سوغات

لیست سوغات استان مازندران

mazandaran-souvenir

هنگام سفر به استان مازندران یکی از هیجان انگیز ترین کارها سوغات برای دوستان و آشنایان است. استان مازندران نیز همانند دیگر استان ها دارای سوغات بسیاری اعم از خوردنی و صنایع دستی میباشد . از این رو در این مقاله ما لیستی از سوغات استان مازندران را برای شما آماده کرده ایم تا شما به راحتی بتوانید تصمیم بگیرید که چه سوغاتی مناسب افراد خانواده شما می‌باشد .

۱. سوغات مازندران، سوهان کنجدی یا پشت زیک

سوغات-مازندران،-سوهان-کنجدی-یا-پشت-زیک

از معروف ترین و خوشمزه ترین سوغات مازندران پشت زیک یا سوهان کنجدی است که در تهیه آن شکر، کنجد و عسل گردو کره زعفران حل استفاده شده است.

۲. سوغات مازندران، ماهی و خاویار

سوغات-مازندران،-ماهی-و-خاویار

استان مازندران در مجاورت دریای خزر است. همچنین خاویار یکی از مهم‌ترین محصولات صادراتی از این منطقه به جهان محسوب می‌شود. بنابراین انواع ماهی و خاویار جزء معروف‌ترین سوغات استان مازندران هستند. ماهی سفید، اردک ماهی، ماهی سالمون و کیلکا، نمونه‌ای از ماهی‌هایی هستند که می‌توانید از مازندران خریداری کنید.

۳. سوغات مازندران، شیرینی رشته به رشته

سوغات-مازندران،-شیرینی-رشته-به-رشته

شیرینی رشته به رشته یکی از محبوب‌ترین شیرینی‌های سنتی مازندران است که می توانید به عنوان سوغات آن را تهیه کنید. برای تهیه این شیرینی از گردو، آرد برنج، روغن، پودر قند و هل استفاده می‌شود.

۴. سوغات مازندران، حصیر بافی

سوغات-مازندران،-حصیر-بافی

صنایع حصیری یکی از سوغاتی های بی نظیر استان مازندران می باشد. در حصیر بافی استان مازندران از نوعی حصیر به اسم کوب، انواع زیلوها را می‌بافند که می تواند سوغاتی بی نظیر و ماندگاری باشد.

۵. سوغات مازندران، نان ییلاقی یا نان کوهی

سوغات-مازندران،-نان-ییلاقی-یا-نان-کوهی

یکی دیگر از خوراکی‌های خوشمزه مازندران که می‌توانید به عنوان سوغات آن را تهیه کنید نان کوهی یا نان ییلاقی است. این خوراکی جزء شیرینی‌های سنتی مازندران در شهر آمل است.

این شیرینی از تخم مرغ، شیر، شکر، کره، آب و آرد تهیه می‌شود و لایه میانی آن با کنجد، گردو یا شکر یا زرده تخم‌مرغ پر می شود.

۶. سوغات مازندران، جاجیم بافی

سوغات-مازندران،-جاجیم-بافی

مردم استان مازندران هنر بالایی در جاجیم بافی دارند که با این هنر وسایلی همچون پشتی، زیرانداز، پتو، سجاده و… می‌بافند که روی جاجیم‌ها نقوش مختلفی طراحی می‌شود که به نام‌های آفتاب تیره، پنجه‌ای، خشتی، چهارگل و گل آفتاب‌گردان شهرت دارند.

شما می توانید این وسایل را به عنوان سوغاتی تهیه کنید و به همراه خود بیاورید.

۷. سوغات مازندران، شیرینی آغوزنون

سوغات-مازندران،-شیرینی-آغوزنون

یکی دیگر از سوغاتی های خوشمزه استان مازندران شیرینی آغوزنون است که ظاهری شبیه به نان‌های محلی دارد. برخی از مردمان محلی مازندران برای تهیه این شیرینی از کنجد و در برخی از نواحی از گردو استفاده می‌کنند.

۸. سوغات مازندران، گلیم بافی

سوغات-مازندران،-گلیم-بافی

هنرگلیم بافی جزو هنر های دستی و قدیمی استان مازندران است. گلیم استان مازندران در نوع خود بی‌نظیر است و طرفداران بسیاری هم دارد. شما می توانید این گلیم های زیبا را به عنوان سوغاتی تهیه کنید.

۹. سوغات مازندران، انواع ترشی

سوغات-مازندران،-انواع-ترشی

یکی دیگر از سوغاتی های استان مازندران انواع ترشی همچون ترشی بادمجان، ترشی سیر، ترشی لیته، ترشی مرکبات است که می توانید به عنوان سوغاتی برای دوستان و آشنایان خود تهیه کنید.

۱۰. سوغات مازندران، شیرینی کماج

سوغات-مازندران،-شیرینی-کماج

یکی دیگر از سوغاتی های خوشمزه‌ ی مازندران شیرینی کماج است که شبیه به کلوچه معمولی است اما طعم و مزه این شیرینی با کلوچه کاملاً متفاوت می باشد.

برای تهیه شیرینی کماج از شکر، آرد برنج، زعفران، تخم مرغ، وانیل، زردچوبه، گلاب و شکر استفاده می‌شود.

۱۱. سوغات مازندران، لواشک

سوغات-مازندران،-لواشک

لواشک از دیگر سوغات استان مازندران است. خوردن لواشک و میوه‌های فرآوری شده با طعم آلوچه، آلو یا تمشک، هوش از سر شما می‌برد. پس خرید این خوراکی های خوشمزه را از دست ندهید.

۱۲. سوغات مازندران، کلوچه

سوغات-مازندران،--کلوچه

دسته دیگری از شیرینی‌های خوشمزه که به عنوان سوغات استان مازندران می‌توانید خریداری کنید، انواع کلوچه است که به سلیقه ی خود می توانید یکی از آن ها را تهیه کنید.

۱۳. سوغات مازندران، سفالگری

سوغات-مازندران،-سفالگری

صنعت سفالگری در استان مازندران نیز به‌وفور دیده می‌شود. مردمان محلی  کوزه‌ها و جام‌های سفالی درست می‌کنند که می توانید آن ها را به عنوان سوغاتی خریداری کنید.

۱۴. سوغات مازندران، کوکی

سوغات-مازندران،-کوکی

از سوغاتی های دیگر مازندران می توان به کوکی اشاره کرد. کوکی هم نوعی کلوچه است که از نظر ظاهر و روش طبخ تفاوت‌هایی با کلوچه دارد. کوکی فاقد مغز است؛ اما بر روی آن از چیپس‌های شکلاتی استفاده می‌شود.

۱۵. سوغات مازندران، زیتون

سوغات-مازندران،-زیتون

درست است که گیلان مرکز تولید زیتون کشور است اما می توانید انواع و اقسام آن را به عنوان سوغاتی در مازندران هم تهیه کنید که از میان آنها می‌توان به زیتون پرورده و زیتون شور اشاره کرد.

۱۶. سوغات مازندران، قماق مازندران

سوغات-مازندران،-قماق-مازندران

یکی دیگر از انواع سوغات مازندران که نوعی شیرینی خوشمزه است، قماق نام دارد. این شیرینی، فاقد شکر است پس به راحتی می توانید آن را تهیه کنید.

۱۷. سوغات مازندران، صنایع چوبی

سوغات-مازندران،-صنایع-چوبی

صنایع چوبی نیز می تواند در لیست سوغاتی های مازندران باشد. جعبه جواهرات، صفحه و مهره‌های بازی شطرنج، بازی تخته، قلیان، صندوقچه و … چیزهایی هستند که با استفاده از چوب و به دست هنرمندان مازندرانی ساخته می‌شود که به عنوان صنایع دستی در سراسر این استان قابل تهیه هستند.

۱۸. سوغات مازندران، عسل کوهی

سوغات-مازندران،-عسل-کوهی

یکی از انواع سوغات استان مازندران که می‌توانید با سفر به این منطقه خریداری کنید، عسل کوهی است. عسل‌هایی که در مراتع طبیعی و کوهستان‌های استان مازندران تولید می‌شوند، عسل اصل بوده و خواص درمانی و خوراکی بالایی دارد.

۱۹. سوغات مازندران، انواع شربت و مربا

سوغات-مازندران،-انواع-شربت-و-مربا

انواع شربت و مربا را که به صورت محلی تهیه می‌کنند، می تواند از دیگر سوغاتی های مازندران باشد. مربای بهار نارنج از محبوب‌ترین مرباهای این استان است که طرفداران بالایی دارد.

۲۰. سوغات مازندران، برنجک

سوغات-مازندران،-برنجک

برنجک از دیگر شیرینی‌های سنتی و معروف استان مازندران به حساب می‌آید که با برنج درست می‌شود. در تهیه شیرینی برنجک از برنج، آب، شکر (در بعضی موارد از عسل به‌جای شکر استفاده می‌کنند)، آبلیمو و روغن استفاده می‌شود.

۲۱. سوغات مازندران، نان قتلمه

سوغات-مازندران،-نان-قتلمه

نان قتلمه نیز سوغاتی مازندران محسوب می شود که مازندرانی‌ها به هنگام افطار آن را میل می کنند . برای تهیه این نان، شیر، تخم مرغ، خمیر مایه فوری، آرد سفید، شکر و نمک را با هم مخلوط می کنند و بعد آن را سرخ می کنند.

شما می توانید از این نان ها خریداری کنید و به عنوان سوغاتی همراه خود ببرید.

۲۲. سوغات مازندران، چای

سوغات-مازندران،-چای

خطه شمال ایران به چای مرغوب شهرت دارد. عطر و بوی چای ایرانی چیزی نیست که بتوانید به این راحتی‌ها از آنها بگذرید. و شما می توانید آن را به عنوان سوغاتی تهیه کنید.

۲۳. سوغات مازندران، برنج

سوغات-مازندران،-برنج

برنج را می‌توانید به عنوان معروف‌ترین سوغات استان مازندران در سفر خود خریداری کنید. مرغوب‌ترین برنج شمال در مازندران در شهرهای مختلف به فروش می‌رسد.

۲۴. سوغات مازندران، آب دندون

سوغات-مازندران،-آب-دندون

آب دندون یکی دیگر از سوغاتی های خوشمزه مازندران است که آن را به نام های نان برنجی شمالی یا باب دندون نیز می‌شناسند. شکر، آرد برنج، آرد گندم، روغن، تخم‌مرغ و هل مواد تشکیل‌دهنده این شیرینی خوشمزه هستند.

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی سوغات استان مازندران بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم می توانید نظر خود را در مورد این سوغاتی ها با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین دیگر سوغاتی های این شهر را برای ما بنویسید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *