سوغات

فهرستی از سوغات استان خراسان شمالی

north-khorasan-souvenirs

استان خراسان شمالی در شمال شرقی ایران واقع شده است و از شمال با کشور ترکمنستان، مرز مشترک دارد. این استان که شهر بجنورد، مرکز آن است، پانزدهمین استان بزرگ کشور است.

هنگام سفر به استان خراسان شمالی یکی از هیجان انگیز ترین کارها سوغات برای دوستان و آشنایان است . سوغات استان خراسان شمالی مانند سوغات سایر استان‌های کشور، شامل موراد خوراکی و صنایع دستی است. در این مقاله ما لیستی از سوغات استان خراسان شمالی را برای شما آماده کرده ایم تا شما به راحتی بتوانید تصمیم بگیرید که چه سوغاتی مناسب افراد خانواده شما می‌باشد .

۱. سوغات استان خراسان شمالی، آب‌نبات

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-آب‌نبات

معروف‌ترین سوغات خراسان شمالی به ویژه بجنورد، انواع آب‌نبات است که قدیمی‌ترین نوع آن، آب‌نبات قیچی است و از مشهور ترین آن می توان به شکرپنیر اشاره کرد.

ماده‌ی اصلی تشکیل‌دهنده‌ی آب‌نبات، ماده‌ای سفیدرنگ شبیه به خمیر است که از جوشاندن شکر با آب، تهیه می‌شود. البته در برخی از انواع آب‌نبات مانند شکرپنیر از مقدار کمی آرد برنج یا گندم و در بعضی دیگر از سفیده‌ی تخم‌مرغ نیز در تهیه‌ی خمیر استفاده می‌شود.

۲. سوغات استان خراسان شمالی، قره قروت

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-قره-قروت

قره قروت یکی از معروف ترین سوغات های استان خراسان شمالی به شمار می رود. قره قروت یک محصول لبنی عمدتا سیاه رنگ و در برخی موارد قهوه‌ای و گاهی زرد یا سفید رنگ است که مزه‌ای ملس و ترش دارد و از دوغ یا ماست تهیه می‌شود.

۳. سوغات استان خراسان شمالی، انگور

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-انگور

یکی دیگر از سوغات خراسان شمالی انگور است. استان خراسان شمالی، ششمین تولیدکننده‌ی انگور کشور است و داری تاکستان های بسیاری است که انواع انگور همچون کلاهداری، بی‌دانه‌ی سلطانی، شصت عروس، لعل، خلیلی، صاحبی، عسگری، سفید، صابونی و یاقوتی کشت می شود.

۴. سوغات استان خراسان شمالی، سفره کردی

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-سفره-کردی

از دیگر سوغات استان خراسان شمالی سفره کردی است. سفره کردی، گلیمی پشمی است که روی دار افقی (زمینی) بافته می‌شود، بافت ظریفی دارد و از تنوع رنگ بالایی برخوردار است. در گذشته از این گلیم به خاطر نقش هایی همچون میوه، غلات و … و همچنین مقاوم بودن در برابر نم و رطوبت، به عنوان سفره و وسیله‌ای برای نگهداری نان، استفاده می‌شده است اما امروزه تنها به عنوان زیرانداز کاربرد دارد.

۵. سوغات استان خراسان شمالی، کشک

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-کشک

کشک، یکی دیگر از سوغاتی های محلی و سنتی استان خراسان شمالی است که از جوشاندن ماست تهیه می شود، کشک کلسیم بسیار بالایی داشته و طعم و مزه ی بی نظیری دارد که شما می توانید آن را به عنوان سوغات با خود به همراه بیاورید.

۶. سوغات استان خراسان شمالی، گلیم بافی

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-گلیم-بافی

از دیگر سوغات استان خراسان شمالی گلیم می باشد که نوعی فرش پرزدار است که با درگیری تار و پود به یکدیگر ایجاد می شود و از جمله قدیمی ترین زیراندازها به شمار می رود. برای تهیه ی گلیم از الیاف طبیعی استفاده می کنند.

شما می توانید از این گلیم های زیبا به عنوان روفرشی، رومیزی، جوال، خورجین، پادری، کناره، گلیم زیرانداز، گلیم تزیینی مانند تابلو، رختخواب بند، کوله پشتی، رومبلی، کفش و کیف زنانه، جوراب، دستکش و چاروق و زانوبند استفاده کنید.

۷. سوغات استان خراسان شمالی، جاجیم بافی

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-جاجیم-بافی

جاجیم بافی یکی دیگر از صنایع دستی این استان است که در لیست سوغاتی های استان خراسان شمالی قرار دارد. جاجیم دست بافته ای ضخیم شبیه پلاس یا گلیم که راه راه و رنگین است و مانند سایر دست بافته ها به عنوان زیرانداز استفاده می شود و جنس آن عمدتا از پشم می باشد.

۸. سوغات استان خراسان شمالی، نان قتلمه

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-نان-قتلمه

نان قتلمه یکی دیگر از سوغاتی های استان خراسان شمالی، از نان های شیرینی می باشد که در واقع یکی از نان های سنتی و محلی این شهرها به شمار می آید. این نان را از ترکیب خمیر آرد سفید به همراه کره و زردچوبه تهیه می کنند.

پس از اتمام مرحله ی پخت در برخی از شهرها بر روی آن شکر و دارچین می‌باشند.

۹. سوغات استان خراسان شمالی، سمنو

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-سمنو

سمنو غذای سنتی مردم خراسان شمالی است که پخت آن در استان بویژه شهر درق از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. سمنو از جوانه گندم با پخت زمان دار درست می‌شود و پس از جوشیدن و بخار آب آماده می‌شود. شما می توانید این سمنوهای خوشمزه را تهیه کنید و به همراه خود بیاورید.

۱۰. سوغات استان خراسان شمالی، هلوی درکش

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-هلوی-درکش

از دیگر سوغات استان خراسان شمالی هلوی درکش است. درکش (Darkesh) روستای توریستی و تفریحی خراسان شمالی است که دارای باغ های فراوان هلو است. شما می توانید از اواخر بهار تا اواخر تابستان این میوه را به عنوان سوغاتی از این روستا تهیه کنید.

۱۱. سوغات استان خراسان شمالی، چاروق

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-چاروق

چاروق یکی دیگر از سوغات این استان چاروق است. چاروق نوعی کفش قدیمی از جنس چرم طبیعی است که هنوز هم استادان این استان در حال تهیه این نوع کفش قدیمی هستند.

۱۲. سوغات استان خراسان شمالی، ماست خشک

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-ماست-خشک

یکی از سنتی‌ترین سوغات خراسان شمالی ماست خشک است که سرشار از پروتئین و کلسیم است. در برخی روستا‌ها ماست خشک ساده بدون افزودنی را چکلی (Chekally) می‌گویند. این ماست بسیار شور است، در مشک نگهداری می‌شود و هنوز آماده خوردن نیست، اما بسیاری از قدیمی‌ترها همان مزه را می‌پسندند.

۱۳. سوغات استان خراسان شمالی، پوستین

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-پوستین

پوستین دست سازه ای از پوست گوسفند است، که به صورت کاملا ماهرانه سوزن دوزی، رنگ آمیزی و تزیین شده است. هرچند که این صنعت در این شهر تقریباً از بین رفته است اما هنوز هم می‌توانید دربازهای قدیمی شهر بجنورد آن را بیابید.

۱۴. سوغات استان خراسان شمالی، مشک

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-مشک

مشک یکی دیگر از سوغات این استان می باشد. در حقیقت مشک، کیسه‌ای از جنس پوست گوسفند است که برای نگه داری هر چه بهتر ماست استفاده می‌شود همچنین برای به عمل آوردن کره هم از آن استفاه می‌شود که اندازه بزرگتری دارد و امروزه بیشتر مورد استفاده عشایر است.

۱۵. سوغات استان خراسان شمالی، آلو بخارای شوقان

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-آلو-بخارای-شوقان

از دیگر سوغات استان خراسان شمالی آلو بخارا است که آلوهای روستای شوقان و دو برجه از بهترین های این استان است. این آلوها ملس و خوشمزه است و به صورت سنتی هم خشک شده است.

۱۶. سوغات استان خراسان شمالی، عسل اسفراین

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-عسل-اسفراین

این استان با طبیعت بکر و پرگلش، توانسته است تولیدکننده یکی از مرغوب‌ترین عسل‌های ایران باشد. لازم به ذکر است که منطقه اسفراین بیشترین تولید عسل استان را دارد.

این سوغات خراسان شمالی را بر اساس گل‌هایی که زنبور‌ها بیشتر از آن تغذیه کرده‌اند دسته‌بندی می‌کنند. برای مثال عسل گون و آویشن، عسل چهل گیاه، عسل مریم گلی، عسل بابونه و ….  که هر کدام از این عسل‌ها رنگ و طعمی خاص دارد و برای درمان بیماری‌های ویژه‌ای مناسب‌تر است.

۱۷. سوغات استان خراسان شمالی، سیب بهاره شیروان

سوغات-استان-خراسان-شمالی،--سیب-بهاره-شیروان

سیب نیز بیشترین تولید محصولات باغبانی استان را به خود اختصاص داده است و به نوعی سوغاتی دیگر این خطه محسوب می‌شود. سیب بهاره همانطور که از نامش پیداست، اواخر فصل بهار در استان یافت می‌شود که ترکیبی از رنگ‌های قرمز و زرد است، نرم ومزه‌ای شیرین و بوی خوشی دارد.

۱۸. سوغات استان خراسان شمالی، چوخه

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-چوخه

چوخه از دیگر صنایع دست باف در استان خراسان شمالی است که از پشم بره یا شتر تهیه می شود و پس از آماده شدن پشم و تبدیل پشم به نخ تابیده از طریق پودگذاری بر روی دار زمینی تولید می شود.

چوخه به عنوان جلیقه، لباس کشتی (پالتوی چوخه)، پاتابه، کت و شلوار به کار می رود .

۱۹. سوغات استان خراسان شمالی، جوراب کرکی

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-جوراب-کرکی

جوراب بافی نیز از دیگر هنرهای دستی در خطه شمال خراسان  است که به جوراب کرکی شهرت دارد. گفتنی است که نخ این فرآورده دستی از پشم گوسفند تهیه می شود.

۲۰. سوغات استان خراسان شمالی، گیلاس روئین

سوغات-استان-خراسان-شمالی،-گیلاس-روئین

گیلاس از دیگر سوغات این استان به شمار می رود که دره بازخانه، دهستان بدرانلو، روستای رئین شهرستان بجنورد و روستای روئین اسفراین بهترین نقاط گسترش تولید گیلاس در استان هستند.

لازم به ذکر است که برداشت گیلاس معمولاً از اوایل خردادماه آغاز و تا اواسط تیرماه ادامه دارد.

ودر نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی سوغات استان خراسان شمالی‌ بوده، امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. شما هم می توانید دیگر سوغات این استان را با ما به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *