دکوراسیون منزل

دکوراسیون اتاق خواب

BEDROOM-DECORATION

دکوراسیون هر قسمتی از خانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و انجام آن در زندگی ما تاثیر دارد. یکی از مهمترین قسمت هایی که در خانه وجود دارد و ما بیش از یک سوم عمر خود را در این قسمت می گذرانیم اتاق خواب است که باید در چیدمان دکوراسیون اتاق خواب ها به موارد زیادی توجه کنید.

برای دکوراسیون اتاق خواب باید سبکی انتخاب شود که برای دکوراسیون پذیرایی خود پیروی کردید. برای مثال اگر پذیرایی به سبک مدرن است می بایست اتاق خواب خود را به همین سبک بچینید. ما در این مقاله قصد داریم بیشتر به بررسی دکوراسیون اتاق خواب بپردازیم.

دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون-اتاق-خواب

اتاق خواب بر اساس سبک دکوراسیون در چندین نوع؛ مدرن، کلاسیک، روستیک، صنعتی، مینیمال و… طراحی می شوند که می توانید بر اساس فضای اتاق و همچنین سلیقه خود آن را انتخاب کنید.

 • اگر به دنبال یک اتاق خواب مجلل و پر زرق و برق هستید می توانید دکوراسیون اتاق خواب کلاسیک را انتخاب کنید.
 • اگر فضاهای مدرن و شیک را دوست دارید اتاق خواب مدرن به درد شما می خورد.
 • اگر هم از آن دسته افراد هستید که دکوراسیون های خاص و متفاوت را می‌پسندید در این صورت سبک های دکوراسیون روستیک، صنعتی یا بوهو انتخاب های خوبی هستند.

نکاتی برای دکوراسیون اتاق خواب مدرن

دکوراسیون-اتاق-خواب-مدرن

طراحی اتاق خواب مدرن انعطاف زیادی دارد و شما می توانید بر اساس سلیقه خود رنگ و فرم وسایل را انتخاب کنید. سبک مدرن برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک بسیار مناسب است.

 • در طراحی داخلی اتاق مدرن بهتر است هر وسیله ای که برایتان کاربرد دارد را در اتاق نگه دارید و وسایل اضافی را حذف کنید.
 • برای طراحی اتاق خواب به سبک مدرن دست شما کاملا باز است. شما می توانید از متریال های استیل، چوب، بتن، سرامیک، شیشه و.. که کاربرد زیادی در طراحی دکوراسیون اتاق خواب مدرن دارند، استفاده کنید.
 • برای رنگ اتاق می توانید از رنگ های خنثی و ملایم مانند کرمی، طوسی، بژ و سفید استفاده کنید. همچنین رنگ های مات فضای اتاق خواب را مدرن تر می کنند.

رنگ مناسب در دکوراسیون اتاق خواب

رنگ-مناسب-در-دکوراسیون-اتاق-خواب

یکی دیگر از چیزهایی که در دکوراسیون اتاق خواب اهمیت دارد، رنگ دیوار می باشد که می‌تواند در روحیه شما هم تاثیر مستقیم داشته باشد. انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب، یکی از مهم‌ترین مراحل دکوراسیون آن است. زیرا اتاق خواب محل استراحت، ریلکس کردن و تجدید انرژی روزانه است.

 • استفاده از رنگ های تند که برهم زننده آرامش هستند و یا ترکیب رنگ های نامناسب، نمی تواند گزینه خوبی برای رنگ اتاق خواب شما باشد.

سعی کنید در اتاق خواب رنگ غالب را از میان رنگ‌های روشن مانند آبی، سبز، لیمویی، نخودی و استخوانی و گل بهی انتخاب کنید زیرا این رنگ‌ها اتاق را بزرگ‌تر از آنچه هستند نشان می‌دهد.

نورپردازی در دکوراسیون اتاق خواب

نورپردازی-در-دکوراسیون-اتاق-خواب

دقت داشته باشید که نورپردازی اتاق خواب هم اهمیت خودش را دارد. اولین و مهم ترین نکته برای نورپردازی اتاق خواب ابعاد اتاق است. چراغ‌هایی که انتخاب کنید باید بتوانند تمام زوایای اتاق را به‌خوبی روشن کنند. به طور کلی بهتر است در اتاق خواب چندین چراغ روشنایی با شدت نور مختلف داشته باشید تا بر اساس میزان نیازتان به نور از آنها استفاده کنید.

نکاتی برای نور پردازی در اتاق خواب

 • شما می توانید به جای آباژور رو میزی از چراغ های آویز و دیواری استفاده کنید.
 • برای یک اتاق خواب ، بهترین ایده استفاده از یک نورپردازی سقفی بزرگ است که تعادل رنگی و نوری را در فضای اتاق ایجاد کند.
 • اگر دیوارها و سقف اتاق کوتاه است بهتر است از چراغ‌های دیواری استفاده کنید.
 • یک چراغ ایستاده یک انتخاب عالی برای گوشه اتاق خواب است. برای استفاده از چنین چراغ‌هایی برای طراحی نورپردازی اتاق خواب، بهتر است این چراغ به سمت پایین متمرکز باشد تا بهترین نور را برای مطالعه و کار ارائه دهد.
 • وجود یک لوستر که بر اساس سبک طراحی اتاق خواب تهیه شده است علاوه بر روشنایی، می تواند مانند یک اکسسوری باعث جذابیت فضای اتاق خواب شما شود.
 • برای نور تزئینی هم می توانید از نور مخفی سقف یا پشت تخت استفاده کنید که فضای اتاقتان را بسیار رویایی می کند.
 • لازم به ذکر است که نور میز آرایش را بالا آینه یا دو طرف آن قرار دهید، تا هنگام آرایش کردن و آماده شدن، سایه روی صورتتان ایجاد نشود.

کاغذ دیواری در دکوراسیون اتاق خواب

کاغذ-دیواری-در-دکوراسیون-اتاق-خواب

این روزها انقدر تنوع در کاغذ دیواری هست که می توانید به سلیقه ی خود یکی را انتخاب کنید. درادامه برخی از نکات را برای انتخاب کاغذ دیواری  برای شما به اشتراک می گذاریم. این نکات عبارتند از:

 • بهتر است برای اتاق خواب‌های کوچک از طرح‌های کوچک و ظریف استفاده کنید، تا هم جلوه اتاق خواب را بیشتر و هم فضا را بزرگ‌تر نشان دهد.
 • برای اتاق خواب‌های مدرن طرح‌های انتزاعی و هندسی می‌توانند انتخاب مناسبی باشند، اما با توجه به علم روان شناسی این طرح ها خواب را مختل می کند. از این رو بهترین دیوار برای استفاده از آن دیوار پشت تخت‌خواب است.
 • اگر اتاق شما سبکی کلاسیک دارد بهترین طرح کاغذ دیواری، طرح‌های کلاسیک از جمله داماسک و راه راه می باشد.
 • این نکته را نیز بگوییم که طرح‌های شلوغ برای اتاق خواب‌های بزرگ مناسب و طرح‌های ساده برای اتاق‌های کوچک مناسب هستند.

پرده در دکوراسیون اتاق خواب

پرده-در-دکوراسیون-اتاق-خواب

پرده عضو مهم و جدا نشدنی اتاق خوابتان است. شما می بایست با توجه به موقعیت اتاق خواب و دکوراسیون منزلتان، نوع مناسبی را خریداری کنید.

نکاتی برای انتخاب پرده

 • اگر اتاقی به سبک مدرن دارید، بهترین گزینه برای شما، انتخاب پرده کرکره ای است. این نوع پرده جلوه ای شیک و مدرن به فضا می دهد.
 • اگر سبک اتاقتان کلاسیک است باید به دنبال پرده های پارچه ای بروید که برای این سبک دکوراسیون مناسبند.

شما می توانید برای حفظ حریم شخصی و کنترل نور، زیر پرده اصلی از آستر استفاده کنید.

سرویس خواب در دکوراسیون اتاق خواب

سرویس-خواب-در-دکوراسیون-اتاق-خواب

سرویس خواب ها یکی از مهم ترین مواردی است که برای دکوراسیون اتاق خواب خود باید به آن توجه کنید. بهتر است سرویس خوابخود را طوری انتخاب کنید که فضای اتاق شما را زیاد شلوغ نکند.

اگر منزل شما دارای اتاق خواب کوچکی است بهتر است تخت خواب هایی که زیر آن قسمت‌های پارتیشن بندی شده برای قرار دادن وسایل اضافی تعبیه شده است را انتخاب کنید تا فضای بیشتری را در دست داشته باشید.

برای چیدن سرویس خواب می بایست

 • تختخواب را در دورترین نقطه از در اتاق خواب قرار دهید ولی باید طوری باشد که هنگام دراز کشیدن درب اتاق خواب را ببینید زیرا باعث ایجاد حس امنیت می شود.
 • برای تختخواب دونفره نیز بهتر است طوری آن را قرار دهید که از دوطرف فضای کافی برای هریک از زوجین قرار داشته باشد تا مزاحمتی برای دیگری ایجاد نشود. همچنین می بایست بالای تختخواب به دیوار اصلی اتاق چسبیده باشد.

فرش و قالیچه در دکوراسیون اتاق خواب

فرش-و-قالیچه-در-دکوراسیون-اتاق-خواب

یکی از ضروری ترین وسایل در دکوراسیون مخصوصا خانه های ایرانی استفاده از فرش و قالیچه است. در انتخاب فرش اتاق خواب باید به عواملی مانند؛ کودک یا بزرگسال بودن فرد، ابعاد و اندازه اتاق، تناسب رنگ با سایر اشیا، نوع کفپوش اتاق خواب و.. دقت شود.

شما میتوانید از انواع قالیچه و گلیم و یا فرش های مدرن برای اتاق خواب استفاده کنید.

آینه در دکوراسیون اتاق خواب

آینه-در-دکوراسیون-اتاق-خواب

آینه یک وسیله اصلی و ضروری برای هر اتاق خوابی است. شما می توانید یک آینه قدی زیبا و شیک برای اتاق تان تهیه کنید و یا اگر فضای کافی برای نصب اینه قدی ندارید به آینه  ی آرایش و آینه  ی روی دراور اکتفا کنید.

نکاتی برای تزیین اتاق خواب

نکاتی-برای-تزیین-اتاق-خواب

 • برای تزیین اتاق خواب می توانید از دکوری های مختلف استفاده کنید، ولی برای انتخاب دکوری ها و وسایل تزیینی، سبک و تم اتاق را در نظر بگیرید.
 • سعی کنید از دکوری های کمتری استفاده کنید. زیرا هر چه فضا خلوت تر باشد، اتاق بزرگ تر جلوه می کند.
 • اگر می خواهید برای تزیین اتاق از قاب عکس استفاده کنید، بهتر است در انتخاب طرح و قاب دور عکس دقت زیادی داشته باشید که با سرویس خواب شما مطابقت داشته باشد.

شما می توانید دیواری که تختخواب به آن چسبیده است را به رنگ متفاوت دکور کنید. در این صورت فضایی خاص تر خواهید داشت.

و در نهایت

هدف تیم سبدت دکوراسیون اتاق خواب بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. برای داشتن اتاق خوابی زیبا که اصولی دکور شده است، باید نکات و ترفندهایی را اجرا کرد.

پس اگر دکوراسیون اتاق خواب برای شما حائز اهمیت است می توانید از ترفندهایی که در بالا اشاره کردیم، استفاده کنید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *