرقیات و شیرینی‌های این بازار سنتی از بهترین سوغات‌های کاشان است

آدرس بازار سنتی کاشان

اواسط خیابان باباافضل تا نزدیکی دروازه دولت

۱۵. مدرسه سلطانیه کاشان

مدرسه-سلطانیه-کاشان

قدمت مدرسه به دوره قاجار باز می‌گردد. مدرسه سلطانیه در مجاورت بازار کاشان قرار دارد. این مدرسه در سال ۱۲۲۱ هجری قمری به دستور فتحعلی شاه آغاز و در سال ۱۲۲۹ هجری قمری ساخت آن به پایان رسید.

حیاط مدرسه پوشیده از درختان کاج است و یک آب‌نما  در وسط حیاط به چشم می‌خورد. دورتادور صحن حدود ۵۰ حجره وجود دارد که به منظور اسکان طلاب ساخته شده‌اند. تزئین مدرسه با کتیبه‌های گچی و کاشی‌کاری‌های رنگارنگ، گنبد آجری و سردر که با اسلوب زیبایی کاشی‌کاری شده، که چشم هر کسی را خیره خود می‌کند.

آدرس مدرسه سلطانیه کاشان

استان اصفهان، شهرستان کاشان، مجموعه بازار تاریخی کاشان

۱۶. موزه ملی کاشان

موزه-ملی-کاشان

موزه ملی کاشان یکی از قدیمی‌ترین موزه‌هایی است که ساختمانش برای موزه طراحی و ساخته شده است. اشیاء داخل موزه حدود ۴۰۰ قطعه می‌باشد و تاریخ آثار مربوط به هزاره هفتم قبل از میلاد تا امروز است. مردم کاشان در گردآوری این آثار کمک شایانی نمودند. مساحت این موزه حدود ۷۰۰ متر مربع است.

این موزه دو طبقه هم‌کف و زیرزمین دارد. فضای نمایشی موزه در قسمت هم‌کف بنا گردیده است. مسیر بازدید در فضای نمایشی از قسمت باستان‌شناسی آغاز ودر قسمت معاصر به پایان می‌رسد.

در سال ۱۲۰۵ هجری شمسی داماد فتحعلی شاه به نام علی‌محمدخان صدراصفهانی حاکم کاشان بود. او در ضلع غربی باغ فین کاشان خلوت‌سرایی می‌سازد که در طول زمان تبدیل به مخروبه‌ای بدون استفاده گشت.

سال ۱۳۳۷ هجری‌شمسی عده‌ای از سرشناسان کاشان و نطنز به منظور حفظ آثار تاریخی کاشان گرد هم آمدند. یکی از تصمیم‌های مهم این گروه ساخت موزه‌ای در باغ فین کاشان بود. در پی این تصمیم بر روی خلوت‌سرای مخروبه به مدت پنج سال بنایی ساخته شد و یک ایوان با هفده ستون نیز بعدها به آن اضافه گردید. این موزه در سال ۱۳۴۶ هجری‌شمسی افتتاح شد.

آدرس موزه ملی کاشان

استان اصفهان، کاشان، انتهای خیابان امیرکبیر، رو به روی باغ فین

۱۷. کاروانسرای مرنجاب کاشان

کاروانسرای-مرنجاب-کاشان

این کاروانسرا مربوط به دوران صفویه است و جزء جاذبه‌های فرهنگی کاشان می‌باشد. این کاروانسرا به دستور شاه عباس بنا ساخته شده است. این کاروانسرا به شکل قلعه و دژ نیز شباهت دارد زیرا در حمله ازبکان به عنوان مقری دفاعی از آن استفاده می‌شده است که در آن دوره همواره ۵۰۰ سرباز درون این دژ زندگی می‌کرده‌اند. کاروانسرای مرنجاب درست در دل کویر مرنجاب قرار گرفته است. این کاروانسرای زیبا در مسیر جاده ابریشم ساخته شده است.

آدرس کاروانسرای مرنجاب

کاشان، پنجاه کیلومتری شمال شرق آران و بیدگل

۱۸. خانه حشمت‌الله خان کاشان

خانه-حشمت‌الله-خان-کاشان

خانه حشمت‌الله خان از دوره قاجاریه به جا مانده است. این خانه زیبا حیاط بزرگی دارد که در مرکزخانه قرار دارد و قسمت‌های اندرونی و بیرونی از هم جدا نیستند. از مهم‌ترین قسمت‌های خانه می‌توان به شاه‌نشین، سرداب، هفت دری و هشتی ورودی اشاره کرد. هفت‌دری خانه حشمت‌الله خان از قسمت‌های برجسته خانه می‌باشد. دهانه بزرگ شاه‌نشین هفت‌دری بیشتر از هشت متر است و از تمام شاه‌نشین‌های خانه‌های قدیمی کاشان بزرگ‌تر می‌باشد. لازم به ذکر است که این خانه زیبا توسط میراث فرهنگی کاشان ترمیم شده و با خانه عامری‌ها ادغام گردیده است.

آدرس خانه حشمت‌الله خان کاشان

 کاشان،  محله کوشک صفی

۱۹. مسجد میرعماد کاشان

مسجد-میرعماد-کاشان

این مسجد قدیمی در قسمت جنوبی بازار مس‌فروشان کاشان و روبروی میدان بازار قرار گرفته است. به همین دلیل به مسجد میدان نیز شهرت دارد. بنا مربوط به سال ۸۴۲ هجری شمسی است و بانی ساخت آن فردی به نام خواجه امیرعمادالدین شیروانی بوده است. از بخش های مسجد میتوان به هشتی، جلوخان، صحن دو طبقه، شبستان‌ها، گنبد آجری، منبر، آب‌انبار و دو سردر با کتیبه تاریخی اشاره کرد. احکامی شاهانه روی سنگی نگاشته شده و این سنگ در جلوخانه مسجد قرار گرفته است. با مطالعه این احکام می‌توان از اوضاع سیاسی و اجتماعی آن زمان مطلع شد.

آدرس مسجد میرعماد کاشان

اصفهان، کاشان میدان فیض، جنب بازار بزرگ

۲۰. خانه رزّاقیان کاشان

خانه-رزّاقیان-کاشان

این خانه مربوط به دوره قاجاریه است که دارای اندرونی و بیرونی جدا از هم بوده و دو حیاط اندرونی و بیرونی در دو سوی بنا ساخته شده‌اند. شاه‌نشین نیز در وسط اندرونی و بیرونی قرا گرفته است.از دیگر بخش های این خانه می توان به ایوان تابستانی، سرداب، مهتابی، بادگیر و هشتی ورودی اشاره کرد.

خانه رزّاقیان کاشان

اصفهان، کاشان محله ترک آباد

۲۱. خانه طباطبایی‌ها کاشان

خانه-طباطبایی‌ها-کاشان

مالک این خانه فردی به نام سید جعفر طباطبایی بوده است. وی یکی از تاجرین فرش کاشان بوده و این خانه را در مساحت ۴۷۰۰ متر مربع بنا نهاده است. خانه در زمان حکومت ناصرالدین شاه بنا شده و ساختش حدود ۱۸ سال طول کشیده است.

این خانه دارای چهل اتاق، چهار حیاط، سه بادگیر و دو رشته قنات به همراه چهار زیرزمین می‌باشد. زیباترین قسمت این خانه اتاق شاه‌نشین آن می‌باشد، زیرا پنجره‌هایی مشبک و رنگی دارد و گچبری‌ها و آیینه‌کاری‌هایش بی نظیر است و چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

آدرس خانه طباطبایی‌ها کاشان

خیابان علوی کاشان، محله سلطان امیراحمد

کلام آخر

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی جاهای دیدنی کاشان بوده ،امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد.تنوع جاهای دیدنی کاشان بسیار گسترده می باشد ،آن قدر که ممکن است بعضی نقطه‌های مهم توریستی اش از چشم پنهان بماند و حتی تنها یک مقاله برای پرداختن به آن کم باشد. شما هم میتوانید تجربه شخصیتان را با ما به اشتراک بگذارید.از همراهی شما متشکریم .سفری خاطره انگیز برای شما آرزومندیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *