شکم گردی

آشنایی با غذاهای ترکیه

local-foods-of-turkey

یکی از لذت بخش‌ترین تفریحات هنگام سفر شکم گردی و چشیدن طعم غذا‌های مختلف آن شهر یا کشور است. در این بخش از سبدت قصد داریم تا غذا‌های محلی ترکیه را برای شما به اشتراک بگذاریم تا هنگام سفر به این کشور، از چشیدن غذا‌های خوشمزه آن غافل نشوید.

فهرست محتوا پنهان

۱. دونر کباب از غذاهای محلی ترکیه(Doner Kebab)

دونر-کباب-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

دونر یا همان کباب ترکی یکی از معروف‌ترین غذا‌های محلی ترکیه است. البته ناگفته نماند که از غذا‌های ملی آلمان هم می‌باشد که به شکل‌های مختلف سرو می‌شود. در تهیه‌ی دونر از گوشت بره، گوساله و مرغ استفاده می‌شود. گوشت دونر کباب را در حجم زیاد به شکل مخروطی به سیخ می‌کشند و روی پایه‌ای عمودی و گَردان قرار می‌گیرد و تا زمان پخت کامل، حرارت می‌بیند. سپس آشپز با چاقو براده‌های نازکی از لایه‌های رویی آن برمی‌دارد و برای سرو آماده می‌کند.

این غذا را به‌صورت دوروم (کباب پیچیده‌شده در نان لواش) یا اسکندر کباب (دونر به همراه نان پیده و ماست و سس گوجه و کره) سرو می‌کنند. دونر کباب را در کنار پیاز با سماق، گوجه و خیار، کاهو، کلم، ترشی و انواع سس سرو می‌کنند.

۲. مانتی از غذاهای محلی ترکیه(Manti)

مانتی-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

مانتی یکی دیگر از غذا‌های محبوب و سنتی ترکیه است. مانتی مکعب‌های بسیار کوچک خمیری هستند که با گوشت چرخ‌کرده پر می‌شوند و بعد از جوشاندن در آب آن را با ماست سرد، سیر، تخم مرغ، انواع سبزیجات و پیاز سرو می‌کنند.

مانتی سرخ شده، کوزالاک مانتی، مانتی در فر و مانتی ترکمنی از انواع این نوع غذا هستند.

۳. بالیک اکمک از غذاهای محلی ترکیه (Balik Ekmek)

بالیک-اکمک-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

ساندویچ ماهی یکی از غذا‌های دریایی ترکیه محسوب می‌شود که به صورت ساندویچ سرو می‌شود. این ساندویچ یکی از بهترین ساندویچ‌های ترکیه است. برای تهیه این غذا ماهی را گریل و یا سرخ می‌کنند و با پیاز و سالاد درون نان می‌گذارند. لازم به ذکر است که برای پخت بالیک اکمک از ماهی‌های چرب همچون ماهی خال خالی و ماهی آزاد استفاده می‌شود.

۴. لاهماجون از غذاهای محلی ترکیه (Lahmacun)

لاهماجون-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

لاهماجون یکی دیگر از غذا‌های محلی ترکیه است که در دنیا به اسم پیتزای ترکی شناخته شده است. برای تهیه‌ی لاهماجون، گوشت چرخ‌کرده و طعم‌دارشده را روی لایه‌ی نازکی از خمیر پخش می‌کنند و سبزیجات خرد شده مانند پیاز، گوجه و جعفری میریزند. لاهماجون را با لیموی تازه، ترشی، گوجه، فلفل، پیاز، کاهو و بادمجان کبابی و دوغ سرو می‌کنند.

۵. ایچلی کوفته از غذاهای محلی ترکیه (Icli kofte)

ایچلی-کوفته-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

ایچلی کوفته یا کوفته مغزدار یکی دیگر از غذا‌های سنتی ترکیه است. این غذای خوشمزه و ترد از بلغور درست می‌شود و مواد میانی آن را گوشت چرخ‌کرده، پیاز، جعفری و بلوط تشکیل می‌دهند.

۶. کارنی یاریک از غذاهای محلی ترکیه (karnıyarık)

کارنی-یاریک-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

کارنی یاریک یا بادمجان شکم پر یکی از غذا‌های سنتی ترکیه است. برای تهیه‌ی این غذا بعد از سرخ‌کردن بادمجان، داخل آن را با گوشت مزه‌دار شده و جعفری پر می‌کنند و سس گوجه را روی سطح مواد پخش می‌کنند. این غذا را همراه برنج و گوجه‌فرنگی هم می‌شود سرو کرد.

۷. کوزو تَندیر از غذاهای محلی ترکیه (Kuzu tandır)

کوزو-تَندیر-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

کوزو تَندیر یکی از غذا‌های محلی ترکیه است که برای تهیه‌ی آن، بره‌ی درسته را داخل تنور آویزان می‌کنند تا به‌آرامی پخته شود. این غذا به‌همراه ایچ پیلاو (برنج به‌همراه تکه‌های جگر، آجیل و نوعی کشمش) یا سیب‌زمینی و ماست سرو می‌شود.

۸. پیده از غذاهای محلی ترکیه (Pide)

پیده-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

پیده یکی از غذا‌های پرطرفدار ترکی است. برای تهیه‌ی این غذا خمیر را به شکل قایق درمی آورند و داخل قایق خمیری را با مواد مختلف مثل گوشت طعم‌دارشده یا اسفناج، تخم‌مرغ و سوجوک (سوسیس مخصوص و تند ترکی) یا کوش‌باشی (تکه‌های کوچک گوشت گوساله‌ی طعم‌دارشده) پر می‌کنند.

۹. باکلالی اِنگینار از غذاهای محلی ترکیه (BakLali Enginar)

باکلالی-اِنگینار-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

باکلالی انگینار از دیگر غذا‌های ترکیه به شمار می‌رود. این غذا یک وعده‌ی غذایی سبک و خوشمزه به‌ویژه در فصل تابستان است. برای تهیه این غذا، کنگر فرنگی را با سس مخصوص می‌پزند و سبزیجات دیگری چون باقلا، هویج و … را نیز به آن اضافه می‌کنند. باکلالی انگینار به صورت سرد سرو می‌شود.

۱۰. هونکار بَگندی از غذاهای محلی ترکیه(hunkar begendi)

هونکار-بَگندی-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

هونکار بگندی که به آن لذت سلطان نیز گفته می‌شود، یکی از خوشمزه‎ترین غذا‌های ترکی است. این غذا از بادمجان و گوشت بره تهیه می‌شود. بادمجان را با شیر، کره، خامه و پنیر یونانی ترکیب می‌کنند و به صورت پوره‌ای شکل درمی‌آورند. سپس خورشت بره را روی آن میریزند و به همراه نان سرو می‌کنند.

۱۱. مِنِمِن از غذاهای محلی ترکیه (Menemen)

مِنِمِن-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

مِنِمِن یکی از صبحانه‌های سنتی ترکیه است. منمن نوعی املت است و مثل تمام املت‌ها گوجه‌فرنگی و تخم مرغ اجزای اصلی آن هستند. با این تفاوت که در منمن فلفل نقش مهمی دارد. برای تهیه این غذا پیاز و فلفل تفت داده شده را با گوجه فرنگی می‌پزند و سپس تخم مرغ را به همراه فلفل قرمز آسیاب‌شده و جعفری به آن اضافه می‌کنند. این غذا همراه با نان سرو می‌شود.

۱۲. مرجیمک کوفتسی از غذاهای محلی ترکیه (mercimek-koftesi)

مرجیمک-کوفتسی-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

مرجمک کوفته سی یا کوفته عدس یکی از غذا‌های اصیل و سنتی ترکیه است که عدس و بلغور مواد اصلی تشکیل‌دهنده آن هستند. این غذا به عنوان پیش غذا در این کشور سرو می‌شود.

۱۳. بورک از غذاهای محلی ترکیه(Borek)

بورک-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

بورک یکی از معروف‌ترین غذا‌های ترکیه است. بورک در ترکیه در تمام وعده‌های غذایی استفاده می‌شود. بورک تقریباً شبیه پیراشکی است. خمیری لایه‌لایه و نازک دارد که با مواد مختلف آن را پر می‌کنند. لازم به ذکر است که مواد میانی متفاوتی برای تهیه بورک استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به گوشت، مرغ، سبزیجات و انواع ژامبون به همراه پنیر اشاره کرد.

۱۴. کوفته از غذاهای محلی ترکیه (Kofte)

کوفته-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

کوفته یکی دیگر از غذا‌های لذیذ ترکی است که شبیه به کتلت ما ایرانی‌هاست. برای تهیه‌ی این کوفته به گوشت چرخ‌کرده، خرده نان، پیاز، سیر و ادویه‌های مخصوص نیاز است. بعد از ترکیب این مواد و ورز دادن، آن‌ها را در روغن سرخ می‌کنند.

۱۵. کومپیر از غذاهای محلی ترکیه(Kumpir)

کومپیر-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

کومپیر را می‌توان یک غذای خیابانی دانست. کومپیر، سیب‌زمینی پخته‌شده با پوست است که وسط آن را می‌شکافند و با چاشنی‌هایی مثل: زیتون، کره، پنیر، خامه‌ترش، سس، خوراک لوبیا، سوسیس، ذرت و حتی خوراک گوشت پر می‌کنند و می‌فروشند. لازم به ذکر است که مواد پرکننده داخل سیب‌زمینی انتخابی است و شما می‌توانید کومپیر مناسب با ذائقه‌تان را سفارش دهید.

۱۶. کوکورچ از غذاهای محلی ترکیه(Kokoreç)

کوکورچ-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

کوکورچ یکی از غذا‌های محلی ترکیه می‌باشد. این غذا شامل گوشت و روده بریان شده گوسفند است که توسط ادویه و سبزیجات مختلف به شکل رول درآورده می‌شود، سپس کاملاً پخته می‌شود. این غذا به شکل پرسی یا ساندویچ سرو می‌گردد.

۱۷. یاپراک سارما از غذاهای محلی ترکیه (Yaprak Sarması)

یاپراک-سارما-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

غذای یاپراک سارماسی یکی از خوشمزه‌ترین غذا‌های ترکیه به حساب می‌آید. این غذا همان دلمه برگ مو است. برای تهیه این غذا برنج آبپز شده را به همراه گوشت چرخ کرده، حبوبات، مغز‌های خوراکی و کشمش درون برگ‌های مو آب پز شده می‌پیچند و سرو می‌کنند. همچنین این غذا را در کلم، برگ چغندر، فلفل‌دلمه‌ای، کدو حلوایی و بادمجان نیز میریزند و طبخ می‌کنند.

۱۸. کادین بودو کوفته از غذاهای محلی ترکیه (Kadinbudu kofte)

کادین-بودو-کوفته-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

کادین بودو کوفته یکی از غذا‌های سنتی و خوشمزه ترکیه‌ای است که با روشی آسان و سریع درست می‌شود. برای تهیه‌ی آن گلوله‌های کوچک گوشت را داخل تخم‌مرغ و آرد غلتانده و سپس سرخ می‌کنند.

۱۹. ایزگارا بالیک از غذاهای محلی ترکیه ( izgara-balik)

ایزگارا-بالیک-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

ایزگارا بالیک یا ماهی تنوری یکی دیگر از غذا‌های ترکیه‌ای است. بالیک در زبان ترکی به‌معنای ماهی است. ایزگارا بالیک از کبابی‌کردن ماهی‌های فصل مثل هامسی (ماهی کولی)، لِورِک (ماهی خاردار)، چوپرا (ماهی سیم)، ایستاوریت (اردک ماهی)، پالاموت (ماهی ماکرل) و لوفِر (ماهی آبی رنگ) تهیه می‌شود.

۲۰. تاوک پیلاو از غذاهای محلی ترکیه (tavuk pilav)

تاوک-پیلاو-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

تاوک پیلاو همان غذای مرغ و برنج یا ته چین مرغ ما ایرانی هاست که در ترکیه با این نام پخته می‌شود. بعد از پخت این غذا سبزیجاتی مانند جعفری یا گشنیز نیز گذاشته و غذا با آن تزئین می‌شود.

۲۱. نخود پلو از غذاهای محلی ترکیه(Nohutlu Pilav )

نخود-پلو-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

یکی از معروف‌ترین و خوشمزه‌ترین غذا‌های ترکیه، نخود پلو است. برای تهیه این غذا، برنج و نخود و گاهی تکه‌های مرغ سرخ شده را به صورت لایه لایه روی همدیگر میریزند و در آخر با ادویه‌های خوش طعم آن را مزه دار می‌کنند.

۲۲. تانتونی از غذاهای محلی ترکیه(Tantuni)

تانتونی-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

این غذا نوعی غذای ساندویچی است که از گوشت بره یا گاو آماده می‌شود. برای تهیه‌ی این غذا اول گوشت‌های تانتونی را آب پز و سپس با استفاده از روغن و نمک شروع به سرخ کردن می‌کنند. سپس به آن موادی نظیر جعفری، فلفل سبز، پیاز و … اضافه می‌کنند.

۲۳. ایمام بایلدی از غذاهای محلی ترکیه (İmam bayıldı)

ایمام-بایلدی-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

یکی دیگر از معروف‌ترین غذا‌های ترکیه ایمام بایلدی نام دارد که با بادمجان تهیه می‌شود. ایمام بایلدی در واقع بادمجان شکم پر است. داخل بادمجان‌ها را با گوشت چرخ‌کرده، بلغور و برنج و یا سبزیجات پر و بادمجان‌ها را داخل روغن زیتون می‌پزند.

۲۴. بورک پاچانگا از غذاهای محلی ترکیه (Pacanga Boregi)

بورک-پاچانگا-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

بورک پاچانگا یکی از خوشمزه‌ترین بورک‌های ترکی است که به عنوان پیش غذا سرو می‌شود. مواد داخل این بورک ترکیبی از گوشت گاو نمک‌سودشده، پنیر و گوجه‌فرنگی است که با ادویه‌های محلی مزه‌دار شده‌اند. این مواد داخل تکه‌های خمیر مستطیلی شکل قرار گرفته و سرخ می‌شوند.

۲۵. چوربا از غذاهای محلی ترکیه (çorbası)

چوربا-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

چوربا یا همان شوربای ترکیه‌ای، یکی از پیش غذا‌های خوشمزه ترکیه است. یکی از محبوب‌ترین آن‌ها سوپ عدس و گوجه‌فرنگی است. چوربای ترکیه‌ای از ترکیب عدس قرمز یا دال عدس با چاشنی آبلیمو درست می‌شود و استفاده از مرغ در آن هم اختیاری است.

۲۶. دیلی کاشارلی تست از غذاهای محلی ترکیه (Dilli Kaşarlı Tost)

دیلی-کاشارلی-تست-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

این غذا در دسته ساندویچ‌های ترکیه قرار دارد، دیلی کاشارلی تست را با گوشت گوساله همراه با پنیر در میان نون تست برای مشتریان سرو می‌کنند.

۲۷. کباب بیتی از غذاهای محلی ترکیه (Beyti Kebab)

کباب-بیتی-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

بیتی کباب یکی از غذا‌های محلی ترکیه است که از گوشت بره یا گاو تهیه می‌شود. از مواد اولیه کباب بیتی می‌توان به گوشت چرخ‌کرده، پیاز، تخم مرغ، سیر، زیره، گشنیز، آرد سوخاری، پاپریکا، فلفل سیاه، خمیر لواش و کره اشاره کرد. برای تهیه این غذا مواد داخل خمیر را به‌صورت لوله‌ای می‌پیچند و به صورت یک حلقه در می‌آورند و بعد از پخت روی آن برش مورب می‌زنند. معمولاً بیتی کباب را با برنج یا ماست که در وسط آن قرار می‌گیرند، سرو می‌کنند.

۲۸. کورو فاسولیه از غذاهای محلی ترکیه (kuru Fasuliye)

کورو-فاسولیه-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

کورو فاسولیه یکی از خوراک‌های ترکیه است که تا حدی شباهت به خوراک لوبیای ایرانی دارد. این خوراک با لوبیا سفید و گاهی گوشت تهیه می‌شود.

۲۹. چی کوفته از غذاهای محلی ترکیه(Çig Köfte)

چی-کوفته-از-غذا‌های-محلی-ترکیه

چی کوفته از دیگر غذا‌های ترکیه به حساب می‌آید که در تهیه آن از گوشت خام استفاده می‌کنند. از دیگر مواد برای تهیه این غذا می‌توان به پیازچه، گوشت، بلغور و ادویه‌های تازه اشاره کرد. این مواد را به صورت کوفته در می‌آورند و سپس با یک لیمو آن را سرو می‌کنند.

۳۰. گولاچ از دسرهای ترکیه (gullac)

گولاچ-از-دسرهای-ترکیه

گولاچ یکی از دسرهای سنتی و از غذاهای محلی ترکیه است .این دسر از خمیر، شیر، گلاب، آجیل و دانه‌های انار تهیه می‌شود. البته ممکن است در انواع مختلف این دسر، از سایر میوه‌ها و حتی حبوبات نیز استفاده شود.

و در نهایت 

هدف تیم سبدت معرفی غذا‌های محلی ترکیه بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم می‌توانید دیگر غذا‌های این کشور را برای ما به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید نظر خود را در مورد غذا‌های مذکور برای ما بنویسید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *