سوغات

آشنایی با سوغات استان گیلان

gilan-souvenirs

هنگام سفر به استان گیلان یکی از هیجانانگیزترین کارها، سوغات برای دوستان و آشنایان است از این رو در این مقاله ما لیستی از سوغات استان گیلان را برای شما آماده کردهایم تا شما به راحتی بتوانید تصمیم بگیرید که چه سوغاتی مناسب افراد خانواده شما میباشد.

۱. چای لاهیجان از سوغات گیلان

چای-لاهیجان-از-سوغات-گیلان

یکی از سوغات گیلان چای لاهیجان است. جالب است بدانید که در ایران، لاهیجان به عنوان پایتخت چای شناخته میشود و مرغوبترین چای کشور به این شهر استان گیلان تعلق دارد.

شما میتوانید این چای را از استان گیلان به عنوان سوغات با خود به همراه بیاورید.

۲. برنج از سوغات گیلان

برنج-از-سوغات-گیلان

برنج یکی دیگر از سوغات گیلان به شمار میرود. اگر به دنبال عطر واقعی برنج و یک طعم به یادماندنی هستید، حتماً برنج گیلان را تهیه کنید. برنج گیلان در انواع صدری، هاشمی، علی کاظمی و طارم عرضه میشود و برنج صدری و هاشمی گرانترین آنها هستند.

۳. کلوچه فومن از سوغات گیلان

کلوچه-فومن-از-سوغات-گیلان

کلوچه فومن، شیرینی خوشطعم سوغات گیلان و منطقه فومن است که همراه با چای، شیر و یا شیرکاکائو سرو میشود. شما میتوانید آن را داغ داغ تهیه کنید و یا انواع بستهبندی شده آن را بخرید.

 در تهیه کلوچه قومن از آرد، نمک، زعفران، روغن، بکینگ پودر، جوش شیرین و آب استفاده میکنند و مغز آن از هل، دارچین، شکر و گاهی وانیل است.

۴. رشته خشکار از سوغات گیلان

رشته-خشکار-از-سوغات-گیلان

رشته خشکار یکی دیگر از انواع شیرینیهای گیلانی میباشد که بیشتر در ماه مبارک رمضان در سطح شهرهای مختلف استان یافت میشود. این شیرینی خوشمزه از ترکیب آرد برنج، شکر، مغز گردو و هل درست میشود و بعد از آماده شد رشته، مواد را داخل آن میریزند و بعد هم در روغن سرخ میکنند و در شربت شیرین مخصوصی میغلتانند.

۵. فندق از سوغات گیلان

فندق-از-سوغات-گیلان

از اصلیترین میوهها و محصولات باغهای گیلان فندق است. جالب است بدانید که این استان ۸۵ درصد تولید و عرضه سالانه فندق ایران را تأمین میکند. برداشت فندق معمولاً از ابتدای شهریور ماه آغاز میشود و در انتهای این ماه به پایان میرسد.

مشهورترین مکانهای کشت و برداشت فندق شهرستانهای رودسر، تالش و آستارا هستند. شما میتوانید آن را به عنوان سوغات با خود به همراه بیاورید.

۶. پنیر سیاه مزگی از سوغات گیلان

پنیر-سیاه-مزگی-از-سوغات-گیلان

پنیر سیاهمزگی یکی از خوشمزهترین سوغات گیلان است که نامش را از روستای سیاه مزگی میگیرد که مرکز اصلی تولید آن است. این پنیر طعم بسیار خوبی دارد.

این پنیر این پنیر در انواع شور، کم نمک و بی نمک به فروش میرسد و طعمی بی نظیر دارد. شما میتوانید بسته به سلیقهی خود یکی را انتخاب کنید.

۷. زیتون، روغن زیتون و زیتون پرورده از سوغات گیلان

زیتون،-روغن-زیتون-و-زیتون-پرورده-از-سوغات-گیلان

رودبار قطب کشت زیتون در ایران است از این رو، یکی از سوغاتیهایی که میتوانید از آنجا تهیه کنید. همچنین روغن زیتون مرغوب هم در نقاط مختلف گیلان در دسترس است.

شما میتوانید زیتون و روغن زیتون رودبار را در انواع مختلف زیتون هستهدار، زیتون بیهسته، زیتون سیاه و … و روغن زیتون بودار و بیبو در مغازههای رودبار پیدا کنید.

۸. بامبو بافی از سوغات گیلان

بامبو-بافی-از-سوغات-گیلان

بامبو بافی یکی از صنایع دستی استان گیلان به شمار میرود. بامبو یا همان نی خیزران، اطراف آبگیرها و تالابها رشد میکند و مرکز اصلی تولید آن در لاهیجان و به ویژه روستای لیالستان است.

از هنر بامبو بافی برای ساخت انواع وسایل تزیینی، سینی و ظروف مختلف و حتی میز و صندلی استفاده میشود.

۹. بادام زمینی از سوغات گیلان

بادام-زمینی-از-سوغات-گیلان

بادام زمینی یکی دیگر از سوغات گیلان است که در منطقه آستانه اشرفیه کشت میشود. شما میتوانید بادام زمینی را هم به صورت تازه و هم به صورت بوداده و شور تهیه کنید.

۱۰. عروسک بافی از سوغات گیلان

عروسک-بافی-از-سوغات-گیلان

یکی دیگر از صنایع دستی استان گیلان هنر زیبای عروسک بافی ست که بیشتر در فومن به ویژه شهر ماسوله بافته میشود. این عروسکها با کاموا، قلاب بافی میشوند و در اصل نمایندههای کوچکی از مردان و زنان گیلکی با پوشش سنتی هستند.

۱۱. اربا دوشاب از سوغات گیلان

اربا-دوشاب-از-سوغات-گیلان

اَربا دوشاب یکی دیگر از سوغات گیلان است. اربا دوشاب در واقع شیرهای است که از میوه جنگلی اَربِه یا اَربا یا همان خرمالوی جنگلی به دست میآید.

لازم به ذکر است که پخت اربا دوشاب در شهرستانهای آستارا، رضوانشهر، تالش، ماسال، شفت، فومن، لاهیجان، لنگرود، رودسر و املش صورت میگیرد.

۱۲. کلوچه و کوکی از سوغات گیلان

کلوچه-و-کوکی-از-سوغات-گیلان

علاوه بر کلوچههای خوشمزهی فومن، شما میتوانید انواع و اقسام کلوچهها و کوکیهای خوشمزه و تازه را در شهرهای مختلف استان گیلان پیدا کنید.

همانطور که میدانید کلوچه لاهیجان شهرت زیادی دارد و از کیفیت بالایی برخوردار است. کوکیهای تازه و داغ هم در قنادیها قابل تهیه هستند و انواع بستهبندی شده آنها نیز در جای جای استان به فروش میرسند.

۱۳. نان خلفه از سوغات گیلان

نان-خلفه-از-سوغات-گیلان

نان خلفه نانی است که در پخت آن از پوره کدوی حلوایی و تخم آسیاب شده خلفه (تخم شنبلیله) استفاده میکنند و به آن نان خرفه یا نان کشتا هم میگویند. شما میتوانید هنگام سفر به استان گیلان این نان خوشمزه را بیابید و نوش جان کنید.

۱۴. صنایع چوبی از سوغات گیلان

صنایع-چوبی-از-سوغات-گیلان

صنایع چوبی یکی دیگر از وسایلی است که میتوان از سفر خود به عنوان سوغات با خود به همراه بیاورید. جعبه جواهرات، بازی شطرنج، بازی تخته، قلیان، صندوقچه و. . چیزهایی هستند که در گیلان از چوب هم تهیه میشوند و میتوانید آنها را تهیه کنید.

۱۵. مربا از سوغات گیلان

مربا-از-سوغات-گیلان

شما میتوانید در سفر خود به گیلان انواع مختلفی از مرباها همچون مرباهای بِه، بهارنارنج، شقاقل، کامکوات و. . را بیابید و با خود به همراه بیاورید.

۱۶. ترشیجات از سوغات گیلان

ترشیجات-از-سوغات-گیلان

ترشی هفت بیجار و نازخاتون معروفترین ترشی است که در شمال کشور پیدا میشود؛ اما انواع و اقسام دیگر ترشیها را هم میتوانید در این خطه پیدا کنید.

۱۷. رب، آلوچه و لواشک از سوغات گیلان

رب،-آلوچه-و-لواشک-از-سوغات-گیلان

گیلانیها از ازگیل، بِه، نارنج و آلوچههای مختلفی که در مناطق کوهستانی و جنگلی گیلان پیدا میشوند، محصولات خوشمزهای همچون انواع رب و آلوچههای فرآوری شده و لواشک را تولید میکنند.

۱۸. بافتنی و قلاب بافی از سوغات گیلان

بافتنی-و-قلاب-بافی-از-سوغات-گیلان

شالها و روسریهای بزرگ بافتنی و قلاب بافی، یکی دیگر از سوغات استان گیلان است که میتوانید با خود به همراه بیاورید.

۱۹. چادرشب بافی ( لاون ) از سوغات گیلان

چادرشب-بافی-(-لاون-)-از-سوغات-گیلان

چادرشب، پارچهای رنگارنگ و معمولاً با طرح چهارخانه است که با دستگاه مخصوص چادرشب بافی (پاچال) بافته میشود. الیاف استفاده شده در این پارچه معمولاً ابریشم یا پنبه است و معمولاً به شکل مربعی در ابعاد ۲ متر در ۲ متر تهیه میشود.

جالب است بدانید که در استان گیلان زنان معمولاً از چادرشب به عنوان کمرپیچ برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به بدن به ویژه هنگام کار در شالیزار استفاده میکنند در گذشته نیز برای روجهازی دختران از چادر شب استفاده میکردند.

۲۰. نان برنجی از سوغات گیلان

نان-برنجی-از-سوغات-گیلان

نان برنجی یکی دیگر از سوغات گیلان است که با آرد برنج و آب جوش تهیه میشود و برای پختن آن از ساج یا تابه سفالی استفاده میکنند.

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی سوغات استان گیلان بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم میتوانید دیگر سوغات این استان را با ما به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *