سفرهای خارجی

بهترین جاهای دیدنی رم

rome-attractions

رم یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است و همچنین بزرگ‌ترین و پر جمعیت‌ ترین شهر ایتالیا می باشد که قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال دارد. این شهر به خاطر جاذبه های گردشگری فراوانی که دارد، یکی از پر گردشگرترین مقاصد اروپاست.

ما در این مقاله قصد داریم تا جاهای دیدنی این شهر زیبا را با شما به اشتراک بگذاریم. پس اگر می خواهید با این شهر زیبا آشنا شوید تا انتها با سبدت همراه شوید.

۱. کولوسئوم رم (The Colosseum)

کولوسئوم-رم

کولوسئوم از مشهورترین جاهای دیدنی رم به شمار می رود که در جنوب‌غربی پایانه‌ی نهایی ایستگاه قطار واقع است.  این بنای عظیم را که قدمت آن به بین ۷۰ تا ۸۰ سال پس از میلاد مسیح می‌رسد، به‌اسم آمفی‌تئاتر فلاویان (Flavian Amphitheatre) نیز می‌شناسند.

کولوسئوم در روزگارانی دور مکانی برای نبرد گلادیاتورها بود. همچنین این بنا به اجرای تئاتر، برگزاری فستیوال‌، سیرک و بازی‌های ورزشی اختصاص داشت.

آدرس کولوسئوم رم

Via di S. Gregorio, 00186 Roma RM, Italy

معرفی ۲۰ مورد از هتل‌های رم

۲. فواره تروی رم(Trevi Fountain)

فواره-تروی-رم

از دیگر جاهای دیدنی رم می توان به فواره تروی اشاره کرد‌ که در نزدیکی معبد پانتِئون و کاخ کوئیرینال واقع است. این فواره در سده هفدهم میلادی توسط نیکولو سالوری ، معمار شهیر ایتالیایی برای پاپ کِلِمنت ساخت.

این فواره با ۱۰ متر پهنا و ۲۶ متر ارتفاع، یکی از بزرگ‌ترین فواره‌های ایتالیاست. جالب است بدانید رمی‌ها بر این باور هستند که انداختن سکه در فواره تروی، برای آن‌ها شگون‌ دارد.

آدرس فواره تروی رم

Piazza di Trevi, 00187 Roma RM, Italy

کافه‌های رم با قهوه‌های فوق العاده ایتالیایی

۳. کلسیا سانتا ماریا ماجیوره رم( Santa Maria Maggiore)

کلسیا-سانتا-ماریا-ماجیوره--رم

کلیسا سانتا ماریا ماجیوره یکی از باشکوه‌ترین کلیساهای دنیاست. این کلیسا یکی از مهم‌ترین مکان‌های زیارتی در دنیای مسیحیان شناخته می‌شود. داخل کلیسا نیز با آن تزئینات طلا و نقاشی‌های روی دیوارها و سقف به‌همان اندازه‌ی بیرون ساختمان دیدنی است.

ساخت این کلیسا داستان جالبی دارد.  داستان از این قرار بود که پاپ لیبریوس ،

(Pope Liberius)یکی از پاپ‌های مشهور دنیای مسیحیت رویایی صادقه می‌بیند. مریم مقدس در این رویا به دیدار پاپ می‌آید.

مریم مقدس در این رویا از پاپ لیبریوس درخواست می‌کند تا فردای آن روز در مکانی که اولین دانه برف روی زمین نشست، کلیسایی باشکوه احداث کند.

نکته جالب ماجرای ساخت کلیسا سانتا ماریا ماجیوره در این قسمت نهفته است که پاپ لیبریوس، مریم مقدس را در ماه آگوست به خواب می‌بیند. در این ماه سابقه‌ای برای بارش برف در رم گزارش نشده بود. با این حال روز بعد از دیدنِ این رویای صادقه، برفی سنگین در رم باریدن می‌گیرد. پاپ لیبریوس ، مکانی که اولین دانه برف روی زمین نشسته بود را برای ساخت کلیسا سانتا ماریا ماجیوره انتخاب می‌کند.

به خاطر همین موضوع این کلیسا  برای برگزاری مراسم مذهبی و جشن‌های مهم در آن تبدیل می‌شود. گفتنی است پیکر ۲ تن از پاپ‌های مشهور در این کلیسا به خاک سپرده شده است.  در این کلیسا یک برج زنگ نیز وجود دارد که از ساختمان‌های اطراف بالاتر است.

آدرس کلسیا سانتا ماریا ماجیوره  رم

P.za di Santa Maria Maggiore, 00100 Roma RM, Italy

شماره تماس کلسیا سانتا ماریا ماجیوره  رم

+۳۹۰۶۶۹۸۸۶۸۰۰

مراکز خرید رم، از مرکز خرید D & G  تا بازار ایتالی

۴. پانتئون رم(Pantheon)

پانتئون-رم

یکی دیگر از جاهای دیدنی رم پانتئون است که در سال ۱۱۸ پس از میلاد مسیح به‌دستور امپراتور هادریان ساخته شد. این بنا در مرکز شهر و در میدان دِلا روتوندا قرار دارد و یکی از مکان‌های اصلی دفن پادشاهان و چهره‌های سرشناس رم قدیم به حساب می‌آید.

پانتئون، بنایی است با گنبدی ۴۳متری که  در طول تاریخ کاربردهای مختلفی داشته است.

در جلوی بنا رواقی مستطیلی با ستون‌های سنگین قرار دارد و سازه‌ی مثلثی بالای پیشگاه نیز به سنگ‌نوشته‌ای مزین است که این بنا را به آگریپا نسبت می‌دهد. گنبد معبد از داخل با مجموعه‌ای از نقوش سنگی تزئین شده است و یک حفره‌ی مرکزی نور را به‌ داخل می‌تاباند. جالب است بدانید که رافائل، نقاش سرشناس ایتالیایی یکی از شخصیت‌هایی است که در پانتئون به خاک سپرده شده است.

آدرس پانتئون رم

Piazza della Rotonda, 00186 Roma RM, Italy

چشیدن طعم غذاهای ایتالیا در رستوران‌های رم

۵. پله‌های اسپانیایی رم (  the Spanish Steps)

پله‌های-اسپانیایی-رم

پله های اسپانیایی  بین دو میدان دی اِسپاگنا و ترینیتا دِی مونتی قرار دارند.۱۳۵ پله است که با سبکی متفاوت طراحی شده‌اند و بالارفتن از آن‌ها، شما را به کلیسای فرانسوی ترینیتا دی مونتی ( Trinità dei Monti) می‌رساند.

هر یک از این پله‌ها دارای لبه‌ی سنگی پهن با دیواره‌های سنگی است. در بالای پله‌ها اوبِلیسکی با نماد صلیب و سنگ‌نوشته‌ قرار دارد. همچنین فواره‌ای زیبا در قسمت پایین پله‌های اسپانیایی با هنرمندی تمام ساخته شده است.

آدرس پله‌های اسپانیایی رم

Piazza di Spagna, 00187 Roma RM, Italy

۶. فروم رم( Roman Forum)

فروم-رم

انجمن رمی یکی از مهم‌ترین بقایای تاریخی ایتالیاست که در گذشته مرکز زندگی عمومی و سیاسی رمی‌ها بود. فروم رم عمارتی است که رمی‌های قدیم (ملازمان و وزرا)تصمیم‌های مهمی در آن می‌گرفتند.

جالب است بدانید فروم رم سال‌های سال از نظرها پنهان بود. ستون‌ها و دیوارهای این عمارت در زیر لایه‌ای ۱۰متری از خاک قرار گرفته بودند. اکتشاف‌های سده ۱۸ و ۱۹ میلادی باعث کشف فروم رم شد.

در این عمارت می‌توانید از معابد، میادین و طاق‌های مختلفی مانند معابد زحل، تیتوس و وِستا و همچنین طاق سِوِروس بازدید کنید.

آدرس فروم رم

Via della Salara Vecchia, 5/6, 00186 Roma RM, Italy

شماره تماس فروم رم

۳۹۰۶۳۹۹۶۷۷۰۰+

ساعات بازدید فروم رم

۹ الی ۱۹:۱۵

۷. میدان ناوُنا رم (Piazza Navona)

میدان-ناوُنا-رم

میدان ناوونا در محل استادیوم دومیتیان واقع است و قدمت آن به قرن پانزدهم می‌رسد. این میدان در نزدیکی پانتِئون و آب‌نمای ترِوی قرار دارد. امپراتور دامیتِیان، یکی از معروف‌ترین پادشاهان رم باستان، سنگ بنای میدان ناوُنا را گذاشت.

در زمان گذشته این میدان مرکزی برای برگزاری فستیوال‌های باشکوه و مسابقه‌های اسب‌دوانی هیجان‌انگیز بود.  در این میدان آب‌نمای دِی کواترو فیومی قرار دارد که ناوونا را بِرنینی، مجسمه‌ساز مشهور ایتالیایی، در سال ۱۶۵۱ برای پاپ اینوسِنت پنجم طراحی کرده است.

آب‌نمای مذکور چهار تن از خدایان رود را نشان می‌دهد و هر مجسمه یکی از رودهای مهم جهان را شامل نیل، دانوب، گَنگ و ریو دِلا پلاتا ستایش می‌کند. در وسط میدان نیز یک اوبِلیسک مصری دیده می‌شود.

آدرس میدان ناوُنا رم

Piazza Navona, 00186 Roma RM, Italy

۸. بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم رم

 (Vittorio Emanuele II Monument )

بنای-یادبود-ویکتور-امانوئل-دوم-رم

بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم از دیگر جاهایی که هنگام سفر به رم باید از آن دیدن کنید. امانوئل دوم، اولین پادشاه ایتالیا بود که توانست مردمان این سرزمین را متحد کند.

این بنا همانطور که از اسمش پیداست برای ادای احترام به ویکتور امانوئل دوم ساخته شده است. ساخت این بنا سال‌های بسیاری به طول انجامید. سنگ بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم در ۱۸۸۵ گذاشته شد. با این حال مراحل ساخت این بنا تا ۱۹۳۵ به طول انجامید.

همچنین پیکر سربازان گمنام را نیز در این بنا به خاک سپرده‌اند. در این بنای یادبود، موزه ای وجود دارد که  اسناد و اطلاعاتی درباره اتحاد ایتالیا پیش روی علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

گفتنی است آسانسوری در این بنا وجود دارد که گردشگران با سوارشدن بر آن به تراس بلندی می‌رسند. این تراس منظره‌ای ۳۶۰ درجه به شهر زیبای رم دارد.

آدرس بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم رم

Piazza Venezia, 00186 Roma RM, Italy

ساعات بازدید بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم رم

۹:۳۰ الی ۱۹:۳۰

۹. تپه پالاتین رم (Palatine Hill)

تپه-پالاتین-رم

تپه‌ی پالاتین یکی از قدیمی‌ترین اماکن رم کنونی و مرکزی‌ترین تپه‌ی منطقه‌ی تیبِر است. این تپه در ارتفاع ۴۰ متری از انجمن رمی قرار دارد. رمی‌های باستان، تپه پالاتین را به مکانی برای دادوستد و عقد قراردادهای سیاسی تبدیل کرده بودند. لازم به ذکر است که بسیاری از جاهای دیدنی رم همچون طاق سپتیموس سوروس

(Arch of Septimus Severus)، معبد ساتورن(Temple Of saturn)  و طاق تیتوس(Arch of the titus) در تپه پالاتین واقع شده است.

لازم به ذکر است، بلیطی که برای ورود به انجمن فروخته می‌شود، شامل اجازه‌ی بازدید از تپه‌ی پالاتین نیز هست. پس اگر برای بازدید از انجمن رفتید، به تپه‌ی پالاتین هم بروید.

آدرس تپه پالاتین رم  

۰۰۱۸۶Rome, Metropolitan City of Rome, Italy

۱۰. مجموعه‌ موزه‌های واتیکان رم (Vatican Museums)

مجموعه‌-موزه‌های-واتیکان-رم

این گنجینه‌ی ارزشمند با بیش از ۷۰ هزار اثر هنری بخشی از مهم‌ترین آثار هنری تاریخی و کلاسیک جهان را در خود جای داده است. این مجموعه طی قرن‌ها و به‌دست پاپ‌های دوره‌های مختلف ساخته شده است.

مجموعه موزه‌های واتیکان از چند موزه تشکیل شده‌اند (موزه‌ی پیو‌-‌کلِمِنتینو، موزه‌ی کیارامونتی، موزه‌ی گرِگوریانو اِتراسکو و موزه‌ی گرِگوریانو اِجیزیانو) که هر کدام‌شان آثار هنری و تم متفاوتی دارند. ازجمله مهم‌ترین آثار این موزه‌ها می‌توان به تابلوی «تبدیل هیئت» اثر رافائل،( تابلوی تدفین مسیح) اثر کاراواجو و گالری مهیج نقشه‌ها اشاره کرد.

آدرس مجموعه‌ موزه‌های واتیکان رم

۰۰۱۲۰Vatican City

شماره تماس مجموعه‌ موزه‌های واتیکان رم

۳۹۰۶۶۹۸۸۴۶۷۶+

ساعات بازدید مجموعه‌ موزه‌های واتیکان رم

۸:۳۰ الی ۱۸:۳۰ – روزهای جمعه و شنبه ۸:۳۰ الی ۲۲:۳۰ و روزهای یکشنبه تعطیل می باشد.

۱۱. گالری و باغ ویلا بورگزه رم

 (Villa Borghese Gallery and Gardens)

گالری-و-باغ-ویلا-بورگزه-رم

گالری و باغ ویلا بورگزه از دیگر جاهای دیدنی رم است که بنای آن به سده هجدهم میلادی باز می‌گردد.

این مجموعه در سال ۱۹۰۳ تأسیس شد و در قسمت شمالی داخل شهر در کنار خیابان پینچانا قرار دارد. این باغ یکی از وسیع‌ترین باغ‌ ویلاهای رم است که ۲ موزه یک گالری هنری در این باغ ویلا تعبیه شده است. گالری که در این باغ وجود دارد، یکی از مهم‌ترین موزه‌های هنری جهان است که نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و عتیقه‌های ارزشمندی را شامل می‌شود. برای مثال آثار هنری مهمی از رافائل، کاراواجو، روبِنز و تیتان  در این گالری نگهداری می‌شود.

همچنین در این تفرجگاه ویلاها و موزه‌های متعددی مستقرند و مثلا در قسمت کازینو بورگِزه‌ی پارک می‌توانید از مجسمه‌های ساخت بِرنینی و در بخش ویلا جولیا از موزه‌ی اِتروسکان بازدید کنید.

آدرس گالری و باغ ویلا بورگزه رم

Piazzale Scipione Borghese, 5, 00197 Roma RM, Italy

شماره تماس گالری و باغ ویلا بورگزه رم

۳۹۰۶۸۴۱۳۹۷۹+

ساعات بازدید گالری و باغ ویلا بورگزه رم

جمعه، شنبه، یکشنبه و سه شنبه ۹ الی ۱۹

چهارشنبه ۹ الی ۲۲

پنجشنبه ۹ الی ۲۱ و دوشنبه ها تعطیل می باشد.

۱۲. حمام‌های کاراکالا رم(Baths of Caracalla)

حمام‌های-کاراکالا-رم

حمام‌های کاراکالا یکی از  جاهای دیدنی رم است که علاوه بر  مکانی برای نظافت، محلی برای ورزش رومیان باستان به حساب می‌آمدند.  حمام‌های کاراکالا در ۲۱۶ پس از میلاد ساخته شده است. از دیگر بخش های این حمام می توان به استخر شنا، سونا خشک و بخار، سالن ژیمناستیک، اتاق همایش، باغچه‌، کتابخانه، سالن آرایشگاه و فروشگاه اختصاصی اشاره کرد .

جالب است بدانید که  این حمام‌ها مجموعاً حدود ۱۵۰۰ نفر را در خود جای می‌دادند.

آدرس حمام‌های کاراکالا رم

Viale delle Terme di Caracalla, 00153 Roma RM, Italy

شماره تماس حمام‌های کاراکالا رم

۳۹۰۶۳۹۹۶۷۷۰۲+

۱۳. موزه ملی قصر سنت آنجلو رم

(Castel Sant’Angelo National Museum)

موزه-ملی-قصر-سنت-آنجلو-رم

از دیگر جاهای دیدنی رم می توان به قصر سنت آنجلو اشاره کرد که آن را به‌اسم آرامگاه هادریان نیز می‌شناسند. این بنا،عمارتی بزرگ است که بیشتر از نیم‌قرن از ساخت آن می‌گذرد. این قصر در ۵ طبقه ساخته شده و راهرویی مارپیچ، تمامی طبقه‌های آن را به هم متصل می‌کند.

این بنا در طول تاریخ کاربردهای متفاوتی داشته است. برای مثال برای مدتی این عمارت، قلعه‌ای مستحکم در برابر دژخیمان بود. در دورانی نیز پاپ‌های مسیحی در آن سکونت داشتند. اکنون نیز قصر سنت آنجلو به موزه‌ای باشکوه تبدیل شده است.

این قصر دارای تراسی است که اگر بر روی آن بایستید منظره‌ای بسیار زیبا از شهر رم را پیش روی شما قرار می‌دهد .

آدرس موزه ملی قصر سنت آنجلو رم

Lungotevere Castello, 50, 00193 Roma RM, Italy

شماره تماس موزه ملی قصر سنت آنجلو رم

۳۹۰۶۶۸۱۹۱۱۱+

ساعات بازدید موزه ملی قصر سنت آنجلو رم

۹ الی ۱۹:۳۰ – دوشنبه ها تعطیل می باشد.

۱۴. کلیسا سنت کلمنت رم(Church of San Clemente)

کلیسا-سنت-کلمنت-رم

کلیسا سنت کلمنت از دیگر جاهای دیدنی رم است که قدمت آن  به حدود ۲ هزار سال پیش باز می‌گردد. در آن زمان این کلیسا، خانه‌ای معمولی بود و پس از مدتی به معبد تبدیل شد و  در نهایت نیز کاربرد کلیسا پیدا کرد. این عمارت از آن زمان تاکنون چندین بار مرمت شده است.

آدرس کلیسا سنت کلمنت رم

Piazza di S. Clemente, 00184 Roma RM, Italy

شماره تماس کلیسا سنت کلمنت رم

۳۹۰۶۷۷۴۰۰۲۱+

ساعات بازدید کلیسا سنت کلمنت رم

۱۰ الی ۱۲ – ۱۵ الی ۱۷ و روزهای یکشنبه ۱۲ الی ۱۷

۱۵. موزه کاپیتولین رم(Capitoline Museum)

موزه-کاپیتولین-رم

موزه کاپیتولین از دیگر جاهای دیدنی رم است که در همسایگی کولوسئوم است. قدمت این موزه به ۱۴۷۱ میلادی باز می‌گردد. در این موزه تندیس‌های باستانی، نقاشی‌های زیبا، مستندات تاریخی، جواهرات ارزشمند، سکه‌های قدیمی و لوازمی از زندگی مردمان رم باستان به نمایش گذاشته شده است.

آدرس موزه کاپیتولین رم

Piazza del Campidoglio, 1, 00186 Roma RM, Italy

شماره تماس موزه کاپیتولین رم

۳۹۰۶۰۶۰۸+

۱۶. کلیسا سنت جووانی رم(San Giovanni in Laterano)

کلیسا-سنت-جووانی-رم

کلیسا سنت جووانی از دیگر جاهای دیدنی رم است که به آن سنت جان لاتِرن هم می‌‌گویند که کنستانتین، امپراتور معروف رم، فرمان ساخت آن را صادر کرده است. این کلیسا یکی از نخستین مکان‌های غسل‌تعمید مسیحیان به حساب می‌آمد.

به حدی این کلیسا زیباست که از دیدن آن انگشت به دهان می مانید. چوب‌کاری زیبایی در سقف کلیسا سنت جووانی نقش بسته است که در سده ۱۶ میلادی انجام شده است.

آدرس کلیسا سنت جووانی رم

P.za di S. Giovanni in Laterano, 4, 00184 Roma RM, Italy

شماره تماس کلیسا سنت جووانی رم

۳۹۰۶۶۹۸۸۶۴۳۳+

۱۷. موزه ملی حمام‌های دیوکلِتیان رم

 (Baths of Diocletian National Museum)

موزه-ملی-حمام‌های-دیوکلِتیان-رم

حمام‌های دیوکلتیان شهر رم یک مجموعه بسیار بزرگ مشهور در رم باستان بوده که در قرن شانزدهم توسط میکل آنژ بازسازی شده است. حمام دیوکلتیان که در بخش مرکزی شهر رم واقع شده بین سال‌های ۲۹۳_۳۰۶ ساخته شده است.

این مجموعه شامل ۲ کلیسا، بخش‌های بزرگی از صومعه‌ی کارتوس و موزه‌ی اصلی می‌شود. در موزه ی این مجموعه پر از گنجینه‌های عتیقه است که از آن جمله می‌توان به مجسمه‌های یونانی و رومی، تابوت‌های قبل و بعد از مسیحیت و موزائیک‌ها و نقاشی‌های زیبا اشاره کرد.

آدرس موزه ملی حمام‌های دیوکلِتیان رم

Viale Enrico de Nicola, 78, 00185 Roma RM, Italy

شماره تماس موزه ملی حمام‌های دیوکلِتیان رم

۳۹۰۶۴۸۰۲۰۱+

ساعات بازدید موزه ملی حمام‌های دیوکلِتیان رم

۹:۳۰ الی ۱۹ – دوشنبه ها تعطیل می باشد.

۱۸. سردابه راهبان کاپوچین رم (Capuchin Crypt)

سردابه-راهبان-کاپوچین-رم

این موزه، همان سردابه راهبان کاپوچین است که اجساد این راهبان در آن نگهداری می شود. همچنین اتاق‌های کوچکی در زیر کلیسای سانتا ماریا بنا شده که ۴۰۰۰ اسکلت مومیایی در آنجا قرار دارد.

آدرس سردابه راهبان کاپوچین رم  
Via Vittorio Veneto, 27, 00187 Roma RM, Italy

شماره تماس سردابه راهبان کاپوچین رم  

۳۹۰۶۸۸۸۰۳۶۹۵+

ساعات بازدید سردابه راهبان کاپوچین رم  

۱۰ الی ۱۸:۳۰

۱۹. طاق کنستانتین رم (the Arch of Constantine)

طاق-کنستانتین-رم

طاق بلند کنستانتین نیز در همسایگی کولوسئوم می باشد که به فرمان اعضای سنای امپراتوری رم ساخته شد. ماجرا از این قرار بود که در ۳۱۲ میلادی، امپراتور رم در نبردی جانانه به مصاف دشمن می‌رود و دژخیمان را یکی پس از دیگری به زانو در می‌آورد و اعضای سنا به افتخار پادشاه، طاق کنستانتین را بنا می‌کنند.

آدرس طاق کنستانتین رم

Via di S. Gregorio, 00186 Roma RM, Italy

۲۰. پل سِنت آنجِلو رم(Ponte Sant Angelo)

پل-سنت-آنجلو-رم

پل سِنت آنجِلو بر فراز رودخانه‌ی تیبِر قرار دارد و پیاده‌راه بین قلعه‌ی سِنت آنجِلو و کناره‌ی نزدیک رودخانه است. این پل درست از مقابل قلعه آغاز می‌شود و یکی از زینتی‌ترین پل‌های رم به‌شمار می‌رود. روی این پل با سنگ مرمر کار شده است.

در طول پل نیز ۱۰ مجسمه‌ی فرشته به‌چشم می‌خورد که در بالای ستون‌های پل نصب‌ شده‌اند و هر کدام‌شان وسیله‌ای نمادین در دست دارند. اگر به رم سفر کردید، دیدن این پل را از دست ندهید.

آدرس پل سِنت آنجِلو رم

Ponte Sant’Angelo, 00186 Roma RM, Italy

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی جاهای دیدنی رم بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. رم دارای جاهای دیدنی بسیاری است آن‌قدر که ممکن است بعضی نقطه‌های مهم توریستی‌اش از چشم پنهان بماند.شما هم می توانید تجربه شخصیتان را در سفر به رم با ما به اشتراک بگذارید.از همراهی شما سپاسگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *