سفرهای داخلی

بهترین جاهای دیدنی سی سخت

SISAKHT-ATTRACTIONS

سی سخت، شهری جذاب در قلب استان کهگیلویه و بویراحمد ایران، مقصدی است که با زیبایی‌های طبیعی، میراث فرهنگی غنی و فضایی صمیمی آدم را مجذوب خود می‌کند. این شهر ایده‌آل جواهری پنهان برای مسافرانی است که به دنبال ترکیبی بی‌نظیر از مناظر زیبا، مکان‌های تاریخی و مهمان‌نوازی واقعی در منطقه هستند.

در حالی که سفری را برای کشف جاذبه‌های سی سخت آغاز می‌کنیم، کوه‌های بکر دنا را کشف خواهیم کرد، جایی که علاقه مندان به پیاده روی و ماجراجویی پناهگاه خود را در میان جنگل‌های سرسبز و مناظر دیدنی پیدا می‌کنند. برای کشف گنجینه‌های فرهنگی آن، از مکان‌های باستانی گرفته تا بازار‌های محلی پر جنب و جوش که طعمی از زندگی اصیل ایرانی را ارائه می‌دهند، در قلب شهر کاوش خواهیم کرد.

چه عاشق طبیعت باشید، چه عاشق تاریخ، یا صرفاً یک ماجراجو که به دنبال افق‌های جدید است، جاذبه‌های سی سخت نوید یک تجربه به یاد ماندنی و غنی از فرهنگ را می‌دهد. با ما همراه باشید تا مناظر خیره‌کننده، شگفتی‌های تاریخی و آغوش گرم سی سخت را کشف کنیم، مقصدی که هر لحظه آن بخشی از سفری فراموش نشدنی است.

۱. غار ده شیخ سی سخت

غار-ده-شیخ-سی-سخت

غار ده شیخ از جاذبه‌های طبیعی کهگیلویه و بویر احمد در فاصله دو کیلومتری روستای ده شیخ در منطقه سی سخت است. این غار یکی از نمونه‌های غار آهکی در ایران است که فرسایش توده‌های آهکی داخل غار بر اثر نفوذ آب باران و برف در سالیان طولانی مناظری زیبا در آن ایجاد کرده است.

این غار در سال ۱۳۸۹ شمسی توسط چوپانی از ساکنان روستای ده شیخ کشف شد که با تحقیقات انجام شده تخمین شده است که قدمت آن بیش از ۱۳۰ میلیون سال می‌باشد.

جالب است بدانید که دمای هوای داخل غار ده شیخ در زمستان گرم و در تابستان خنک و ملایم است. دهانه ورودی غار باریک است و برخی از ستون‌های داخل این غار در حدود ۱۵ متر ارتفاع دارند و دالان‌های مختلفی در طول مسیر پنج تا ۶ کیلومتری آن به چشم می‌خورند.

آدرس غار ده شیخ سی سخت 

ایران، استان کهگیلویه و بویر احمد، ۳۵ کیلومتری شهر سی‌سخت، ۲ کیلومتری روستای ده شیخ

۲. چشمه میشی سی سخت

چشمه-میشی-سی-سخت

چشمه میشی یکی از معروف‌ترین چشمه‌های طبیعی است که محلیان آن را با نام «چشمه بشو» می‌شناسند. این چشمه در پنج کیلومتری شمال شرقی سی سخت در قسمت پایین گردنه بیژن قرار دارد.

چشمه میشی یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های موجود در سراسر ایران است و از چندین چشمه کوچک و بزرگ تشکیل شده است. جالب است بدانید که این چشمه آب آشامیدنی شهر را تأمین می‌کند. همچنین زمین‌های زراعی ده بزرگ سی سخت را نیز آبیاری می‌کند.

آدرس چشمه میشی سی سخت

ایران، استان کهگیلویه و بویراحمد، شهرستان دنا، حدود ۵ کیلومتری سی سخت

۳. آبشار تنگه نمک سی سخت

آبشار-تنگه-نمک-سی-سخت

آبشار تنگه نمک از دیگر جاذبه‌های طبیعی در نزدیکی سی سخت است و از معروف‌ترین آبشار‌های منطقه کوه گل به شمار می‌رود. جالب است بدانید که این آبشار مقابل چشمه آب شور قرار دارد و به خاطر همین اسم آن را تنگه نمک گذاشته‌اند. اما برخلاف نام آن، آب آن شیرین و بسیار سرد است.

این آبشار میان صخره‌های کوهستانی بلند قرار دارد و برای بازدید از آن نیاز به کمی کوهنوردی سبک خواهید داشت.

آدرس آبشار تنگه نمک سی سخت

استان کهگیلویه و بویراحمد، سی سخت

۴. دشتک سی سخت

دشتک-سی-سخت

در دامنه کوه دنا دشتی سرسبز و کوچک است که در ۸ کیلومتری غرب سی سخت قرار دارد. این دشت در قلب جنگل‌های سر به‌فلک‌کشیده بلوط است.

آدرس دشتک سی سخت

استان کهگیلویه و بویراحمد، ۸ کیلومتری غرب سی سخت

۵. قله دنا سی سخت

قله-دنا-سی-سخت

دنا بلندترین قله رشته‌کوه‌های زاگرس در غرب ایران است. ارتفاع این قله ۴۴۰۹ متر بوده که در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج و در شهر سی سخت قرار دارد. به دلیل وجود قله دنا، نام شهرستان دنا بر این منطقه گذاشته شده است.

آدرس قله دنا سی سخت

استان کهگیلویه و بویراحمد، سی سخت

۶. چشمه سرد سی سخت

چشمه-سرد-سی-سخت

از دیگر چشمه‌های این منطقه می‌توان به چشمه سرد اشاره کرد که در منطقه کوه گل شهر سی سخت قرار دارد. چشمه سرد به خاطر سردی بالای آب این منطقه به این نام نامگذاری شده است

آدرس چشمه سرد سی سخت

کهگیلویه و بویراحمد، سی سخت، منطقه کوه گل

۷. چمنزار مور سلطونی سی سخت

چمنزار-مور-سلطونی-سی-سخت

چمنزار مور سلطونی از جا‌های دیدنی سی سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد است که آن سوی دریاچه‌های فصلی کوه گل قرار دارد. این چمنزار در اواسط ماه فروردین و ماه‌های اردیبهشت و خرداد زیبایی شگفت‌انگیزی دارد.

لازم به ذکر است که مور به معنای بیشه زاری در کنار آب است و دلیلی نامگذاری این مکان زیبا به این نام وجود چمنزار‌هایی است که در میان آب‌های جاری رخ نمایی می‌کنند.

۸. گردنه بیژن سی سخت

گردنه-بیژن-سی سخت

گردنه بیژن از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه است که در بین دو شهر سی سخت و پادنا، در دامنه مرتفع‌ترین قله زاگرس قرار دارد.  نام این گردنه از نام یکی از سرداران ایرانی به نام بیژن گرفته شده‌است که همراه با سربازانش هنگام گذر از این گردنه که میان دو قله نزدیک به هم و بلند دنا جای دارد برفگیر شد و همان‌جا در زیر خروار‌ها برف ناپدید شدند.

جاده‌ای بین این گردنه قرار دارد که این دو شهر را به هم وصل می‌کند اما با نخستین بارش برف پاییزی بسته شده و در اردیبهشت‌ماه بازگشایی می‌شود.

آدرس گردنه بیژن سی سخت

استان کهگیلویه و بویراحمد، سی سخت

۹. تفرجگاه زنگویی سی سخت

تفرجگاه-زنگویی-سی-سخت

تفرجگاه زنگویی از دیگر جا‌های دیدنی است که در شمال غربی سی سخت قرار دارد. سراسر این تفرجگاه را گل‌های معطر، دارویی و رنگارنگ پوشانده‌اند و زیبایی آن را دو چندان کرده است.

لازم به ذکر است که امکان تردد وسایل نقلیه در تفرجگاه زنگویی وجود ندارد و گردشگران با پای پیاده به گشت و‌گذار در این منطقه می‌پردازند. در این منطقه چشمه‌ای وجود دارد که آب خنک و گوارایی دارد.

آدرس تفرجگاه زنگویی سی سخت

استان کهگیلویه و بویراحمد، شمال غربی سی سخت

۱۰. دریاچه کوه گل سی سخت 

دریاچه-کوه-گل-سی-سخت

دریاچه کوه گل در منطقه مرتفع کوه گل، میان کوهستان دنا در نزدیکی سی سخت قرار دارد. لازم به ذکر است که این دریاچه فصلی است و از آخرین روز‌های زمستان، همراه با آب شدن یخ و برف کوهستان دنا تشکیل می‌شود و در طول بهار پر آب‌ترین حالت خود را دارد و با نزدیکی به پایان تابستان دوباره خشک می‌شود.

شما می‌توانید در تابستان گونه‌های مختلفی از پرندگان مهاجر مانند انواع مرغابی، اردک کله سبز، درنا، لک لک و حواصیل در اطراف این دریاچه مشاهده کنید.

آدرس دریاچه کوه گل سی سخت

ایران، استان کهگیلویه و بویراحمد، ۳۲ کیلومتری شهر یاسوج، ۸ کیلومتری شهر سی سخت

۱۱. چشمه تاگی سی سخت 

چشمه-تاگی-سی-سخت

چشمه تاگی یکی دیگر از چشمه‌های این منطقه است که دارای آبی خنک و گوارا است. لازم به ذکر است که از آب این چشمه، برای آبیاری باغات انگور و سیب و گردوی منطقه کلنجه استفاده می‌شود.

آدرس چشمه تاگی سی سخت

استان کهگیلویه و بویراحمد، سی سخت

۱۲. پارک سی سخت

یکی از جا‌های دیدنی سی سخت پارک آن است که در جنوب شهر سی سخت در نزدیکی فرمانداری دنا قرار دارد. این پارک جنگلی از نظر وسعت حدود ۱۲۰ هزار هکتار از کوه‌های دنا را اشغال کرده است.

این پارک پوشش گیاهی بسیار متنوعی دارد که درختان بلوط یکی از اصلی‌ترین آن هاست.

آدرس پارک سی سخت

سی سخت، میدان آزادگان، پارک

۱۳. آبشار توف شاه سی سخت 

آبشار-توف-شاه-سی-سخت

آبشار توف شاه از زیباترین آبشار سی سخت است که در منطقه‌ای صعب العبور واقع شده و از این رو دسترسی به آن کاری بس مشکل است. با این حال، برای رسیدن به این آبشار، شما می‌بایست به فاصله ده کیلومتری ارتفاعات جنوبی منطقه حفاظت شده دنا بروید. این آبشار در مجموع حدود ۵ کیلومتر با آبشار دره ناری فاصله دارد.

آدرس آبشار توف شاه سی سخت 

۱۰ کیلومتری ارتفاعات جنوبی منطقه امن حفاظت شده دنا با فاصله ۵ کیلومتری از آبشار دره ناری

۱۴. چشمه توف سی سخت

چشمه-توف-سی-سخت

چشمه توف در شهر سی سخت و در مسیر صعود به قله دنا قرار دارد. این چشمه در تمام فصول سال دارای آبی گوارا و خنک می‌باشد.

آدرس چشمه توف سی سخت

استان کهگیلویه و بویراحمد، سی سخت

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی جا‌های دیدنی سی سخت بوده امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *