سفرهای داخلی

بهترین جاهای دیدنی شیراز

شیراز یکی از شهرهای تاریخی استان فارس می باشد.این شهر زیبا دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است که تماشای آن ها خالی از لطف نیست.اگر میخواهید به شهر شعر و عطر بهار نارنج سفر کنید‌،باید اطلاعاتی از جاهای دیدنی آن کسب کنید.پس برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

۱. دروازه قرآن شیراز

دروازه-قرآن

شروع جاهای دیدنی شیراز با دروازه قرآن شروع می‌شود و این سازه تاریخی در شمال شرقی شهر قرار دارد. دروازه تاریخی قرآن بازمانده از مجموع ۶ دروازه شیراز است که در زمان «عضدالدوله دیلمی» از امیران سلسله آل بویه ساخته شده است. گفته می‌شود که قرآنی در سردر این دروازه به دستور وی قرار داده شد تا اهالی شهر و مسافران آن با عبور از زیر آیات نورانی، در پناه خداوند، سلامت به مقصد برسند. با ساخت مجدد بنا در زمان این طاق به مرور زمان به خرابی رفت، تا این که در زمان کریم خان زند از نوساخته شد و دو جلد قرآن به اتاقک بالای سازه منتقل شد. آیات این قرآن‌ها با هنر خوش‌نویسی یکی از شاهزادگان هنرمند تیموری به‌نام «سلطان ابراهیم بن‌شاهرخ تیموری» نوشته شده و این قرآن‌های نفیس امروزه در گنجینه آثار تاریخی موزه پارس نگهداری می شوند.

آدرس دروازه قرآن شیراز

آزادراه شیراز-مرودشت ،بلوار امام رضا ،ورودی شهر شیراز

اگر راهی سفر شیراز شدید و دوست دارید در یکی از هتل‌های شیراز اقامت داشته باشید، میتوانید به مقاله‌ی  لیست هتل‌های شیراز  در سایت سبدت بروید.

شیراز۲.خانه زینت الملک شیراز

خانه-زینت-الملک-شیراز

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز را باید در خیابان لطفعلی‌خان زند و در همسایگی نارنجستان قوام بیابید. خانه زینت الملک نیز یکی از بناهای به‌جامانده از دوران حکومت قاجار میباشد.این خانه در ضلع غربی باغ نارنجستان قوام است که توسط علی محمدخان قوام الملک دوم در سال ۱۲۹۰ هجری قمری ساخته و در سال ۱۳۰۲ توسط محمدرضاخان قوام الملک سوم تکمیل گردید. زینت الملک دختر قوام الملک چهارم در این خانه زندگی می‌کرده و این اثر با نام او یاد می‌شود.

آدرس خانه زینت الملک شیراز

خیابان لطفعلی خان زند ،بعد از بلوار زینبیه

اگر به کافه‌گردی علاقه دارید، تیم سبدت در مقاله‌ی لیست کافه‌های شیراز ۲۰ تا از کافه‌های این شهر را به همراه آدرسشان برای شما به اشتراک گذاشته است.

۳.ارگ کریم‌خان شیراز

ارگ-کریم‌خان-شیراز

ارگ کریم‌خان، از مهم‌ترین آثار تاریخی شیراز می باشد که از دوران زندیه در این شهر به‌جامانده است که در شمال شرقی میدان شهدا خود نمایی می‌کند .این بنای تاریخی محل سکونت خانواده سلطنتی بوده است.نکته جالب معماری ارگ کریم‌خان، ترکیب عناصر معماری بنای مسکونی و نظامی میباشد. بخش‌هایی همچون ایوان‌ها، اتاق‌ها، باغچه و آب‌نماها، یک بنای مسکونی را یادآور می‌شوند. اما در مقابل، چهار برج بلند نگهبانی که در چهار جهت از این قلعه حفاظت می‌کنند و همچنین دیوارهای بلند آجری که دورتادور این بنا قدعلم‌کرده‌اند، ارگ را به یک پایگاه نظامی تبدیل کرده‌اند.از بخش‌های دیدنی این بنا می توان به حمام ارگ اشاره کرد که به سبک حمام‌های سنتی ایرانی بنا شده و شامل سربینه، سکوها، حوض، خزینه و… می باشد.

آدرس ارگ کریم‌خان شیراز

شمال شرقی میدان شهدا ،بلوار هجرت

ما در مقاله ی لیست رستوران های شیراز، برخی از رستوران های  شیراز را به همراه آدرس برای شما به اشتراک گذاشته ایم تا شما بتوانید راحت تر به آن ها دسترسی داشته باشید.

۴.مدرسه خان شیراز

مدرسه-خان-شیراز

این بنا مثل بیشتر جاذبه‌های این شهر، رنگ‌وبویی از تاریخ دارد. این بنا در زمان شاه عباس صفوی بنا شده است و یکی از مراکز علم‌آموزی در این دوران محسوب می‌شود.این مدرسه توسط الله وردی‌خان گرجی ،حاکم خاک فارس در زمان صفوی و پسرش بنا شده است. فلسفه و فقه از دروس اصلی تدریس شده در این مرکز علمی بوده است.از دیگر مباحث علمی که در این مدرسه تدریس شد ،می توان به ادبیات ،ستاره‌شناسی ،ریاضی ،شیمی ،علوم هندسه ،زمین‌شناسی و گیاه‌شناسی اشاره کرد.

آدرس مدرسه خان شیراز

خیابان لطفعلی‌خان زند ،جنوب شهدا ،نرسیده به خیابان طالقانی

معرفی مراکز خرید شیراز از بازار وکیل تا مرکز خرید خلیج فارس

۵.عمارت شاپوری شیراز

عمارت-شاپوری-شیراز

عمارت شاپوری ،عمارتی زیبا و باشکوه در شیراز است که به اوایل دوران پهلوی مربوط می‌شود. مالک این عمارت شخصی به نام عبدالصاحب شاپوری بوده که یکی از تاجران بزرگ و ثروتمند شیراز به شمار می‌رود و نام عمارت از نام مالک آن نشات گرفته است. عمارت شاپوری در زمینی به مساحت ۴۶۳۵ مترمربع واقع شده و زیربنای آن تقریبا ۸۴۰ مترمربع است. ساخت این عمارت بین سال‌های ۱۳۱۰ و ۱۳۱۵ انجام گرفت و در سال ۱۳۷۹ به ثبت آثار ملی ایران رسید.

آدرس عمارت شاپوری شیراز

شیراز ،بلوار کریم خان زند ،خیابان انوری

۶.عمارت کلاه فرنگی یا موزه پارس شیراز

عمارت-کلاه-فرنگی-یا-موزه-پارس-شیراز

در حقیقت این عمارت ،آرامگاه کریم خان زند بوده که درون یک باغ بزرگ و زیبا قرار گرفته است. این عمارت نشانگر معماری باشکوه دوران زندیه بوده و در سال ۱۳۱۰ به موزه پارس تبدیل شد. بنای کلاه فرنگی هشت ضلعی بوده و کاشی‌کاری‌ها و نقاشی‌های آن واقعا بی‌نظیر است.

آدرس عمارت کلاه فرنگی شیراز

شیراز ،میدان شهدا ،خیابان زند

۷.رصدخانه ابوریحان بیرونی شیراز

رصدخانه-ابوریحان-بیرونی-شیراز

رصدخانه ابوریحان بیرونی در داخل دانشگاه شیراز قرار گرفته و دومین رصدخانه ایران بعد از رصدخانه مراغه است.از بنیانگذاران این رصد خانه می توان به پروفسور یوسف ثبوتی و پروفسور ادوارد فرانسیس گاینن اشاره کرد.

آدرس رصدخانه ابوریحان بیرونی شیراز

شیراز، دانشگاه شیراز

۸.باغ عفیف آباد شیراز

باغ-عفیف-آباد-شیراز

باغ عفیف آباد یکی ‌دیگر از مکان های دیدنی شیراز است و شاهکاری در هنر گل ‌آرایی باغ‌های ایرانی محسوب می‌شود.این باغ از قدیمی ‌ترین باغ‌های شیراز است و در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است. در معماری این عمارت دو طبقه، از سبک هخامنشی، ساسانی و قاجار استفاده شده است. تزئینات خاص معماری ایرانی و درهای چوبی، از ویژگی‌های بصری عمارت باغ عفیف آباد شیراز است. این عمارت شباهت بسیاری به ساختمان باغ ارم شیراز دارد و ایوان بزرگی با ستون‌های سنگی در نمای آن خواهید دید که رو به حوض مستطیلی باغ قرار گرفته است.امروزه این باغ به موزه نظامی تبدیل شده است پیشنهاد می کنیم سری به موزه بزنید تا از تاریخ صنعت نظامی در ایران بیشتر بدانید.

آدرس باغ عفیف آباد شیراز

استان فارس، شیراز، انتهای خیابان عفیف آباد

۹.شاهچراغ شیراز

شاهچراغ-شیراز

شاهچراغ از معروف‌ترین جاذبه‌ های مذهبی در ایران است که مقبره برادران امام هشتم شیعیان، رضا(ع) است و این خود دلیلی برای ارزش بالای این زیارتگاه در بین مردم شیراز و مسافران شهر است.آرامگاه اصلی شاهچراغ مقبره «احمدبن موسی» پسر بزرگ امام هفتم می باشد و در ضلع شمال شرقی آن برادر کوچک ‌تر این حضرت آرمیده است. به‌محض ورود به داخل حرم، متوجه ظرافت هنر آینه‌کاری و انعکاس چشمگیر نور در این فضای روحانی خواهید شد و همچنین در اطراف کاشی‌ها و آینه‌ها می‌توانید جملاتی را به زبان عربی و فارسی ببینید که به زیبایی مجموعه افزوده‌اند.

آدرس شاهچراغ شیراز

خیابان لطفعلی خان زند ،بلوار دستغیب ،خیابان ۹ دی

۱۰.مسجد وکیل شیراز

مسجد-وکیل-شیراز

مسجد وکیل یکی از بناهای تاریخی شیراز است که از زمان زندیه تا امروز در این شهر با پرجاست. کاشی ‌کاری‌ های خوش ‌رنگ، قوس سقف و ۴۸ ستون سنگی و مارپیچ شبستان، این مسجد را به بنایی خاص و تماشایی تبدیل کرده است.از قسمت‌های مختلف این مسجد می توان به  دالان ،حیاط ،دو ایوان شمالی و جنوبی ،دو شبستان جنوبی وشرقی ،محرابی از سنگ مرمر ،طاق نماها و سردر ورودی‌ها اشاره کرد.

آدرس مسجد وکیل شیراز

خیابان طالقانی ،بین زیرگذر زند و خیابان لطفعلی‌خان زند

۱۱.آرامگاه امامزاده علی بن حمزه شیراز

آرامگاه-امامزاده-علی-بن-حمزه-شیراز

آرامگاه امام ‌زاده علی‌ بن حمزه یکی دیگر از بناهایی است به دستور عضدالدوله دیلمی، در دوره دیلمیان در جنوب خیابان حافظ بنا شده است.این بنا در حوالی دروازه قرآن قرار دارد.این بقعه در دوره‌های بعدی همچون تیموری، زندیه و پهلوی مرمت شده است. تزئینات خاص معماری ایرانی همچون آینه‌کاری، کاشی‌کاری، گچ‌بری و منبت‌کاری درهای چوبی، در این بقعه تماشایی است.

آدرس آرامگاه امامزاده علی بن حمزه شیراز

جنوب دروازه قرآن ،خیابان حافظ ،جنب پل علی‌ بن حمزه

۱۲.حمام وکیل شیراز

حمام-وکیل-شیراز

حمام وکیل یکی از محبوب ترین و معروف ترین بناهای شیراز است که به ‌دستور کریم‌ خان در دوران زندیه بنا شده است.این بنا با هنر آهک ‌بری و نگارگری خیره تان خواهد کرد.نکته جالبی که در این حمام رعایت شده ،این است که مانع خروج گرما و ورود سرما به حمام می‌شود.به این صورت که ورودی اصلی حمام را کوچک ساخته‌اند ،از این رو مردم باید از این ورودی می‌گذشتند و با کمک سطح شیب‌ دار ملایمی به فضایی سرپوشیده می‌رسیدند. این قسمت هم سطح با کف زمین نبوده و افراد بعد عبور از آن، به‌وسیله دالانی به بخش رختکن می‌رسیدند و از ورودی زاویه‌دار آن که تدبیری دیگر برای حفظ گرما بوده است، داخل این قسمت می‌شدند.از دیگر بخش‌های حمام وکیل می‌توان به گرم‌خانه که فضای اصلی حمام برای شست ‌وشو بوده است اشاره کرد که قسمت‌های شاه ‌نشین خزینه در اطراف گرم‌خانه واقع شده‌اند.

آدرس حمام وکیل شیراز

خیابان طالقانی ،بین زیرگذر زند و خیابان لطفعلی‌خان زند ،جنب مسجد وکیل

۱۳.باغ جهان نما شیراز

باغ-جهان-نما-شیرازباغ جهان نما یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است که بعد از دروازه قرآن واقع شده است. این باغ زیبا در همسایگی مقبره حافظ می باشد و فاصله آن با پای پیاده تا حافظیه در حدود ۱۵ دقیقه است. کنده‌کاری‌های هنرمندانه‌ای روی چوب‌های تنه درخت ،درختانی همچون سرو ،کاج و نارنج و گل هایی همچون بنفشه، اطلسی، داوودی، رز هفت رنگ و… شما را حیرت زده خواهد کرد. را در این باغ بسیار خواهید دید.عمارتی کلاه فرنگی در مرکز باغ جهان قرار دارد که ساختاری هشت ضلعی دارد. داخل عمارت اصلی باغ جهان نما امروزه به موزه تبدیل شده است. نقاشی های سیاه قلم  گردشگران در زمانی که هنوز دوربین اختراع نشده بود ،کلکسیون تمبر ،سکه ، قفل‌های دست‌ساز ،اسناد تاریخی و… از دیگر اشیای ارزنده در موزه باغ جهان نما هستند.اگر به این باغ زیبا رفتید دیدن این موزه خالی از لطف نیست.

آدرس باغ جهان نما شیراز

چهارراه حافظیه ،خیابان حافظ، بعد از مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس

۱۴.آب انبار وکیل شیراز

آب-انبار-وکیل-شیراز

این آب انبار نیز به‌ دستور کریم‌خان زند ساخته شده است. این اثر تاریخی ارزنده امروزه به موزه آب و یکی از مکان های دیدنی شیراز تبدیل شده و در شرق میدان شهرداری و ۵۰۰ متری شمال شرق مسجد وکیل قرار گرفته است. در این آب‌انبار ،از ماکت انواع سازه‌های تاریخی آبی میتوانید دیدن کنید و از چگونگی مهندسی سنتی آب در گذشته مطلع شوید. این آب‌انبار شامل ردیف پله‌های طولانی، مخزن و طاق‌‌های سنتی است.ناگفته نماند که یک بادگیر آجری با تزئیناتی به سبک ارگ کریم‌ خانی در بالای این آب انبار وجود دارد که این بادگیر به همراه آب ذخیره شده در آب‌انبار، به یک خنک‌کننده در روزهای گرم تبدیل می‌شده است.

آدرس آب انبار وکیل شیراز

شرق میدان شهدا ،انتهای خیابان طالقانی ،بعد از زیر گذر زند ،حوالی پارک ابوذر

۱۵.آرامگاه خواجوی کرمانی شیراز

آرامگاه-خواجوی-کرمانی-شیراز

آرامگاه خواجوی کرمانی ،شاعر بلند آوازه ایرانی در در دامنه کوه صبوی شیراز و دل بوستانی سرسبز واقع شده است .در این آرامگاه ،سنگ قبری را خواهید دید که در بالا و پایین آن دو ستون سنگی کوتاه و همچنین تندیس سنگی این شاعر وجود دارد.از دیگر جاذبه‌ های بوستان خواجو، غارهایی است که در فاصله کمی از مقبره واقع شده‌اند که نقش برجسته نبرد رستم با شیر و همچنین نقش فتحعلی‌شاه و پسرانش در دیواره‌های کناری غارها دیده می‌شود.جالب است بدانید خواجوی کرمانی درون یکی از این غارها زمان بسیاری را به عبادت مشغول می‌ شده و روح خود را جلا می‌داده است. کافی شاپ، فروشگاه‌های صنایع دستی و… از دیگر امکانات بوستان بزرگ خواجو در شیراز است.

آدرس آرامگاه خواجوی کرمانی شیراز

بلوار امام رضا ،جنب دروازه قرآن

۱۶.مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد-نصیرالملک-شیراز

این مسجد در محله قدیمی گود عربان واقع شده است که مثل سایر بناهای سنتی ایران، با فضای هشتی و دالان شما را به حیاط هدایت می‌کند. به نظر من ویژگی‌ منحصربه ‌فرد این مسجد ،نبود گنبد است. این مسجد به دلیل شیشه‌ های رنگی و کاشی ‌کاری‌ های خوش‌رنگ ‌و لعاب، یکی از منحصربه ‌فردترین مساجد ایران به شمار میرود و همچنین رنگ صورتی که در این مسجد به کار رفته است به نام مسجد صورتی نیز شناخته میشود.قسمت منحصربه ‌فرد این مسجد بنای شبستان آن است. طاق‌ نماهای شمالی و جنوبی از دیگر بخش‌های مسجد نصیرالملک است. گلدسته در طاق‌ نمای جنوبی واقع شده است و در طاق ‌نمای شمالی یا همان طاق ‌نمای مروارید، می‌توانید شکوه هنر کاشی‌کاری و مقرنس‌کاری را مشاهده کنید.

آدرس مسجد نصیرالملک شیراز

محله گود عربان (اسحاق بیگ) ،جنوب خیابان لطفعلی خان زند ،نرسیده به بلوار زینبیه

۱۷.حافظیه شیراز

حافظیه-شیراز

یکی از معروف ترین مکان های دیدنی شیراز حافظیه می باشد به طوری که می توان گفت حافظ شناسنامه شیراز است. این مقبره متعلق به دوران پهلوی و بر اساس طرح یکی از معمارها و باستان‌شناس‌های فرانسوی با نام «آندره گدار» و با حمایت وزارت آموزش و پرورش و یکی از چهره‌های سیاسی و ادبی آن زمان به نام «علی اصغر حکمت» ساخته شد. مجموعه حافظیه شامل دو بخش شمالی و جنوبی می باشد و این مرز به ‌وسیله تالار میانی که در واقع یک ایوان بزرگ با بیست ستون سنگی زیبا و ردیف پله‌های طولانی در دو طرف است، مشخص می‌شود. بنای گنبدی مقبره حافظ با هشت ستون، در بخش شمالی مجموعه واقع شده است. از ویژگی‌های این مقبره می توان به زیبایی هنر کاشی‌کاری، استفاده از اشعار حافظ در این بنا و ستون‌های خوش‌قدوقامت سنگی اشاره کرد.

آدرس حافظیه شیراز

منطقه شمالی شهر شیراز ،بلوار آزادی ،مابین چهارراه حافظیه و چهار راه ادبیات

۱۸.سعدیه شیراز

سعدیه-شیرازاین آرامگاه در باغ سرسبزی جا خوش کرده است و در همسایگی باغ دلگشا است.جالب است بدانید، طراح ورودی سعدیه، معمار فرانسوی بنای حافظیه، آندره گدار است. ساختمان آرامگاه شامل دو ایوان متقاطع است و ردیف پله‌ها روبه ‌روی بنا واقع شده است. گنبد فیروزه‌ای سعدیه توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند و استفاده از سنگ مرمر در فضای داخلی، زیبایی بنا را دو چندان کرده است. سعدیه با هشت ستون بنا شده و با هنر کاشی‌کاری مزین شده است.

آدرس سعدیه شیراز

چهارراه دلگشا ،بلوار بوستان  ،حوالی باغ دلگشا و پارک کوهستان

۱۹.باغ نارنجستان قوام شیراز

باغ-نارنجستان-قوام-شیراز

شیراز شهر باغ‌های مشهور و بهشتی ایران است .باغ نارنجستان یا همان باغ قوام، یکی از جاهای دیدنی شیراز است که در خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است.این باغ از دوران قاجار به جا مانده است.درخت‌های خوش‌قدوقامت و گل‌های رنگارنگ، گوشه‌وکنار باغ نارنجستان را زیبا کرده‌اند. در سمت شمال، شرق و جنوب باغ نارنجستان، ساختمان‌های زیبایی با طراحی خاص معماری ایرانی را خواهید دید. این مجموعه مزین به هفت هنر گچ‌کاری، کاشی‌کاری، نقاشی سنتی، آینه‌کاری، حجاری، معرق‌کاری و منبت‌کاری است.فصل بهار از زمان‌های دل‌چسب گشت‌وگذار در باغ نارنجستان است، زیرا با عطر بهار نارنج در این باغ دل‌انگیز سرمست خواهید شد. عمارت اصلی باغ نارنجستان در شمال مجموعه واقع شده و ایوان با شکوه آن رو به حوض و محوطه باغ جا خوش کرده است. دو ستون بنا شده از سنگ مرمر و هنرهای به‌کار رفته در تزئین این ایوان، از تماشایی ‌ترین قسمت‌های باغ نارنجستان قوام محسوب می‌شود.

آدرس باغ نارنجستان قوام شیراز

بلوار زینبیه ،خیابان لطفعلی خان زند

۲۰.باغ دلگشا شیراز

باغ-دلگشا-شیراز

باغ دلگشا از قدیمی‌ترین باغ‌های شیراز است و در محله سعدیه واقع شده است. جریان آب قنات آرامگاه سعدی که به چشمه قنات «گازارن» معروف است، به باغ دلگشا هم می‌رسد و این باغ را سبز می‌کند.اولین ساختمان کلاه فرنگی در این باغ ساخته شده است که دارای سه طبقه می باشد.در این باغ نظاره گر درختانی همچون گردو، نارنج، سرو، پرتقال، کاج و… هستید. مثل بسیاری از باغ‌های ایرانی بنای اصلی باغ در کانون توجه مجموعه واقع شده است و طرح چهار باغ یا در واقع چهار خیابان پر گل‌وگیاه با جوی آب در چهار جهت جغرافیای این باغ دیده می‌شود.قسمت قابل توجه این عمارت مجلل، تالاری بزرگ با چهار شاه‌ نشین است که به زیبایی تمام تزئین شده و به نگین باغ دلگشا تبدیل شده است.امروزه ساختمان کلاه فرنگی به موزه‌ای تاریخی برای نمایش اشیایی همچون سکه‌های باستانی، کلکسیون تمبرهای تاریخی، ظروف، دوچرخه‌های قدیمی، مجموعه‌ای از نسل‌های مختلف رادیو و… تبدیل شده است.

آدرس باغ دلگشا شیراز

محله سعدیه جنوبی ،بلوار هفت تنان ،خیابان نارنجستان

سخن پایانی

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی جاهای دیدنی شیراز بوده،امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد.تنوع جاهای دیدنی شیراز بسیار گسترده است ،آن‌قدر که ممکن است بعضی نقطه‌های مهم توریستی‌اش از چشم پنهان بماند و تنها یک مقاله برای پرداختن به آن کم باشد.شما هم می توانید تجربه شخصیتان را با ما به اشتراک بگذارید.از همراهی شما سپاسگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *