آلات موسیقی

بهترین مارک قانون +۳ مدل بهترین قانون

best-qanun

ساز قانون یکی از اصیل ترین و کهن ترین سازهای ایرانی است.این ساز متعلق به خانواده ی سیتار میباشد و دارای یک جعبهٔ چوبی به شکل ذوزنقه‌است که به وسیلهٔ دو انگشت سبابه و دو مضراب نواخته می‌شود. این ساز قادر است به خوبی گوشه های موسیقی ایران را بیان کند. قانون  در سایر کشورها به وفور استفاده می شود اما در کشور ما کاربرد زیادی ندارد و کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر شما هم قصد خرید بهترین قانون را دارید با سوالاتی مانند بهترین قانون چیست؟ کدام قانون خوبه ؟پیش از خرید بهترین قانون به چه مواردی  باید توجه کنیم ؟ مواجه می شوید.

ما در این مقاله تمام تلاشمان را می کنیم تا راهنمای خرید بهترین  قانون را  به همراه لیستی از بهترین قانون ها به شما پیشنهاد بدهیم.

اگر می خواهید خریدی با قیمت مناسب داشته باشید، یا تمایل دارید بهترین قانون با کیفیت را سال ها از آن استفاده کنید . هم اکنون این فرصت را از دست ندهید و تا انتها با سبدت همراه باشید. در ضمن روی تعدادی از محصولات پیشنهادی به صورت محدود ،تخفیف هم خورده که با خرید به موقع آن میتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

راهنمای خرید بهترین قانون

به علت تنوع بالای این محصول در بازار و همچنین تولید کنندگان آن،هنگام خرید کاربر را دچار سردرگمی میکند. از این رو راهنمای جامعی برای خرید بهترین قانون برای شما آماده کرده ایم.پس تا انتها با ما همراه باشید.

تفاوت ساز قانون و سنتور

از لحاظ شکل ظاهری این دو ساز شبیه به هم هستند و در مجموع دارای تفاوت هایی است که با چند جمله آن ها را بیان میکنم.

۱.سنتور با مضراب و قانون با انگشتان نواخته می‌شود.

۲.سنتور دارای انعکاس صداست و بالعکس قانون همچین ویژگی ای ندارد.

۳.قانون، هم به تنهایی هم به صورت هم نوازی در ارکستر مورد استفاده قرار می گیرد.

۴.خرک قانون و سنتور کاملا با هم متفاوت است.

ساختمان و اجزای ساز قانون

قانون دارای اجزای متفاوتی از جمله کلاف ساز، پیشانی، پوست، پرده گردان، پایه خرک، زخمه(مضراب)، سیم، شبکه‌های صوتی، کلید کوک، حلقه مضراب، شیطانک، جعبه سیم گیر، خرک و قاب پوست است که در ادامه به معرفی هر کدام می‌پردازیم.

۱.جعبه‌ی صوتی:

این جعبه دو صفحه ذوزنقه‌ای شکل است که با چهار کلاف جانبی به هم متصل شده اند.این قسمت معمولا با چوب گردو ساخته می شود.

۲.صفحه‌ی رو:

صفحه رویی این ساز دارای شبکه‌های مشبکی برای خروج صدا است که در سمت چپ ۲۷ پره گردان و ۸۱ گوشی و در سمت راست یک خرک با چهار تکه پوست مستطیلی در زیر آن قرار دارد.

۳.پل‌های درون جعبه‌ی صوتی:

پل‌های استوانه‌ای به قطر مداد است که بین صفحه رویی و زیری قرار گرفته است که فشار وارد بر صفحه رویی را کنترل می‌کنند تا صفحه تغییر شکل پیدا نکند.

۴.خرک:

خرک قانون، یک تیغه باریک به اندازه حدود ۳۵ سانتی‌متر و ارتفاع ۲ سانتی متری است که به کمک چهارپایه چوبی کوچک روی سطح پوست‌ها نصب می‌شود و کلیه سیم‌های ساز قانون از روی آن عبور می‌کند.

۵.گوشی‌های ساز:

قانون دارای گوشی‌هایی از جنس چوب و میخی شکل است که یک سر آن شبیه هرم و سر دیگرش باریک می باشد. این گوشی‌ها به صورت عمودی روی سطح سمت چپ ساز قرار دارند.

۶.کلید کوک:

این کلید ۱۰ سانتی متری است که یک سر آن دارای سوراخی به اندازه سر پهن، گوشه ساز قانون است. این کلید برای کوک کردن ساز، در دست چپ نوازنده قرار می‌گیرد.

۷.شیطانک:

دو قطعه باریک چوبی با قاعده ذوزنقه‌ای که روی پره گردان و گوشی‌ها نصب شده است. در طول شیطانک، یک مفتول فلزی با همان طول نصب قرار دارد که سیم‌ها بعد از عبور از شیار روی آن می‌گذرد و صدای ساز را شفاف می‌کند.

۸.سیم گیر:

سیم یا جعبه‌های گره ساز قانون در سمت راست و کلاف جانبی تو خالی است که گره وترها در این قسمت قرار می‌گیرد. سپس از سوراخ‌های تعبیه شده بیرون آمده و روی خرک قرار می‌گیرد.

۹.مضراب:

مضراب قانون یک حلقه پهن فلزی از جنس نقره، ورشو یا برنج است که روی بند دوم انگشت سبابه قرار می‌گیرد. داخل این حلقه، یک تیغه به طول و عرض ۴ و ۱ برای مضراب زدن به سیم وجود دارد که مثل ناخن عمل می‌کند.

۱۰.پوست:

پوست این ساز از پوست شکم گوساله تودلی ، ماهی بدون فلس ، آهو و بز است.این پوست باید ضخیم تر از پوست سازهای دیگر مانند تار و کمانچه باشد تا بتواند فشار کوک ،سیم  و خرک را در سطحی بزرگ تحمل کند.

۱۱.پرده گردان ها :

پرده گردان ها ابزارهای کوچک فلزی هستند که در سراسر سمت چپ ساز بعد از شیطانک و قبل از گوشی ها روی قطعه چوب اضافه ای که بر صفحه ی رویی قرار دارد که بوسیله میخ های کوچکی نصب شده اند.

۱۲.تعداد و جنس سیم ها ( وترها ) :

سیم ها معمولا از جنس نایلون ، پی وی سی ، پلی آمید ، فلوئورکربن و روده هستند.تعداد سیم ها ی قانون بستگی به وسعت صدای آن دارد که از قانون ۲۴ نت و تا ۳۳ نت می تواند متفاوت باشد.

نکاتی هنگام خرید قانون

۱.توجه به مدل ساز:

یکی از فاکتورهای مهمی که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید مدل ساز است.مبتدی ها میتوانند از مدل تک مهر آن استفاده کنند و افراد حرفه ای نیز می توانند مدل های دو مهر و سه مهر آن را انتخاب کنند.

۲.توجه به ساختمان ظاهری:

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام خرید قانون باید به آن توجه کنید بررسی بدنه ساز می باشد.باید اجزا را به خوبی مورد بررسی قرار دهید واز سلامت آن مطمئن شوید زیرا تاثیر بسیاری زیادی در کیفیت و صدای ساز شما می‌گذارد. به طور کلی باید از نداشتن هیچ گونه شکستگی و زدگی مطمئن شوید.

۳.صدای ساز:

صدای سازی که خریداری می‌کنید باید صاف و یکدست و دلنشین باشد.

قیمت قانون موجود در بازار ایران

یکی از فاکتورهای مهمی که در هنگام خرید توجه مشتری را به خود جلب می کند قیمت آن است که به اصالت، کیفیت و مهر آن بستگی دارد. پس قبل از خرید این ساز اول تصمیم بگیرید که چقدر می خواهید هزینه کنید و بعد اقدام به خرید کنید.

بهترین مارک قانون

قانون در انواع و برندهای متفاوتی تولید و در بازار توزیع میشوند. این برندها شامل تورهان تزلی ، ساولان و آراکس می باشند.

بهترین قانون ترکی ساولان

وزن این محصول ۴.۴ کیلوگرم است.جنس پوست آن از ماهی ،جنس خرک از راش ، جنس گوشی‌ها از پلاستیک می باشد. اقلام همراه این ساز هاردکیس ،مضراب و آچار کوک می باشند.

قانون ترکی ساولان مدل SN01

قانون ترکی ساولان مدل SN01

همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین قانون آراکس

این قانون یکی از ساخته‌های باکیفیت کارگاه اراکس است که در ابعاد ۳۰ در ۳۰ سانتی‌متری با ارتفاع ۴۹ سانتی‌متر دارد. جنس پرده گردان های این قانون از برج بوده و به وسیله لیزر برش خوده است تا دقت بسیار بالایی داشته باشد و نوازندگان برای تغییر کوک دقیق به راحتی بتوانند از پرده گردان استفاده کنند . سری m دارای مشخصات زیر می باشد جنس صفحه رو : سنجد ، گردو ، زبان گنجشک که با توجه به نوع رگ های چوب و و رنگه چوب صفحه زیر در ساخت تغییر می کند جنس صفحه زیر : گردو جنس پوست : بره تو دلی جنس چوب زیر خرک : عناب جنس خرک : شمشاد این قانون برای تمامی نوازندگان از مبتدی تا حرفه ای طراحی شده است و تمام نیازهای آنها را برطرف می کند .

قانون آراکس مدل m2

قانون آراکس مدل m2

همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین قانون ترکی تورهان تزلی

وزن این ساز ۴.۱ کیلوگرم است.جنس صفحه رویی از افرا و راش ،جنس خرک از افرا می باشد.تعداد سیم های آن ۲۶ عدد است که جنس آن ها از نایلون می باشد.جنس گوشی‌ها ازپلاستیک می باشد. اقلام همراه این ساز هاردکیس ،مضراب و آچار کوک می باشند.

قانون ترکی تورهان تزلی مدل THT05

قانون ترکی تورهان تزلی مدل THT05

همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

سخن پایانی

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی و بررسی قانون بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.  هنگام خرید حتما به نکاتی که در بالا اشاره شد توجه فرمایید.از اینکه تا انتها با سبدت همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *