سفرهای داخلی

بهترین جاهای دیدنی لنگرود

لنگرود یکی از شهرهای زیبا و سرسبز گردشگری استان گیلان است. دیدنی های لنگرود بسیار است و گردشگران را به‌سمت خود می‌خواند. در زمان نادرشاه این شهر به‌عنوان پایگاه دریایی و کارخانه کشتی‌سازی انتخاب شد و در عهد قاجار نیز لنگرود از مناطق مهم ایران به شمار می رفت.

لنگرود روی جلگه‌ای سرسبز و در نزدیکی دریای خزر قرار دارد. این شهر در جوار دریا و جنگل واقع شده و همین امر جاذبه‌های طبیعی و بکری برای آن پدید آورده است. نام لنگرود از دو بخش «لنگر» و «رود» تشکیل شده که لنگر به معنی وقار، سکون و آرامش است، همان‌گونه که که کشتی لنگر انداخته آرامش می‌یابد و معنی رود سکون یافته و باوقار می‌دهد.

۱. تالاب کیاکلایه لنگرود

تالاب-کیاکلایه-لنگرود

تالاب کیاکلایه یکی از غنی‌ترین تالاب‌های استان و از جاهای دیدنی گیلان است، چراکه گونه‌های حیاتی آن تنوع بسیاری دارد. در گذشته در فصل زمستان پرندگان مهاجر بسیاری به این تالاب پرواز می‌کردند.

این تالاب در گذشته وسعت زیادی داشته است، اما به‌علت تبدیل شدن به جایگاه دفن زباله این روزها کمتر از ۱۰۰ هکتار مساحت دارد.

آدرس تالاب کیاکلایه لنگرود

گیلان، لنگرود، میدان شهید نورانی

رستوران های لنگرود، تجربه ی بهترین طعم های استان گیلان

۲. بام کومله لنگرود

بام-کومله-لنگرود

قله نگین سبز یا بام کومله از مناطق بکر لنگرود می باشد که در میان ارتفاعات سرسبز آن واقع شده است. در ارتفاعات، دریاچه یا استخر طبیعی کومله از ۳ آبگیر مجزا تشکیل شده است که بزرگ‌ترین آبگیر آن حدود ۴۰۰ متر عرض و یک کیلومتر طول دارد. در اطراف این دریاچه امکانات تفریحی و رفاهی همچون قایق‌سواری و رستوران برای گردشگران فراهم شده است. این دریاچه زیستگاه پرندگان مهاجر نیز می باشد.

آدرس بام کومله لنگرود

گیلان، لنگرود، چهار راه کومله، اطاق ور، بام کومله

لذت نوشیدن قهوه در کافه های لنگرود

۳. تالاب چاف لنگرود

تالاب-چاف-لنگرود

وسعت این تالاب حدود ۸۰۰ هکتار در ارتفاع منفی ۲۵ متری از سطح دریا قرار دارد.  تالاب چاف از جهت شمال به روستا تازه آباد چاف، از جهت شرق به دریای خزر و از غرب و جنوب به روستا چاف منتهی می‌شود.

لازم به ذکر است که در این تالاب شکار ممنوع می باشد.

آدرس تالاب چاف لنگرود

گیلان، حاشیه شهرستان چاف، ۱۳ کیلومتری شمال شرقی شهر لنگرود

استراحتی لذت بخش و امن در هتل‌های لنگرود

۴. لیلا کوه لنگرود

لیلا-کوه-لنگرود

لیلا کوه از مناطق ییلاقی و گردشگری است که در جنوب غرب لنگرود واقع شده است. این منطقه که در میان ارتفاعات و جنگل قرار دارد، یکی از منطقه‌های جذاب برای طبیعت‌ دوستان به شمار می‌رود.از باغ های پرتقال گرفته باغات چای، جنگل های مخملی سبز، قهوه خانه ها و قلیان سرا های متعدد، صدای جوی آب، آبشار هایی در دل کوه و چشمه ها همگی دلیل جذب گردشگران به لیلا کوه می‌باشد.

جالب است بدانید که به‌دلیل داشتن قلیان‌سراهای بسیار، لیلاکوه به قطب قلیان‌سرای استان گیلان شهرت دارد که معروف‌ترین آن قهوه‌خانه دیشلمه می‌باشد.

آدرس لیلا کوه لنگرود

گیلان، لنگرود، لیلاکوه

خرید سوغاتی های لنگرود در مراکز خرید لنگرود

۵. مسجد جامع لنگرود

مسجد-جامع-لنگرود

قدمت سر در این مسجد به عهد صفویه بر می‌گردد. مسجد جامع لنگرود در محله بازار این شهر واقع شده که درب منبت‌کاری شده آن متعلق به سال ۱۲۰۴ هجری شمسی است.

آدرس مسجد جامع لنگرود

گیلان، لنگرود، بلوار شریعتی

۶. عطا کوه لنگرود

عطا-کوه-لنگرود

قله عطا کوه حدود ۷۰۰ متر از سطح دریا به لنگرود و لاهیجان مشرف می باشد. گفتنی است که اهالی این منطقه عطاکوه را دکل نیز می نامند، زیرا روی قله عطاکوه دکل‌های مخابراتی رادیو، تلویزیون و مخابرات قرار دارد. برای دسترسی به این قله باید از میان باغ‌ها و جنگل گذر کرد.

آدرس عطا کوه لنگرود

گیلان، لنگرود

۷. شلمان رود لنگرود

شلمان-رود-لنگرود

شلمان رود از طولانی ترین رودخانه های استان گیلان می باشد که از کوه‌های ناتشکوه سرچشمه می‌گیرد. این رود از روستاهای متعددی عبور می کند و مزارع کشاورزی را سیراب می کند.

این رود نسبتا پرآب است و در گذشته امرار و معاش محلیان از صید ماهی این رود می‌گذشته است.

آدرس شلمان رود لنگرود

گیلان، لنگرود

۸. بازار لنگرود

بازار-لنگرود

بازار لنگرود از قدیمی ترین و بهترین بازار های گیلان می باشد که در آن انواع مختلفی از محصولات و تولیدات منطقه، اجناس و کالاهای داخلی و خارجی به فروش می‌رسد.

این بازار، در روزهای شنبه، چهارشنبه و جمعه پا برجاست، محصولات این بازار غالبا از زمین های کشاورزی اهالی گیلان بوده که بسیار طبیعی و تازه است.

آدرس بازار لنگرود

ایارن، گیلان، لنگرود، بلوار شریعتی

۹. بقعه دوازده امام لنگرود

بقعه-دوازده-امام-لنگرود

بقعه دوازده امام آرامگاه ۱۲ تن از سادات کیایی است که به سادات ملاطی نیز معروف هستند. این دوازده‌ تن عبارتند از سید علی و سید محمد، پسران امام سجاد(ع) و سید یوسف، سید یونس، سید حسن، سید مظفر، سید موسی، سید حیدر، سید صالح، سید اسکندر، سید خاور و سید ابوذر پسران امام محمدباقر (ع).

 آدرس بقعه دوازده امام

گیلان، لنگرود‎ جاده لیلا کوه بر سر دوراهی به طرف سمت چپ، روستای ملاط

۱۰. مسجد آقا سید حسین لنگرود

مسجد-آقا-سید-حسین-لنگرود

مسجد آقا سید حسین در شمال بازار لنگرود قرار دارد و متعلق به یکی از حاکمان کیایی است. این بنا شامل اتاق حرم و ایوان جانبی می باشد. جالب است بدانید که قدمت کاشی‌کاری‌های دیوارها و ایوان مسجد به دوران تیموریان، صفویه و قاجاریه باز می‌گردد.

روی درب‌های مسجد کتیبه‌هایی با آیات قرآن دیده می‌شود. بر حاشیه بالای دیوار نیز، اشعار گچ‌بری شده از مرثیه محتشم کاشانی نوشته شده است.  روی دیواره‌های ایوان نیز نقش‌نگاره‌هایی از واقعه کربلا ترسیم شده است.

آدرس مسجد آقا سید حسین لنگرود

گیلان، لنگرود، کوی فشکالی -خیابان شهید برکاتی حقیقت

۱۱. خانه منجم باشی لنگرود

خانه-منجم-باشی-لنگرود

خانه منجم باشی یکی از آثار تاریخی و برجسته هنر معماری دوران قاجار در لنگرود به شمار می‌رود. این خانه به شیوه سنتی با چوب و سفال ساخته شده است.

خانواده منجم باشی هم‌زمان با روی کار آمدن آقامحمد خان قاجار در گیلان صاحب نام شدند.این خانه تاریخی شامل اندرونی، بیرونی، خلوت خانه، مسجد، حمام و … است.

ورودی اصلی ساختمان بیرونی که به «مهتابی» مشهور است سردر ورودی هلالی شکل و حاوی گچ‌بری ساده دارد، طبقه بالای خانه نیز از یک سالن پذیرایی و سه اتاق تشکیل شده است.

آدرس خانه منجم باشی لنگرود

ایران، استان گیلان، لنگرود‎، فشکالی محله، مجاور بازار لنگرود سبز میدان

۱۲. دریاچه کومله لنگرود

دریاچه-کومله-لنگرود

این دریاچه از سه آبگیر مجزا تشکیل شده است که در جنوب روستای کومله از توابع لنگرود قرار دارد. در فصل بهار اطراف این دریاچه پر از سرسبزی است و زیبایی این دریاچه را دو چندان می کند. در فصل زمستان هم این آبگیر میزبان پرنده‌های مهاجری است که برای گذران روزهای سرد به این ناحیه مهاجرت می‌کنند. پرندگانی همچون اگرت کوچک و پرستوی دریایی در کناره‌های این دریاچه به چشم می‌خورند. همچنین امکانات رفاهی در نزدیکی دریاچه برای رفاه گردشگران در نظر گرفته شده است.

آدرس دریاچه کومله لنگرود

گیلان، لنگرود، روستای کومله

۱۳. پل خشتی لنگرود

پل-خشتی-لنگرود

این پل معروف‌ترین نبای تاریخی و نماد شهر لنگرود است. پل خشتی لنگرود در مرکز شهر و روی رودخانه سفید رود واقع شده است که با نام محلی «خشته پورد» شهرت دارد.

پل از یک سطح میانی و دو بخش جانبی شیب‌دار تشکیل شده است که در ساخت آن از خشت و آجر استفاده شده است.

آدرس پل خشتی لنگرود

گیلان، لنگرود

۱۴. ساحل چمخاله لنگرود

ساحل-چمخاله-لنگرود

چمخاله، یکی از شهرهای ساحلی استان گیلان است که در بخش مرکزی شهرستان لنگرود واقع شده‌است. رودخانه بزرگ چمخاله یکی از سواحل قدیمی و زیبای منطقه است که گردشگران بسیاری هرساله از آن دیدن می‌کنند.

آدرس ساحل چاف و چمخاله لنگرود

ایران، استان گیلان، چمخاله

۱۵. آبشار ماهی مشو لنگرود

آبشار-ماهی-مشو-لنگرود

آبشار ماهی مشو یکی دیگر از دیدنی‌ های گردشگری لنگرود به شمار می آید. ارتفاع این آبشار حدود ۱۰ متر است و حوضچه آن دو متر عمق دارد. سنگ‌های قرمز حوضچه و غار کنار آبشار نیز از دیگر دیدنی های آن است.

جالب است بدانید که عدم عبور ماهی به‌سمت بالای آبشار آن را به «ماهی مشو» معروف کرده است.

آدرس آبشار ماهی مشو لنگرود

گیلان، لنگرود، اطاقور

۱۶. آبشار چالدشت لنگرود

آبشار-چالدشت-لنگرود

آبشار چالدشت با ارتفاع ۲۰ متر از سطح دریا و در محدوده شهرستان اطاقور واقع شده است. این آبشار در میانه جنگل‌های انبوه و سرسبز روستا چالدشت احاطه شده است. برای دسترسی به این آبشار باید از شهرستان املش، جاده ارتباطی کهلستان، بلوردکان گذشت و سپس جاده خاکی چالدشت را طی کرد.

آدرس آبشار چالدشت لنگرود

گیلان – لنگرود، روستای چالدشت

۱۷. خانه دریابیگی لنگرود

خانه-دریابیگی-لنگرود

خانه تاریخی دریابیگی لنگرود متعلق به دوران قاجار است و در حاشیه غربی رودخانه شهر لنگرود در محله راه پشته واقع شده است. این خانه از اندرونی، بیرونی و محل خدمتکاران تشکیل شده است. گفتنی است، گچ‌بری‌ها و اروسی‌های این بنا از ارزش هنری خاصی برخوردار هستند.

آدرس خانه دریابیگی لنگرود

گیلان، لنگرود، محله راه پشته

۱۸. پارک جنگلی خرما لنگرود

پارک-جنگلی-خرما-لنگرود

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری لنگرود پارک جنگلی خرما است که طبیعتی بکر و چشم‌اندازی از کوهستان و رودخانه دارد. این پارک جنگلی زیستگاه گونه‌های متنوع درختانی همچون توسکا، لرک و انجیلی است.

 آدرس پارک جنگلی خرما لنگرود

ایران، استان گیلان، شهرستان لنگرود، روستای خرما

۱۹. پارک فجر لنگرود

پارک-فجر-لنگرود

پارک فجر یکی از بهترین جاهای دیدنی لنگرود است.در وسط این پارک استخر بزرگی وجود دارد که زیبایی دو چندانی به پارک داده است. اگر به تالاب کیاکلایه سر زدید، پارک فجر درست در کنار این تالاب زیبا، جنب میدان شهید نورانی لنگرود قرار دارد.

آدرس پارک فجر لنگرود

گیلان، لنگرود ، میدان شهید نورانی

۲۰. غار لیاروی لنگرود

غار-لیاروی-لنگرود

غار لیاروی هم یکی از جاهای دیدنی لنگرود می باشد که در ۸ کیلومتری روستای بلوردکان لنگرود، روستای لیارو در کنار رودخانه‌ای قرار گرفته است. پس از عبور از جاده‌ای خاکی و سراشیبی بسیار تندی، به دهانه غار می‌رسید. این غار دو دهانه جدا دارد که عرض یکی از آن‌ها دو متر است. در راهروهای غار می توانید قندیل‌ها و آثار لایه‌های آهکی که بر دیواره‌های سنگی غار بر جا مانده است را ببینید.

آدرس غار لیاروی لنگرود

رشت بلوردکان (بلاردکان)، روستای لیاروی، غار لیاروی

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی جاهای دیدنی لنگرود بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم می توانید نظر خود را در مورد این مکان ها با ما با اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *