سفرهای داخلی

بهترین جاهای دیدنی لاهیجان

best-lahijan-attraction

لاهیجان شهری نسبتا پرجمعیت است که بخش بزرگی از شرق استان گیلان را در بر گرفته است.این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است که در این مقاله قصد داریم تعدادی از آن را با شما به اشتراک بگذاریم .پس اگر قصد سفر به عروس سبز گیلان را دارید حتما تا انتها با ما همراه باشید.

۱.شیطان کوه لاهیجان

شیطان-کوه-لاهیجان

به نظر من  شیطان کوه جذاب ‌ترین جاهای دیدنی لاهیجان می باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید دلیل نام‌گذاری شیطان کوه که البته در گذشته به شاه نشین شهرت داشته است، صدا‌های عجیب و غریب و مشکوکی بودند که مردم لاهیجان قدیم همیشه از طرف کوه می‌شنیدند. هرچند که بعد‌ها مشخص شد صاحبان این صدا‌ها مردم عادی بودند که به صورت مخفیانه وارد این کوه می‌شدند.برای رسیدن به بالای کوه گزینه‌های زیادی موجود است. شما می توانید خود را از طریق خیابان‌های سعدی، هاشمی‌نژاد یا بلوار شهید رجایی به تفرجگاه شیطان کوه برسانید. پس از آن، شما می توانید از وسایلی همچون زیپ لاین ،تله کابین ،خودرو یا حتی پای پیاده به آن جا برسید. هنگام رسیدن به این کوه مناظر شگفت انگیز همچون مزارع چای واقع در زیر پای کوه نظرتان را جلب میکند.اگر به شیطان کوه رفتید حتما از آبشار آن نیز دیدن کنید.

آدرس شیطان کوه لاهیجان

لاهیجان، میدان کاشف، خیابان طلای سبز

استراحتی لذت بخش در هتل های لاهیجان

۲.بام سبز لاهیجان

بام-سبز-لاهیجان

بام سبز در بالاترین نقطه شیطان کوه قرار گرفته است و دلیل نام‌گذاری این منطقه ، طبیعت بسیار سرسبز و مزارع زیبای چای هستند که در دامنه شیطان کوه قرار دارند. شما به راحتی می توانید شهر لاهیجان را از آن جا نظاره کنید ،برای همین این مکان یکی از پر رفت و آمدترین جاهای دیدنی لاهیجان می باشد.

آدرس بام سبز لاهیجان

لاهیجان، بالاتر از شیطان کوه، بام سبز لاهیجان

خرید سوغات خطه ی گیلان در مراکز خرید لاهیجان

۳.استخر لاهیجان

استخر-لاهیجان

استخر لاهیجان را می‌توان همسایه شیطان کوه دانست. این استخر عظیم به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است و مساحتی در حدود ۱۷ هکتار و عمق ۴ متری دارد. در وسط استخر نیز جزیره‌ای زیبا قرار دارد که یک پل سیمانی آن را به بخش جنوبی استخر متصل کرده است. فضای اطراف استخر را نیز بلواری بسیار زیبا احاطه کرده است که زیبایی منظره این استخر را دو چندان می‌کند.

۴. پارک جنگلی میرصفا لاهیجان

پارک-جنگلی-میرصفا-لاهیجان

در حوالی خیابان شقایق یک بوستان جنگلی سرسبز خودنمایی می‌کند. این منطقه از دیرباز جنگل بوده است اما به دلیل نگرانی‌هایی که نسبت به آسیب رسیدن به این منطقه جنگلی وجود داشت، در سال ۹۵ به یک مجموعه توریستی تبدیل شد.

آدرس پارک جنگلی میر صفا لاهیجان

لاهیجان، خیابان شقایق

۵.تالاب سوستان لاهیجان

تالاب-سوستان-لاهیجان

تالاب سوستان ،در حاشیه روستای سوستان در دهستان نیل لاهیجان قرار دارد. این تالاب دارای  منظره‌های رنگارنگ است که  در طول چهار فصل، زیستگاه پرندگان و آبزیان بسیار گوناگونی است. مسیر رسیدن به تالاب را شگفتی‌های طبیعت فرا گرفته است. پس حتما دیدن این منظره را از دست ندهید.

آدرس تالاب سوستان لاهیجان

لاهیجان، ۵ کیلومتری جنوب شرق لاهیجان، روستای سوستان

۶.موزه تاریخ چای و آرامگاه کاشف السلطنه لاهیجان

موزه-تاریخ-چای-و-آرامگاه-کاشف-السلطنه-لاهیجان

دیدن آرامگاه «محمد میرزا قاجار قوانلو» معروف به «کاشف السلطنه» و البته موزه تاریخ چای را در اولویت اول خود قرار دهید. کاشف السلطنه فرزند ارشد «اسد الله میرزا نایب السلطنه» بود. وی نخستین رواج دهنده چای در ایران شناخته می‌شود. به همین دلیل در گذشته به او لقب «چای‌کار» و امروزه، «پدر چای ایران» را اختصاص داده‌اند.موزه تاریخ چای نیز بعد‌ها در همان محل آرامگاه کاشف السلطنه احداث شد که با ملاقات این موزه به اطلاعات مردم شناسانه و تاریخی بسیار جالبی درباره چای در ایران دست پیدا خواهید کرد.

آدرس موزه تاریخ چای و آرامگاه کاشف السلطنه

لاهیجان، میدان حشمت، حدفاصل خیابان کشاق شرقی و شهید هاشمی‌نژاد

۷.مسجد چهار پادشاهان لاهیجان

مسجد-چهار-پادشاهان-لاهیجان

این مسجد در نزدیکی میدان وحدت و ابتدای خیابان کاشف این شهر قرار گرفته است و معماری این مسجد به سبک دوره تیموریه و شامل چندین آرامگاه و یک مسجد است. به باور برخی مورخان و بومیان قدیمی این مکان مجموعه ای از قبور چندین تن از خاندان کیا است که در جنگ رشت در سال ۷۹۱ هجری قمری کشته شدند. البته بنا به روایتی دیگر این مکان آرامگاه سید رضی کیا (یکی از پادشاهان گیلان) و سه پیشوای دینی معروف زمان است زیرا احتمالا در آن دوران بزرگان دین نیز از باب احترام پادشاه نامیده می‌شدند.

آدرس مسجد چهار پادشاهان لاهیجان

لاهیجان، ابتدای خیابان کاشف

۸.پل خشتی لاهیجان

پل-خشتی-لاهیجان

به سمت جنوب غربی لاهیجان که بروید، به محله‌ای تاریخی به نام «پرده سر» میرسید که در زمان حکومت آل کیاء بر گیلان (حدود قرن ۸ تا ۱۰ هجری) به وجود آمد.در این محله پلی آجری و سرخ رنگ وجود دارد .این پل در طول ۵۰ متر، عرض ۴.۵ متر و ارتفاع ۱۱ متر بنا شد.

۹.تالاب بین المللی امیرکلایه لاهیجان

تالاب-بین-المللی-امیرکلایه-لاهیجان

این تالاب یکی از تالاب‌های آب شیرین با ارزش کشور ایران به شمار می‌رود. این تالاب در عمق حدودا ۲ متری آب پدید آمده است و ۱۲۳۰ هکتار هم مساحت دارد.شاله کل هر ساله در طی هر چهار فصل سال پذیرای هزاران گونه پرنده و ماهی مختلف است که در ماه‌هایی از سال در این تالاب زیست می‌کنند. نیلوفرهای آبی اما سفید رنگ به همراه پسته‌های دریایی یا «ثعله» معروف لاهیجان زیبایی این تالاب را در کنار تنوع جانوری ‌آن دو چندان کرده‌اند.

آدرس تالاب بین المللی امیرکلایه

شمال لاهیجان، شیرجوپشت، رودینه

۱۰.مسجد اکبریه لاهیجان

مسجد-اکبریه-لاهیجان

یکی از میراث تاریخی و گرانبهای لاهیجان مسجد اکبریه است که با معماری زبای خود توجه همه علاقه‌مندان به هنر معماری و تاریخ را به خود جلب می‌کند. این مسجد در جنوب غرب لاهیجان قرار دارد و قدمتش به زمان فتحعلی شاه قاجار برمی‌گردد. در واقع از دو بخش کهنه و نو تشکیل شده است زیرا بر اساس روایات تاریخی ساخت این مسجد در مرحله اول نیمه تمام ماند و سال‌ها بعد با ساخت بخشی دیگر کامل شد. بانی اصلی ساخت این مسجد «حاج اکبر لاهیجانی» بود که از معتمدان شهر لاهیجان به شمار می‌رفت.

آدرس مسجد اکبریه لاهیجان

لاهیجان، گابنه

۱۱.حمام تاریخی گلشن لاهیجان

حمام-تاریخی-گلشن-لاهیجان

مسیر اصلی دسترسی شما به حمام تاریخی و متعلق به دوران قاجاریه به نام حمام گلشن میدان وحدت می باشد.هرچند که برخی از قسمت‌های نمای بیرونی حمام گلشن به دلیل مرمت نامناسب دچار آسیب شده است اما هنوز در این حمام جذابیت‌های فراوانی برای تماشا وجود دارد.این حمام دارای  مساحتی حدود ۱۸۵۰متر مربع می باشد که پذیرای تمامی اقشار مردم از شاهزادگان و ثروتمندان گرفته تا انسان‌های عادی و حتی کارگران بوده است که البته دو ورودی اصلی بزرگ‌تر و کوچک‌تر جایگاه دو طبقه اشراف و عوام را از یک‌دیگر متمایز می‌کرد. کارکرد این دو ورودی به صورتی بود که ورودی بزرگ‌تر که ویژه عوام بود، به قسمت‌های جانبی حمام راه پیدا می‌کرد و ورودی کوچک‌تر مسیری به سمت قسمت‌های تمیز‌تر و گرم‌تر حمام برای طبقه ثروتمند بود.

آدرس حمام تاریخی گلشن لاهیجان

گیلان، لاهیجان، میدان وحدت (چهار پادشاهان)، محله میدان، تقاطع خیابان شهید کریمی و سردار جنگل (حافظ جنوبی سابق).

۱۲.بقعه شیخ زاهد گیلانی لاهیجان

بقعه-شیخ-زاهد-گیلانی-لاهیجان

در دامنه کوه‌های جنگلی لاهیجان به سمت لنگرود، روستای کوچکی به نام «شیخانه‌ور» قرار دارد. شیخ زاهد گیلانی که در اصل «شیخ تاج الدین ابراهیم» نام داشت که در سال ۷۱۱ هجری قمری درگذشت ، یکی از عارفان مشهور دوران صفوی بود .سلطان حیدر صفوی نزدیک به دو قرن بعد و در سال ۸۹۲ هجری قمری دستور ساخت بقعه فعلی شیخ زاهد را که بنا به ادعای برخی مورخان دلیل این دستور خوابی است که پادشاه درباره این درویش دیده بود ،صادر کرد..زیباترین بخش این آرامگاه، گنبد ۸ ضلعی پر نقش و نگار و بسیار زیبای آن است. علاوه بر این گنبد عمارت‌های مربع و مستطیل شکل نیز جلوه زیبایی به این بقعه بخشیده‌اند.

آدرس بقعه شیخ زاهد گیلانی لاهیجان

جاده شیخانبر – گوهر سرا، لاهیجان، استان گیلان

۱۳.روستای چی چی نی کوتی لاهیجان

روستای-چی-چی-نی-کوتی-لاهیجان

روستای چی چی نی کوتی از جمله جاهای دیدنی لاهیجان واقع در استان گیلان می باشد که مناظر بی نظیر و آب و هوای مطبوعی دارد که این موضوع باعث شده سالانه بسیاری از گردشگران و مسافران، این روستا را در لیست سفرهای تفریحی خود بگنجانند و از آن دیدن نمایند. با گشت و گذار و گردش در جنگل و دشت های سر سبز، بکر و کوهپایه ای این روستا می توانید از طبیعت بی نظیر آن لذت ببرید، طبیعتی که هنوز از دست درازی انسان ها در امان مانده است و به همین دلیل هنوز گونه های متعدد جانوری همچون خرس قهوه‌ای، شغال، روباه، کفتار و نوعی خوک خاکستری در آن به چشم می خورند.

۱۴.آرامگاه قادر نبی لاهیجان

آرامگاه-قادر-نبی-لاهیجان

یکی دیگر از جاهای دیدنی لاهیجان آرامگاه قادر نبی است. این آرامگاه در فاصله ۶۷ کیلومتری لاهیجان و در مسیر دیلمان – آسیابر واقع شده است. برای دسترسی به این آرامگاه باید خودتان را به دهکده بابا ولی دیلمان برسانید. این آرامگاه را مردم محلی با نام آرامگاه قادر پیغمبر نیز شهرت دارد. درباره این آرامگاه مطالب خاصی وجود ندارد. به همین خاطر نسب قادر نبی و اینکه واقعاً چه کسی در آن مدفون است هنوز هم مشخص نیست. با این حال، آرامگاه قادر نبی برای بسیاری از مردم اهمیت دارد و مورد احترام قرار می‌گیرد.

آدرس آرامگاه قادر نبی لاهیجان

استان گیلان، ۶۷ کیلومتری شهرستان لاهیجان در مسیر دیلمان به آسیابر

۱۵.جنگل تاریک لاهیجان

جنگل-تاریک-لاهیجان

این جنگل جذاب همان‌طور که از نامش مشخص است، یک جنگل معمولی نیست و دنیای اسرارآمیز و هیجان‌انگیزی دارد.درختان سر به فلک کشیده این جنگل، از ورود نور خورشید به داخل جنگل جلوگیری می‌کنند و تنها در بخش‌هایی از جنگل، شیارهایی از نور خوشید وارد جنگل می‌شود و فضای اعجاب‌انگیزی را ایجاد می‌کند.

اگر عاشق ماجراجویی و دیدن جاهای ترسناک هستید،دیدن این جنگل را از دست ندهید.برای رسیدن به جنگل تاریک لاهیجان در جاده لاهیجان لنگرود پس از ۵ کیلومتر، باید وارد جنگل شوید و بعد از طی‌کردن یک مسیر ۲ ساعته، به جنگل تاریک می‌رسید.

نکته:برای بازدید از این جنگل، حتماً وسایل کمپینگ و سایر وسایل موردنیاز در جنگل را با خود همراه داشته باشید.

۱۶.باغ بهار نارنج لاهیجان

باغ-بهار-نارنج-لاهیجان

باغ نارنج لاهیجان که در سال ۱۳۹۵ توسط شهرداری این شهر احداث شده است.این باغ که در میدان کاشف السلطنه قرار دارد، فضای سبز بی‌نظیری برای شهروندان و گردشگران فراهم می‌کند. دلیل نام‌گذاری این باغ به باغ نارنج وجود درخت‌های نارنج فراوان است؛ اما علاوه‌بر درخت‌های نارنج که در اکثریت هستند، وجود درختان انار و دیگر درختان هم به زیبایی این باغ می‌افزاید. نکته قابل‌توجه این باغ عدم کاشت درختان غیربومی (مثل درخت کاج) در آن است.

کلام آخر

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی جاهای دیدنی بندر انزلی بوده ،امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد.همانطور که دیدید تنوع جاهای دیدنی لاهیجان بسیار گسترده می باشد ،آن قدر که ممکن است بعضی نقطه‌های مهم توریستی اش از چشم پنهان بماند و حتی تنها یک مقاله برای پرداختن به آن کم باشد.شما هم میتوانید تجربه شخصیتان را با ما به اشتراک بگذارید.از همراهی شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *