سفرهای داخلی

بهترین جاهای دیدنی شوشتر

best-shoshtar-attractions

شوشتر از شهر‌های قدیمی و بسیار زیبای ایران است که در جنوب غرب کشور و در استان خوزستان واقع شده است. این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که در این مقاله قصد داریم تا برخی از آن‌ها را برای شما به اشتراک بگذاریم.

۱. پل بند لشکر شوشتر

پل-بند-لشکر-شوشتر

پل بند لشکر یکی دیگر از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوشتر است که قدمت آن به دوران حکومت ساسانیان بازمی‌گردد. پل بند لشکر روی نهر داریون احداث شده و دارای ۱۳ دهانه است. این سازه تاریخی با مصالحی چون ماسه سنگ و ملات ساروج ساخته شده و دارای طولی بالغ بر ۱۲۴ متر است.

لازم به ذکر است که این پل با هدف برقراری ارتباط مردم شهر شوشتر با آبادی‌های دیگر و همین‌طور برای هدایت آب ساخته شده است.

آدرس پل بند لشکر

ایران، استان خوزستان، شوشتر، میدان شاهد، کنار اما‌مزاده عبدالله، پل بند لشکر

پل بند لشکر شوشتر

۱۱:۳۰ الی ۰۰ – روز‌های یکشنبه ۱۲ الی ۰۰

آشنایی با هتل‌های شوشتر

۲. سازههای آبی شوشتر

سازه‌های-آبی-شوشتر

سازه‌های آبی یکی از جا‌های شوشتر است که در بافت تاریخی این شهر قرار دارد. بی شک می‌توان گفت سازه‌های آبی شوشتر یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های صنعتی در دوران پیش از انقلاب صنعتی است که قدمت آن‌ها به دوران هخامنشیان بازمی‌گردد. مجموعه‌ای ارزشمند که با گذشت دوران مختلف، امروزه نیز مورد استفاده قرار گرفته و از طرف سازمان جهانی یونسکو به «شاهکار نبوغ و خلاقیت»، ملقب شده است. صخره‌های دیدنی که از روی آن‌ها آب به آبگیر پایین‌دست سرازیر می‌شود، یکی از تماشایی‌ترین بخش‌های این سازه‌های آبی است که با عبور از دشت‌های جنوبی شوشتر و رونق بخشیدن به کشاورزی و باغبانی منطقه، هزاران سال آب مورد نیاز این ناحیه از کشور را تأمین کرده و تا دهه‌های اخیر نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت.

آدرس سازههای آبی شوشتر

ایران، استان خوزستان، شوشتر، خیابان شریعتی

ساعات بازدید سازههای آبی شوشتر

۸ الی ۱۹

معرفی ۹ مورد از رستوران‌های شوشتر

۳. خانه مستوفی شوشتر

خانه-مستوفی-شوشتر

خانه مستوفی از دیگر جا‌های دیدنی شوشتر است که در بافت تاریخی این شهر قرار دارد. این باغ متعلق به دوره قاجار می‌باشد. این بنای ارزشمند تاریخی متعلق به یکی از تجار مشهور شوشتر به نام «محمدعلی مستوفی» است که بر اساس سبک معماری مرسوم در اواخر پادشاهی قاجاریه و در زمان مظفرالدین ساخته شده است.

این عمارت از دو بخش داخلی و بیرونی تشکیل شده است و چشم‌اندازی بسیار زیبا و منحصربه‌فرد نسبت به رود شطیط و پل‌بند قدیمی شادروان دارد.

لازم به ذکر است که امروزه بخش‌های مختلفی از جمله موزه خانه مستوفی، رستوران، مرکز صنایع دستی و عکاسخانه در این مجموعه تاریخی دایر شده است.

آدرس خانه مستوفی شوشتر

شوشتر، میدان باطنی، جنب مسجد مستوفی

معرفی کافه‌های شوشتر، از کافه موزه تارمه تا کافه میراث

۴. پل بند شادروان شوشتر

پل-بند-شادروان-شوشتر

پل بند شادروان یا بند قیصر قدیمی‌ترین پل ساخته شده در ایران و متعلق به زمان سلطنت «شاپور ساسانی» است که در شمال غربی شوشتر و روی رودخانه «کارون» یا «شطیط» قرار دارد. از این پل برای آب‌رسانی به شهر شوشتر استفاده می‌کردند.

این پل جمعا از ۸۷ دهانه ساخته شده که ۴۴ دهانه آن بزرگ و بقیه کوچک است. البته امروزه تنها ۳۷ دهانه آن برجای مانده است که ۹ دهانه در بخش شمال قرار دارد و ۲۸ دهانه‌ی آن نیز در بخش جنوبی پل است.

آدرس پل بند شادروان شوشتر

ایران، استان خوزستان، شوشتر، ۳۰۰ متری ضلع جنوبی بند میزان

معرفی مراکز خرید شوشتر

۵. باغ خان شوشتر

باغ-خان-شوشتر

باغ خان یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی شوشتر است که در فاصله‌ای کمتر از یک کیلومتر از محوطه تاریخی «آبشار‌های شوشتر»، در بخش غربی «رود گرگر» و در نزدیکی بافت قدیمی شهر تاریخی شوشتر قرار دارد.

محوطه باغ دارای مساحتی بالغ بر ۱۶۰۰ متر مربع است که درختان و گل‌های همچون انجیر، انار، پرتقال، نارنج، لیموترش، موز، توت و گل‌هایی همچون رز، محمدی، شاه‌پسند، لاله عباسی و گل کاغذی به‌صورت منظم و با قاعده و نظمی خاص، گذرگاه‌هایی برای تردد و عبور ایجاد کرده که خود به زیبایی و جمال باغ افزوده است.

آدرس باغ خان شوشتر

ایران، استان خوزستان، شوشتر، انتهای خیابان امام شرقی، محله بی بی دختران

۶. مسجد جامع شوشتر

مسجد-جامع-شوشتر

مسجد جامع شوشتر یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری و از مکان‌های مذهبی در شوشتر است. باستان‌شناسان با توجه به وجود کتیبه‌ای کهن، دوران ساخت آن را به زمان ولایت امام حسن عسکری (ع) نسبت می‌دهند. این بنای تاریخی معماری بسیار زیبا و تحسین‌برانگیزی دارد.

گچبری‌های هنرمندانه، کنده‌کاری‌ها و آجرکاری‌هایی که با استادی تمام به‌صورت شلوغ و پر نقش و‌نگار انجام شده است، بسیار تحسین برانگیز است.

آدرس مسجد جامع شوشتر

ایران، استان خوزستان، شوشتر، خیابان مسجد جامع

۷. امامزاده عبدالله شوشتر

امامزاده-عبدالله-شوشتر

امام‌زاده عبدالله از فرزندان امام زین‌العابدین (ع) این از دیگر جا‌های دیدنی و مذهبی شوشتر است که در نزدیکی شوشتر و در جنوب این شهرستان روی تپه‌ای با چشم‌اندازی بسیار زیبا قرار دارد.

بنای اولیه و اصلی آن در دوران حکومت سلجوقی، در اوایل قرن هفتم و در سال ۶۲۹ هجری قمری ساخته شده است و قدمت ضریح آن به دوران حکومت قاجار بر می‌گردد که در سال ۱۲۲۸ هجری شمسی و با الگوبرداری از معماری دوران سلطنت صفوی احداث شده است.

آدرس امامزاده عبدالله شوشتر

شوشتر، کمیته سوخت، میدان غدیر

۸. بقعه براء بن مالک شوشتر 

بقعه-براء-بن-مالک-شوشتر

یکی دیگر از جاذبه‌های مذهبی و جا‌های دیدنی شوشتر، بقعه براء بن مالک آرامگاهی، متعلق به براءبن مالک، از اصحاب پیامبر (ص) است که در جنگ شوشتر، به شهادت رسید. این آرامگاه در شمال این شهرستان قرار گرفته است.

جالب است بدانید که این بنای تاریخی، تا دوران حکومت صفویان دارای گنبد و بارگاه بوده است اما پس از آن به‌دلایل مختلف ویران شده است. این بارگاه در طول زمان بار‌ها مورد بازسازی قرار گرفته است. امروزه نیز این بارگاه مقدس که به ثبت ملی ایران رسیده است، میزبان دسته‌های عزاداران و سینه‌زنان امام حسین(ع) در روز عاشورا است.

آدرس بقعه براء بن مالک شوشتر 

ایران، استان خوزستان، شمال شوشتر، خیابان شریعتی غربی، خیابان براءبن مالک

۹. خانه گازر شوشتر

خانه-گازر-شوشتر

یکی دیگر از دیدنی‌های شوشتر، عمارتی است تاریخی به نام «خانه گازر»، که سال ساخت آن به دوران حکومت قاجاریان بازمی‌گردد. در گذشته این عمارت خانه‌ای مسکونی و بخشی از مجموعه افضل بود. بعد از گذشت سال‌ها، عمارت به تملک شخصی به‌اسم «گازر» در آمد و از آن زمان به بعد شد، خانه گازر نام گرفت.

جالب است بدانید که این خانه تاریخی بدون اندرونی ساخته شده است و سازندگان آن را به‌صورت بیرونی احداث کرده‌اند. حیاط مرکزی، شودان، ایوان، اتاق و شبستان از بخش‌های تشکیل‌دهنده این عمارت کهن است. آجرکاری، گچبری‌های مشبک و حجاری از جمله تزئیناتی است که در قسمت‌های مختلف خانه مانند نورگیر‌های پیشانی طاق‌نما‌ها، سطوح دیوار ایوان و سردر ورودی اتاق‌ها انجام شده است.

آدرس خانه گازر شوشتر

خوزستان، شوشتر، چهارراه امام خمینی، کوچه سیدعلی‌اکبر احمدزاده جزایری

۱۰. خانه معین التجار شوشتر

خانه-معین-التجار-شوشتر

از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوشتر، خانه معین التجار نام دارد که در بخش انتهایی خیابان امام در محله درب عباس این منطقه قرار دارد. این بنا متعلق به دوران حکومت قاجار است. این بنا دارای دو طبقه و تک ایوان است.

درب‌ها و پنجره‌های چوبی و ارسی، آجرکاری‌های انجام شده بر سطوح دیوار‌ها، گچ‌بری‌های مشبک زیبایی بود که اکنون بخشی از آن‌ها سالم است.

در دهه ۱۳۴۰ هجری شمسی این منزل به مدرسه تغییر کاربری داده است. این در حالی است که پیش از تبدیل شدن عمارت به مدرسه، از آن به‌عنوان اداره دارایی شهرستان استفاده می‌شد. البته ناگفته نماند که عمارت معین‌التجار به سه بخش مجزا تفکیک شده است که قسمت اصلی آن به‌عنوان مدرسه غیرانتفاعی فعالیت می‌کند.

آدرس خانه معین التجار شوشتر

شوشتر، انتهای خیابان امام شرقی، محله درب عباس، جنب مقام عباس

۱۱. قلعه سلاسل شوشتر

قلعه-سلاسل-شوشتر

قلعه سلاسل در شمال شوشتر و روی صخره بسیار بزرگ، قرار دارد. این دژ در دوران حکومت ساسانیان احداث شده است و البته بار‌ها در طول زمان مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است.

گفته می‌شود که در گرداگرد آن و از شرق تا غرب، خندقی جهت جلوگیری از نفوذ دشمن و نیز تأمین آب مورد نیاز قلعه کنده شده بود.

از دیگر بخش‌های قلعه می‌توان به نقارخانه، دروازه، سربازخانه، نانوایی، آشپزخانه، حمام، شودان و باغچه اشاره کرد.

بخش غربی این قلعه توسط رود احاطه شده و همین امر استحکام بسیار آن و نیز دسترسی آسان به آب نهر داریون را فراهم کرده بود. نهر داریون از زیر قلعه عبور می‌کرد و آب نهر نیز به کمک پلکان‌هایی در دسترس قرار می‌گرفت که داخل قلعه تعبیه شده بود.

آدرس قلعه سلاسل شوشتر

ایران، استان خوزستان، شمال شوشتر

۱۲. برج کلاه فرنگی شوشتر

برج-کلاه-فرنگی-شوشتر

برج کلاه فرنگی در مرکز شهرستان شوشتر، در کنار رود کارون و در نزدیکی یکی دیگر از آثار تاریخی کشور به نام بند میزان، قرار گرفته است.

قدمت این برج متعلق به دوران حکومت قاجاریان است که سازندگان آن را به‌صورت هشت‌ضلعی طراحی و ساخته‌اند. ساکنان بومی شوشتر معتقد هستند که در زمان حکومت قیصر روم یا شاپور ساسانی، از آن به‌عنوان مقر دیده‌بانی استفاده می‌شد که امر نظارت بر امور و فعالیت کارگران که در بند میزان مشغول به کار بوده‌اند، صورت می‌گرفت.

آدرس برج کلاه فرنگی شوشتر

ایران، استان خوزستان، شوشتر، میدان ۱۷ شهریور، انتهای خیابان بلوار

۱۳. منطقه حفاظت شده کرایی شوشتر

منطقه-حفاظت-شده-کرایی-شوشتر

منطقه حفاظت شده گرایی در ۳۵ کیلومتری از جنوب شرقی شهرستان شوشتر قرار دارد. این منطقه دارای وسعتی نزدیک به ۴۰ هزار هکتار می‌باشد که رشته‌کوه سیاه یا کوه شه در آن قرار گرفته است.

از پوشش گیاهی منطقه‌ی کرایی می‌توان به بادام کوهی، انجیر کوهی، کلخنگ، رملیک، سریم، گز، کاسنی، لگومینوز، بارهنگ، بومادران، پونه و درخت کنار اشاره کرد. همچنین جانورانی همچون قوچ، میش، گرگ، تشی، تیهو، کبک، پلنگ و هو نیز در این منطقه زندگی می‌کنند.

۱۴. نهر داریون شوشتر

نهر-داریون-شوشتر

نهر داریون، از دیگر دیدنی‌های شهرستان شوشتر است که قدمت آن به دوران حکومت داریوش هخامنشی بازمی‌گردد. جالب است بدانید که این نهر در شهر شوشتر از «رود شطیط» جدا می‌شود و دوباره پس از پیمودن مسیری، به آن متصل می‌شود. در زیر قلعه سلاسل، سر دهانه‌ی نهر قرار گرفته و در دوران گذشته، آن را از داخل قلعه و با کمک میراب‌ها، کنترل می‌کردند.

در مورد وجه تسمیه این سازه‌ی آبی کهن، برخی از مورخان و باستان‌شناسان معتقد هستند که این نام برگرفته از نام داریوش است. «دارا» و «داریوش»، دیگر نام‌های نهر داریون است که بعضا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آدرس نهر داریون شوشتر

شوشتر، کندال، خیابان آزادگان، جاده باغات

۱۵. چهار طاقی شوشتر

چهار-طاقی-شوشتر

چهارطاقی یکی دیگر از دیدنی‌های شوشتر است که در حاشیه رود گرگر می‌توانید آن را ببینید. چهارطاقی سقفی گنبدی شکل دارد که روی ۴ پایه ساخته شده و از آن در گذشته‌های دور برای نگهداری و حفظ آتش مقدس پیروان دین زرتشت استفاده می‌شده است.

لازم به ذکر است که این بنا در زمان حکومت قاجار تغییر کاربری داد و به عنوان نمازخانه و مسجد برای عبادت آسیابانان استفاده شد. گفتنی است که ۴ طرف چهارطاقی شوشتر، درگاه‌هایی قوسی شکل وجود دارد که برای دسترسی به آن باید از پله‌هایی خاک گرفته و قدیمی بالا بروید.

آدرس چهار طاقی شوشتر

شوشتر، حاشیه رود گرگر

۱۶. بند خاک شوشتر

بند-خاک-شوشتر

بند خاک یکی دیگر از جا‌های دیدنی شوشتر است که نزدیک امام‌زاده عبدالله قرار گرفته و بخشی از سازه‌های آبی این شهرستان است. قدمت این بند به دوره ساسانی بر می‌گردد.

این بند، آب را از نهر «داریون» به نهر «رقط» منتقل کرده و زمانی که خطر طغیان نهر ریوان وجود دارد، آب را کنترل و آن را به نهر رقط هدایت می‌کند.

آدرس بند خاک شوشتر

خوزستان، شوشتر، کمربندی قدیم، شمال غربی امام‌زاده عبدالله

۱۷. خانه مرعشی شوشتر

خانه-مرعشی-شوشتر

خانه مرعشی، روی صخره‌ای بلند و عمودی، کنار رودخانه و دقیقاً مشرف به سازه‌های آبی شوشتر در بافت قدیم شهر قرار دارد. این خانه متعلق به دوره قاجار است. این خانه

در ابتدا متعلق به شخصی به اسم «سیدمحمدحسین مرعشی» بود که همراه خانواده‌اش در آن زندگی می‌کردند.

این خانه با تلفیقی از دو سبک معماری قجری و پهلوی ساخته شده و در حال حاضر هم به عنوان دفتر پایگاه میراث جهانی سازه‌های آبی شوشتر از آن استفاده می‌شود.

آدرس خانه مرعشی شوشتر

خوزستان، شوشتر، خیابان امام، دروازه غربی آبشار‌های شوشتر

۱۸. دخمههای زرتشتی شوشتر

دخمه‌های-زرتشتی-شوشتر

دخمه‌ها از شگفت‌انگیزترین جا‌های دیدنی شوشتر هستند که در این دخمه‌ها، اموات را دفن می‌کردند. در شمال شهر در دل صخره‌ها، پنجره‌هایی مستطیلی را ببینید که با دست کنده شده‌اند. این‌ها همان دخمه‌ای زرتشتی شوشتر هستند که به‌اسم «خرف‌خانه‌های شوشتر» یا «استودان‌های شوشتر» هم شناخته می‌شوند. تاریخ این دخمه‌ها به قبل از اسلام برمی‌گردد.

آدرس دخمههای زرتشتی شوشتر

خوزستان، شوشتر، شمال شهر

۱۹. کاروانسرای افضل شوشتر

کاروان‌سرای-افضل-شوشتر

از دیگر جا‌های دیدنی شوشتر می‌توان به کاروان‌سرای افضل اشاره کرد که در شوشتر، خیابان طالقانی، کوچه سنگ‌فرش واقع شده است.

قدمت ساخت این کاروانسرا به دوره قاجار برمی‌گردد. بنای کاروان‌سرا در ۴ طبقه ساخته شده که شامل شبستان (زیرزمین)، طبقه همکف، طبقه اول و شودان می‌شود.

امروزه سرای پر‌شکوه افضل محل دائمی برگزاری نمایشگاه‌های صنایع‌دستی در شوشتر است و در غرفه‌های آن، علاوه‌بر ارائه و عرضه صنایع‌دستی منطقه، کار‌گاه‌های آموزش این هنر‌های جذاب نیز برگزار می‌شود.

آدرس کاروانسرای افضل شوشتر

خوزستان، شوشتر، خیابان طالقانی، کوچه سنگ‌فرش

۲۰. خانه امینزاده شوشتر 

خانه-امین‌زاده-شوشتر

از دیگر جا‌های دیدنی شوشتر خانه امین‌زاده است که در بافت قدیم شهر قرار دارد. خانه امین‌زاده در دوره قاجار و توسط فردی به اسم «امین‌زاده» ساخته و حالا به یکی از مشهورترین ساختمان‌ها در بافت قدیمی شوشتر تبدیل شده است.

از ویژگی‌های بارز این اثر تاریخی می‌توان به تزیینات بسیار زیبای آن که با آجر، سنگ، گچبری‌های مشبک و کنده‌کاری‌های سنگی بر بخش‌های مختلفی از عمارت از جمله پیشانی ایوان‌ها اجرا شده است، اشاره کرد.

آدرس خانه امینزاده شوشتر 

خوزستان، شوشتر، محله کندال، کوچه امین‌زاده

۲۱. تو عاشقون شوشتر

تو-عاشقون-شوشتر

تو عاشقون اتاقی حفره شده از دیگر جا‌های دیدنی شوشتر است که در تپه‌ای صخره‌ای در مجاورت بقعه امام‌زاده عبدالله شوشتر است. قدمت این بنا به دوره سلجوقیان برمی‌گردد.

تو عاشقون، در گذشته محل گوشه‌نشینی عابد‌ها و محل اعتکاف بوده است. داخل این اتاق می‌توانید هلالی سنگی و یک طاقچه سنگی را ببینید. جالب است بدانید که وجه تسمیه تو عاشقون به این صورت است که «تو» به معنای «اتاق» بوده و تو عاشقون یعنی اتاق عاشقان.

آدرس تو عاشقون شوشتر

خوزستان، شوشتر، خیابان طالقانی، مجاور بقعه امام‌زاده عبدالله

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی جا‌های دیدنی شوشتر در استان خوزستان بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم می‌توانید دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهر زیبا را برای ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر تجربه‌ی سفر به این شهر را داشته‌اید لطفاً نظر خود را در مورد آن با ما به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *