سوغات

آشنایی با سوغات استان همدان

HAMEDAN-SouvenirS

همدان در غرب ایران و دامنه کوههای الوند واقع شده است. این شهر دارای جاذبههای گردشگری فراوانی همچون آرامگاه ابوعلی سینا، باباطاهر عریان، غار علیصدر و … میباشد. سفر به این استان میتواند برای شما خاطرهانگیز شود. سفر به هر شهری بدون خرید سوغاتیهای خوشمزه و صنایع دستی رنگارنگ برای دوستان و عزیزان کامل نمیشود و سفر به استان همدان نیز از این قانون مستثنی نیست. در این بخش از سبدت قصد داریم تا شما را با سوغات این استان آشنا کنیم.

۲. نان کماج از سوغات همدان

نان-کماج-از-سوغات-همدان

نان کماج از شیرینیهای قدیمی و مشهور شهر همدان است. این نان شیرین است و از آرد، شکر، گردو، کره، شیر و دارچین تهیه میشود. شما میتوانید این نان را در بسیاری از فروشگاههای سطح شهر خریداری کنید.

۳. انگشتپیچ از سوغات همدان

انگشتپیچ-از-سوغات-همدان

انگشت پیچ یکی دیگر از سوغات همدان است که در گذشته آن را با انگشت میل میکردند، به همین جهت به آن انگشت پیچ میگویند. این شیرینی از ترکیب سفیده تخممرغ، شکر، گلاب، عرق بیدمشک، زاج سفید، هل، آبلیمو و آب تهیه میشود.

۴. آبنباتقیچی از سوغات همدان

آبنباتقیچی-از-سوغات-همدان

آب نبات قیچی یکی دیگر از سوغات خوشمزه این استان است که از ترکیب اصلی آن میتوان به شکر، روغن، آب و زعفران اشاره کرد. البته ناگفته نماند که گاهی در تهیه آن از مغزهای مختلف نیز استفاده میشود.

۵. حلوا زرده از سوغات همدان

حلوا-زرده-از-سوغات-همدان

حلوا زرده یکی دیگر از سوغات همدان است که ظاهری شبیه به فرنی دارد، اما غلیظتر از آن میباشد و رنگ آن به نارنجی میزند. این سوغاتی خوشمزه از زرده تخممرغ، شکر، نشاسته، زعفران، گلاب و روغن تهیه میشود. البته بهجای نشاسته در آن از آرد برنج هم میتوان استفاده کرد.

۶. حلوا ارده از سوغات همدان

حلوا-ارده-از-سوغات-همدان

حلوا ارده یکی از سوغات مقوی و پرانرژی همدان است. این حلوا از ارده، شکر، تخممرغ، کنجد، هل و چوبک تهیه میشود.

۷. برساق از سوغات همدان

برساق-از-سوغات-همدان

برساق یک شیرینی محلی در همدان است که میتوان آن را جز سوغات همدان به شمار آورد. این شیرینی خوشمزه از آرد، شکر، روغن، شیر، گردو، دارچین و زردچوبه درست میشود.

لازم به ذکر است که در استانهای کرمانشاه و کردستان نیز برساق میپزند، اما طعم برساق همدان متفاوت است.

۸. نقل از سوغات همدان

نقل-از-سوغات-همدان

نقل هم که در انواع رنگها و طعمها درست میشود یکی دیگر از سوغات همدان است. البته این شیرینی خوشمزه در دیگر شهرهای ایران نیز تهیه میشود.

۹. نان شیرمال از سوغات همدان

نان-شیرمال-از-سوغات-همدان

این نان یکی از محبوبترین سوغاتیهای استان همدان هم محسوب میشود و دارای ترکیبات اصلی از جمله شیر، گلاب، زعفران، آب، هل و شکر است.

البته همانطور که میدانید نان شیرمال در دیگر شهرهای ایران نیز تهیه میشود.

۱۰. حلوا لوزی از سوغات همدان

حلوا-لوزی-از-سوغات-همدان

از دیگر سوغات همدان میتوان به حلوا لوزی اشاره کرد که به دلیل برشهای لوزی شکل آن به این نام معروف است. در تهیه حلوای لوزی از آرد برنج، مغز گردو، عسل، سبوس گندم و زعفران استفاده میشود.

شما میتوانید حلوا لوزی را در شیرینی فروشیهای سراسر همدان تهیه کنید.

۱۱. نان چای از سوغات همدان

نان-چای-از-سوغات-همدان

نان چای یکی دیگر از سوغات همدان است و به این دلیل چنین نامی دارد که از آن بهجای قند در کنار چای استفاده میشود. نان چای با آرد، ماست، تخممرغ و کره تهیه میشود و میتوانید آن را در اشکال گوناگونی در همدان پیدا کنید.

۱۲. صنل از سوغات همدان

صنل-از-سوغات-همدان

صنل یک شیرینی کاملاً بومی است که تنها میتوانید آن را در شهر نهاوند پیدا کنید. از مواد اولیه در تهیه این شیرینی خوشمزه میتوان به آرد بوداده، روغن، شکر، زنجبیل، جوز و دارچین اشاره کرد.

۱۳. خشکبار از سوغات همدان

خشکبار-از-سوغات-همدان

خشکبار یکی دیگر از سوغات همدان است. خاک همدان بسیار حاصلخیز است. از این رو باغهای فراوانی دارد که از آنها برای تولید خشکبار استفاده میکنند. انواع کشمش و برگه قیسی خشکشده همدان بسیار شهرت دارند و دارای کیفیت مطلوبی هستند. پس میتوانید برای سوغات روی آن حساب کنید.

۱۴. سفال از سوغات همدان

سفال-از-سوغات-همدان

سفال یکی از اصلیترین سوغات همدان است. این سفالها در طرحها و رنگهای مختلفی تهیه میشود. جالب است بدانید که نقاشیهای روی سفال به سه شیوه عموماً صورت میگیرد، نقاشی روی بدنه لعابی، نقاشی زیر لعابی و نقاشی آبطلا سه روش مطرح هستند.

۱۵. آبگینه از سوغات همدان

آبگینه-از-سوغات-همدان

آبگینه شیشهگری به روش سنتی است که در آن با دمیدن هوا به مواد مذاب، شیشه به حالتی در میآید که خود را تبدیل به یک اثرهنری زیبا میکند. آبگینه در همدان قدمت طولانی دارد بهتر از آبگینههای همدان را سخت میتوانید در جاهای دیگر از کشورمان ببینید چرا که هیچ چیز معلوم نیست! آبگینه هنر تصادفی و بدون تکرار است.

۱۶. عسل از سوغات همدان

عسل-از-سوغات-همدان

از دیگر سوغات همدان میتوان به عسل اشاره کرد. توسعه زنبورداری در دامنه کوههای الوند سبب شده است که همدان عسلهای مرغوبی داشته باشد.

۱۷. نان نارگیلی از سوغات همدان

نان-نارگیلی-از-سوغات-همدان

نان نارگیلی یکی از شیرینیهای محبوب همدانیها میباشد. این شیرینی از آرد سبوسدار، شکر، گلاب، تخم گشنیز کوبیده و نارگیل رنده شده تهیه میشود و میتوانید آن را در اکثر شیرینی فروشیهای شهر همدان پیدا کنید.

۱۸. شیره انگور از سوغات همدان

شیره-انگور-از-سوغات-همدان

شیره انگور یکی دیگر از پرطرفدارترین سوغات همدان است. شما میتوانید در این استان دو نوع شیره انگور بیابید. نوع اول شل و به رنگ قهوهای پررنگ و نوع دوم آن سفت و به رنگ قهوهای روشنتر. نوع دوم این شیره بیشتر در شهر ملایر یافت میشود.

۱۹. چای بغدادی از سوغات همدان

چای-بغدادی-از-سوغات-همدان

یکی از سوغات ویژه همدان چای بغدادی است که وقتی آن را مینوشید، طعم دارچین و زنجبیل اولین چیزی است که متوجه میشوید. البته در چای بغدادی انواع گیاهان و عرقیات دیگر نیز یافت میشود و همین امر به این چای ارزش دارویی فراوانی میدهد.

۲۰. ترشی از سوغات همدان

ترشی-از-سوغات-همدان

همدان به شهر ترشیهای عجیبوغریب در ایران معروف است. از جمله ترشیهای همدان میتوان به ترشی فلفل، گردو، به، انبه، آناناس، قارچ، کلم، زیتون، لوبیا سبز، نخودفرنگی، ذرت، سیر، موسیر، موز و حتی خرمالو اشاره کرد.

وقتیکه فصل پاییز فرامیرسد، زنان همدانی شروع به درست کردن انواع ترشیجات میکنند. آنها هر میوهای را که به دستشان برسد، با ریختن سرکه در آن به ترشی تبدیل میکنند.

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی سوغات استان همدان بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم میتوانید دیگر سوغات این استان را با ما به اشتراک بگذارید. از این که تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *