شکم گردی

آشنایی با غذاهای سنتی کشور سریلانکا

srilanka-foods

سریلانکا کشوری جزیره‌ای در اقیانوس هند است که با سفر به پایتخت آن یعنی کلمبو می‌توانید با طعم بی‌نظیری از غذا‌های این سرزمین آشنا شوید. غذا‌های این کشور تلفیقی از غذا‌های پرتغالی، هلندی، مالزیایی، هندی و بومی است. در این بخش از سبدت قصد داریم تا شما را با غذا‌های سنتی سریلانکا آشنا کنیم.

فهرست محتوا پنهان

۱. ماهی ترش و ادویه کاری از غذاهای سریلانکا Fish ambul thiyal

ماهی-ترش-و-ادویه-کاری-از-غذا‌های-سریلانکا

یکی از محبوب‌ترین غذا‌های سریلانکا ماهی ترش و ادویه کاری است که با ماهی‌های مختلفی تهیه می‌شود. در این غذا معمولاً ماهی به شکل مکعبی برش داده می‌شود و با ادویه‌هایی همانند فلفل سیاه، دارچین، زردچوبه، سیر و برگ پاندان و برگ کاری سرخ می‌شود. این مواد با هم ترکیب شده و تا زمانی حرارت داده می‌شود تا آب آن به‌طور کامل تبخیر و ادویه‌ها به خورد ماهی‌ها برود.

طعم ترش این ماهی به خاطر وجود میوه‌ی گوراکا می‌باشد که به تمبر هندی شباهت دارد. این غذا به دو نوع کبابی و یا سرخ شده طبخ می‌شوند. این غذا معمولاً درون بشقاب‌های گرد و بر روی برگ درخت نارگیل یا توت برای مشتریان سرو می‌گردد.

۲. لامپریس از غذاهای سریلانکا Lamprais

لامپریس-از-غذا‌های-سریلانکا

لامپریس از دیگر غذا‌های سریلانکا می‌باشد. لامپریس از دو کلمه هلندی Lump به معنای گوشت و Rice به معنای برنج ترکیب شده است. از موادی که برای تهیه‌ی این غذا به کار گرفته می‌شود، می‌توان به گوشت، برنج و سس تند اشاره کرد.

به این صورت که یک اسکوپ برنج در وسط برگ موز قرار می‌دهند و اطراف آن را ترکیبی از گوشت کاری، خمیر میگو و سبزیجات می‌گذارند و سپس در برگ موز می‌پیچند و آن را سرخ می‌کنند. این غذا = معمولاً با ادویه جات شیرین همانند دارچین سرو می‌شود.

۳. کوتو از غذاهای سریلانکا Kottu

کوتو-از-غذا‌های-سریلانکا

کوتو روتی یکی از غذا‌های خیابانی و فست فودی سریلانکا می‌باشد که در دکه‌هایی که در کنار خیابان‌های وجود دارند، طبخ می‌شود. کوتو روتی با نام کوتو هم شناخته می‌شود.

در حقیقت روتی نام نان خردشده و سرخ‌شده‌ای است که از اجزای این غذا به شمار می‌رود. این نان را در رستوران‌ها معمولاً همان اول روز آماده می‌کنند و هر زمان که مشتری‌ای برای کوتو وجود داشته باشد سایر اجزای غذا هم آماده می‌شوند.

برای تهیه این غذا از قطعات تکه شده نان روتی و یا گوشت به همراه سبزیجات، سس سویا، ادویه جات، زنجبیل و سیر استفاده می‌شود و بر روی صفحه‌ای فلزی که صاف می‌باشند پخته می‌شود. این غذا معمولاً با سس تند کاری سرو می‌شود.

۴. وامباتو از غذاهای سریلانکا Wambatu moju

وامباتو-از-غذا‌های-سریلانکا

یکی دیگر از غذا‌های این کشور وامباتو است. برای تهیه‌ی این غذا ابتدا بادمجان‌ها را به تکه‌های ریز تقسیم می‌کنند و به خوبی سرخ می‌کنند. سپس آن‌ها را با یک قاشق شکر، مقداری پیاز قرمز، فلفل سبز، دانه خردل، سرکه، پودر فلفل و زردچوبه ترکیب می‌کنند تا حالت کاراملی به خود بگیرد.

لازم به ذکر است که این غذا مزه‌ای ترش و شیرین دارد و معمولاً با برنج سرو می‌شود.

۵. جوجه کاری از غذاهای سریلانکا Kukul mas curry

جوجه-کاری-از-غذا‌های-سریلانکا

جوجه کاری از جمله غذا‌های سریلانکا می‌باشد که در هر منطقه‌ای روش پخت متفاوتی دارد. برای تهیه این غذا تکه‌های جوجه را با ادویه‌های مختلفی همچون دانه رازیانه، پودر کاری، فلفل، زردچوبه، هل، چوب دارچین، برح پاندان، برگ کاری و میخک در روغن داغ تفت می‌دهند و تا آن زمان که آب آن تبخیر شود با شعله کم می‌پزند.

در بعضی از مناطق در پخت آن از پوره گوجه فرنگی نیز استفاده می‌کنند. اغلب این غذا را با برنج سرو می‌کنند.

۶. دال عدسی از غذاهای سریلانکا Dhal

دال-عدسی-از-غذا‌های-سریلانکا

عدسی یا همان خورشت عدس یکی دیگر از غذا‌های اصلی مردم سریلانکا است. از مواد تشکیل‌دهنده این غذا می‌توان به عدس قرمز یا همان دال عدس، شیر نارگیل، پیاز، فلفل سبز تند، دارچین، زیره سبز و برگ‌های پاندان اشاره کرد.

این غذا معمولاً در کنار دیگر غذا‌های سریلانکایی و با برنج سرو می‌شود.

۷. اگ هاپرز از غذاهای سریلانکا Hoppers Egg

اگ-هاپرز-از-غذا‌های-سریلانکا

اگ هاپرز غذایی است که معمولاً برای صبحانه سرو می‌شود. این غذا از ترکیب آرد برنج، شیره‌ی نارگیل و مقداری شکر تهیه می‌شود. این خمیر را در ماهی تابه می‌گذارند تا شکل آن را به خود بگیرد، در زمان پخت خمیر یک تخم مرغ را در وسط آن می‌شکنند و بعد از این که تخم مرغ پخته شد معمولاً به همراه غذای سنتی مخصوصی به نام Sambol آن را سرو می‌کنند که در واقع کارایی سس را در کنار این غذا دارد.

۸. واتاپالان از دسرهای سریلانکا Watalappan

واتاپالان-از-دسر‌های-سریلانکا

واتاپالان یکی از محبوب‌ترین شیرینی‌های سریلانکا است که مردم این کشور از آن در همه مراسم‌های ویژه استفاده می‌کنند، این شیرینی که در حقیقت نوعی دسر است اصالت مالزیایی دارد و از ترکیب شیر نارگیل، دارچین، جوز هندی و قند خرما تهیه می‌شود و آن را روی انواع مغز‌ها میریزند و زمانی که حالت تردی به خود گرفت، میل می‌کنند. این دسر را می‌توانید در تمامی شهر‌های سریلانکا پیدا و نوش جان کنید.

۹. سالاد نارگیل از سالادهای سریلانکا Pol Sambol

سالاد-نارگیل-از-سالاد‌های-سریلانکا

سالاد نارگیل، یک پیش غذای سرد و خوشمزه است که سریلانکایی‌ها برای تهیه‌ی آن نارگیل رنده شده را با موادی مثل پیاز، ماهی، آبلیمو و فلفل ترکیب، و آن را در کنار وعده‌های غذایی خود سرو می‌کنند.

لازم به ذکر است که در برخی مواقع ممکن است به این ترکیب ماهی نیز اضافه شود اما معمولاً در ترکیب اصلی آن قرار ندارد.

۱۰. ساموساس از غذاهای سریلانکا Samosas

ساموساس-از-غذا‌های-سریلانکا

ساموساس یکی از محبوب‌ترین و مشهور‌ترین غذا‌های کشور سریلانکا است که شباهت زیادی با سمبوسه ایرانی دارد. برای تهیه‌ی این غذا نان محلی پر شده با سبزیجات و مواد مختلف را در تنور یا روغن حرارت می‌دهند.

شما می‌توانید این غذا را در تمامی دکه‌های کنار خیابان پیدا کنید و سفارش دهید.

۱۱. ایسو پرائون از غذاهای سریلانکا ISSO Prawn

ایسو-پرائون-از-غذا‌های-سریلانکا

از دیگر غذا‌های سریلانکا ایسو پرائون است که از ترکیبی تند از عدس و میگو تهیه می‌شود. برای پخت این غذا میگو‌ها را کنار هم می‌گذارند و در طرف دیگر عدس را می‌پزند و چرخ می‌کنند.

سپس عدس‌ها را به صورت کتلتی پهن می‌کنند و در نهایت آن را سرخ کرده و پس از پخت آن را سرو می‌کنند. لازم به ذکر است که در این کشور برخی از این غذا‌ها را به صورت خوراک و برخی دیگر آن را به صورت خورش درست می‌کنند.

۱۲. رشته هپرس (نودل) از غذاهای سریلانکا String Hoppers Noodles

رشته-هپرس-(نودل)-از-غذا‌های-سریلانکا

این غذا به عنوان غذای خانگی و صبحانه بسیار محبوب است. این رشته‌ها تنها با آرد برنج ساخته می‌شود و سپس به شکل رشته فرنگی و بخار پز خورده می‌شود. مردم این غذا را با سس نارگیل، دال کاری و شیر نارگیل می‌خورند.

۱۳. جک فروت سبز و کاری از غذاهای سریلانکا Young Jackfruit Curry

جک-فروت-سبز-و-کاری-از-غذا‌های-سریلانکا

جک فروت یکی از میوه‌های سریلانکا می‌باشد که در غذا‌های آن‌ها نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. برای تهیه‌ی این غذا اول این میوه را به تکه‌های ریز خورد می‌کنند و داخل یک ظرف می‌جوشانند تا نرم شود.

سپس آن را با پیاز، سیر، زنجبیل، پودر فلفل، پودر کاری، زردچوبه و برگ پاندان و کاری سرخ می‌کنند. در مرحله آخر نیز شیره نارگیل به آن اضافه می‌کنند و می‌گذارند بجوشد تا زمانی که بیشتر مایع آن تبخیر شده و کم شود.

۱۴. سالاد پنی ورت ازسالادهای سریلانکا Gotu kola sambol

سالاد-پنی-ورت-ازسالاد‌های-سریلانکا

در این سالاد از گیاه گولو کولا که در انگلیسی به آن پنی ورت گفته می‌شود، استفاده می‌شود. برای تهیه‌ی این سالاد گولو کالا را رنده می‌کنند سپس با گوجه فرنگی، موسیر، نارگیل تازه و گرد فلفل ترکیب می‌شود و معمولاً آن را با نمک، فلفل و آبلیمو سرو می‌کنند.

لازم به ذکر است که کلمه سامبول در زبان سریلانکایی به ترکیباتی گفته می‌شود که به صورت خام خورده می‌شود، بیشتر سالاد‌ها یا سس‌ها را با نام سامبول می‌خوانند.

۱۵. ماست بوفالو از غذاهای سریلانکا Buffalo Curd

ماست-بوفالو-از-غذا‌های-سریلانکا

ماست بوفالو یکی از متفاوت‌ترین غذا‌های محلی است که برای صبحانه درکنار سالاد میوه سرو می‌شود. این میان وعده لایه ضخیمی از شیر بوفالو و شبیه ماست یونانی است که در بعضی مناطق تند استفاده می‌شود و در ظروف سفالی به فروش می‌رسد.

۱۶. کوکونات روتی از غذاهای سریلانکا Coconut Roti

کوکونات-روتی-از-غذا‌های-سریلانکا

کوکونات روتی از جمله غذا‌های سریع و فوری در سریلانکا می‌باشد که معمولاً برای صبحانه آن را طبخ می‌کنند. از مواد تشکیل‌دهنده این غذا می‌توان به نان روتی، گوشت، سبزیجات، سیر، ادویه و برنج اشاره کرد.

۱۷. کاری خرچنگ از غذاهای سریلانکا Crab Curry

کاری-خرچنگ-از-غذا‌های-سریلانکا

کاری خرچنگ یکی از مشهورترین غذا‌های دریایی سریلانکا است. برای تهیه‌ی این غذا خرچنگ را در خمیر ادویه و شیر نارگیل طبخ و سرو می‌کنند.

۱۸. مالونگ از غذاهای سریلانکا Mallung

مالونگ-از-غذا‌های-سریلانکا

مالونگ یا کالوم یکی از سالم‌ترین غذا‌های این کشور است که مناسب گیاه خواران می‌باشد. این غذا ترکیبی از سبزیجات برگ‌سبز، نارگیل، پیاز، فلفل، نمک، برگ‌های کاری و ادویه است.

۱۹. دویل دیش از غذاهای سریلانکا Devilled Dishes

دویل-دیش-از-غذا‌های-سریلانکا

دویل دیش در اصل یک غذای چینی است، اما در سریلانکا بسیار محبوب است. این غذا را با گوجه فرنگی تازه، فلفل، پیاز، چیلی بزرگ و اغلب آرد گندم، مرغ، کالماری یا ماهی درست می‌کنند و سپس در سس شیرین و ترش به دلخواه سرو می‌کنند. لازم به ذکر است که پروتئین این غذا معمولاً سرخ می‌شود.

۲۰. شیر برنج از غذاهای سریلانکا KiriBath

شیر-برنج-از-غذا‌های-سریلانکا

شیربرنج یا کیریبث یک غذای سنتی در سریلانکاست که از برنج درست می‌شود. جالب است بدانید که این غذا را در جشن‌ها یا در لحظاتی که اتفاق خوشحال‌کننده‌ای برایشان رخ داده است، می‌پزند. مواد اصلی این غذا محبوب سریلانکای برنج و شیره نارگیل است.

۲۱. سیب زمینی کاری از غذاهای سریلانکا Ala Hodi

سیب-زمینی-کاری-از-غذا‌های-سریلانکا

یکی از محبوب‌ترن غذا‌ها بین مردم شهری، سیب زمینی کاری است. برای تهیه‌ی این غذا سیب زمینی‌های ضخیم تکه شده را در آب نارگیل می‌پزند و پس از آن با ادویه کاری پخته می‌شود و باز پیاز و فلفل آب پز یا سرخ شده سرو می‌شود. اگر به این غذا آبلیمو اضافه کنید بی نظیر می‌شود.

۲۲. آچچارو از غذاهای سریلانکا Achcharu

آچ‌چارو-از-غذا‌های-سریلانکا

این غذای رنگارنگ یکی از غذا‌های سریلانکا می‌باشد. این غذا با فلفل سبز، سس خردل، هویج، شلغم، پیاز، سرکه و سیر درست می‌شود.

۲۳. غذاهای دریایی BBQ از غذاهای سریلانکا

غذا‌های-دریایی-BBQ-از-غذا‌های-سریلانکا

در شهر‌های ساحلی سریلانکا هر شب ماهی‌ها، خرچنگ‌ها و میگو‌ها که تازه صید می‌شوند که شما می‌توانید یکی از آن‌ها را به راحتی انتخاب کنید و بعد از کباب شدن میل کنید. این غذا‌ها با سالاد یا سیب زمینی سرو می‌شود.

۲۴. برنج و ادویه کاری از غذاهای سریلانکا Rice and Curry

برنج-و-ادویه-کاری-از-غذاهای-سریلانکا

برنج غذای اصلی سریلانکا است. از مواد تشکیل دهنده این غذا می توان به گوشت، ماهی و سبزیجات، پیاز خرد شده، فلفل سبز، فلفل سیاه، دارچین، هل، میخک، جوز هندی و زعفران اشاره کرد.

گفتنی است که گوشت سنتی برای خوردن این پلو طعم دار در سریلانکا ماهی است.

و در نهایت

هدف تیم سبدت معرفی غذا‌های سنتی سریلانکا بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما کاربردی بوده باشد. شما هم می‌توانید دیگر غذا‌های این کشور را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید نظر خود را در مورد غذا‌های مذکور برای ما بنویسید از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *