آلات موسیقی

بهترین مارک نی +۸ مدل بهترین نی

best-nay

نی یکی از سازهای بادی می باشد و از دسته سازهای بدون زبانه است و صدای آن از طریق دمیدن نفس نوازنده به درون آن ایجاد می شود و سپس نوازنده نی ،با باز و بسته کردن سوراخها توسط انگشتان هر دو دستش ،طول موج ارتعاش را کم و زیاد می کند و به این طریق صدای خارج شده زیر و بم می شود.این ساز یکی از قدیمی ترین سازهای اصیل ایرانی است که از یک لوله استوانه ای از جنس نی ساخته می شود و در سر تا سر آن سوراخهایی وجود دارد. این ساز قابل کوک کردن نمی باشد و به همین دلیل است که از آن در تکنوازی ها استفاده می شود. وسعت صدای نی در حدود ۲ اکتاو و نیم است ولی با فشار هوا ،  اجرای صداها در اکتاوهای بالاتر نیز امکان پذیر است و با آن می توان ویبراسیون ،نت های مقطع،تریل،ترمولو،نگهداشتن نت پایه و… را اجرا کرد.از دیگر نام های این ساز می توان به نی کوتاه ،نی بلند ،نی هفت بند ،دوزله ،قره نی و…اشاره کرد.

اگر شما هم قصد خرید بهترین نی را دارید با سوالاتی مانند بهترین نی چیست؟ کدام نی خوبه ؟پیش از خرید بهترین نی به چه مواردی  باید توجه کنیم ؟ مواجه می شوید.

ما در این مقاله تمام تلاشمان را می کنیم تا راهنمای خرید بهترین  نی را  به همراه لیستی از بهترین نی ها به شما پیشنهاد بدهیم.

اگر می خواهید خریدی با قیمت مناسب داشته باشید، یا تمایل دارید بهترین نی با کیفیت را سال ها از آن استفاده کنید . هم اکنون این فرصت را از دست ندهید و تا انتها با سبدت همراه باشید. در ضمن روی تعدادی از محصولات پیشنهادی به صورت محدود ،تخفیف هم خورده که با خرید به موقع آن میتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

راهنمای خرید بهترین  نی

به علت تنوع بالای این محصول در بازار و همچنین تولید کنندگان آن ،هنگام خرید کاربر را دچار سردرگمی میکند. از این رو راهنمای جامعی برای خرید بهترین نی برای شما آماده کرده ایم.پس تا انتها با ما همراه باشید.

انواع نی

۱.نی کوتاه:

نی کوتاه بیشتر در اجرای آهنگهای محلی کاربرد دارد. دو نوع صدا از این ساز خارج می شود که یکی صدای بم است که به کمک دو رگه کردن صدای خود نوازنده ایجاد می شود و دیگری صدای زیر می باشد که حدود یک اکتاو با صدای بم اختلاف دارد.این نی نسبت به نی های دیگر قطر بیشتری دارد.

۲.نی بلند:

این نی بلندترین نوع نی است که طول آن بین ۷۰ تا ۸۰ سانت متغیر است. این نی دارای ۵ سوراخ است که ۴ تا روی آن و یکی در پشت آن قرار دارد.این نوع نی دارای صدای بسیار بم و سوزناکی بوده و در گذشته به آن “نای خرک ” نیز گفته می شد. نی بلند بیشتر در بین مردم جنوب ایران،مازندران،ترکمنها و خراسان مرسوم است.

۳.نی هفت بند:

نی هفت بند دارای ۵ سوراخ می باشد که ۴ تا روی آن و یکی در پشت آن قرار دارد.دارای ۷ بند و ۶ گره است و به احتمال زیاد به این دلیل است که به این اسم  نامگذاری شده است .نی هفت بند دارای ۴ منطقه صوتی بم،اوج،غیث و ذیل است.این نوع نی را معمولا با دندان می نوازند به این صورت که سر آن را بین دندان ها قرار داده و هوا را بدون واسطه به داخل آن می دمند.

۴.دوزله:

دوزله از سازهای بادی و محلی ایرانی است که از دو لوله مسی ساخته شده که آنها را به موازات هم و محکم می بندند.هر کدام از لوله ها  مستقل از هم عمل می کنند.در طول هر لوله ۶سوراخ وجود دارد که دقیقا کنار یکدیگر قرار می گیرند.دوزله بیشتر در میان عشایر ایران رایج است و وسعت صدای آن بین ۱ تا ۲ اکتاو می باشد.

۵.قره نی:

قره نی” در دسته سازهای بادی تک زبانه ای قرار دارد. در کشورهای دیگراین نی  با نام کلارینت شناخته می شود.در واقع قره نی نوعی از کلارینت است که توانایی تولید فاصله های موسیقی شرقی را دارد.در هنگام نواختن کاملا در دهان و مابین دندانها قرار می گیرد.جنس آن از چوب،آبنوس یا فلز ساخته می شود.

نکاتی هنگام خرید نی

۱.مشخصات ظاهری:

این فاکتور به معنی توجه به تزیینات نیست بلکه منظور کیفیت ساخت این ساز از جمله: نبود ضایعات مثل چسب یا اتصالات بین پوست و گل میخ است. به ظاهر نی باید دقت کنیم که بندهای نی و گره ها کاملا محکم به ته نی و سری آن وصل شده باشند.

۲.فاصله ی بندها:

تناسب بندها در نی مرغوب با فاصله ی مناسب از بالا به پایین کوتاه تر می شود، برای مثال نی هایی با طول ۶۰۰ ، فاصله ۳۶ میلی متر خوب است، پس باید دقت داشته باشید که فاصله بند ششم از آخر یعنی دم نی کمتر از ۳۰ میل نباشد، و فاصله بند اول یعنی بالای نی از اول نی بیشتر از ۷۰ میل نباشد. نی هایی که مرغوب هستند نباید قطر سوراخ داخل آن ها خیلی گشاد باشد.

۳.جنس نی:

نی مرغوب باید از گیاه نی ساخته شود و چوب نی باید رسیده، قطور و کاملا گرد باشد و خیلی کلفت یا خیلی نازک نباشد. نی مورد استفاده باید مستقیم و بدون انحنا باشد.

قیمت نی موجود در بازار ایران

یکی از فاکتورهای مهمی که در هنگام خرید توجه مشتری را به خود جلب می کند قیمت آن است که به نوع  چوب و کیفیت ساخت آن بستگی دارد. در ادامه یک نمونه از ارزانترین و گرانترین نی را برای شما معرفی کرده ایم.

ارزان ترین نی موجود در بازار ایران

ارزان ترین نی موجود نی محمد رسولی مدل کوک می با قیمت۱۶۰.۰۰۰تومان می باشد.

برای ساخت این ساز از نی کویری با بافتی سالم استفاده شده است تا ضمن ایجاد بستری مناسب برای صوت، ظاهر ساز نیز بدون خدشه و یکدست باشد. حفره ها با فواصل دقیق تعبیه شده اند تا ساز کوک بی نقصی داشته باشد.

نی محمد رسولی مدل کوک می

نی محمد رسولی مدل کوک می

  • کوک ساز: می
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

گرانترین نی موجود در بازار ایران

گرانترین نی موجود نی مدل نوروزی سه مهر کوک ر با قیمت ۳۸۰.۰۰۰ تومان می باشد.

برای ساخت این ساز از نی کویری با بافتی سالم استفاده شده است تا ضمن ایجاد بستری مناسب برای صوت، ظاهر ساز نیز بدون خدشه و یکدست باشد. حفره ها با فواصل دقیق تعبیه شده اند تا ساز کوک بی نقصی داشته باشد. انتهای ساز از جنس برنجی است تا به این بخش آسیبی وارد نشود، هم چنین سری ساز از نوع پلاستیکی (مایلر آلمان) است و نحوه تراش داخل آن بسیار مناسب است.

نی مدل نوروزی سه مهر کوک ر

نی مدل نوروزی سه مهر کوک ر

  • کوک ساز: ر
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین مارک نی

نی در انواع و برندهای متفاوتی تولید و در بازار توزیع میشوند. این برندها شامل نوروزی ،رسولی  و سابیزاد می باشند.

بهترین نی سابیزا

سازنده این ساز سابیزاد است و نوع کوک آن فا دیز می باشد.این ساز از کیفیت خوبی برخوردار است.

نی سابیزا مدل 3 مهر کوک فا دیز کد IR-15

نی سابیزا مدل ۳ مهر کوک فا دیز کد IR-15

  • کوک ساز: فا دیز
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین نی مدل تکی توقابی

این مدل نی تکی برای شروع یادگیری ساز نی انبان میباشد، جهت استفاده بادهان میباشد و همچنین داخل پوست هم میرود، درس رو از نی تکی توقابی ببرید روی نی انبان پیاده کنید.

نی مدل تکی توقابی کد 5

نی مدل تکی توقابی کد ۵

  • کوک ساز: لا
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین نی نوروزی

برای ساخت این ساز از نی کویری با بافتی سالم استفاده شده است تا ضمن ایجاد بستری مناسب برای صوت، ظاهر ساز نیز بدون خدشه و یکدست باشد. حفره ها با فواصل دقیق تعبیه شده اند تا ساز کوک بی نقصی داشته باشد.انتهای ساز از جنس برنجی است تا به این بخش آسیبی وارد نشود، هم چنین سری ساز از نوع پلاستیکی (مایلر آلمان) است و نحوه تراش داخل آن بسیار مناسب است.

نی نوروزی مدل سه مهر کوک دو

نی نوروزی مدل سه مهر کوک دو

همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

برای ساخت این ساز از نی کویری با بافتی سالم استفاده شده است تا ضمن ایجاد بستری مناسب برای صوت، ظاهر ساز نیز بدون خدشه و یکدست باشد. حفره ها با فواصل دقیق تعبیه شده اند تا ساز کوک بی نقصی داشته باشد.انتهای ساز از جنس برنجی است تا به این بخش آسیبی وارد نشود، هم چنین سری ساز از نوع پلاستیکی (مایلر آلمان) است و نحوه تراش داخل آن بسیار مناسب است.

نی نوروزی مدل سه مهر کوک فا

نی نوروزی مدل سه مهر کوک فا

  • کوک ساز: فا
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

برای ساخت این ساز از نی کویری با بافتی سالم استفاده شده است تا ضمن ایجاد بستری مناسب برای صوت، ظاهر ساز نیز بدون خدشه و یکدست باشد. حفره ها با فواصل دقیق تعبیه شده اند تا ساز کوک بی نقصی داشته باشد .انتهای ساز از جنس برنجی است تا به این بخش آسیبی وارد نشود، هم چنین سری ساز از نوع پلاستیکی (مایلر آلمان) است و نحوه تراش داخل آن بسیار مناسب است.

نی نوروزی مدل سه مهر کوک

نی نوروزی مدل سه مهر کوک

  • کوک ساز: سل دیز
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین نی رسولی

رای ساخت این ساز از نی کویری با بافتی سالم استفاده شده است تا ضمن ایجاد بستری مناسب برای صوت، ظاهر ساز نیز بدون خدشه و یکدست باشد. حفره ها با فواصل دقیق تعبیه شده اند تا ساز کوک بی نقصی داشته باشد.

نی رسولی مدل کوک سل

نی رسولی مدل کوک سل

  • کوک ساز: سل
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

سخن پایانی

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی و بررسی نی بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. هنگام خرید حتما به نکاتی که در بالا اشاره شد توجه فرمایید.از اینکه تا انتها با سبدت همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *