آلات موسیقی

بهترین مارک تار +۸ مدل بهترین تار

best-tar

تار یک ساز زهی است که با مضراب نواخته می‌شود.قدمت ساز تار حدود قرن چهارم هجری است. ساختمان تار از ابتدا شکل متفاوتی داشته و با گذشت زمان به تکامل رسیده و به شکل امروزی آن درآمده است.

اگر شما هم قصد خرید بهترین تار را دارید با سوالاتی مانند بهترین تار چیست؟ کدام تار خوبه ؟پیش از خرید بهترین تار به چه مواردی  باید توجه کنیم ؟ مواجه می شوید.

ما در این مقاله تمام تلاشمان را می کنیم تا راهنمای خرید بهترین  تار را  به همراه لیستی از بهترین تار ها به شما پیشنهاد بدهیم.

اگر می خواهید خریدی با قیمت مناسب داشته باشید، یا تمایل دارید بهترین تار با کیفیت را سال ها از آن استفاده کنید . هم اکنون این فرصت را از دست ندهید و تا انتها با سبدت همراه باشید. در ضمن روی تعدادی از محصولات پیشنهادی به صورت محدود ،تخفیف هم خورده که با خرید به موقع آن میتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

ویژگی های ساز تار

 1. حجم صدای خوب
 2. نداشتن صدای تو دماغی
 3. نداشتن زنگ بیش از حد و گز
 4. تناسب حجم صدای تمام سیم‌ها
 5. صدایی شفاف ،صاف و بدون اضافات

اجزای تار

۱.کاسه تار:

کاسه تار از چوب توت ساخته میشود و شامل یک بخش بزرگ به نام کاسه و یک بخش کوچکتر به نام نقاره است. برای ساخته کاسه تار دو تکه از کاسه ساخته می شود و به صورت طولی به هم چسبانده می شود.

۲.پوست تار:

روی کاسه تار با یک پوست نازک از جنس شکم بره پوشانده می شود. و با عث زیبا شدن صدای ساز و طنین آن می شود.

۳.دسته تار:

دسته ساز تار از چوب گردو و قسمت سفید رنگ روی دسته از استخوان قلم شتر ساخته میشود و پس از آماده شدن به کاسه ساز متصل می شود.

۴.سیم های تار:

تار دارای شش سیم است که به صورت دو تایی نواخته میشود و شامل دو سیم سفید در پایین، دو سیم زرد در وسط و دو سیم در بالا که یکی سفید و سیم آخر زرد است. در کوک کردن تار سیم ها به صورت دوتایی کوک می شوند.

۵.خرک تار:

خرک تار از جنس شاخ بز کوهی ساخته شده و روی پوست قرار میگیرد. سیم های تا از روی خرک عبور کرده و فاصله سیم تا دسته با خرک تنظیم می شود.

۶.سیم گیر:

یک بخش در پایین کاسه ساز نصب می شود که سیم به آن وصل شده و از روی خرک رد می شود و به گوشی ساز بسته می شود.

۷.گوشی:

گوشی های استوانه ایی چوبی که در بالای دسته ساز بسته می شوند و سیم دور آن ها بسته شده و با چرخاندن آنها کوک می شود. گوشیها معمولا به صورت چوبی ساخته می شوند و نوع دیگر آنها سرپنجه طاووسی است که کوچک تر است.

۸.پرده های تار:

رشته هایی که به روی دسته ساز بسته می شوند پرده نام دارد که معمولا از جنس روده گوسفند و یا پلاستیک ساخته می شوند. در تار ۲۸ پرده روی دسته ساز بسته می شود که نت های مختلف را نشان می دهد.

صدا دهی خوب تار به چه چیزهایی بستگی دارد؟

۱.تار خوش صدا، دسته‌ای شفاف دارد.

۲.تار کیفی صدای گز ندارد، اگر با تعویض سیم و پرده‌ها، این صدا برطرف نشد، ممکن است دسته‌ی آن کج یا پیچیده شده باشد.

۳.اگر یک تار کیفی باشد، هرچه بیشتر مضراب بخورد، صدایی خوش‌تر خواهد داشت.

۴.جنس و شکل مضراب در تولید صدا، بسیار موثرند.

نحوه نگهداری تار

 • رطوبت دشمن ساز است بنابرین تار را در معرض رطوبت قرار ندهید.
 • حتما از کاور های ضد رطوبت استفاده کنید و تار را در کاور نگهداری کنید.
 • از تکیه دادن ساز به دیوار برای مدت طولانی و همچنین آویزان کردن آن خودداری کنید چون در دراز مدت باعث تغییر شکل دسته تار می شود.
 • از قرار دادن ساز در محیط های بسیار گرم و بسیار سرد خودداری کنید چون در دراز مدت روی صدای ساز تاثیر منفی می گذارد. ساز را در محیط خشک با دمای معمولی قرار دهید.
 • در صورتی که برای مدتی قصد نواختن تار را ندارید سیم های ساز را شل کرده و کوک تار را خالی کنید تا تا به دسته ساز فشار نیاید.
 • پوست تار بسیار نازک است و باید از هرگونه ضربه و فشاری محافظت شود.

نکاتی هنگام خرید تار

۱.جنس بدنه تار:

یکی از مشخصه های یک ساز خوب کیفیت بدنه آن ،منظور چوب به کار رفته در آن است.بهترین چوب برای ساخت تار و صدادهی بهتر آن چوب توت است که این چوب معمولا زرد رنگ و تعداد رگه‌های آن کم است.

۲.وزن تار:

وزن هر سازی بسیار مهم می باشد نه باید زیاد سنگین باشد که نوازنده احساس ناراحتی کند و نه سبک که مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد.

۳.توجه کاسه و نقاره ساز:

یکی دیگر از فاکتورها هنگام خرید توجه به کاسه و نقاره ساز می باشد. تناسب بین کاسه و نقاره در تولید صدای شفاف بسیار مهم است. برای تشخیص این تناسب توجه کنید که وقتی ساز را برای نواختن بر روی پا می‌گذارید، ساز نباید از طرف کاسه آویزان شود یعنی کاسه نباید آنقدر سنگین باشد که نوازنده را خسته کند.

۴.اندازه ساز:

هنگام خرید تار به اندازه ساز توجه کنید و جثه خود را مدنظر قراردهید. شما باید بتوانید به راحتی ساز را در آغوش گیرد به گونه‌ای که ساعد دست او دقیقا روی سیم گیر قرار گیرد و خرک ساز از روبرو دیده نشود.

۵.توجه به پوست روی کاسه‌ها:

پوست ساز باید ترجیحا از پوست طبیعی، چند ساله و با کیفیت باشد، ولی خشک نشده باشد که مانع از ارتعاش آن شود جنس و نحوه‌ی نصب پوست روی کاسه‌ها در کیفیت صدای ساز و زیر و بمی آن بسیار تاثیر دارد.

۶.توجه دسته ساز:

دسته‌ی ساز نباید کاملا تخت باشد و روی دسته نباید انحنا داشته باشد تا برای نوازنوه دشواری نداشته باشد. دسته‌ی ساز نیز بهتر است از چوب توت یا چوب گردوی تیره باشد و فاقد هرگونه ترک باشد.

۷.بدنه و کل ساز:

بدنه ساز و به ویژه محل‌های اتصال قسمت‌های مختلف به یکدیگر باید صاف و صیقل خورده و بدون ترک خوردگی یا برآمدگی باشد.

قیمت تار موجود در بازار ایران

یکی از فاکتورهای مهمی که در هنگام خرید توجه مشتری را به خود جلب می کند قیمت آن است که به نوع  و ویژگی های آن بستگی دارد. پس قبل از خرید این ساز اول تصمیم بگیرید که چقدر می خواهید هزینه کنید و بعد اقدام به خرید کنید. در ادامه یک نمونه از ارزانترین و گرانترین تار را برای شما معرفی کرده ایم.

ارزان ترین تار موجود در بازار ایران

ارزان ترین تار ،تار ایران ساز مدل یک مهر کد ۱۰۰ موجود با قیمت ۴.۷۴۰.۰۰۰ تومان می باشد.

کاسه این ساز از چوب توت با کیفیت است. الگوی ساز به اصطلاح کاسه بزرگ بوده و صدای ساز پر حجم و رسا می‌باشد. دسته ساز از چوب گردوی محکم است و الگوی بسیار خوبی دارد. فورم دسته ساز بسیار عالی بوده و راحتی خاصی در دستان شما دارد. خرک ساز جنس شاخ درجه یک والگوی استاد یحیی بوده و پوست ساز طبیعی است. رنگ ساز لاک الکل طبیعی بوده و بهترین رنگ برای ساز تار است و آسیبی به صدای ساز نمی‌زند و مانع گرفتگی صدای ساز نمی‌شود.

تار ایران ساز مدل یک مهر کد 100

تار ایران ساز مدل یک مهر کد ۱۰۰

 • اندازه کاسه: بزرگ
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

گرانترین تار موجود در بازار ایران

گرانترین تار موجود تار خسرو کرمی مدل دو مهر با قیمت ۲۹.۰۵۰.۰۰۰ تومان می باشد.

سرپنجه این ساز از چوب با کیفیت گردو است.گوشی‌های کوک این ساز از نوع گردو کهنه و مرغوب است و با ظرافت خاصی ساخته شده است و به‌راحتی می‌توان ساز را کوک کرد و ماندگاری کوک در این ساز فوق العاده عالی است. دو سمت روی سر پنجه ساز و بالای سر پنجه با استخوان شتر تزیین شده . شیطانک وخرک و سیم گیر ساز از جنس شاخ کمیاب و گران قیمت شکار ساخته شده و کاملا پرداخت حرفه‌ای دارد .جنس دسته ساز از چوب گردوی محکم و کاملاً خشک و کهنه است .  کاسه ساز از چوب توت پیوندی رگه درشت بوده و کاملاً سالم و به اصطلاح بدون گره است. نگ ساز لاک الکل طبیعی بوده و بهترین رنگ برای ساز تار است و آسیبی به صدای ساز نمی ‌زند.

تار خسرو کرمی مدل دو مهر

تار خسرو کرمی مدل دو مهر

۷۳,۹۷۰,۰۰۰ تومان
 • اندازه کاسه: بزرگ
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین مارک تار

تار در انواع و برندهای متفاوتی تولید و در بازار توزیع میشوند. این برندها شامل ایران ساز ،عرفان ،آذربایجانی،خسرو کرمی و کنونی می باشند.

بهترین تار کنونی

جنس دسته از چوب گردو و جنس کاسه از چوب توت می باشد.اندازه کاسه این ساز بزرگ است.جنس پوست این محصول از بره تودلی و جنس گوشی کوک از گردو می باشد.جنس پرده از روده حیوانات می باشد.جنس شیطانک ، جنس سیم گیر و جنس خرک از شاخ می  باشد.اقلام همراه این ساز هاردکیس است.

تار کنونی مدل دو مهر

تار کنونی مدل دو مهر

 • اندازه کاسه: بزرگ
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

تار خسرو کرمی

سرپنجه این ساز از چوب با کیفیت گردو است.گوشی‌های کوک این ساز از نوع گردو کهنه و مرغوب است و با ظرافت خاصی ساخته شده است و به‌راحتی می‌توان ساز را کوک کرد و ماندگاری کوک در این ساز فوق العاده عالی است. دو سمت روی سر پنجه ساز و بالای سر پنجه با استخوان شتر تزیین شده . شیطانک وخرک و سیم گیر ساز از جنس شاخ شکار ساخته شده و کاملا پرداخت حرفه‌ای دارد .جنس دسته ساز از چوب گردوی محکم و کاملاً خشک و کهنه است و در طول سالیان دراز به هیچ وجه دسته دچار تابیدگی و مشکل نمی‌شود. رنگ ساز لاک الکل طبیعی بوده و بهترین رنگ برای ساز تار است و آسیبی به صدای ساز نمی‌زند و مانع گرفتگی صدای ساز نمی‌شود. دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

تار خسرو کرمی مدل سرآغاز یک مهر

تار خسرو کرمی مدل سرآغاز یک مهر

 • اندازه کاسه: بزرگ
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین تار آذربایجانی

جنس دسته از چوب گردو و جنس کاسه از چوب توت می باشد.اندازه کاسه این ساز کوچک است. جنس گوشی کوک از گردو می باشد.جنس پرده از پلاستیک  می باشد. جنس سیم گیر برنجی  و جنس خرک از شاخ گاو میش می  باشد.اقلام همراه این ساز مضراب و کیف است.

تار آذربایجانی مدل آنا

تار آذربایجانی مدل آنا

 • اندازه کاسه: کوچک
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین تار عرفان

تار از سازهای زهی و ایرانی است.کاسهٔ تار بیشتر از کنده کهنه چوب توت ساخته می‌شود که هرچه این چوب کهنه‌تر باشد به دلیل خشک بودن تارهای آن چوب تار دارای صدای بهتری خواهد بود. پرده‌ها از جنس روده گوسفند و دسته و پنجه معمولاً از چوب گردو تهیه می‌شوند. تعداد سیم‌های تار شش است که از انتهای تحتانی کاسه شروع شده، از روی خرک عبور می‌کند و در تمام طول دسته کشیده شده، تا بالاخره به جعبه گوشی‌ها داخل و در آنجا به دور گوشی‌ها کشیده می‌شوند.

تار عرفان مدل ماهور کد 002

تار عرفان مدل ماهور کد ۰۰۲

همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین تار ایران ساز

سرپنجه این ساز از چوب با کیفیت گردوی یک پارچه است و سیستم کوک مکانیکی دارد و براحتی می‌توان ساز را کوک کرد و ماندگاری کوک در این ساز فوق العاده عالی است. بالای سر پنجه یک عدد سنگ یاقوت اصل معدنی کار شده که به ساز انرژی خاص و زیبایی بی نظیری داده است. شیطانک وخرک و سیم گیر ساز از جنس شاخ کمیاب و گران قیمت ساخته شده است.

تار ایران ساز مدل همایون

تار ایران ساز مدل همایون

 • اندازه کاسه: بزرگ
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

سرپنجه این ساز از چوب با کیفیت گردوی یک پارچه است و سیستم کوک مکانیکی دارد. گوشی‌های کوک این ساز با ظرافت خاصی ساخته شده است و به ‌راحتی می‌توان ساز را کوک کرد و ماندگاری کوک در این ساز فوق العاده عالی است. بالای سر پنجه یک عدد سنگ اُپال اصل کار شده که به ساز انرژی خاص و زیبایی بی نظیری داده است. شیطانک و خرک و سیم گیر ساز از جنس شاخ کمیاب و گران قیمت ساخته شده است. دو طرف فینگر بورد دسته از جنس چوب نفیس فوفل است و وسط دو فوفل، استخوان کار شده است و در مجموع دسته این ساز عالی است. پوست ساز بره تو دلی است.

تار ایران ساز مدل ویدا

تار ایران ساز مدل ویدا

 • اندازه کاسه: بزرگ
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

سخن پایانی

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی و بررسی تار بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. انواع مختلفی از این ساز در بازار موجود است که شما می توانید بسته به نیازتان آن را تهیه کنید. هنگام خرید حتما به نکاتی که در بالا اشاره شد توجه فرمایید.از اینکه تا انتها با سبدت همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *