سفرهای داخلی

بهترین جاهای دیدنی یزد

best-yazd-attraction

یزد از قدیمی ترین شهرهای ایران محسوب می شود و به دستور یزدگرد اول بنا شده است. از دیگر القاب این شهر زیبا می توان به  شهر خشتی، شهر بادگیرها و شهر قنات ها اشاره کرد‌. یزد به دلیل جاذبه های گردشگری ای که در دل خود جای داده ، سالیانه گردشگران زیادی به آن سفر می‌کنند. اگر شما هم قصد سفر به یزد را دارید نیاز دارید اطلاعاتی از جاهای دیدنی آن کسب کنید تا بتوانید هنگام سفر بدون اتلاف وقت جاذبه های گردشگری این شهر زیبا را ببینید‌. از این رو قصد داریم در این مقاله جاهای دیدنی یزد را به شما معرفی کنیم.

۱.مسجد جامع یزد

مسجد-جامع-یزد

یکی از معروفترین مکان های دیدنی یزد مسجد جامع یزد است که یکی از شاهکارهای نوآور معماری مساجد ایران به شمار می رود. تزئینات زیبا و منحصر به فرد آن جلوه ای ویژه به آن بخشیده است.

این مسجد در قرن ششم هجری قمری و به دستور گرشاسب از نوادگان علاء الدوله کالنجار ساخته شده بود. در کتب تاریخی یزد بیان شده است که این مسجد را بر روی آتشگاه ساسانی ساخته اند.

آدرس مسجد جامع یزد

ایران، استان یزد، یزد، ضلع غربی خیابان امام خمینی، محله فهادان

اقامتی امن در بافت تاریخی شهر، هتل‌های یزد

۲. باغ دولت آباد یزد

باغ-دولت-آباد-یزد

این عمارت به اواخر دوره افشاریه و اوایل زندیه بر می گردد که توسط محمد تقی خان بافقی یکی از خان های بزرگ یزد، بنا شده است. محمد تقی خان، ابتدا در این مکان، قناتی ایجاد کرد و در ادامه عمارت دولت آباد را ساخت. باغ این عمارت، درختان کاج و سرو، گل سرخ محمودی و درختان میوه چون انار و انگور دارد که زیبایی چشمگیری به این عمارت داده است.

باغ دولت آباد محل سکونت،‌ خان بزرگ بود. این باغ دارای دو درب است که در اصلی آن  در بلوار دولت آباد است و سردر جنوبی در خیابان رجایی باز می شود. همچنین این عمارت دارای هشتی، بادگیر، تالار آیینه و اتاق های فراوان است. جالب است بدانید که در هر اتاقی از این عمارت حوضی تعبیه شده است و در یکی از اتاق ها، بادگیری قرار گرفته که شاخصه این باغ به حساب می آید. این بادگیر ۳۳/۸ متر ارتفاع داشته و نام بلندترین بادگیر جهان را از آن خود کرده است.

آدرس باغ دولت آباد یزد

یزد، بلوار دولت آباد

لذت کافه گردی در کافه های یزد

۳. میدان امیر چخماق یزد

میدان-امیر-چخماق-یزد

میدان امیر چخماق یزد و مجموعه تاریخی امیر چخماق در قرن نهم هجری ساخته شده است. این میدان هنوز پابرجاست و به نوعی مرکز شهر یزد است.

امیر جلال الدین چخماق از سرداران شاهرخ تیموری بود که به دستور وی حاکم یزد گردید. او با همکاری همسر خود فاطمه خاتون مجموعه ای شامل تکیه، میدان، حمام، تعدادی کاروانسرا، خانقاه، قنادخانه، چاه آب و مسجد را بنا کرده است.

آدرس میدان امیر چخماق یزد

ایران، استان یزد، مرکز یزد، شرق میدان امیر چخماق

گشت و گذار و خرید سوغات یزد در مراکز خرید یزد

۴. آتشکده بهرام (آتش ورهرام)

آتشکده-بهرام

جالب است بدانید که این مکان محل نگهداری آتشی با قدمت بیش از ۱۵۰۰ سال نیز است. این آتشکده، محل نیایش زرتشتیان بوده که باید آیین های خاصی را رعایت کنند. آتش ورهرام، درون مجری برنجی در ساختمان آتشکده نگاه داشته می شود و فردی با نام هیربد، مسئول روشن نگه داشتن آن است.

این آتش در طول تاریخ چندین بار است که جابه جا شده. برای اولین بار از لارستان به عقدا منتقل شده و ۷۰۰ سال در عقدا نگهداری شده است. سپس از عقدا در سال ۵۲۲ به اردکان رفته و نزدیک به ۳۰۰ سال آنجا مانده است و در نهایت در سال ۸۵۲، از اردکان به یزد منتقل شده و در خانه موبدی بزرگ با نام موبد تیرانداز آذر گشسب در محله خلف خان علی، نگهداری شد.

ساختمان آتشکده در سال ۱۳۱۳ به یاری زرتشتیان و پارسیان هندوستان، در وسط حیاطی بزرگ و سرسبز بنا شد و آتش به درون آن منتقل گردید.

آدرس آتشکده بهرام (آتش ورهرام)

استان یزد، شهر یزد، خیابان آیت الله کاشانی

۵. مدرسه ضیائیه یزد

مدرسه-ضیائیه-یزد

این مدرسه معروف به زندان اسکندر است که دارای  گنبدی خشتی با تزئینات گچ بری شده، نقاشی آبرنگ و شبستانی با محراب دارد. ساخت این مدرسه در سال ۶۳۱ هجری قمری توسط مولانا ضیا الدین حسین رضی شروع و در سال ۷۰۵ پسران او ساخت آن را تمام کردند. مدرسه رضائیه، نمونه ای از معماری مغول را به نمایش می گذارد.

آدرس مدرسه ضیائیه یزد

یزد، محله تاریخی فهادان، کوچه رختشویخانه، کوچه حمام نو، مجاور بقعه دوازده امام

۶. خانه شاه شجاع یزد

خانه-شاه-شجاع-یزد

این خانه از کهن ترین بناهای این شهر به حساب می آید، در قلب بافت تاریخی یزد قرار گرفته است. این خانه تاریخی در محله زرتشتیان واقع شده و محل زندگی خاندان زرشتیان بوده است. ساخت این خانه به سال ۱۲۱۲ هجری قمری در دوره اتابکان یزد، برمی گردد.

خانه شاه شجاع از معماری بسیار زیبایی برخوردار بوده و دارای ۴ ورودی متفاوت، بادگیرهای بلند، ۳ حیاط بزرگ و کوچک، زیرزمین های خنک و آرام و تالارهای زیبا می باشد.

آدرس خانه شاه شجاع یزد

استان یزد، شهر یزد، میدان امیر چقماق، ابتدای خیابان سلمان

۷. نارین قلعه یزد (نارنج قلعه)

نارین--قلعه-یزد

نارین قلعه یزد بر بالای تپه ای بنا شده است که مشرف به شهر میبد می باشد که در ۵ مرحله ساخته شده و قدیمی ترین مرحله کندن بوکن ها یا کندن فضاهایی در دل زمین بوده است. لازم است بدانید که ساخت این قلعه برای حفاظت و نگهبانی شهرها از خطرات پیش رو بوده است.

آدرس نارین  قلعه یزد (نارنج قلعه)

یزد، میبد، میدان شهرداری

۸. آب انبار شش بادگیری یزد

آب-انبار-شش-بادگیری-یزد

این آب انبار توسط حاج حسین میرالله در سال ۱۳۷۹ هجری قمری بنا شده است. این آب انبار اول ۶ بادگیر نداشته و تنها شامل ۳ بادگیر بوده است و طی این سال ها ۳ بادگیر به آن اضافه شده است.

آب انبار، دارای دو در ورودی، یکی در شمال،‌ دیگری در جنوب و یک مخزن است که مخزن آن گنبدی تخم مرغی و سقفی بزرگ دارد و برای رسیدن به پایین ترین نقطه آب انبار از ۵۵ پله باید گذر کرد.

لازم است بدانید که در میان این پله ها، بین پله ۲۵ و ۲۶ هشتی ای با سنگ فرش آجری وجود دارد و طاق آب انبار که خشتی بوده و نمای آن آجر است از آن هشتی آغاز می شود.

آدرس آب انبار شش بادگیری یزد

ایران، استان یزد، یزد، خیابان دهم فروردین، محله تل یزد، کوچه شش بادگیر

۹. خانه لاری ها یزد

خانه-لاری-ها-یزد

ساختار این خانه مانند دیگر خانه ها در دوران قاجار، شامل دو بخش اندرونی و بیرونی است و حیاط در مرکز خانه قرار گرفته و تالار و بادگیر دارد. خانه لاری ها‌ یکی از زیباترین خانه های قرن سیزدهم بوده به جهت اتاق های آیینه کاری و نقاشی شده، درها، پنجره ها و ارسی ها و هم اکنون به موزه اسناد و مدارک بدل شده است.

جالب است بدانید که هر کدام از اضلاع این خانه مناسب فصل و شرایط خاص آب و هوایی است. قسمت های شمالی، مناسب زمستان و قسمت های جنوبی، مناسب تابستان اند. قسمت شرقی شامل اتاق آیینه، مطبخ و سرداب،‌ مناسب پاییز است و قسمت غربی، مناسب بهار بوده و به عنوان بهارخواب استفاده می شده است.

آدرس خانه لاری ها یزد

ایران، استان یزد، یزد، خیابان امام خمینی (ره)، محله فهادان، مجاور عمارت کلاه فرنگی

۱۰. خانه تاریخی تهرانی ها یزد

خانه-تاریخی-تهرانی-ها-یزد

ساخت این بنای تاریخی به دوره قاجار بر می گردد و حدود ۲۵۰ سال پیش به خانواده تهرانی که از تاجران قدیمی فرش، تعلق داشته است. این خانه به علت بزرگی و زیبایی به عنوان دفتر کنسولگری اقتصادی برخی کشورها چون آلمان و فرانسه استفاده می شده است.

این عمارت دارای سه بادگیر زیبا، نارنجستان، تالار بزرگ، چاه خانه و سرداب زیبا، هشتی و پشت بام بزرگ است. امروزه این عمارت تبدیل به هتل موزه شده و نام اولین هتل موزه ایران را با خود همراه کرده است.

آدرس خانه تاریخی تهرانی ها یزد

یزد، محله فهادان، جنب میدانچه فهادان

۱۱. میدان مارکار یزد

میدان-مارکار-یزد

برج میدان ساعت در سال ۷۵۲ هجری قمری ساخته شده است، یعنی نزدیک به هزار‌سال پیش و به خاطر ساختمان قدیمی برج آن، قدیمی‌ترین ساعت شهری جهان محسوب می‌شود. اما ساعت و بازسازی آن در دوران قاجار تکمیل شده و از آن زمان تا به حال همانطور پا‌ بر‌جای مانده است.

گفتنی است که پشوتن جی دوسابایی مارکار، یک هندی زرتشتی، هزینه ساخت میدان، دبیرستان و پرورشگاه مارکار را تقبل کرده است.

آدرس میدان مارکار یزد

یزد، تقاطع بلوار بسیج و خیابان آیت الله کاشانی، میدان مارکار

۱۲. حمام خان یزد

حمام-خان-یزد

این حمام توسط محمد تقی خان بافقی،‌ حاکم یزد، در سال ۱۲۱۲ هجری قمری ساخته شده است که در ساخت آن ها از خشت، گل، آجر و گچ استفاده شده است. حمام خان، اکنون به عنوان چایخانه سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

آدرس حمام خان یزد

ایران، استان یزد، شهر یزد، خیابان قیام، میدان خان، جنب مسجد ملا اسماعیل

۱۳. روستای خرانق اردکان یزد

روستای-خرانق-اردکان-یزد

این روستا یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی یزد از دیدگاه گردشگران ایرانی و خارجی است. این روستا قدمتی ۴۵۰۰ ساله  دارد و از دلایل معروفیت آن می توان به این وجود معادن غنی (سنگ آهن چادرملو، اورانیم ساغند، باریت، روی و گرانیت)  آب و هوای خنک می توان اشاره کرد.

آدرس روستای خرانق اردکان یزد

۵۰ کیلومتری مسیر اردکان به طبس یا ۸۵ کیلومتری مسیر یزد به طبس

۱۴. موزه آب در یزد

موزه-آب-در-یزد

این موزه دارای پنج طبقه است و کاریز صد ساله هم از میان آن می گذرد.

در این موزه اشیای تاریخی بسیاری مانند: انواع و اقسام وسایل حفر قنات، ابزار و دستگاه های اندازه گیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی قنات ها، اسناد و مدارک خرید و فروش آب، کتابچه های میرآب ها، اسناد مرتبط با پخش آب، ظروف نگهداری و حمل آب، مانند مشک و مشربه های قدیمی نیز وجود دارد.

آدرس موزه آب در یزد

ایران، استان یزد، یزد، خیابان قیام

۱۵. موزه آیینه و روشنایی یزد

موزه-آیینه-و-روشنایی-یزد

ساختمان این مجموعه متعلق به سال ۱۳۲۰ بوده و به عنوان مهمانسرا از آن استفاده می‌ کردند. از سال ۱۳۷۷ این ساختمان که در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و به عنوان موزه کار خود را آغاز کرد.

در این موزه انواع چراغ های پی سوز، شمع سوز ، نفت سوز، گاز سوز و برق سوز در معرض دید همگان قرار دارند.

آدرس موزه آیینه و روشنایی یزد

خیابان آیت الله کاشانی، روبروی پارک هفتم تیر

۱۶. ساباط های یزد

ساباط-های-یزد

ساباط به کوچه پس کوچه های سرپوشیده یزد گفته می شود که به عنوان راهرو یا دالان نیز نامیده می شوند.هدف ساخت این ساباط ها این است که عابران می توانند در تابستان از گرمای هوا به سایه این دالان ها پناه ببرند.

آدرس ساباط های یزد

یزد، بلوار امامزاده جعفر، مصلی، شهید میرجلیلی

۱۷. برج کبوتر خانه یزد

برج-کبوتر-خانه-یزد

یکی از زیباترین کبوترخانه ها در شهر میبد قرار دارد. قدمت برج کبوتر خانه میبد به زمان قاجار بازمی گردد. این برج به شکل استوانه ساخته شده است. برج آن دارای پوشش گنبدی شش ضلعی بوده و دارای تزئینات آجری و گچی می باشد.

گفتنی است که آشیانه‌ ها از مصالح کاهگل ساخته شده است که در تابستان بسیار خنک و به گونه ‌ای می باشد که باد در فضای آن جاری بوده و برعکس در زمستان گرم و از وزش بادهای سرد محلی در امان بوده است.

آدرس برج کبوتر خانه یزد

ایران، استان یزد، ار بسیج، جنب فرمانداری

۱۸. بقعه دوازده امام یزد

بقعه-دوازده-امام-یزد

این بقعه قدیمی ترین بنای شهر یزد است که از زمان سلجوقیان تا کنون پا برجا مانده است. این بقعه دارای دوازده گنبد منفرد است که در سال ۴۲۹ هجری قمری به دستور ابو سعید و ابو یعقوب از امرای علاء الدوله فرامرز ساخته شده است.

بدنه پایینی گنبد یک چهار ضلعی بوده که در بالا به هشت ضلعی تبدیل شده و گنبد روی این هشت ضلعی قرار می گیرد. سقف بقعه دوازده امام از داخل دارای گچبری ساده می باشد و دور تا دور آن با کتیبه کوفی رنگی، تزیین شده است.

آدرس بقعه دوازده امام یزد

ایران، استان یزد، شهر یزد، ضلع غربی خیابان امام، محله فهادان

۱۹. یخچال خشتی میبد یزد

یخچال-خشتی-میبد-یزد

یخچال خشتی شهر میبد، یکی از قدیمی ترین یخچال های استان یزد می باشد که قدمت آن به دوران صفویه باز می گردد که از خشت و گل ساخته شده است.

اسن یخچال دارای چهار قسمت می باشد که عبارتند از دیواره های سایه انداز، حوض یخ بند، مخزن یخچال و گنبد.

حوض آن نیز گلی و کم عمق می باشد. مخزن آن نیز قیفی شکل بوده و در زمین رسی سختی کنده شده است. قطر دهانه این حوض ۱۳ متر و گودی آن ۶ متر می‌باشد.

آدرس یخچال خشتی میبد یزد

ایران، استان یزد، میبد، بلوار قاضی، روبه‌روی کاروانسرای شاه عباسی و چاپارخانه

۲۰. قنات زاچ یزد

قنات-زاچ-یزد

این قنات طولانی ترین قنات ایران و جهان است که قدمت آن به سال ۱۳۰۰ میلادی می رسد. این قنات دارای سه شاخه مجزا است که حدود هزار حلقه چاه در این سه شاخه حفر شده اند.

یکی از شاخه ها که به شاخه شور مشهور است دارای آبی شور بوده که نام شاخه نیز به همین دلیل انتخاب شده است. طول این شاخه ۷۲ کیلومتر است. یکی از ویژگی هایی که این چاه را در میان دیگر همتایانش ممتاز می سازد، مربع بودن مقطع آن است. البته دو شاخه دیگر خشک شده است و تنها همین شاخه هنوز قابلیت آبدهی دارد.

آدرس قنات زاچ یزد

۱۸ کیلومتری یزد

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی جاهای دیدنی یزد بوده ،امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. تنوع جاهای دیدنی یزد بسیار گسترده می باشد ، آن قدر که ممکن است بعضی نقطه‌های مهم توریستی اش از چشم پنهان بماند و حتی تنها یک مقاله برای پرداختن به آن کم باشد. شما هم می توانید تجربه شخصیتان را در مورد سفر به یزد با ما به اشتراک بگذارید. از همراهی شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *