شکم گردی

آشنایی با غذاهای سنتی استان اصفهان

ISFAHAN-TRADITION-FOODS

در هر شهر یا کشوری غذا به عنوان نماد فرهنگی به شمار می رود. غذاهای محلی هر شهر و استانی، ممکن است در مکان هایی دیگر پخته و استفاده شوند و حتی دست مایه تغییر شده باشند. اما باید این نکته را به خاطر سپرد هر غذایی شناسنامه و اصالتی برای خودش دارد که همیشه با آن باقی می ماند در این مقاله قصد داریم تا غذاهای سنتی استان اصفهان را برای شما به اشتراک بگذاریم.

۱. بریانی از غذاهای اصفهان

بریانی-از-غذاهای-اصفهان

بریانی یکی از غذاهای محلی استان اصفهان می باشد. گفتنی است که این غذا بسیار محبوب می باشد و هر کسی به اصفهان سفر می کند، حتما طعم آن را امتحان می کند.

بریونی با استفاده از گوشت، پیاز، روغن، دارچین، نعناع خشک، زعفران و کشک آماده می شود. در اصفهان این غذا به همراه مقداری جگر سفید پخته و چرخ شده، آب ‌گوشت ، نان سنگک، ریحان و دوغ خنک سرو می شود.

۲. خورش ماست از غذاهای اصفهان

خورش-ماست-از-غذاهای-اصفهان

خورش ماست یکی از پرطرفدارترین پیش غذاهای اصفهان می باشد. برای تهیه خورش ماست از ماست چکیده، مرغ، زرده تخم مرغ، خلال پوست پرتقال، شکر، زرشک، نمک، زعفران و زردچوبه استفاده می شود. خورش ماست رنگی زرد دارد و طعم آن نیز ترکیبی از شیرینی و ترشی می باشد.

۳. کباب زردک از غذاهای اصفهان

کباب-زردک-از-غذاهای-اصفهان

کباب زردک یکی دیگر از غذاهای سنتی اصفهان است که طعم ملسی دارد و معمولا با نان سرو می شود. این غذا با گوشت چرخ ‌کرده، آرد نخودچی، شیره، زردک ،ادویه‌ های خوش‌عطر، پیاز و سرکه درست می شود.

۴. اشکنه از غذاهای اصفهان

اشکنه-از-غذاهای-اصفهان

اشکنه از غذاهای سنتی بیشتر استان های ایران است که طرز پخت آن متفاوت می باشد. برای تهیه اشکنه اصفهانی به پیاز، سیب زمینی، شنبلیله خشک، تخم‌مرغ و روغن نیاز دارید.

۵. حلیم بادمجان از غذاهای اصفهان

حلیم-بادمجان-از-غذاهای-اصفهان

از دیگر غذاهای اصفهان می توان به حلیم بادمجان اشاره کرد. یکی از نکته های قابل ذکر در مورد این غذا این است که حلیم بادمجان هنگام سرو باید کِش بیاید و یکی از نشانه های خوب پخته شدن این غذا کِش آمدن آن است که در نتیجه ی استفاده از گوشت گردن می باشد.

از مواد مورد نظر برای تهیه ی آن می توان به گوشت ، بادمجان ، کشک ، برنج و نعنا داغ، نمک و فلفل اشاره کرد. این غذا با نان سرو می شود.

۶. شله بریان با زیره از غذاهای اصفهان

شله-بریان-با-زیره-از-غذاهای-اصفهان

شله بریان یکی از غذاهای مقوی استان اصفهان است که بافتی نرم و کوبیده شده دارد. برای تهیه‌ی این غذا از گوشت دنده گوسفند، پیاز،  زردچوبه، نمک و فلفل، برنج نیم دانه ، زیره سیاه آسیاب شده استفاده می شود.

۷. آش شله قلمکار از غذاهای اصفهان

آش-شله-قلمکار-از-غذاهای-اصفهان

آش شله قلمکار نیز جزء غذاهایی است که در بیشتر شهرها پخته می‌شود، اما سرچشمه‌ی آن در اصفهان است. ماش و گوشت مواد اصلی در تهیه‌ی آش شله قلمکار هستند که با برنج و سبزی ترکیب می‌شوند.

۸. یخمه ترش از غذاهای اصفهان

یخمه-ترش-از-غذاهای-اصفهان

یخمه ترش یک غذای سنتی و خوشمزه اصفهان است که برای تهیه ی این غذا از زردآلو، آلو و به ، گوشت گوسفند، برنج و شکر  استفاده می شود. پیشنهاد می شود که این غذا را با نان سنگک سرو کنید.

۹. آش اوماج از غذاهای اصفهان

آش-اوماج-از-غذاهای-اصفهان

یکی دیگر از غذاهای سنتی اصفهان که در بخش ترک نشین اصفهان طبخ می‌شود آش اوماج است. آش اوماج از ترکیب حبوبات، آرد، آب، اسفناج، زردچوبه و پیاز تهیه می شود. این آش معمولا به جای کشک با ماست خورده می شود.

۱۰. یخنی لوبیا از غذاهای اصفهان

یخنی-لوبیا-از-غذاهای-اصفهان

یخنی لوبیا یا گوشت لوبیا یکی از غذاهای محلی و محبوب اصفهان می باشد.  این غذا معمولا به صورت حلیم پخته می شود. از مواد مورد نظر در تهیه ی آن می توان به گوشت گوسفند، تره، جعفری و شنبلیله، لوبیا سفید، برنج، پیاز و ادویه اشاره کرد. این غذا با نان سرو می شود.

جالب است بدانید که مردم اصفهان این غذا را در ظروف های مسی طبخ می کنند. همچنی چند غذای مشابه دیگر با گوشت و لوبیا مانند گوشت و عدس و گوشت نخود در غذاهای محلی اصفهانی ها وجود دارد.

۱۱. کله جوش از غذاهای اصفهان

کله-جوش-از-غذاهای-اصفهان

کله جوش نیز یکی دیگر از غذاهای سنتی اصفهان می باشد. این غذا از کشک، نعنا خشک، پیاز، گردو و نمک و فلفل تهیه می شود.

۱۲. آش سماق از غذاهای اصفهان

آش-سماق-از-غذاهای-اصفهان

یکی از آش های خوش طعم و متفاوت اصفهانی ها، آش سماق است. برای پخت این آش از سبزی، برنج، کوفته ریزه استفاده می‌شود و وجود سماق خشک باعث ایجاد طعم متفاوت در این آش شده است.

۱۳. کوکو قندی از غذاهای اصفهان

کوکوقندی-از-غذاهای-اصفهان

کوکو قندی یکی دیگر از غذاهای سنتی اصفهان است که این روزها کمتر کسی آن را می پزد. برای درست کردن این غذا احتیاج به موادی مثل سیب ‌زمینی، تخم‌مرغ، زعفران، شکر، گلاب و جوهر لیمو است.

۱۴. قیمه ریزه نخودچی از غذاهای اصفهان

قیمه-ریزه-نخودچی-از-غذاهای-اصفهان

قیمه ریزه نخودچی یکی دیگر از غذاهای سنتی اصفهان است که به کله گنجشکی یا قرمزه نخودچی هم معروف است. از مواد مورد نظر برای تهیه این غذا میتوان به گوشت چرخ‌کرده، آرد نخودچی، پیاز، رب و نعنا خشک اشاره کرد.

۱۵. ماش و قمری از غذاهای اصفهان

ماش-و-قمری-از-غذاهای-اصفهان

ماش و قُمری جزء غذاهای سنتی اصفهان است که این غذای سنتی اصفهان از ترکیب کلم قمری، گوشت و ماش تهیه می‌گردد.

۱۶. اوماج چغندر از غذاهای اصفهان

آش-اوماج-از-غذاهای-اصفهان

این غذا یکی از خوراک های ساده و قدیمی اصفهان است که از ترکیب موادی مثل چغندر، سرکه، آب، نمک و آرد تهیه می شود.

۱۷. به پلو از غذاهای اصفهان

به-پلو-از-غذاهای-اصفهان

به پلو یکی دیگر از غذاهای سنتی اصفهان است. از مواد مورد نظر برای تهیه این غذا می توان به گوشت، به ، آلو و زعفران و برنج اشاره کرد.

۱۸. نخودآب از غذاهای اصفهان

نخودآب-از-غذاهای-اصفهان

نخودآب یکی از غذاهای محلی استان اصفهان است که مواد اصلی تهیه این غذا نخود بوده و برای طبخ آن نخودی که از قبل در آب خوابانده شده را با نمک، فلفل و زردچوبه پخته و سپس به آن کمی آرد اضافه می کنند. نخود آب را معمولا با آبغوره و یا سرکه میل کرده که از این رو با نام نخود آب غوره نیز شناخته می‌شود.

۱۹. کوفته شوید باقالی از غذاهای اصفهان

کوفته-شوید-باقالی-از-غذاهای-اصفهان

کوفته شوید باقالی یکی از غذاهای سنتی اصفهان بوده که شباهت زیادی با سایر کوفته های ایران دارد. این غذا مخلوطی از گوشت چرخ کرده، باقالی سبز، برنج، تخم مرغ، پیاز و ادویه بوده و در زمان سرو به آب کوفته مقداری آلو خشک اضافه می شود.

۲۰. خورشت مرغ و آلوچه از غذاهای اصفهان

خورشت-مرغ-و-آلوچه-از-غذاهای-اصفهان

یکی دیگر از غذاهای سنتی اصفهان خورشت مرغ و آلوچه است که بسیاری آن را به نام مرغ و آلو بخارا می شناسند. در این غذا مرغ سرخ شده را با ترکیبی از آلو بخارا و ادویه و نمک می پزند. این غذا با برنج سرو می شود.

۲۱. تاس کباب از غذاهای اصفهان

تاس-کباب-از-غذاهای-اصفهان

تاس کباب یکی از غذاهای سنتی اصفهان است. این غذا با استفاده از گوشت و سبزیجات طبخ می شود که می توان از سبزیجات استفاده شده در آن از پیاز، هویج و سیب زمینی نام برد.

۲۲. آش شوربای از غذاهای اصفهان

آش-شوربای-از-غذاهای-اصفهان

یکی دیگر از آش های سنتی اصفهان آش شوربای سبزی می باشد. یکی از تفاوت‌های این شوربا با شورباهای دیگر وجود کوفته های کوچکی از گوشت چرخ کرده در آن است.

برای تهیه این آش، اصفهانی ها ابتدا مقداری گوشت چرخ کرده را با پیاز و ادویه ورز می دهند و کوفته های کوچکی درست می کنند. سپس در ظرفی جداگانه حبوباتی مثل برنج، ماش و لپه را می پزند و بعد کوفته ها را به حبوبات اضافه می کنند تا کمی پخته شوند. آخر سر سبزی آش و در صورت تمایل شلغم را به آش اضافه می کنند و می گذارند حسابی جا بیفتد.

۲۳. کشک بادمجان از غذاهای اصفهان

کشک-بادمجان-از-غذاهای-اصفهان

کشک بادمجان یکی دیگر از غذاهایی است که در بیشتر نقاط ایران طیخ می شود اما جالب است بدانید که این غذا ریشه اصفهانی دارد.

۲۴. آش حلیم شیر از غذاهای اصفهان

آش-حلیم-شیر-از-غذاهای-اصفهان

آش حلیم شیر یکی دیگر از بهترین غذاهای سنتی و محلی اصفهان که طعم این نوع حلیم با حلیمی که شما فکرش را می‌کنید بسیار متفاوت است. این حلیم که معمولاً در وعده صبحانه از آن استفاده می‌شود ترکیبی از گوشت، گندم و شیر می‌باشد.

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی غذاهای سنتی استان اصفهان بوده، امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.  شما هم می‌توانید نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.  از این که تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *