سفرهای داخلی

بهترین جاهای دیدنی قم

best-qom-attractions

یکی از کوچکترین استان های ایران استان قم است. قم علاوه بر مکان های مذهبی که در دل خود جای داده ، دارای مکان‌های فرهنگی-تاریخی نیز می‌باشد. اگر شما هم تصمیم دارید به این شهر سفر کنید بهتر است اطلاعاتی از جاهای دیدنی این شهر داشته باشید . از این رو در این مقاله قصد داریم تا جاهای دیدنی قم را به شما معرفی کنیم .

سفر به قم و اقامت دز هتل‌های قم

۲. مسجد جمکران قم

مسجد-جمکران-قم

مسجد جمکران یکی از نمادهای مهم شهر قم می باشد که بنا بر روایات، این مسجد به دستور مستقیم آقا امام زمان ساخته شده است. بر اساس اسناد دینی، امام زمان (عج) در روزهای سه شنبه هر هفته داخل همین مسجد به نماز می‌ایستند و کسانی که با خلوص نیت به اینجا آمده باشند، می‌توانند این حضرت را زیارت کنند.

لازم به ذکر است که در نزدیکی این مسجد، چاه آبی وجود دارد که بنا بر روایات، اگر نامه‌ای در این چاه بیاندازید، امام زمان آن نامه را می‌خوانند.

آدرس مسجد مقدس جمکران قم

قم ، خیابان امام حسن عسگری ، مسجد مقدس جمکران

خرید سوغات قم از مراکز خرید قم

۳. بازار قدیمی قم

بازار-قدیمی-قم

این بازار دارای دو راسته‌ی سر پوشیده با پوشش گنبدی است که در آن دریچه‌هایی جهت تهویه و نور رسانی تعبیه شده‌اند. این بازار از بخش‌های مختلفی همچون چهار سوق، تیمچه، سرا و راسته تشکیل شده است. بناهای مختلفِ این مجموعه، قدمت‌های متفاوتی دارند. برخی از آن‌ها مربوط به دوره‌های سلجوقی- ایلخانی، برخی مربوط به پیش از عصر صفوی و برخی دیگر مربوط به دوره‌های صفوی- قاجاری هستند.

در ساخت این مجموعه از مصالحی همچون خشت، گل، آجر و سنگ استفاده شده است. جالب است بدانید که این بازار از لحاظ معماری یکی از زیباترین بازارهای قدیمی ایران است.

آدرس بازا قدیمی قم

شهر قم، خیابان طالقانی

۴. خانه ملاصدرا قم

خانه-ملاصدرا-قم

این خانه متعلق به محمد بن ابراهیم یحیی شیرازی ملقب به صدرالمتالهین و معروف به ملاصدرا از مشهورترین و بزرگترین فلاسفه و حکمای اسلامی و ایرانی در سده‌ی یازدهم هجری قمری است.

این خانه‌ی تاریخی در انتهای بافت قدیمی روستای کهک، در جنوب استان قم واقع شده است که در زمان صفویه ساخته شده است که در ساخت آن از مصالحی نظیر گل، خشت خام، تیرهای چوبی و گچ استفاده شده است. خانه‌ای زیبا با سقف گنبدی شکل که دارای گچ‌بری‌های ساده است و نور از طریق شیشه‌های رنگی به داخل آن راه می‌یابد.

آدرس خانه ملاصدرا قم

شهر قم، منتهی الیه غرب روستای کهک در محله چال حمام

۵. مسجد جامع قم

مسجد-جامع-قم

این مسجد در خیابان آذر شهرِ قم و در نزدیکی دروازه‌ ری قرار دارد. جالب است بدانید که بخش‌هایی از بنا توسط فتحعلی‌شاه قاجار، ناصرالدین شاه قاجار و حسین خان نظام الدوله ساخته شده است.

در سال ۱۳۷۵ هجری قمری، مسجد به طور کامل بازسازی و با ازاره‌ی سنگی مزین گردید.

یکی از بخش‌های جالبی که در این مسجد وجود دارد، شاخص سنگی است که یک خط مورب بر روی آن حکاکی شده و با نزدیک شدن آفتاب به وسط آن، زمان نماز ظهر را مشخص می‌کردند.

آدرس مسجد جامع قم

شهر قم، خیابان آذر، محله‌ی مسجد جامع و در نزدیکی دروازه‌ ری

۶. مقبره های گنبد سبز قم

مقبره-های-گنبد-سبز-قم

مقبره های گنبد سبز در قسمت شرقی شهر قم و درون باغی به نام «باغ گنبد سبز» که به دروازه کاشان شهرت دارد، واقع شده است. این مجموعه را سه بنای تاریخی با گنبدهای بسیار زیبا تشکیل داده که چند تن از امرای خاندان صفوی در آن دفن شده‌اند.

بر اساس کتیبه‌های به جا مانده

  • گنبد جنوبی که به شکل استوانه‌ی منظمِ ۱۲ وجهی و از درون ۸ ضلعی است و محل دفن خواجه اصیل‌الدین و دو تن دیگر از حاکمان دوران صفوی و مربوط به سال ۷۶۱ هجری قمری می باشد.
  • گنبد مرکزی نیز همانند گنبد جنوبی به شکل استوانه‌ی منظمِ ۱۲ وجهی و از درون ۸ ضلعی است و محل تدفین خواجه علی صفی و سه تن دیگر از فرمانروایان صفوی و مربوط به سال ۷۹۲ هجری قمری است.
  • گنبد شمالی از بیرون و درون ۸ ضلعی است که به دلیل تخریب کتیبه‌ی آن، صاحب مقبره نامعلوم است. این گنبد متعلق به اواخر قرن هشتم و اوایل قرن نهم است

آدرس مقبره های گنبد سبز قم

شهر قم، خیابان انقلاب، مجاورت گلزار شهدا و در محلی که به دروازه‌ی کاشان معروف است.

۷. کاروانسرای دیرگچین قم

کاروانسرای-دیرگچین-قم

کاروانسرای دیر گچین، در ۸۰ کیلومتری شهر قم و در مرکز پارک ملی کویر واقع شده است. ساخت این کاروانسرا مربوط به زمان حکومت اردشیر ساسانی بوده و قدمتی بیش از ۱۷۵۰ سال دارد. جالب است بدانید که یکی از مصالح اصلی در ساخت این بنا گچ بوده، از این رو به نام دیر گچین معروف شده است.

لازم به ذکر است که این بنا در دوران حکومت سلجوقیان و صفویان مرمت و بازسازی گردید و در زمان قاجار نیز بخش‌های جدیدی به آن اضافه شد.

آدرس کاروانسرای دیرگچین قم

۸۰ کیلومتری شهر قم، مسیر قدیم جاده‌ی قم به ورامین یا ساوه به ورامین و گرمسار، مرکز پارک ملی کویر

۸. خانه یزدان پناه قم

خانه-یزدان-پناه-قم

خانه‌ی یزدان پناه در محله‌های باغ پنبه‌ی قم واقع شده است که یکی از بناهای قدیمی و تاریخی شهر قم است و قدمتی ۱۲۰ ساله، یعنی به اواخر دوره‌ی قاجار و اوایل دوره‌ی پهلوی می‌رسد.

این بنا دارای ۱۰ اتاق بوده که ۳ اتاقِ آن، در گذشته به همسایه‌ی مجاور واگذار گردیده است. برای ورود به بخش اندرونی خانه باید از راهروهای پر پیچ و خم به نام دالان عبور کرد.

این خانه‌ی قدیمی که تا سال‌های اخیر نیز کاربری مسکونی داشته، مدتی به موزه‌ی صنایع دستی شهر قم تبدیل گردید و در حال حاضر نیز به بخش خصوصی واگذار و تبدیل به یک رستوران سنتی شده است.

آدرس خانه یزدان پناه قم

قم، خیابان ۱۹ دی (باجک)، کوچه ۱۱، خانه تاریخی یزدان پناه

۹. دره‌ قاهان قم

دره‌-قاهان-قم

دره‌ی قاهان، دره‌ای به طول ۳۰ کیلومتر در مرز استان قم و استان مرکزی و ۳۵ کیلومتری جاده‌ی ساوه – سلفچگان قرار دارد. بازدید از این دره و بکر را به دوستداران طبیعت پیشنهاد می کنیم.

این دره شامل روستاهای متعددی با نام‌های بنابر، نویس، انجیله، آقلک، جمزقان، کاسوا و قاهان است و روستاهای پایین‌ترِ دره یعنی کاسوا، نویس و انجیله فضای کوهستانی‌تری دارند. این منطقه دارای قنات‌های زیادی است که آب منطقه از طریق آن‌ها تأمین می‌شود.

آدرس دره قاهان قم

شهر قم،  ۳۵ کیلومتری جاده ساوه- سلفچگان

۱۰. حمام حاج عسگرخان قم

حمام-حاج-عسگرخان-قم

حمام حاج عسگرخان در بافت قدیمی قم و قسمت شمالی راسته بازار واقع شده است که ساخت آن به سال ۱۲۱۶ هجری قمری، یعنی اوایل دوران قاجار و همزمان با سلطنت فتحعلی شاه قاجار، برمی‌گردد.

این مجموعه از سه بخش تشکیل شده است که دو بخش آن مربوط به حمام و یک بخش چاله حوض می باشد. این حمام دارای دو گنبد بوده که زیر گنبد اول رختکن و زیر گنبد دوم محل اصلی شستشو قرار دارد و چاله حوض تقریباً تخریب گردیده است.

گفتنی است با تغییراتی که در سیستم حرارتی و روشنایی این مجموعه ایجاد شده، این حمام همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و مردم محلی از آن استفاده می‌کنند.

آدرس حمام حاج عسگرخان قم

شهر قم، راسته بازار

۱۱. کاروانسرای دلاک قم

کاروانسرای-دلاک-قم

کاروانسرای دلاک در ملک آباد که یکی از روستاهای شهرستان قم است، در کنار پل دلاک قرار دارد. این کاروانسرای تاریخی در دوره‌ی صفوی بنا شده و مصالح اصلی به کار رفته در آن، آجر و سنگ است.

ورودی این کاروانسرا با آجر تزئین شده و دو ستون بزرگ در دو طرف آن قرار دارد. این کاروانسرا یک حیاط ۸ ضلعی دارد که در اطراف آن ایوان‌های متعددی دیده می‌شود.

آدرس کاروانسرای دلاک قم

شهر قم، وستای ملک‌آباد

۱۲. قلعه قمرود قم

قلعه-قمرود-قم

در نزدیکی شهر قم، روستایی قدیمی با نام قمرود وجود دارد. در این روستا، یک قلعه باستانی قرار گرفته است که قدمت آن به دوره اشکانیان باز می‌گردد. لازم به ذکر است که آثار زیادی از این بنا باقی نمانده، اما دیدن آن خالی از لطف نیست. آدرس قلعه قمرود قم

استان قم، روستای قمرود، قلعه قمرود

۱۳. روستا وشنوه قم

روستا-وشنوه-قم

این روستا یکی از زیباترین جاهای دیدنی قم است که در ۶۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر قم و در بخش کهک واقع شده است که قدمت آن به هزاره‌ی چهارم و سوم قبل از میلاد می‌رسد.

جالب است بدانید که نخستین معدن مس ایران نیز در این روستای قدیمی قرار دارد. معماری پلکانی روستای وشنوه، وجود خانه‌ها و اماکن تاریخی و مذهبی با قدمت طولانی و نیز وجود غار زیبا و شگفت‌انگیز وشنوه که در کوهستان اردهال، در ۶ کیلومتری روستا واقع شده، از جاذبه‌های این منطقه محسوب می‌شود.

آدرس روستای وشنوه قم

فاصله ۶۰ کیلومتری از قم

۱۴. کوه خضر نبی قم

کوه-خضر-نبی-قم

کوه خضر نبی یکی دیگر از جاهای دیدنی قم است که ارتفاع کوه خضر نبی به حدود هزار متر می‌رسد. طبق مستندات تاریخی و مذهبی که گفته شده در روزگاران قدیم، حضرت خضر نبی در دل این کوه به عبادت با خدا مشغول بوده است. به همین خاطر در بالای این کوه، مسجدی زیبا بنا شده و بسیاری برای عبادت و نزدیکی با خدا، این مسجد را انتخاب می‌کنند.

برای دسترسی به مسجد بالای کوه خضر نبی، باید با پای پیاده عازم شوید. لازم به ذکر است که مسیر دسترسی به آن، شیبی تند و کوهستانی دارد.

آدرس کوه خضر نبی قم

شش کیلومتری جنوب قم، نزدیک شهرک ایثار

۱۵. دریاچه حوض سلطان قم

دریاچه-حوض-سلطان-قم

دریاچه حوض سلطان یا همان دریاچه نمک در شمال شهر قم قرار دارد که در دل کویر به وجود آمده و رودهای متعددی نیز به آن می‌ریزند. غلظت نمک باعث شده تا در نزدیکی دریاچه، اشکال پنج ضلعی زیبایی از جنس نمک ایجاد شوند و توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کنند.

شما می توانید جاهایی که کم عمق است قدم بزنید اما باید بدانید که هرچه به سمت مرکز دریاچه پیش بروید، سطح زیر آن گلی خواهد شد و ممکن است پای شما به راحتی در آن گیر کند. پس احتیاط کنید و اصلا تا میانه دریاچه جلو نروید.

آدرس دریاچه حوض سلطان قم

۹۰ کیلومتری اتوبان تهران قم

۱۶. حمام عشقعلی قم

حمام-عشقعلی-قم

حمام عشقعلی یکی از بزرگ‌ترین حمام‌های تمام قم محسوب می‌شد و دارای دو بخش کاملا مجزای زنانه و مردانه بود که قدمت آن به دوران قاجار باز می‌گردد. امروزه هیچ آثاری از آن باقی نمانده و روزگاری کاشی‌های لاجوردی زینت بخش دیوارهای این حمام قدیمی بوده‌اند.

آدرس حمام عشقعلی قم

قم، خیابان انقلاب، کوچه عشقعلی

۱۷. گنبد نمکی قم

گنبد-نمکی-قم

یکی از جاهای دیدنی قم، گنبد نمکی است که در ۲۰ کیلومتری غرب این شهر قرار گرفته و ضمنا این گنبد، تنها گنبد نمکی متقارن ایران به شمار می‌آید. بلورهای نمک در این منطقه به شکل کنگره‌های منظم در آمده‌اند و در ترکیب با رنگ قرمز خاک رس، منظره‌ای وصف ناپذیر را خلق کرده‌اند که اصلا نباید تماشای آن را از دست دهید. همچنین حضور در این منطقه و حتی تنفس هوای آن، باعث ضد عفونی کردن کامل بدن شما خواهد شد.

آدرس گنبد نمکی قم

۲۰ کیلومتری جاده قم، جعفریه

۱۸. قبرستان شیخان قم

قبرستان-شیخان-قم

قبرستان شیخان قم، دومین قبرستان بزرگ جهان اسلام محسوب می‌شود که دیدن از آن خالی از لطف نیست. بد نیست بدانید که علاوه بر عالمان بزرگی که در این قبرستان به خاک سپرده شده‌اند، آرامگاه دکتر قریب، پزشک معروف کودکان نیز در اینجا قرار دارد.

آدرس قبرستان شیخان قم

قم، بلوار زائر، خیابان شهید طالقانی

۱۹. تالاب بهشت معصومه قم

تالاب-بهشت-معصومه-قم

در سه کیلومتری شمال شهر قم، از به هم پیوستن چندین و چند چشمه مختلف، تالاب بسیار زیبایی به وجود آمده که اصلا انتظار دیدن این تالاب را در دل کویر ندارید. این تالاب زیبا که حدود پنج هکتار وسعت دارد، اکوسیستم منطقه را به صورت کامل تغییر داده است.

لازم به ذکر است که گونه‌های خاص جاندران از انواع پرندگان گرفته تا گونه‌های متنوعی از پستانداران، همگی در بین نیزارهای زیبای این تالاب مشغول زندگی هستند.

آدرس تالاب بهشت معصومه قم

قم، سه کیلومتری اتوبان قم – تهران

۲۰. کوه دو برادران قم

کوه-دو-برادران-قم

کوه دو برادران جزو جاهای دیدنی قم محسوب می‌شود. این کوه در پشت مسجد جمکران و نزدیکی کوه خضر نبی قرار دارد. این کوه در واقع از دو کوه یک شکل و هم ارتفاع تشکیل شده که به یکدیگر متصل هستند. به همین خاطر آن را با نام کوه دو برادران می‌شناسند.

البته برخی دیگر آن را به نام کوه نیایش نیز خطاب می‌کنند. این کوه ارتفاع کمی دارد؛ اما داری صخره‌ها و همچنین پرتگاه‌های بسیار خطرناک است.

آدرس  کوه دو برادران قم

قم، شرق شهر، پشت مسجد جمکران، نزدیکی کوه خضر نبی

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی جاهای دیدنی قم بوده ، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. تنوع جاهای دیدنی قم بسیار گسترده می باشد ،آن قدر که ممکن است بعضی نقطه‌های مهم توریستی اش از چشم پنهان بماند و حتی تنها یک مقاله برای پرداختن به آن کم باشد. شما هم می توانید تجربه شخصیتان را با ما به اشتراک بگذارید. از همراهی شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *