آلات موسیقی

بهترین مارک سنتور +۸ مدل بهترین سنتور

best-_santour

سنتور یکی از سازهای زهی است که به شکل ذوزنقه است. این ساز دارای سیم‌های بسیاری است و با دو زخمهٔ چوبی نواخته می‌شود.یادگیری سنتور می تواند یک سرگرمی فوق العاده برای اوقات فراغت شما باشد. سنتور بر اساس ابعاد خاص که قاعده هم دارد می تواند به سنتور سل، لا، سی …،کروماتیک، ۱۲خرک، ۱۴خرک، باس و…تقسیم شود. البته در این تقسیم بندی تنها ابعاد ساز متغیر است و بقیه اجزای ساز یکسان می باشد.

اگر شما هم قصد خرید بهترین سنتور را دارید با سوالاتی مانند بهترین سنتور چیست؟ کدام سنتور خوبه ؟پیش از خرید بهترین سنتور به چه مواردی  باید توجه کنیم ؟ مواجه می شوید.

ما در این مقاله تمام تلاشمان را می کنیم تا راهنمای خرید بهترین  سنتور را  به همراه لیستی از بهترین سنتورها به شما پیشنهاد بدهیم.

اگر می خواهید خریدی با قیمت مناسب داشته باشید، یا تمایل دارید بهترین سنتور با کیفیت را سال ها از آن استفاده کنید . هم اکنون این فرصت را از دست ندهید و تا انتها با سبدت همراه باشید. در ضمن روی تعدادی از محصولات پیشنهادی به صورت محدود ،تخفیف هم خورده که با خرید به موقع آن میتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

راهنمای خرید بهترین سنتور

به علت تنوع بالای این محصول در بازار و همچنین تولید کنندگان آن،هنگام خرید کاربر را دچار سردرگمی میکند. از این رو راهنمای جامعی برای خرید بهترین سنتور برای شما آماده کرده ایم.پس تا انتها با ما همراه باشید.

اجزای سنتور

در این قسمت به معرفی اجزای ساز سنتور می پردازیم تا آشنایی بیشتری با این ساز ایرانی پیدا کنید.

۱.کلاف:

کلاف به چهار چوب ساز گفته می شود که برای ساخت آن از چوب های فوفل آزاد و گردو  استفاده می‌کنند. وظیفه اصلی جعبه تشدید و رسا تر کردن و در نتیجه بیشتر کردن بازدهی صدای سیم هاست.بدنه اصلی تو خالی ست و تنها توسط چهار یا پنج قسمت چوبی که پل نامیده میشود و دقیقا زیر محل خرک ها قرار میگیرد مستحکم میشود.

۲.گوشی های سنتور:

گوشی های سنتور گیره هایی فلزی در قسمت راست جعبه سنتور هستند که سیم ها را روی سنتور نگه میدارند و برای کوک کردن سنتور از این گوشی استفاده می شود. پرخاندن گوشی باعث سفت و یا شل شدن سیم و در نتیجه تنظیم کوک ساز می شود.

۳.سیم گیر:

سیم گیر میله های فلزی هستند که در سمت چپ سنتور قرار دارد و تنها وظیفه ی آن نگه داشتن سیم ها را انجام می دهند.

۴.صفحه سنتور:

صفحه سنتور به قسمت رویی جعبه گفته میشود که خرک ها روی آن قرار میگیرند و صدای تولید شده سیم ها را به داخل جعبه منتقل می کند.

۵.گل سنتور:

گل سنتور به حفره هایی گفته میشود که در دو قسمت صفحه رویی قرار دارند.گل های سنتور برای صدادهی بهتر ساز ایجاد میشوند و محل قرار گرفتن و اندازه گل سنتور نقش زیادی در بازدهی بهتر صدای ساز دارند. شکل گل ساز بستگی به سلیقه و هنر سازنده بستگی دارد و در سنتور های مختلف متفاوت است.

۶.شیطانک:

شیطانک به قسمتی چوبی گفته میشود که پس از گوشی وجود دارد و سیم روی آن فیکس میشود. در سنتور روی این قسمت یک میله فلزی قرار گرفته است که علاوه بر جلوگیر از خوردگی چوب باعث بهتر شدن صدای سیم ها هم میشود.

۷.خرک های سنتور:

بر روی سنتور پایه هایی از جنس چوب گردو برای قرار گرفتن سیم ها وجود دارد که به آنها خرک میگویند. خرک ها ثابت نیستند و توسط سیم نگه داشته میشوند.روی خرک ها هم قسمتی فلزی وجود دارد. ارتفاع خرک ها بستگی به نوع و میزان تحمل چوب دارد.

۸.سیم های سنتور:

سیم های روی سنتور ۷۲ عدد میباشند و دو دسته اند سیم های زرد که از آلیاژ برنج هستند و صداهای بم را تولید میکنند و سیم های سفید که از آلیاژ نیکل هستند و صداهای زیر تولید میکنند و به تناوب ۴ تایی روی سنتور قرار میگیرند.

۹.آچار کوک:

برای کوک سنتور از یک اهرم استفاده میشود که به آن کلید یا آچار کوک می گویند.

۱۰.مضراب سنتور:

برای نواختن سنتور از از دو وسیله چوبی به نام مضراب استفاده میشود که به قسمت های آن ۱.حلقه مضراب (که انگشت سبابه در آن قرا میگیرد) ۲.ساقه مضراب ۳.سر مضراب که روی سیم ها زخمه میزند گفته میشود. مضراب ها دو نوع می باشند. بهترین مضراب ها را معمولا از چوب های گردو ،زگیل و یا گل سرخ میسازند. سر پهن و سر باریک و سر مضراب را هم به دو شکل لخت و یا با نمد استفاده میکنند که نمد روی سر مضراب باعث کمتر شدن تیزی صدای ساز میشود.

نکاتی هنگام خرید سنتور

۱.جنس چوب بکار رفته:

اولین قدم برای خرید سنتور جنس چوب آن است و مستقیما بر صدای سنتور موثر است. جنس چوب سنتور از درخت گردوی تیره با طول عمر بالا و راست راه یا فر دار می‌باشد. امکان دارد یک ساز با چوب روشن ساخته شده باشد اما رنگ و محافظ تیره بر روی آن زده باشند. به همین دلیل توصیه می‌شود هنگام خرید سنتور به این مورد نیز توجه داشته باشید.

۲.صدای سنتور:

عمر چوب نیز تأثیر بسیار زیادی در کیفیت و طنین صدای سنتور دارد. هر چه عمر چوب بیشتر باشد، قطعا صدای سنتور زیباتر و به مراتب قیمت سنتور بالاتر خواهد بود.

۳.کیفیت رنگرزی و پرداخت سنتور:

پرداخت در واقع زیبایی ظاهر ساز (ایجاد اشکال مختلف روی چوب سنتور) است  و کیفیت رنگرزی یکی از پارامترهای مهم پرداخت محسوب می‌شود. سنتوری که با لاک الکل رنگ شده است کیفیت بهتری خواهد داشت.

۴.کوک سنتور:

در هنگام خرید سنتور حتماً سازی تهیه کنید که چندین بار کوک و رگلاژ شده باشد. هیچوقت سنتورهایی که برای تزیین معرق یا منبت‌کاری شده‌اند را نخرید. هیچ سنتور حرفه‌ای دارای صنایعی چون خاتم، معرق یا منبت روی صفحه ساز نیست و این تزئینات عموما برای پوشاندن عیوب چوب بکار می‌روند.

نحوه نگهداری سنتور

 • از قرار دادن ساز در معرض رطوبت مستقیم و مایعات خودداری کنید.
 • ساز را در کاور محکم و مناسب قرار دهید .
 • سیم های ساز را پس از آسیب دیدن و کهنه شدن تعویض کنید.
 • مدت زمان تعویض بستگی به میزان استفاده از ساز دارد و در طول سال ممکن است یک یا دو بار نیاز به تعویض سیم داشته باشید.
 • اگر به مدت طولانی نمیخواهید با این ساز کار کنید حتما سیم های ساز را شل و کوک آن را خالی کنید. بدون استفاده ماندن ساز در حالت کوک شده به ساز فشار میاورد و باعث افت کیفیت صدا می شود.

قیمت سنتور موجود در بازار ایران

یکی از فاکتورهای مهمی که در هنگام خرید توجه مشتری را به خود جلب می کند قیمت آن است که به نوع و ویژگی های آن بستگی دارد. پس قبل از خرید این ساز اول تصمیم بگیرید که چقدر می خواهید هزینه کنید و بعد اقدام به خرید کنید. در ادامه یک نمونه از ارزانترین و گرانترین سنتور را برای شما معرفی کرده ایم.

ارزان ترین سنتور موجود در بازار ایران

ارزان ترین سنتور موجود سنتور مدل دلربا کد ۴۵ با قیمت ۴۹۷.۰۰۰ تومان می باشد.

صدای ساز بسیار شفاف بوده وچوب ساز از جنس سبک و نفیس ساخته شده است.سیم ساز از جنس استیل می‌باشد و به راحتی سیمها پاره نمیشوند. همراه ساز یک جفت مضراب چوب گردو ارسال میگردد.

سنتور مدل دلربا کد 45

سنتور مدل دلربا کد ۴۵

 • ساختار بدنه: چوب
 • جنس خرک: چوب گردو
 • جنس گوشی کوک: نیکل
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

گرانترین سنتور موجود در بازار ایران

گرانترین سنتور موجود سنتور صفری مدل چهار مهر با قیمت ۱۸.۸۰۰.۰۰۰ تومان می باشد.

نام سازنده این ساز صفری می باشد.جنس بدنه و خرک این ساز از چوب گردو می باشد و جنس گوشی کوک از استیل می باشد.

سنتور صفری مدل چهار مهر

سنتور صفری مدل چهار مهر

۲۴,۰۰۰,۰۰۰ ۲۲,۰۸۰,۰۰۰ تومان
 • ساختار بدنه: چوب گردو
 • جنس خرک: چوب گردو
 • جنس گوشی کوک: استیل
 • ویژگی های ساز: مضراب
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین مارک سنتور

سنتور در انواع و برندهای متفاوتی تولید و در بازار توزیع میشوند. این برندها شامل صفری ، وفایی ،ایران ساز ،موسوی ،آریانا ،ماهور و فرد می باشند.

بهترین سنتور وفایی

نام سازنده این ساز وفایی می باشد.جنس بدنه و خرک این ساز از چوب گردو می باشد و جنس گوشی کوک از نیکل می باشد.

سنتور وفایی مدل mv.1

سنتور وفایی مدل mv.1

 • ساختار بدنه: چوب گردو
 • جنس خرک: چوب گردو
 • جنس گوشی کوک: نیکل
 • ویژگی های ساز: مضراب
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین سنتور ایران ساز

چوب این ساز کهنه و کمیاب و ارزشمند از درخت آزاد بوده که در شرایط و منطقه ای خاص رشد کرده و آماده ساخته شده است. چوب سنتور ایران ساز مدل دینا به اصطلاح شیره کشی شده است که کاری بسیار پر زحمت و طاقت فرسا بوده و چوب در آب اکسیژنه و شرایطی خاص به مدت طولانی نگهداری شده تا به مرحله ساخت رسیده است. گوشی‌های ساز از جنس استیل است.

سنتور ایران ساز مدل آرمان

سنتور ایران ساز مدل آرمان

 • ساختار بدنه: چوب آزاد
 • جنس گوشی کوک: استیل
 • ویژگی های ساز: مضراب
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین سنتور موسوی

نام سازنده این ساز موسوی می باشد.جنس بدنه و خرک این ساز از چوب گردو می باشد.

سنتور موسوی مدل اکونومی

سنتور موسوی مدل اکونومی

۴,۹۰۰,۰۰۰ تومان
 • ساختار بدنه: چوب گردو
 • جنس خرک: چوب گردو
 • ویژگی های ساز: مضراب
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین سنتور آریانا

این ساز دارای صدایی رسا و ژوست است. صفحه رویی و صفحه زیری و کلاف ساز تماما از چوب گردوی مرغوب ساخته شده است.این ساز انتخابی خوبی برای نوازندگان حرفه ای سنتور و افرادی که به دنبال ساز خوب هستند می باشد.

سنتور آریانا مدل 2 مهر

سنتور آریانا مدل ۲ مهر

 • ساختار بدنه: چوب گردو
 • جنس خرک: چوب گردو
 • جنس گوشی کوک: استیل
 • ویژگی های ساز: مضراب
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین سنتور ماهور

نام سازنده این ساز ماهور می باشد.جنس بدنه و خرک این ساز از چوب گردو می باشد و جنس گوشی کوک از فولاد می باشد.

سنتور ماهور مدل دو مهر

سنتور ماهور مدل دو مهر

۵,۳۰۰,۰۰۰ ۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
 • ساختار بدنه: چوب گردو
 • جنس خرک: چوب گردو
 • جنس گوشی کوک: فولاد
 • ویژگی های ساز: مضراب
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین سنتور فرد

این ساز دارای گوشی های نرم و دقیقی است که کوک کردن را آسان میکند.این محصول به همراه کاور ضد آب، مضراب و آچار کوک میباشد.جنس خرک آن از چوب گردو و جنس بدنه آن از چوب افرا و گوشی های آن نیکل است.صدای خرک های ساز دقیق است.

سنتور فرد مدل صبا کد 545

سنتور فرد مدل صبا کد ۵۴۵

 • ساختار بدنه: افرا (Maple)
 • جنس خرک: چوب گردو
 • جنس گوشی کوک: استیل
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

سخن پایانی

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی و بررسی سنتور بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. انواع مختلفی از این ساز در بازار موجود است که شما می توانید بسته به نیازتان آن را تهیه کنید. هنگام خرید حتما به نکاتی که در بالا اشاره شد توجه فرمایید.از اینکه تا انتها با سبدت همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *