شکم گردی

آشنایی با غذاهای کشور گرجستان

local-foods-of-Georgia

فرهنگ غذایی هر کشوری ریشه در آداب و رسوم و شرایط اقلیمی آن دارد. گرجستان نقطه‌ی تلاقی شرق و غرب است و به همین جهت تحت تأثیر حکومت‌ها و فرهنگ‌های مختلف قرار گرفته است. از این رو دارای غذا‌های محلی بسیاری است که در این مقاله قصد داریم تا برخی از آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

۱. خینکالی گرجی از غذاهای گرجستان

خینکالی-گرجی-از-غذاهای-گرجستان

خینکالی یکی از غذا‌های ملی گرجستان است که در این کشور پرطرفدار است. در خینکالی خمیر به شکل یک بقچه پیچیده شده و درون آن نیز از گوشت و ادویه و سبزیجات پر می‌شود. انواع مختلفی از خینکالی وجود دارد. انواع معمولی دارای چاشنی‌هایی هستند که از پنیر، قارچ، گوشت بره یا سیب زمینی تهیه می‌شوند. اما رایج‌ترین آن پر شدن آن با گوشت بره است.

۲. ریکوتا کورنت از غذاهای گرجستان

ریکوتا-کورنت-از-غذاهای-گرجستان

ریکوتا کورنت یکی دیگر از غذا‌های گرجستان است. در این غذا چند محصول لبنی را در یک اسنک خوشمزه یک‌جا جمع می‌کنند. برای تهیه‌ی این اسنک، پنیر ریکوتا را با نعناع مخلوط می‌کنند و در ورقه‌های نازک پنیر سولگونی می‌پیچند.

۳. چاکاپولی از غذاهای گرجستان

چاکاپولی-از-غذاهای-گرجستان

چاکاپولی یکی از خورش‌های پرطرفدار کشور گرجستان است که با گوشت بره یا گوساله و همچنین چاشنی‌هایی چون سس گوجه سبز، سیر، فلفل سبز، پیاز، ترخون و نمک و ادویه تهیه می‌شود. علاوه بر این در طبخ این غذا از انواع سبزی‌های تازه مثل جعفری، نعنا، شوید و گشنیز استفاده می‌شود.

۴. خاچاپوری از غذاهای گرجستان

خاچاپوری-از-غذاهای-گرجستان

خاچاپوری یکی دیگر از غذا‌های ملی گرجستان است. در پخت این غذا از نان، پنیر، تخم‌مرغ و کره استفاده می‌شود. برای پخت آن، خمیر نان را به شکل چشم پهن می‌کنند و پنیر را به آن اضافه می‌کنند و در داخل فر قرار می‌دهند تا نان برشته و پنیر روی آن آب شود. سپس یک تخم مرغ روی آن می‌شکنند تا با حرارت کم پخته شود و در انتها روی آن را با کره آب شده چرب می‌کنند.

۵. ام تی اس وادی از غذاهای گرجستان

ام-تی-اس-وادی-از-غذاهای-گرجستان

یکی دیگر از غذا‌های گرجستان‌ام تی اس وادی نام دارد. این غذا از ترکیب گوشت بره یا گوساله، آلو، ادویه‌های مخصوص و سبزیجات تهیه می‌شود. ‌ام تی اس وادی، در واقع نوعی دیگر از کباب است که در گوشت را به سیخ می‌کشند و بعد آن را بر روی شعله بسیار کم قرار می‌دهند تا بپزد و بعد آن را به قطعات کوچک تبدیل کرده و با سس آلو ترش، ادویه‌های مخصوص گرجی و سبزیجات تازه مخلوط می‌کنند.

۶. متسوادی از غذاهای گرجستان

متسوادی-از-غذاهای-گرجستان

متسوادی یکی دیگر از کباب‌های گرجستان است که با گوشت بره، خوک، گاو و گوساله تهیه می‌شود و با نان و شراب، سرو می‌شود.

بعد از کباب کردن گوشت، آن را در مخلوط پیاز ورقه شده نازک و آب انار ریخته و هم می‌زنند. گوشت داغ کمی پیاز را کاراملی می‌کند و آب انار در ترکیب با آب گوشت حالت یک سس نسبتاً اسیدی را به خود می‌گیرد.

۷. ساتیسوی مرغ از غذاهای گرجستان

ساتیسوی-مرغ-از-غذاهای-گرجستان

ساتیسوی یک سس گرجی است که از گردو، آب، سیر، ترکیبی از گیاهان خشک شده، سرکه، فلفل و نمک تهیه می‌شود. این سس هم به صورت سرد و هم به عنوان یک سس غوطه ور برای نان یا سس برای غذا‌های پخته شده و یا سرخ شده یا ماهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این غذا شبیه خورش فسنجان ایرانی است. با سرخ کردن و طعم دار کردن مرغ و آماده شدن سس ساتیسوی این غذا با دانه‌های انار تزئین شده و با نان معروف گرجی (پوری) سرو می‌شود.

۸. آجاپ سندل از غذاهای گرجستان

آجاپ-سندل-از-غذاهای-گرجستان

آجاپ سندل یکی دیگر از غذا‌های گرجستان است که شبیه خوراک کدو بادمجان خودمان می‌باشد. از مواد غذایی برای تهیه‌ی این غذا می‌توان به پیاز، بادمجان، سیب زمینی، گوجه فرنگی، هویج، فلفل، جعفری و سایر ادویه‌ها اشاره کرد. البته گاهی اوقات این غذا را با گوشت گوساله یا گوشت گاو هم طبخ می‌کنند.

۹. پخالی از غذاهای گرجستان

پخالی-از-غذاهای-گرجستان

پخالی یکی از پیش‌غذا‌های کشور گرجستان محسوب می‌شود. این پیش غذا مخلوطی از گردوی آسیاب شده با ادویه‌ی فراوان است که گیاهان معطر تازه و سرکه را به سبزیجات اضافه می‌کنند و سپس سرخ یا جوشانده می‌شود. بعد از طبخ دانه‌های انار روی آن ریخته می‌شود تا کمی طعم ترش، میوه‌ای و اسیدی ملایم به آن ببخشد.

۱۰. اوجاخوری از غذاهای گرجستان

اوجاخوری-از-غذاهای-گرجستان

اجاخوری یکی دیگر از غذا‌های گرجستان می‌باشد. این غذا با گوشت خوک، سیب زمینی سرخ کرده، پیاز، فلفل قرمز و ادویه تهیه می‌شود. گرجی‌ها معمولاً این غذا را با شراب و سالاد سرو می‌کنند.

۱۱. چکمرولی از غذاهای گرجستان

چکمرولی-از-غذاهای-گرجستان

چکمرولی غذایی شبیه ساتیسوی است با این تفاوت که سس آن به جای گردو از سیر به همراه فلفل تند و ادویه‌های مخصوص گرجی تهیه می‌شود. پس از تهیه سس، مرغ‌های سرخ شده و طعم دار شده به این سس خوشمزه اضافه می‌شود. گرجی‌ها این غذا را در مهمانی‌های مهم یا در جشن‌های عروسی و نامزدی برای مهمانان سرو می‌کنند.

۱۲. ماهی قزل آلا با سس انار از غذاهای سنتی گرجستان

ماهی-قزل-آلا-با-سس-انار-از-غذاهای-سنتی-گرجستان

این غذا پرطرفدارترین غذای دریایی در بین مردم گرجستان است. برای تهیه‌ی این غذا ماهی قزل آلا را سرخ می‌کنند و با با سس و یا رب انار سرو می‌کنند.

۱۳. لوبیو از غذاهای گرجستان

لوبیو-از-غذاهای-گرجستان

لوبیو همانطور که از اسمش پیداست، نوعی خوراک لوبیا است. برای پخت این غذا از لوبیا، پیاز سرخ شده، گشنیز، سرکه، گل همیشه بهار خشک شده و فلفل تازه تهیه می‌شود. این غذا باید به آرامی بپزد تا جا افتاده شود و همراه با نان ذرت گریل شده سرو می‌شود.

۱۴. لوبیانی از غذاهای گرجستان

لوبیانی-از-غذاهای-گرجستان

از غذا‌های دیگر گرجستان می‌توان به لوبیانی اشاره کرد. لوبیانی از لایه‌ای نسبتاً نازک از خمیر تشکیل شده است که با لوبیا پر می‌شود و پخت آن توسط آتش هیزمی است. این غذا همچون کروسان سطحی ترد و شکننده دارد و مغز لوبیایی و نرم آن دارای طعم و عطری کره‌ای و شور است.

۱۵. بادریجانی نیگوِزیت از غذاهای گرجستان

بادریجانی-نیگوِزیت-از-غذاهای-گرجستان

بادریجانی نیگوزیت نیز یک غذای گیاهی در گرجستان محسوب می‌شود. ترکیبات اصلی این غذا بادمجان با گردو می‌باشد. برای طبخ این غذا در ابتدا بادمجان را به ورقه‌های نازک برش می‌دهند و سپس سرخ می‌کنند. پس از این که بادمجان‌ها به خوبی سرخ شدند، داخل هرکدام را با گردوی خرد شده، سیر و سبزیجات پر می‌کنند و در انتها نیز روی آن‌ها را با دانه‌های انار تزئین و سرو می‌نمایند.

۱۶. چخخبیلی از غذاهای گرجستان

چخخبیلی-از-غذاهای-گرجستان

چَخُخبیلی نوعی خورش گرجی است. این غذا در واقع ترکیب لذیذی از سوپ گوشت گاو، خورشت مرغ و سبزیجات تازه‌ای چون ترخون است. چخخبیلی را عموماً با نان سرو می‌کنند.

۱۷. چیکن تاباکا از غذاهای گرجستان

چیکن-تاباکا-از-غذاهای-گرجستان

از دیگر غذا‌های سنتی گرجستان می‌توان به چیکن تاباکا اشاره کرد. در این غذا تکه‌های مرغ، سوخاری می‌شوند. لازم به ذکر است که این غذا با سیر و سس مخصوص گرجی، طعم دار می‌شود.

۱۸. چاناخی از غذاهای گرجستان

چاناخی-از-غذاهای-گرجستان

از دیگر غذا‌های سنتی گرجستان چاناخی است. در گذشته این غذا در ظرف‌های سفالی به نام چاناخی تهیه می‌شد برای همین نام را بر روی این غذا نهادند. چاناخی نوعی تاس کباب بره است که از مواد اولیه‌ی آن شامل گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادمجان، سبزیجات تازه و سیر پخته شده می‌باشد.

لازم به ذکر است که این غذا به روش دیگر نیز طبخ می‌شود به این صورت که اول بادمجان‌ها را برش می‌دهند و سپس درون آن را با گوشت و سبزیجات پر می‌کنند. این بادمجان‌ها را به همراه آب، روی شعله‌ی ملایم می‌گذارند تا با هم بپزند.

۱۹. چاشوشولی از غذاهای سنتی گرجستان

چاشوشولی-از-غذاهای-سنتی-گرجستان

این غذا یکی از غذا‌های گرجی است. چاشوشولی یک خورش سنتی است که با گوشت گراز و مرزه تابستانی تهیه می‌شود. از چاشنی‌های این غذا می‌توان به سیر، فلفل قرمز بلغاری، گوجه فرنگی و فلفل فرنگی اشاره کرد.

۲۰. شیشلیک از غذاهای سنتی گرجستان

شیشلیک-از-غذاهای-سنتی-گرجستان

این کباب از خوشمزه‌ترین غذا‌های گرجستانی است. بدون شک می‌دانید که شیشلیک، کبابی با گوشت بره است. البته ناگفته نماند که در فرهنگ‌های دیگر از گوشت خوک و گاو هم استفاده می‌کنند.

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی غذا‌های سنتی گرجستان بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم می‌توانید دیگر غذا‌های سنتی این کشور را با ما به اشتراک بگذارید و یا اینکه نظر خود را در مورد غذا‌های مذکور برای ما بنویسید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *