سفرهای داخلی

بهترین جاهای دیدنی اهواز

BEST-AHVAZ-ATTRACTION

اهواز یکی از شهرهای کشورمان ایران است. جالب است بدانید که این شهر در طول تاریخ ۲ بار از نو ساخته شده؛ «عیلامیان» اهواز را برای اولین‌بار ساختند، اما پس از تخریب در ۳ هزار سال پیش، به‌دست «اردشیر بابکان»، پادشاه اشکانیان، از نو ساخته شد.

اگر قصد سفر به این شهر را دارید تا انتها با ما همراه باشید. ما در این بخش از سبدت قصد داریم تا جاذبه های گردشگری این شهر را برای شما به اشتراک بگذاریم.

۱. بنای معین ‌التجار اهواز

بنای-معین-‌التجار-اهواز

بنای معین التجار یکی از جاهای دیدنی اهواز است که در واقع این سازه کاروانسرایی در نزدیکی پل سفید است که در بافت قدیمی شهر اهواز قرار دارد. ساخت این بنا در زمان ناصرالدین شاه قاجار بوده است.

سرای معین التجار، سرای بازرگان برجسته‌ بوشهری، حاج محمد تقی معین‌التجار بوده و امروزه به مکانی برای بازدید گردشگران تبدیل شده است.

آدرس بنای معین ‌التجار اهواز

ایران، استان خوزستان، اهواز، خیابان ۲۴ متری، خیابان کاوه غربی، نبش اول

معرفی ۱۶ مورد از هتل‌های اهواز

۲. رودخانه کارون اهواز

رودخانه-کارون-اهواز

رودخانه کارون یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اهواز به حساب می‌آید. این رود یکی از مهم‌ترین رودهای کشور به حساب می‌آید. کارون بزرگترین و طولانی‌ترین رود ایران است که امکان کشتیرانی نیز در آن وجود دارد. دسترسی رودخانه کارون به آب‌های بین‌المللی، بر اهمیت آن افزوده است.

علاوه‌بر اهمیت تجاری و سیاسی، این رودخانه در بین مردم نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. شب‌های کارون بسیار دلپذیر است. در هنگام شب رستوران‌های کنار رودخانه، میز و صندلی‌های خود را کنار ساحل کارون قرار می‌دهند. هنگام شب مردم با سازهای محلی کنار کارون مشغول آواز می‌شوند و خلاصه که جو بسیار خاص و دوست‌داشتنی کنار کارون برقرار می‌شود.

آدرس رودخانه کارون اهواز

 استان خوزستان، اهواز

لذت چشیدن غذاهای جنوب در رستوران‌های اهواز

۳. پل سفید اهواز

پل-سفید-اهواز

پل معلق یا پل سفید یکی از مهم‌ترین نمادها و از جاهای دیدنی اهواز است. این پل یکی از هشت پل ساخته شده روی کارون است که بخش شرقی و غربی شهر را به‌هم وصل می‌کند.

سازه ی این پل سازه‌ای تماما فلزی‌ست که روی پایه‌های بتنی قرار گرفته است. در اطراف این پل، پارک تفریح و بازی جزیره‌ اهواز قرار دارد.

آدرس پل سفید اهواز

 خوزستان، اهواز، حدفاصل میدان شهدا و خیابان فلسطین (اداره پست)

کافه گردی و لذت نوشیدن قهوه در کافه های اهواز

۴. آرامگاه علی ابن مهزیار اهواز

آرامگاه-علی-ابن-مهزیار-اهواز

یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین بناهای شهر اهواز مقبره آرامگاه علی ‌بن ‌مهزیار است. علی ‌ابن مهزیار یکی از دانشمندان و فقهای شیعه و از یاران امام رضا‌ (ع) بود. در سال ۲۰۱ هجری قمری مسجدی را در محل اقامت امام رضا (ع) بنا کردند و بعد از مرگ علی ‌ابن مهزیار او را در این مسجد دفن کردند. امروزه این آرامگاه مکانی است که مردم برای زیارت و دعا سری به آن می‌زنند.

آدرس آرامگاه علی ابن مهزیار اهواز

استان خوزستان، اهواز، خیابان نهج البلاغه

۵. پل طبیعت کیانپارس اهواز

پل-طبیعت-کیانپارس-اهواز

از دیگر جاهای دیدنی اهواز باید به پل طبیعت کیانپارس اشاره کرد. این پل دو پارک مهم این شهر یعنی پارک ساحلی اهواز و پارک لاله را به هم وصل کرده است و نمای بسیار زیبایی دارد.

پیاده‌روی بر روی پل و تماشای شکوه کارون، صدای خروش آب و پرندگان بسیار لذت‌بخش است و می‌توانید لحظاتی به یادماندنی را در آنجا بگذرانید.

آدرس پل طبیعت کیانپارس اهواز

خوزستان، اهواز، رود کارون

۶. کلیسای سورت مسروپ اهواز

کلیسای-سورت-مسروپ-اهواز

از دیگر جاذبه های گردشگری اهواز کلیسای سورت مسروپ است که در محله‌های مرکزی اهواز قرار دارد. این کلیسا به دوره پهلوی تعلق دارد و در سال ۱۳۴۷ توسط ترداد داویدیان ساخته شد که از کارمندان شرکت نفت بود.

آدرس کلیسای سورت مسروپ اهواز

استان خوزستان، اهواز، خیابان شهید مصطفایی، ابتدای خیابان موسوی

۷. خانه ماپار اهواز

خانه-ماپار-اهواز

خانه ماپار یکی از این خانه‌های تاریخیِ به جا مانده از دوران پهلوی اول است. این خانه بیشتر از ۵۰۰ متر مربع مساحت دارد و دارای نمای آجری، درهای چوبی و پنجره‌های رنگی است.

این خانه دارای دو طبقه و یک زیرزمین است و مانند بناهای هم دوره خود دیوارهایی از جنس سنگ دارد. لازم به ذکر است که خانه ماپار در سال ۱۳۸۰ مرمت شد. در حیاط زیبای این بنا درختان نخل زیبایی وجود دارند که در کنار این ها نگارخانه، رستوران و شربت خانه و مرکز خرید و فروش صنایع دستی به چشم می خورند.

آدرس خانه ماپار اهواز

اهواز، خیابان خوانساری جنوبی، بین شهید جهانیان و کافی

۸. موزه خراطی اهواز

موزه-خراطی-اهواز

این موزه اولین موزه خراطی کشور است که در شهر اهواز قرار دارد. حدود ۴۰۰ اثر از برترین استادان این هنر در موزه خراطی به نمایش گذاشته شده است. هدف این موزه شناساندن صنایع دستی و هنر بومی به گردشگران است.

آدرس موزه خراطی اهواز

خوزستان، اهواز، میدان ۱۵خرداد، خیابان انقلاب، بعد از خیابان مصطفی خمینی شمالی

شماره تلفن موزه خراطی اهواز

۰۶۱۳۳۷۸۸۱۴۹

۹. تالاب بامدژ اهواز

تالاب-بامدژ-اهواز

یکی از جاهای دیدنی اهواز و ارزشمندترین تالاب‌های ایران تالاب بامدژ نام دارد که در فاصله ۴۰ کیلومتری شمال غربی اهواز و در همسایگی روستاهای بامدژ و طواهر قرار گرفته است.

این تالاب به دو زیستگاه خشکی و آبی تقسیم می‌شود و دارای پوشش گیاهی غنی همچون خارشتر خزری، خارشتر ایرانی، خار پنبه، شیرین بیان و … دارد. همچنین این تالاب محل زندگی بسیاری از جانورانی از جمله مرغابی سانان، آبچلیک، اردک سرسبز، حواصیل، قو، عروس غاز و باکلان می باشد.

آدرس تالاب بامدژ اهواز

خوزستان، ۴۰ کیلومتری اهواز

۱۰. سرای عجم اهواز

سرای-عجم-اهواز

سرای عجم یکی از جاهای دیدنی اهواز است که قدمت آن به دوره قاجاریان باز می‌گردد. معماری این بنا در یک طبقه ساخته شده و معماری خاصی دارد. این بنا ستون‌های حجاری شده، در و پنجره چوبی، آجر چینی و حجره های زیادی دارد که تماشای آن‌ها بسیار لذت بخش است.

گفتنی است که زمان دقیق ساخت آن معلوم نیست اما گفته شده که این سرا همزمان با رونق شهر اهواز در دوره ناصرالدین شاه ساخته شده است.

آدرس سرای عجم اهواز

خوزستان، اهواز، خیابان آزادگان (۲۴ متری)

۱۱. پل سیاه اهواز

پل-سیاه-اهواز

پل سیاه یکی از پل های مهم اهواز است که جزو اولین پل‌ های این شهر می‌باشد. جالب است بدانید که دلیل نام گذاری این پل به دلیل رنگ تیره بدنه ی این پل می‌باشد. این پل تقریباً در محل پل قدیمی اهواز که به دوره‌ی «ساسانی» تعلق داشته بنا شده و اولین پل امروزی‌ست که سال‌ها شبیه کمربندی سیاه، دو طرف رود کارون را به‌هم وصل کرده است.

این پل در سال ۱۳۰۸ ساخته شد و به یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی ریلی جنوب کشور تبدیل شد.

آدرس پل سیاه اهواز

استان خوزستان، اهواز، رود کارون

۱۲. موزه هنرهای معاصر اهواز

موزه-هنرهای-معاصر-اهواز

یکی از موزه‌های شهر اهواز، موزه‌ی هنرهای معاصر است. این موزه ساختمانی دو طبقه است که ۵ گالری در آن برپا است که می توانید آثاری از هنرمندان معاصر ایرانی را تماشا کنید.

گفتنی است بخش زیادی از این آثار ارزنده متعلق به هنرمندان اهواز و به طور کلی بخش‌های جنوبی کشور است.

آدرس موزه هنرهای معاصر اهواز

خوزستان، اهواز‌، جاده ساحلی

شماره تلفن موزه هنرهای معاصر اهواز

۰۶۱۳۲۲۳۳۲۳۲

۱۳. خانه دادرس اهواز

خانه-دادرس-اهواز

خانه دادرس یکی دیگر از جاهای دیدنی اهواز است که قدمت آن به دوره قاجاریه باز می گردد. این خانه در دو طبقه ساخته شده که در گذشته در زمینه‌های گوناگونی مانند میدان تره بار و یا خوار و بار فروشی استفاده می‌شده است.

طبقه اول این خانه دارای پنج اتاق و طبقه دوم آن دارای سه اتاق است که هر یک از این اتاق‌ها با درب، ستون و پنجره‌های چوبی، آثاری از حجاری، سرداب و آجرچینی‌های زیبا تزیین شده‌اند که بسیار دیدنی هستند.

آدرس خانه دادرس اهواز

 خوزستان، اهواز، مرکز شهر اهواز، خیابان عبدالحمید

۱۴. پارک کوهساران اهواز

پارک-کوهساران-اهواز

پارک کوهساران از جمله پرطرفدارترین پارک‌های باستانی اهواز است که از بالای آن می‌توان منظره‌ای دل‌چسب و خیره‌کننده از اهواز را دید. این پارک بر روی تپه‌ای باستانی قرار گرفته که بر روی آن مخازن آب یا منبع آب نیز وجود دارد.

 با رفتن به این پارک می‌توانید از سه قبرستان ارامنه، کاتولیک‌ها و لهستانی‌ها نیز دیدن کنید.

آدرس پارک کوهساران اهواز

خوزستان، اهواز، بلوار نواب صفوی، خیابان شهید کریم باوی

۱۵. طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه در اهواز

طولانی-ترین-آبشار-مصنوعی-خاورمیانه-در-اهواز

اهواز میزبان طولانی‌ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه است که روی هفتمین پل اهواز احداث شده است. البته این پل با نام علی بن مهزیار هم شناخته می‌شود. این آبشار دارای فواره‌های متعددی است که در هنگام شب روشن می‌شوند و از دو طرف پل به داخل رودخانه کارون می‌ریزند. سراسر این پل از چراغ‌های رنگی و زیبا تشکیل شده است، به شکلی که زمان روشن شدن این فواره‌ها، چراغ‌های رنگی نیز روشن می‌شوند و زیبایی‌های این مجموعه را چند برابر می‌کند. هنگام سفر به اهواز دیدن آن را از دست ندهید.

آدرس آبشار مصنوعی اهواز

خوزستان، اهواز، رود کارون، پل هفتم

۱۶. کلیسای پروتستان شبان نیکو اهواز

کلیسای-پروتستان-شبان-نیکو-اهواز

کلیسا پروتستان شبان نیکو هم یکی دیگر از جاهای دیدنی اهواز است که شباهت بسیار زیادی به کلیسای سورت مسروپ دارد و در نزدیکی یکدیگر قرار دارند. ارمنی‌های پروستان ساکن اهواز در آن مشغول به عبادت می شوند.

 لازم به ذکر است به دلیل جمعیت بسیار کم پروتستان‌های اهوازی کلیسا شبان نیکو یا شبان کو این روزها تقریبا بدون استفاده شده و روال سابق خود را ندارد.

آدرس کلیسای پروتستان شبان نیکو اهواز

استان خوزستان، اهواز، بلوار ساحلی شرقی، رستگاری

۱۷. ساختمان ریسندگی اهواز

ساختمان-ریسندگی-اهواز

ساختمان ریسندگی یکی دیگر از جاهای دیدنی اهواز است که قدمت آن متعلق به دوره پهلوی است. این ساختمان در سال ۱۳۱۳ ساخته شده است و متاسفانه مانند بسیاری از بناهای تاریخی شهر اهواز، روبه تخریب است.

آدرس ساختمان ریسندگی اهواز

خوزستان، اهواز

۱۸. حمام نفت سفید اهواز

حمام-نفت-سفید-اهواز

حمام نفت یکی دیگر از جاهای دیدنی اهواز به حساب می‌آید. این حمام در شهر قدیمی نفت سفید در فاصله ۳۶کیلومتری شهرستان هفتکل و ۵۵کیلومتری اهواز واقع شده است. این حمام در دوران قاجار به دست مرحوم استاد معتمدی ساخته شده است. این حمام شامل دو بخش زنانه و مردانه می‌باشد. اما در طول زمان و به دلیل بی‌توجهی به حمام نفت سفید اهواز، با وجود ارزش بالایی که از نظر تاریخی دارد، قسمت‌های مختلف آن تخریب شدند. به‌طوری که چندین سال است کسی از این حمام دیگر استفاده نمی‌کند.

آدرس حمام نفت سفید اهواز

استان خوزستان، ۵۵ کیلومتری اهواز، ۳۶ کیلومتری شهرستان هفتکل، نفت سفید

۱۹. دانشگاه سه گوش اهواز

دانشگاه-سه-گوش-اهواز

دانشگاه سه‌گوش در کرانه‌ رود کارون قرار دارد. این ساختمان حدود سه هزار متر مساحت دارد و به دلیل شکل مثلثی اش آن را سه‌گوش می نامند. این دانشگاه در طول تاریخ کاربری‌های مختلفی داشته است.

در سال ۱۳۰۸ به‌عنوان ساختمان بانک ملی مرکزی در اهواز افتتاح شد و سه سال بعد، آن را به استانداری تبدیل کردند. در طول جنگ جهانی دوم که اهواز به اشغال متفقین در آمد، این ساختمان به مقر ارتش آن‌ها تبدیل شد. در نهایت در سال ۱۳۳۶ این بنا به دانشکده‌ پزشکی دانشگاه جندی شاپور بدل شد و از همان دوران، کاربری فرهنگی داشته است.

با بازدید این دانشگاه می توانید با معماری بی نظیر دوره پهلوی را مشاهده کنید.

آدرس دانشگاه سه گوش اهواز

استان خوزستان، اهواز، خیابان موسی صدر، فلکه سه گوش

۲۰. هتل قو در بلوار ساحلی اهواز

هتل-قو-در-بلوار-ساحلی-اهواز

هتل قو اهواز اولین هتل ساخته شده در اهواز است که در تقاطع  محله نادری و خیابان کاشانی واقع شده و از نظر موقعیت جغرافیایی،‌ نزدیک به آثاری مثل خانه ماپار،‌ موزه هنرهای معاصر و مجتمع تجاری رویال است.

قدمت این هتل به دوران پهلوی برمی‌گردد. لازم به ذکر است که این هتل در معرض تخریب قرار گرفته است.

هتل قو در بلوار ساحلی اهواز

استان خوزستان، اهواز

و در نهایت

هدف تیم سبدت معرفی جاهای دیدنی اهواز بوده،امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. اهواز دارای جاهای دیدنی زیادی است آن‌قدر که ممکن است بعضی نقطه‌های مهم توریستی‌اش از چشم پنهان بماند و همان‌طور که دیدید، جاهای دیدنی ا‌هواز کم نیست و گنجاندن آن در یک مقاله امکان پذیر نیست.شما هم می توانید تجربه شخصیتان را با ما به اشتراک بگذارید.از همراهی شما سپاسگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *