آلات موسیقی

بهترین مارک ویولن +۸ مدل بهترین ویولن

best-violin

ویولن یکی از آلات موسیقی است که طرفداران خاص خودش را دارد.اگر به هنر علاقه دارید می توانید یکی از سرگرمی های اوقات فراغت شما باشد و به قول معروف با یه تیر دو نشون بزنید.هم سرگرمی هم یادگیری یک هنر.

اگر شما هم قصد خرید بهترین ویولن را دارید با سوالاتی مانند بهترین ویولن چیست؟ کدام ویولن خوبه ؟پیش از خرید بهترین ویولن به چه مواردی  باید توجه کنیم ؟ مواجه می شوید.

ما در این مقاله تمام تلاشمان را می کنیم تا راهنمای خرید بهترین  ویولن را  به همراه لیستی از بهترین ویولن ها به شما پیشنهاد بدهیم.

اگر می خواهید خریدی با قیمت مناسب داشته باشید، یا تمایل دارید بهترین ویولن با کیفیت را سال ها از آن استفاده کنید . هم اکنون این فرصت را از دست ندهید و تا انتها با سبدت همراه باشید. در ضمن روی تعدادی از محصولات پیشنهادی به صورت محدود ،تخفیف هم خورده که با خرید به موقع آن میتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

تعریف ویولن

ویولن کوچکترین ساز زهی- آرشه‌ای است که به عنوان یک ساز ایتالیایی شناخته می‌شود و شامل سه نوع ساز ویولن، ویولا و ویولن سل می‌باشد. ویولن به عنوان یک ساز سولو (مناسب برای تکنوازی)، طرفداران بسیار زیادی در بین سنین مختلف دارد.

انواع ویولن

۱.ویولن آکوستیک:

ساده ترین نوع ویولون ها، ویولن های اکوستیک هستند  که برای افراد مبتدی مناسب اند.

۲.ویولن الکتریک:

بدنه این ویولن از جنس فلز می باشد.ویولون الکتریک دارای یک خروجی الکتریکی صدا است و معمولا  این ساز موسیقی در سبک های راک ، پاپ و … مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. ویولن آلتو ( ویولا):

شکل ظاهری این ساز شبیه ویولن های آکوستیک است هنگام نواختن این ساز باید آن را روی شانه چپ قرار دهید.این ساز از نظر میدان زیر و بمی اندکی پایین تر از ویولن است و میدان صوتی تنگ تر از آن دارد. این ساز صدایی غنی ، نافذ ، تیره ، آرامش بخش و سبک دارد.

 1. ویولن سِل:

این ساز به علت بزرگیش، هنگام نواختن روی شانه نوازنده قرار نمی گیرد.بلکه  نوازنده برای نواختن این ساز، روی صندلی می نشیند و ساز را روی پایه ای که در انتهای آن قرار دارد ، روی زمین و بین دو پا های خود قرار می دهد. دسته ی آن بالای شانه چپ نوازنده قرار می گیرد و نوازنده آرشه را به صورت افقی روی سیم ها می نوازد. این ساز از نظر وسعت صوتی گسترده است و از نظر طنین ، صوتی بسیار قوی ، زنگ دار و غنی ایجاد می کند و از ساز کنترباس چابک تر است. سیم اول این ساز صدای درخشان و سیم بم آن صدای ضخیم تولید می کند

۵.کنترباس (دابل باس):

این ساز از بزرگترین سازهای زهی آرشه ای است. برای نواختن این ساز، نوازنده باید بایستد و ساز را در کنار خود قرار دهد به گونه ای که دسته آن بالاتر از شانه سمت چپ نوازنده قرار گیرد و آن را  با کشیدن افقی آرشه می نوازد. کنترباس پایین ترین سطح زیر و بمی و کمترین وسعت صوتی را در سازهای زهی دارد. طنین کنتر باس قوی ، پُر، ضخیم و زنگ دار است. این ساز دارای سیم های سنگینی است، به همین دلیل از لحاظ چابکی از همه ساز های زهی ضعیف تر است.

انواع مختلف ویولن با توجه به متریال

ویولن ها با توجه به متریال به سه دسته مبتدی، متوسط و حرفه ای تشکیل می‌شوند.

۱.ویولن مبتدی:

برای ساخت این ویولن از چوب های ارزان قیمت استفاده می شود. متریال های آن گران قیمت نیست و برش‌ها و یا رنگ آمیزی آن‌ها نیز از کیفیت خیره کننده‌ای بهره نمی‌برد. این سازها برای کسانی مناسب است که می خواهند نوازندگی را به تازگی آغاز کنند اما مطمئن به ادامه نوازندگی نیستند.این ویولن برای کسانی که تازه می خواهند این ساز را یاد بگیرند مناسب است.

۲.ویولن متوسط :

این سازها از کیفیت قابل قبولی برخوردارند و از نظر متریالی، بهتر از سازهای مبتدی می‌باشند. این نوع از ویولن‌ها برای افرادی مناسب است که می‌خواهند به نوازندگی با این سازها بپردازند اما نمی‌خواهند هزینه خیلی زیادی برای خرید یک ساز بسیار حرفه ای صرف کنند.

 1. ویولن حرفه ای :

این سازها با استفاده از بهترین نژاد چوب ساخته می‌شوند و به طور کلی چوبی که برای این ساز ها استفاده می شود، سن تقریبا بالایی دارد که این موضوع باعث می‌شود بتوانید صدای بسیار فوق العاده ای را از این ویولن‌ها دریافت کنید.این ویولن توسط سازندگان مشهور ساخته می‌شوند و توسط اساتید یا نوازندگان حرفه ای ویولن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساختار ویولن

۱.آرشه یا کمان:

از این چوب برای نواختن ویولون استفاده می شود.آرشه چوبی باریک و دراز است که رشته‌ های موی دم اسب در طول آن کشیده شده و به دو سر آن بسته شده ‌است.

۲.جعبه طنینی :

این قسمت به جعبه رزونانس نیز شناخته می شود. قسمتی، جعبه‌ ای شکل در ویولون است که از ۳ بخش صفحه بالایی ، صفحه زیرین و زوارهای دور تشکیل شده‌است. بخش هایی مثل گریف ، خرک و سیم‌ گیر در ویولون به دلیل استحکام بیشتر از جنس چوب آبنوس ساخته می شوند.

۳.دسته یا گردن:

دنباله چوب آبنوس تکیه سیم ‌هاست که محل انگشت گذاری نوازنده در قسمت بالای آن قرار دارد. نوازنده ویولن می تواند دست خود را در تمام طول چوب آبنوس قرار دهد. انتهای دسته به جعبه  کوک  وصل می شود که سیم‌ها در درون آن به دور گوشی‌ های کوک پیچیده می‌شوند.

۴.خرک:

خرک، رابط بین سیم‌ها و جعبه طنینی است و وظیفه آن تقسیم راه سیم‌ ها، نگه داشتن سیم ها با ارتفاع خاص برای حرکت روی جعبه طنینی و انتقال ارتعاشات سیم‌ ها به جعبه طنینی است. در داخل جعبه طنینی استوانه ای چوبی قرار دارد  که وظیفه ی این استوانه، انتقال ارتعاشات سیم ها به صفحه زیرین ساز است و  همچین از ویژگی بارز این استوانه می توان به ایجاد مانع در مقابل شکسته شدن صفحه بالایی ساز از فشار سیم‌ها و خرک اشاره کرد .

۵.گریف:

گریف بخشی است که نوازنده با انگشت خود سیم را به آن می‌ چسباند و با کوتاه کردن و بلند کردن طول سیم ها نت‌های مختلف را می‌نوازد. گریف در طول دسته ویولن قرار داده شده است و تا میانه جعبه ساز امتداد دارد.

۶.سیم گیر:

سیم گیر در فاصله کمی از خرک تا آخر تنه ویولن ادامه دارد. این قسمت با زهی از جنس روده یا پلاستیک یا سیم به دکمه‌ ای که در قسمت پایین جدار قرار داده شده است متصل می گردد.

۷.سیم‌ها:

سیم ‌های ویولن در گذشته از جنس روده گوسفند بودند ولی امروزه در سیم های بم ‌تر، روی روده سیم فلزی نازکی می ‌پیچند و در سیم ‌های زیرتر مفتول فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. سیم‌ها از جعبه کوچک سر ساز آغاز می شوند و در طول تکیه‌ گاه سیم ها ادامه دارد، سپس از روی خرک عبور کرده و در سیم‌ گیر محکم می شوند.

۸.قسمت حلزونی ویولون:

در اکثر سازها این قسمت حلزونی به صورت دستی طراحی و با چوب ساخته می شود و جنبه تزئینی دارد. بالاترین قسمت ویولن قسمت حلزونی آن است که برای زیبایی و تزئین ساز به شکل های حلزونی زیبا طراحی می شود.

جنس ویولن

جنس چوب استفاده شده در ساخت ویولن، یکی از ویژگی های بسیار مهمی است که می‌تواند باعث تفاوت در کیفیت صدای ویولن‌های مختلف شود.در ساخت ویولن از انواع چوب استفاده می شود که در ادامه به آن ها میپردازیم.

۱.کاج (اسپروس):

این چوب طبیعت متراکم و مستحکمی دارد. استحکام آن مانع تغییر شکل چوب اسپروسی که از درختان مناطق سردسیر به دست می‌آید، باعث می‌شود تا هنگام نواختن ویولن، صدایی واضح‌تر و دلنشین‌تر از آن به گوش برسد. از ویژگی‌های بارز این چوب می توان به کیفیت بسیار بالا و زیبایی خاصی اشاره کرد.

۲.آبنوس:

از چوب آبنوس برای ساخت فینگر بورد استفاده می‌شود.

۳.افرا (میپل):

از این چوب برای ساخت گردن، پشت و کناره‌ها استفاده می‌کنند.

سایزهای ویولن

۱.سایز ۱۶/۱:

مناسب برای کودکان ۳ تا ۵ سال (با طول بازوی حدودا ۳۵٫۶ سانتی متر)

۲.سایز ۱۰/۱:

مناسب برای کودکان ۳ تا ۵ سال (با طول بازوی حدودا ۳۸ سانتی متر)

۳.سایز ۸/۱:

مناسب برای کودکان ۳ تا ۵ سال (با طول بازوی حدودا ۴۲ سانتی متر)

۴.سایز ۴/۱:

مناسب برای کودکان ۵ تا ۷ سال (با طول بازوی حدودا ۴۷ سانتی متر)

۵.سایز ۱/۲:

مناسب برای کودکان ۷ تا ۱۰ سال (با طول بازوی حدودا ۵۱ سانتی متر)

۶.سایز ۴/۳:

مناسب برای هنرجویان ۱۰ تا ۱۱ سال (با طول بازوی حدودا ۵۶ سانتی متر)

۷.فول سایز:

مناسب برای هنرجویان ۱۱ سال به بالا (با طول بازوی حدودا ۵۸٫۵ سانتی متر به بالا)

نگهداری از ویولن

۱.رطوبت ،موجب خرابی بدنه ی ویولن میشود بنابرین ساز را در محیط خشک قرار دهید و از رسیدن رطوبت به ساز خود داری کنید.

۲.در فصل تابستان  ساز را در معرض باد کولر قرار ندهید.

۳.ویولن را همیشه تمیز کنید تا گرد خاک نگیرد و باعث کهنگی و کاهش کیفیت ساز نشود.

۴.ساز را مواقعی که تمرین نمی کنید در کاور نگهداری کنید.

۵.سیم های ساز خود را بسته به میزانی که می نوازید هر چند وقت یکبار تعویض کنید یا می توانید سیم ها را بین  ۶ تا ۱۲ ماه سیم های ساز را تعویض کنید.

۶.در مواقعی که با ویولن تمرین نمیکنید آرشه را از طریق پیچ قرار گرفته در انتهای آن شل کنید. سفت بودن آرشه در بلند مدت باعث تاب برداشتن آن می شود.

ارزان ترین ویولن موجود در بازار ایران

ارزان ترین ویولن موجود ویولن مدل V.F 111با قیمت ۱.۲۵۹.۰۰۰می باشد.

این ساز کاملا تنظیم و ریگلاژ و صداگیری شده است. کیفیت ساخت بسیار خوب ، ظاهر زیبا و کیفیت و حجم صدای خوب از مواردی است که در این ساز لحاظ شده است . صفحه روی ساز از صنوبر ساخته شده که صدایی شفاف و رسا را تضمین می کند و جنس چوب پشت، کناره‌ها و دسته نیز از چوب صنوبر هستند. از مشخصه های این چوب می توان به ظاهر زیبا، وزن کم ، مقاومت بالا و خصوصیات آکوستیکی اشاره کرد.

ویولن مدل V.F 111

ویولن مدل V.F 111

 • نوع ساز: ویولن
 • اندازه: ۴/۴
 • سیستم صدا: آکوستیک
 • نوع آرشه: گرد
 • اندازه آرشه: ۴-Apr
 • ویژگی های ساز: آرشه
 • ویژگی بیشتر
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

گرانترین ویولن موجود در بازار ایران

گرانترین ویولن موجود ویولن مدل دست ساز با قیمت ۱۵.۰۰۰.۰۰۰می باشد.

این ساز از چوب افرا فر در بخش صفحه زیر، کلاف و دسته، کاج اسپروس در صفحه رو، چوب ابنوس در گریف،گوشی، شیطانک، سیم گیر، زیرچانه و پین ته است. توان اجرای نت های بالا و پایین در پوزیسیون های مختلف و صدای گرم و مخملی را دارد.

ویولن مدل دست ساز

ویولن مدل دست ساز

۱۸,۰۰۰,۰۰۰ تومان
 • نوع ساز: ویولن
 • اندازه: ۴/۴
 • نوع آرشه: هشت پر
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین مارک ویولن

ویولن در انواع و برندهای متفاوتی تولید و در بازار توزیع میشوند. این برندها شامل استگ ،تی اف ، کارل هافنر ، هوران ، والنسیا و مکستور می باشند.

بهترین ویولن تی اف

صفحه روی ساز از صنوبر ساخته شده که صدا دهی شفاف و درخشان ساز را تضمین می کند و جنس چوب پشت، کناره‌ها و دسته از چوب افرا هستند. از مشخصه های این چوب می توان به ظاهر زیبا، وزن کم ، مقاومت بالا و خصوصیات آکوستیکی اشاره کرد.از ویژگی های بارز این ساز می توان به قیمت مناسب، کیفیت مطلوب ، ظاهر زیبا و صدادهی خوب اشاره کرد.

ویولن تی اف مدل 142 سایز 4/4

ویولن تی اف مدل ۱۴۲ سایز ۴/۴

۹,۰۰۰,۰۰۰ ۷,۵۰۰,۰۰۰ تومان
 • نوع ساز: ویولن
 • اندازه: ۴/۴
 • سیستم صدا: آکوستیک
 • نوع آرشه: هشت پر
 • اندازه آرشه: ۴-Apr
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین ویولن آکوستیک استگ

صفحه‌ی رویی از چوب صنوبر ساخته شده است که صدایی شفاف و درخشان دارد. پشت، کناره‌ها و دسته از جنس افرا هستند.  گوشی‌ها و چانه‌گاه VN-4/4 از نوعی چوب چندلایه‌ی سخت ساخته شده است. سیم‌گیر این ویولن از جنس فلز به رنگ مشکی است و چهار پیچ تنظیم دقیق کوک دارد. از ویژگی های بارز این ساز صدای خوب، کیفیت قابل‌قبول، ظاهر زیبا و قیمت به‌صرفه اشاره کرد.

ویولن آکوستیک استگ مدل VN-4/4 TBK

ویولن آکوستیک استگ مدل VN-4/4 TBK

 • نوع ساز: ویولن
 • اندازه: ۴/۴
 • سیستم صدا: آکوستیک
 • نوع آرشه: گرد
 • اندازه آرشه: ۴-Apr
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین ویولن آکوستیک کارل هافنر

صفحه رویی ویولن AS-045-V از چوب صنوبر یکپارچه ساخته شده که صدایی شفاف، درخشان و دلنشین دارد. پشت، کناره‌ها و دسته از جنس افرا هستند.  گریف، گوشی‌ها، چانه‌گاه و سیم‌گیر از جنس آبنوس، یکی از مرغوب‌ترین و سخت‌ترین چوب‌ها، ساخته شده است .

ویولن آکوستیک کارل هافنر مدل AS-045-V

ویولن آکوستیک کارل هافنر مدل AS-045-V

 • نوع ساز: ویولن
 • اندازه: ۴/۴
 • سیستم صدا: آکوستیک
 • نوع آرشه: گرد
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین ویولن والنسیا

صفحه روی ساز از صنوبر ساخته شده که بهترین انتخاب برای به‌کار بردن رویه ساز است و جنس چوب پشت، کناره‌ها و دسته از چوب افرا هستند. این چوب از مناسب‌ترین و مرغوب‌ترین چوب برای ساخت ویولن محسوب می‌گردد.از ویژگی های بارز این چو ب می توان به زیبایی، مقاومت بالا و خصوصیات آکوستیکی اشاره کرد.  جنس زیر چونه این ساز از چوب آبنوس است و گوشی های آن نیز از چوب آبنوس بوده و بر روی آن طراحی شده است. جنس گریف این ویولن از چوب افرا ساخته شده است.جنس سیم‌گیر این ویولن از جنس چوب آبنوس است که در حفظ بالانس صدایی ساز بسیار اهمیت دارد. سیم گیر این ساز ۴ پیچ تنظیم دقیق کوک دارد.

ویولن والنسیا مدل AE-808

ویولن والنسیا مدل AE-808

 • نوع ساز: ویولن
 • اندازه: ۴/۴
 • سیستم صدا: آکوستیک
 • نوع آرشه: گرد
 • اندازه آرشه: ۴-Apr
 • ویژگی های ساز: آرشه
 • ویژگی بیشتر
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین ویولن مکستور

صفحه رویی ویولن ۳۰۰ از چوب اسپروس یکپارچه ساخته شده که صدایی شفاف، درخشان و دلنشین دارد. پشت، کناره‌ها و دسته از جنس افرا هستند.گریف، گوشی‌ها، چانه‌گاه و سیم‌گیر از جنس آبنوس، یکی از مرغوب‌ترین و سخت‌ترین چوب‌ها، ساخته شده است که به شما اطمینان می‌دهد این ساز به خوبی از پس نگه داشتن کوک برآمده و ضمن راحتی هنگام نواختن, دوام بالایی نیز خواهد داشت.

ویولن مکستور مدل HV 3301

ویولن مکستور مدل HV 3301

۹,۹۹۰,۰۰۰ ۹,۴۹۰,۵۰۰ تومان
 • نوع ساز: ویولن
 • اندازه: ۴/۴
 • سیستم صدا: آکوستیک
 • نوع آرشه: هشت پر
 • اندازه آرشه: ۴-Apr
 • ویژگی های ساز: آرشه
 • ویژگی بیشتر
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین ویولن هوران

طراحی ظاهری جذاب و نو. متریال استفاده شده در این ویولن بسیار با کیفیت بوده. و نیاز هر نوازنده ای را تا سطح پیشرفته کاملا پاسخ میدهد. جنس صفحه رویی آن از اسپیروس و جنس صفحه پشتی آن از افرا می باشد.

ویولن هوران کد VH.SH_B

ویولن هوران کد VH.SH_B

 • نوع ساز: ویولن
 • اندازه: ۳/۴
 • سیستم صدا: آکوستیک
 • نوع آرشه: گرد
 • اندازه آرشه: ۴-Mar
 • ویژگی های ساز: تقویت دسته با آبنوس
 • ویژگی بیشتر
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

سخن پایانی

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی و بررسی ویولن بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. هنگام خرید حتما نکاتی که در مطالب فوق ذکر شد را لحاظ کنید.و حتما ساز را از نظر بگذرانید تا ایرادی نداشته باشد. از اینکه تا انتها با سبدت همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *