سفرهای داخلی

بهترین جاهای دیدنی کرمان

best-kerman-attraction

کرمان یکی از هفت شهر بزرگ ایران است که در جنوب شرقی کشورمان قرار دارد. کرمان به دلیل جاذبه های گردشگری ای که در دل خود جای داده ، سالیانه گردشگران زیادی به آن سفر می‌کنند . اگر شما هم قصد سفر به کرمان را دارید نیاز دارید اطلاعاتی از جاهای دیدنی آن کسب کنید تا بتوانید هنگام سفر بدون اتلاف وقت جاذبه های گردشگری این شهر زیبا را ببینید‌ . از این رو قصد داریم در این مقاله جاهای دیدنی کرمان را به شما معرفی کنیم.

۱. باغ شازده ماهان کرمان

باغ--شازده-ماهان-کرمان

باغ شازده ماهان به فاصله اندکی از شهر کرمان و درست در وسط کویر واقع شده است که تاریخچه آن مربوط به اواخر دوره قاجار است. این باغ با وجود مساحت بسیار، فواره ها و معماری بسیار زیبای کوشک بزرگترین و زیباترین باغ ایرانی شناخته شده است.

آدرس باغ  شازده ماهان کرمان

ایران، استان کرمان، ماهان، دامنه کوه جوپار

حتما بخوانید، اقامتی امن در هتل‌های کرمان

۲. روستای صخره ای میمند کرمان

روستای-صخره-ای-میمند-کرمان

روستای صخره ای میمند یکی از روستاهای جالب انگیز ایران است، به طوری که تمامی خانه های این روستای سه هزار ساله داخل کوه کنده شده است. سنگ نگاره ها و نقوش صخره‌ای حاکی از آن است که قدمت این روستا به زمان اشکانیان و ساسانیان برمیگردد.

آدرس روستای صخره ای میمند کرمان

استان کرمان، ۳۰ کیلومتری شهر بابک، روستای میمند

معرفی ۲۰ مورد از رستوران‌های کرمان

۳. دشت لوت کرمان

دشت-لوت-کرمان

دشت لوت هفتمین بیابان بزرگ جهان است که در ۳ استان کرمان، سیستان بلوچستان و خراسان رضوی واقع شده است و در سال های پیاپی گرم ترین نقطه جهان شناسایی شده است. بزرگترین ناحیه جمعیتی دشت لوت شهداد است که سالانه گردشگران زیادی از کلوت های شهداد کرمان دیدن می‌کنند.

آدرس دشت لوت کرمان

بین استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان.

۴. ارگ بم کرمان

ارگ-بم-کرمان

ارگ بم به‌عنوان یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های استان کرمان، در جنوب شرقی حاشیه کویر لوت و نزدیک شهر بم قرار گرفته است. ارگ بم در سده ۵ پیش از میلاد ساخته شده است. این سازه پس از وقوع زلزله در سال ۱۳۸۲ دچار آسیب جدی شد. در قلب این مکان با ابهت، ارگ بم قرار دارد و در اطراف آن دژ بزرگی ساخته شده است.

آدرس ارگ بم کرمان

ایران، استان کرمان، بم، جنوب رودخانه‌ی پشت‌رود (رودخانه‌ی بم)

۵. دریاچه مخرگه کرمان

دریاچه-مخرگه-کرمان

دریاچه مخرگه یکی از زیباترین دریاچه ها است. وقتی بارش باران به مقدار کافی باشد، می‎توانید انعکاس تصویر خود و آسمان را روی آن ببینید.

جالب است بدانید که از آنجایی که پوسته های درختان خرما در این مکان پیدا شده است حدس زده شده که در گذشته این دریاچه مکانی برای کشت خرما بوده و حتی ریشه نامش هم به مخ یعنی خرما برمی‌گردد.

بهترین زمان بازدید از دریاچه قبل از شهریور است.

آدرس دریاچه مخرگه کرمان

۳۲ کیلومتری شهر بابک کرمان

۶. مسجد جامع کرمان

مسجد-جامع-کرمان

مسجد جامع مظفری که به مسجد جامع کرمان نیز می‌شناسند از آثار دوران آل مظفر است و حدود ۷۰۰ سال قدمت دارد. این مسجد چهار ایوانی که دارای سردر بلند، ایوان و شبستان، کاشی‌کاری معرق و غیره است.

آدرس مسجد جامع کرمان

حاشیه میدان مشتاق کرمان

۷. مسجد ملک کرمان

مسجد-ملک-کرمان

این مسجد ۹۰۰ ساله مسجد امام نیز نامیده می شود که بزرگترین و قدیمی ترین مسجد شهر کرمان است که قدمت این مسجد به دوره سلجوقی بازمی‌گردد.

بهتر است بدانید زیبایی مسجد ملک کرمان در شب همراه با نورپردازی های داخلی و خارجی دو چندان می شود.

آدرس مسجد ملک کرمان

کرمان- خیابان امام

۸. بازار بزرگ کرمان

بازار-بزرگ-کرمان

بازار بزرگ کرمان از میدان ارگ شروع و به میدان مشتاقیه ختم می‌شود از این رو طولانی ترین راسته بازار دنیا شناخته شده است. این بازار جذابترین و بهترین جاذبه های شهر را در دل خود جای داده است.

مجموعه تاریخی بازار بزرگ کرمان هر روز هفته، به‌جز جمعه‌ها و روزهای تعطیل، از ساعت ۹ تا ۲۱:۳۰ باز است.

آدرس بازار بزرگ کرمان

ایران، استان کرمان، شهر کرمان، میدان ارگ

۹. مجموعه گنجعلی خان کرمان

مجموعه-گنجعلی-خان-کرمان

مجموعه گنجعلی خان یکی از جاهای دیدنی کرمان است که در دل بازار بزرگ قرار گرفته است. این مجموعه میدان بزرگی است که در چهارگوشه اش حمام، آب انبار، ضرابخانه (موزه سکه)، مدرسه (فروشگاه های سنتی)، و مسجد قرار دارد.

آدرس حمام گنجعلی خان کرمان

کرمان، بازار بزرگ کرمان، میدان گنجعلی خان

۱۰. حمام وکیل کرمان

حمام-وکیل-کرمان

یکی از جاذبه‌های گردشگری کرمان، حمام قاجاری و زیبای وکیل مِی‌باشد که در دل بازار بزرگ کرمان واقع شده است. این حمام در دوره قاجار و به سال ۱۲۷۰ هجری قمری به دستور محمد اسماعیل خان نوری، حاکم وقت کرمان بنا شد. حمام وکیل در سال ۱۳۶۹ بازسازی شده و در حال حاضر کاربری فعلی این حمام چایخانه سنتی است.

آدرس حمام وکیل کرمان

جنب مجموعه گنجعلی خان

۱۱.بازار مسگری کرمان

بازار-مسگری-کرمان

بازار مسگری در امتداد بازار کلاه مالی و در ضلع شمالی میدان گنجعلی‌خان قرار دارد و از یادگارهای عهد صفویه به حساب می‌آید. این بازار با فروش صنایع دستی و کارخانه‌ای مس هنوز که هنوزه فعال و پررونق است. این بازار در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۴۷، با شماره ثبت ۸۲۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس بازار مسگری کرمان

ایران، استان کرمان، کرمان، در امتداد بازار کلاه مالی در ضلع شمالی میدان گنجعلی ‌خان

۱۲. آرامگاه مشتاق علیشاه کرمان

آرامگاه-مشتاق-علیشاه-کرمان

آرامگاه مشتاق علی شاه  یکی از جاهای دیدنی کرمان است که دارای سه گنبد متفاوت و حیاطی مصفا است. مشتاق علی شاه از چهره های ادب و عرفان بود که حدود ۲۲۰ سال پیش به جرم خواندن قرآن با سه تار سنگسار شد.

جالب است بدانید که سیم چهارم سه تار به یاد مشتاق علیشاه، مشتاق نام دارد.

آدرس آرامگاه مشتاق علی شاه

کرمان، جنب مسجد جامع کرمان

۱۳. آتشکده زرتشتیان کرمان

آتشکده-زرتشتیان-کرمان

آتشکده زرتشتیان کرمان که آخرین آتشکده این استان است. بنای آتشکده، از آجر است که بر سردر آن سه کلمه «همت، هوخت و هورشت» به‌معنای اندیشه، گفتار و کردار نیک نقش بسته است.

این مکان بزرگ‌ترین مکان اجتماعی بهدینان کرمان است و علاوه بر بازدیدکنندگان زرتشتی سالانه بیش از ۱۰ هزار گردشگر از این محل بازدید می‌کنند.

آدرس آتشکده زرتشتیان کرمان

ایران، استان کرمان، کرمان، خیابان زریسف (شهدا)، خیابان برزو آمیغی

۱۴. باغ فتح آباد کرمان

باغ فتح آباد کرمان

باغ فتح آباد یا عمارت بیگلربیگی، باغی مربوط به دوره قاجار است و زمانی که پا به این باغ بگذارید شما را با خود به سال ۱۲۵۵ می برد. این باغ دارای  معماری زیبا و نورپردازی های استادانه است که همچون نگینی در میان باغ های پسته اطراف کرمان می‌درخشد.

در حال حاضر این باغ مرمت شده و مسیرهای پردرخت، حوض بزرگ،‌ نورپردازی زیبای شب، امکانات متعددی همچون رستوران و چای‌خانه، این اثر تاریخی را انتخاب بسیاری از گردشگران کرده است.

آدرس باغ فتح آباد کرمان

ایران، استان کرمان، کرمان، ۲۵ کیلومتری کرمان، اختیار آباد

۱۵. گنبد جبلیه کرمان

گنبد-جبلیه-کرمان

در کنار کوه های مسجد صاحب الزمان و جنگل قائم، گنبدی خودنمایی می کند که بر اساس افسانه ها از شیر شتر در مصالحش استفاده شده و احتمالا قدمتش به قبل از اسلام می رسد.

در حال حاضر گنبد جبلیه کرمان تبدیل به موزه سنگ شده و به دلیل پارکی که در کنارش احداث شده و وجود جنگل مصنوعی قائم، آخر هفته ها جزء بهترین مکان های تفریحی کرمان به حساب می آید.

آدرس گنبد جبلیه کرمان

ایران، استان کرمان، شرق کرمان، خیابان شهدا

۱۶. موزه پته کرمان

موزه-پته-کرمان

پته نوعی رودوزی با نخ های رنگین و ظریف است که بر روی پارچه های پشمی ضخیم است که در واقع از اصیل ترین سوغاتی های کرمان به شمار می‌رود.

این موزه در خیابان والفجر واقع شده است که باید برای بازدید از آن قبلا هماهنگ کرده باشید. در این موزه پته های نفیسی مانند رومیزی، روتختی، رانر و غیره وجود دارد که گزینه خوبی برای سوغاتی هستند.

آدرس موزه پته کرمان

کرمان، خیابان والفجر

ا استفاده از طراحان گرافیک است.

۱۷. کتابخانه ملی کرمان

کتابخانه-ملی-کرمان

یکی از دلنشین ترین کتابخانه های عمومی کشور در قلب کرمان قرار دارد. این کتابخانه پیش از این کارخانه نساجی بوده و در وسط پارک سرسبزی به نام پارک ریاضیات واقع شده است.

معماری زیبا این بنا هر بیننده ای را به خود جذب می‌کند و همچنین مکانی فوق العاده برای اهل کتاب است.

آدرس کتابخانه ملی کرمان

ایران، استان کرمان، کرمان، خیابان شهید رجایی، پارک ریاضیات

۱۸. مقبره شاه نعمت الله ولی در کرمان

مقبره-شاه-نعمت-الله-ولی-در-کرمانازجمله جاهای دیدنی کرمان مقبره شاه نعمت الله ولی است که یکی از عارفان و شاعران معروف قرن هشتم هجری است که آرامگاهش در ماهان قرار دارد. این  مکان دارای معماری متفاوت و درختان سربه فلک کشیده است که هر گردشگری را شگفت زده می کند.

جالب است بدانید که مردم در روز ولادت حضرت علی (ع) در این آرامگاه گرد هم می آیند، جشن می گیرند و دف می نوازند.

آدرس مقبره شاه نعمت الله ولی در کرمان

ایران، استان کرمان، ماهان، خیابان امام خمینی

۱۹. باغ متولی باشی کرمان

باغ-متولی-باشی-کرمان

در پشت آرامگاه شاه نعمت الله باغ و عمارت تاریخی وجود دارد که به آن باغ متولی باشی گفته شده و منتسب به متولی آرامگاه شاه نعمت الله است. این باغ اکنون تبدیل به رستوران و هتل شده و آرامشی دلپذیر دارد. یکی از جاهای دیدنی شهر کرمان و پاتوق کرمانی ها در آخر هفته ها است.

آدرس باغ متولی باشی کرمان

کرمان، ماهان، خیابان ولیعصر، تقاطع بهداری، بخش غربی شاه نعمت الله

۲۰. یخدان مویدی کرمان

یخدان-مویدی-کرمان

از دیگر جاهای دیدنی کرمان می توان به یخدان مویدی اشاره کرد که یادگاری از دوران صفویه می‌باشد. این بنا دارای گنبدی مخروطی شکل و دیوارهایی از جنس خشت و گِل است و اکنون به مکانی فرهنگی برای استفاده عموم تبدیل شده است.

جالب است بدانید که هدف ساخت این بنا در گذشته این بوده که زمستان در آن یخ ذخیره کنند تا برای تابستان مورد استفاده قرار گیرد و جالبتر اینن که برای راحت تر جدا شدن یخ ها از هم بین آن ها را کاه می‌ریختند.

آدرس یخدان مویدی کرمان

کرمان، خیابان شهید کامیاب (ابو حامد)

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی جاهای دیدنی کرمان بوده ،امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. تنوع جاهای دیدنی کرمان بسیار گسترده می‌ باشد ،آن قدر که ممکن است بعضی نقطه‌های مهم توریستی اش از چشم پنهان بماند و حتی تنها یک مقاله برای پرداختن به آن کم باشد. شما هم می‌توانید تجربه شخصیتان را در سفر به کرمان با ما به اشتراک بگذارید. از همراهی شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *