دکوراسیون منزل

دکوراسیون اتاق کودک

child-room-decoration

یکی از دغدغه های والدین دکوراسیون اتاق خواب کودکشان است، زیرا کودک بیشتر ساعات خود را در اتاقش می گذراند. دکوراسیون می تواند بر روحیه کودک تاثیر بگذارد پس باید به گونه ای باشد که موجب آرامش و آسایش و امنیت کودک شود. از این رو در این مقاله قصد داریم طرز دکوراسیون اتاق خواب کودک را مورد برسی قرار دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

تاثیر رنگ در دکوراسیون اتاق کودک

تاثیر-رنگ-در-دکوراسیون-اتاق-کودک

یکی دیگر از فاکتورها که می تواند مهم ترین آن ها برای دکوراسیون اتاق کودک باشد تعیین و انتخاب رنگ برای فرزند شما است. انتخاب رنگ می تواند مستقیماً در روحیه او تاثیر بگذارد.

رنگ های گرم طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک را گرم و پر حرارت می‌کنند. این رنگ موجب افزایش انرژی و تحریک فعالیت می شود. از این رو شما نباید از این رنگ ها به صورت غالب استفاده کنید و از آن ها در ترکیبی از رنگ های خنثی و سرد استفاده شود.

رنگ های سرد، محرک حس آرامش و سکوت در اتاق خواب کودک هستند. استفاده بیش از حد آن هاباعث القای احساس افسردگی در محیط می‌شود.

اگر فرزند شما خیلی شیطون و پر انرژی است و تمایل دارید که یک کمی آرام تر باشد شخصیت آرام تری داشته باشد بهتر است از رنگ‌های سرد مثل رنگ آبی در اتاقش استفاده کنید تا کمی شخصیت او را آرام تر کند و آرامش بیشتری در فضای اتاق او فراهم باشد.

نور پردازی اتاق خواب کودک

نور-پردازی-اتاق-خواب-کودک

اهمیت نورپردازی هنگام تزئین دکوراسیون اتاق خواب کودک را هرگز نباید نادیده بگیرید. شما می توانید برای زیباتر شدن فضای اتاق کودک خود از لوسترهای فانتزی کمک بگیرید و از چراغ های سقفی توکار استفاده نمایید اما از نورها بصورت ترکیبی استفاده کنید.

حتی می توانید با کمک ریسه ها فضای دنجی را برای کودکتان محیا کنید.

همچنین استفاده یک آباژور طرح حیوانات علاوه بر زیبایی می تواند برای کودکانی که از تاریکی می ترسند، اطمینان و راحتی بسیاری را فراهم آورد.

از پرده‌های رنگ روشن استفاده کنید

از-پرده‌های-رنگ-روشن-استفاده-کنید

همانطور که در بالا اشاره کردیم رنگ ها تاثیر بسزایی در روحیه کودکان دارد.

 • شما باید رنگ پرده را طوری انتخاب کنید که با زمینه‌ی اتاق هماهنگ باشد.
 • پرده‌های رنگارنگ به اتاق شادی و روشنایی می‌بخشند.
 • رنگ‌های روشن می‌توانند اتاق را روشن و تمیز جلوه دهند. برای کاهش نور نیز می توانید از والان و شید استفاده کنید. همچنین برای خرید والان و شید باید از رنگ‌های مکمل رنگ پرده، انتخاب کنید.

تزئین سقف اتاق کودک

تزئین-سقف-اتاق-کودک

شما می توانید برای تزیین سقف از وسایل تزئینی درخشان با زمینه‌ی تاریک استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از طرح ماه و ستاره استفاده کنید. به این ترتیب، کودک هنگام خواب از تماشای آنها لذت می‌برد و با آرامش می‌خوابد.

سرویس خواب کودک

سرویس-خواب-کودک

مهم ترین فاکتوری که برای یک اتاق خواب کودک باید به آن توجه کنید سرویس خوابی است که برای اتاق او تهیه می کنید. جنسیت فرزند و سن او اولین نکته برای خرید سرویس خواب می باشد. اگر فرزند شما به سنی رسیده که خودش می‌تواند نظر بدهد برای طرح و رنگ سرویس خواب از او نظر خواهی کنید. حتی می توانید برای چیدمان نیز از او نظر خواهی کنید.

نکته بعدی که باید برای خرید سرویس خواب در نظر بگیرید توجه به ابعاد اتاق است. همه این ویژگی ها به شما کمک می کند تا بتوانید در نهایت سرویس خوابی خریداری کنید که باب میل فرزندتان باشد.

حال سوال این است که آیا قرار دادن تختتخواب در کنج اتاق کار درستی است؟

باید در جواب بگوییم که قرار دادن تختخواب در کنج اتاق، فضای بیشتری را اشغال می کند. از این رو این حرکت برای منازل کوچک یا اتاق خواب های کوچک تاثیر منفی در زیبایی خواهد داشت.

لوازم جانبی و مبلمان اتاق کودکان

لوازم-جانبی-و-مبلمان-اتاق-کودکان

استفاده از مبلمانی درخشان و پرزرق‌وبرق همچون شخصیت‌های کارتونی، تصاویر حیوانات و وسایل موردعلاقه کودکان باشد، به‌شدت آن‌ها را مجذوب خود خواهد کرد.

همچنین می توانید با استفاده از سرسره‌های کوچک و تاب، تفریحات کودک خود را فراهم کنید.

حتی برای چیدمان می توانید از صندلی‌های کودکانه و میزهای بازی با ارتفاعی کوتاه و همچنین میزهای آرایشی کوچک و نمادین خصوصاً برای دکوراسیون اتاق کودک دختر استفاده کنید.

دیگر کارها در چیدمان وسایل اتاق کودک

برای دکوراسیون اتاق کودک دست شما کاملا باز است. شما می توانید

 • برای به هم ریخته نشدن اتاق خواب از سبدهای نظم دهنده استفاده کنید. این سبدها نه تنها کمک به منظم و مرتب شدن اتاق می‌کنند، بلکه به راحتی ابزار و اسباب بازی های کودکان رو در اختیارشان می گذارند و در عین حال می توانند بخشی از چیدمان اتاق کودک به حساب بیایند.

همچنین می توانید به او آموزش دهید پس از هر بار استفاده از وسایلش آنها را به جای خود برگرداند. نحوه‌ی سازمان‌دهی وسایلش را به او یاد بدهید.

 • دیگر کاری که می توانید برای نظم اتاق انجام دهید استفاده از تخته ‌های مگنتی روی دیوار می باشد. با این کار علاوه بر اینکه بچه ‌ها فضای اتاق رو به هم نمیریزند، می‌توانند از آن به عنوان فضایی برای نقاشی هم استفاده کنند.
 • شما می توانید از اسم و تصاویر فرزندتان در دکوراسیون اتاق خوابش استفاده کنید، این کار باعث می شود با اسم خودشان بیشتر آشنا شوند و هویت خودشان رو بهتر بشناسند.
 • برای تزیین اتاق کودک خود می توانید از اسباب بازی هایش استفاده کنید. اسباب‌بازی‌های کودکان معمولا رنگارنگ هستند و شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند. شما می توانید اسباب‌بازی‌های بزرگ را با قلاب آویزان کنید و اسباب‌بازی‌های کوچک‌تر را در قفسه‌ها قرار دهید.
 • برای دکوراسیون اتاق کودک خود فقط به فکر زیبایی نباشید و در کنار وسایل تزئینی، کتاب‌ها و اسباب‌بازی‌های آموزشی‌اش را نیز قرار دهید. با این کار، کودک هم آموزش می‌بیند و هم تفریح و سرگرمی خواهد داشت.
 • اگر می خواهید به مدت طولانی وسایل را تغییر ندهید، پس به یاد داشته باشید که از دکوراسیون تم دار استفاده نکنید، زیرا باید تمام آن را با رشد کودک خود عوض کنید.

نکات دکوراسیون اتاق کودک

 • وسایلی را انتخاب کنید که به مدت طولانی بتوانید از آن استفاده کنید، برای مثال یک کمد بزرگ تر با حجم بیشتر برای کودک انتخاب کنید تا جوابگوی لباس کودک در حال رشد باشد.
 • بهتر است برای دکوراسیون کودک از وسایل چند منظوره استفاده کنید. مثلا یک تخت خواب جمع شونده که به یک میز و یا مبل تبدیل می شود گزینه بسیار مناسبی است.
 • کودک زمان زیادی را در اتاق خود سپری می کند و اتاق او فضای شخصیش می باشد پس بهتر است نظر او را درباره طراحی و چیدمان اتاق بپرسید. دخیل کردن کودکان در طراحی و تزیین اتاقشان سبب می شود طراحی و چیدمان اتاق با سلیقه خود بچه هماهنگی داشته باشد بنابراین او از وسایلش بیشتر مراقبت خواهد کرد .
 • برای نصب پوستر و یا نقاشی از قاب چوبی استفاده کنید.
 • قفسه های رنگی با طرح ها مختلف می توانند برای اتاق دختران مناسب باشد.
 • پیشنهاد می کنیم که در و دیوار ها را با قاب ها و عکس های فانتزی و شخصیت های کارتونی که برای فرزند شما جذاب است تزیین کنید تا برایش رویایی تر باشد.
 • سعی کنید از وسایلی استفاده کنید که برای سلامت فرزندانتان خطری به دنبال نداشته باشد.

و در آخر

هدف تیم سبدت در این مقاله بررسی دکوراسیون اتاق کودک بوده ، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم می توانید نظرهای خود را با ما به اشتراک بگذارید. از اینکه با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *