شکم گردی

آشنایی با غذاهای کشور سنگاپور

singapore-local-foods

فرهنگ غذایی هر کشوری ریشه در آداب و رسوم و شرایط اقلیمی آن دارد. سنگاپور یکی از کشور‌های جنوب شرقی آسیا است که هر سال گردشگران زیادی برای دیدن جاذبه‌هایش به این کشور ‌می‌روند. این کشور دارای غذا‌های سنتی بسیاری است که حتماً باید آن‌ها را تست کنید و لذت ببرید‌. در این مقاله از سبدت قصد داریم تا شما را با غذا‌های سنتی سنگاپور آشنا کنیم. پس اگر علاقه به شکم گردی در سنگاپور دارید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

فهرست محتوا پنهان

۱. ناسی لماک از غذاهای سنگاپور

ناسی-لماک-از-غذا‌های-سنگاپور

ناسی لماک یکی از غذا‌های سنتی سنگاپور به شمار می‌رود. این غذای محلی از برنج نارگیل، تکه‌ای املت، ماهی کولی، برشی از خیار و کمی سس فلفل قرمز تهیه می‌شود که آن را در کاغذی قهوه‌ای رنگ یا برگ درخت موز می‌پیچند.

۲. تائو هوآی از دسرهای سنگاپور

تائو-هوآی-از-دسر‌های-سنگاپور

تائو هوآی یکی از دسر‌های سنگاپور است که طعم شیرینی دارد. این غذا هم به صورت سرد و هم گرم سرو می‌شود. از مواد اصلی برای تهیه‌ی این غذا می‌توان به پنیر توفوی تازه اشاره کرد.

این دسر به‌همراه شربتی شیرین و آمیخته با برگ پاندان که دانه‌های جینکو روی آن شناور است، سرو می‌شود. این غذا دو نوع مختلف دارد که یکی از آن‌ها شبیه پودینگ است و نوع دیگر آن تکه‌های بزرگ پنیر در شیره شکری شناور است.

۳. کایا توست از غذاهای سنگاپور

کایا-توست-از-غذا‌های-سنگاپور

کایا توست اسنک محبوب در سنگاپور است. این اسنک از کایا یا همان مربای نارگیل، شکر، شیر نارگیل، تخم مرغ، طعم‌دهنده و کره درست می‌شود. این غذا حتماً باید با نان تست خورده شود.

کایا توست معمولاً به همراه دو تخم مرغ عسلی و قهوه محلی خورده می‌شود.

۴. پیسانگ گورنگ از غذاهای سنگاپور

پیسانگ-گورنگ-از-غذا‌های-سنگاپور

پیسانگ گورنگ یکی دیگر از غذا‌های سنگاپور است. این غذا از موز درست می‌شود. موز‌ها آنقدر در روغن سرخ می‌شوند تا به صورت ترد و طلایی در بیایند. این غذا را می‌توان به همراه عسل، سس شکلات سرو کرد. البته لازم به ذکر است که این غذا به همراه پنیر نیز سرو می‌شود.

۵. میسیام از غذاهای سنگاپور

می‌سیام-از-غذا‌های-سنگاپور

می‌سیام یکی از غذا‌های پرطرفدار این کشور است که با نودل درست می‌شود. در این غذا، نودل‌ها در سس گریوی شیرین و تند ریخته و با تمبر هندی، می‌گوی خشک و خمیر لوبیا ترکیب می‌شوند و در آخر آن را با پیازچه آن را تزیین می‌کنند.

این غذا را معمولاً در کنار تخم مرغ آب پز و جوانه لوبیا، لیمو ترش و یا نارنج سرو می‌کنند.

۶. لاکسا از غذاهای سنگاپور

لاکسا-از-غذا‌های-سنگاپور

لاکسا یکی از غذا‌های سنگاپور می‌باشد. این سوپ نودل از نودل برنج و گوشت‌هایی مثل مرغ، ماهی و یا میگو درست می‌شود. سس این غذا معمولاً شیر نارگیل است و خیلی هم مزه تندی دارد.

البته لاکسا انواع مختلفی دارد اما آنچه که در سنگاپور طبخ می‌شود، کاتونگ لاکسا نام دارد که با رشته‌های برش‌داده شده تهیه می‌شود؛ گاهی اوقات به این غذا سیاه‌دانه و توفو نیز می‌افزایند.

۷. روتی پراتا از غذاهای سنگاپور

روتی-پراتا-از-غذا‌های-سنگاپور

روتی پراتا یکی دیگر از غذا‌های سنگاپور است. البته ناگفته نماند که این غذا اصلیت هندی دارد و در سنگاپور، اندونزی و مالزی هم درست می‌شود. روتی پراتا یک جور نان است که برای تهیه روتی پراتا، خمیر نازک را با موادی مثل پنیر، تخم مرغ، قارچ، پیاز و حتی شکلات ترکیب و در روغن داغ سرخ می‌کنند.

این نان، معمولاً با کاری مرغ و ماهی خورده می‌شود.

۸. پائو از غذاهای سنگاپور

پائو-از-غذا‌های-سنگاپور

پائو یک جور نان شیرینی گرد است که انواع مختلفی دارد. یکی از انواع معروف آن Tau Sar Pau است که مزه لوبیا قرمز می‌دهد. این شیرینی خوشمزه را معمولاً در روز‌های بارانی به همراه یک فنجان چای می‌خورند.

۹. روجاک از غذاهای سنگاپور

روجاک-از-غذا‌های-سنگاپور

روجاک یک سالاد میوه و سبزیجات است. این سالاد انواع مختلفی دارد. برای مثال در روجاک میوه، میوه‌هایی همچون انبه، آناناس، خیار و … کاملاً خرد و به سس آغشته می‌شوند.

در روجاک ماماک از موادی مثل خمیر سرخ شده، توفو، جوانه لوبیا، میگو سوخاری و … به کار می‌رود.

۱۰. ساتای از غذاهای سنگاپور

ساتای-از-غذا‌های-سنگاپور

ساتای یکی از غذا‌های گوشتی و کبابی پرطرفدار در این کشور می‌باشد. برای تهیه‌ی این غذا ابتدا گوشت‌ها را تکه تکه می‌کنند و در مواد و ادویه‌های مخصوص مخلوط می‌کنند و سپس آن‌ها را سیخ کشده و کباب می‌کنند و در کنار سس شیرین بادام زمینی و سبزیجات تازه سرو می‌کنند.

۱۱. مرغ و برنج هاینان از غذاهای سنگاپور

مرغ-و-برنج-هاینان-از-غذا‌های-سنگاپور

مرغ و برنج هاینان یکی از غذا‌های سنگاپور است که از طریق مهاجرانی که از جزیره‌ی هاینان در جنوب چین، به سنگاپور راه یافته است. این غذا خیلی سری طبخ می‌شود.

این غذا از مرغ بخارپز و برنج پخته‌شدهتهیه می‌شود. مردم محلی گاهی روی مرغ سس هم می‌ریزند تا طعم بهتری داشته باشد.

۱۲. کاری کله ماهی از غذاهای سنگاپور

کاری-کله-ماهی-از-غذا‌های-سنگاپور

این غذا اصالتاً متعلق به جنوب هند بوده که از غذا‌های چینی و مالایی نیز تأثیر پذیرفته است. در سنگاپور از کله ماهی در تهیه انواع مختلفی از غذا‌های خوشمزه استفاده می‌گردد که محبوب‌ترین آن‌ها کاری نام دارد.

سر ماهی با کاری که نوعی «کرالان» تفت داده شده در سس است که با بادمجان و بامیه تهیه می‌شود و با هم پخته می‌شود و در آخر با آب تمبر هندی طعم دار می‌شود. این غذا با برنج یا نان سرو می‌شود. همچنین در کنار این غذا نوعی نوشیدنی (شربت آبلیموی محلی) به نام «calamansi» هم ارائه می‌شود.

۱۳. فرنی قورباغه از غذاهای سنگاپور

فرنی-قورباغه-از-غذا‌های-سنگاپور

یکی از غذا‌های سنگاپور فرنی قورباغه است. برای تهیه‌ی این غذا قورباغه‌ها در سویا، پیاز، فلفل قرمز، زنجبیل و الکل خوراکی خوابانده و سپس به دقت پخته می‌شوند.

فرنی که در کنار گوشت قورباغه سرو می‌شود، بسیار نرم و لذیذ و اغلب همراه با سس پیاز سبز است. کسانی که این غذا را خورده‌اند می‌گویند که مزه آن بسیار به مرغ نزدیک است.

۱۴. خرچنگ فلفلی از غذاهای سنگاپور

خرچنگ-فلفلی-از-غذا‌های-سنگاپور

خرچنگ فلفلی از دیگر غذا‌های سنگاپور به شمار می‌رود. برای پخت این غذا ابتدا خرچنگ را کمی بخارپز کرده سپس درون سس فلفل، کچاپ و تخم‌مرغ سرخ می‌کنند. این غذا با نان سرو می‌شود.

۱۵. باکوته از غذاهای سنگاپور

باکوته-از-غذا‌های-سنگاپور

از دیگر غذا‌های سنگاپور می‌توان به باکوته اشاره کرد. باکوته در زبان اهالی سنگاپور به‌معنای چای استخوانی است. باکوته با گوشت دنده آبداری پخته می‌شود که برای مدت چندین ساعت در یک آبگوشت گیاهی غنی جوشانده شده است. در این غذا از سیر، دارچین، میخک، رازیانه و نوعی گیاه چینی به نام «دانگ گویی» نیز استفاده می‌کنند.

۱۶. شای تاو کوای از غذاهای سنگاپور

شای-تاو-کوای-از-غذا‌های-سنگاپور

شای تاو کوای نمونه‌ای از غذا‌های سنگاپور است که در وعده‌ی غذایی صبحانه سرو می‌شود. برای تهیه‌ی این غذا تخم مرغ را در روغن ترب کوهی سرخ می‌کنند و با کیک تربچه و ادویه جات ترکیب می‌کنند.

۱۷. پوتو پیرینگ از غذاهای سنگاپور

پوتو-پیرینگ-از-غذا‌های-سنگاپور

این غذا یک دسر مالزیایی است که در سنگاپور نیز می‌توانید آن را پیدا کنید. این غذا در واقع کیک برنجی است که آن را با شکر پالم پر می‌کنند و آن را به همراه نارگیل رنده شده سرو می‌کنند.

۱۸. کوییه لوپز از غذاهای سنگاپور

کوییه-لوپز-از-غذا‌های-سنگاپور

این غذا برنج چسبناکی است که در برگ‌های موز پیچیده می‌شود. بعد از اینکه این کیک برنج مثلثی درست شد بر روی آن پودر نارگیل پاشیده و در شیره‌ای مخصوص سرو می‌شود.

۱۹. چار کوای تئو از غذاهای سنگاپور

چار-کوای-تئو-از-غذا‌های-سنگاپور

چار کوای تئو یکی دیگر از غذا‌های سنگاپور است. از مواد تشکیل‌دهنده در تهیه‌ی این غذا می‌توان به نودل‌های سفید، سس سویای سیاه، جوانه‌ی لوبیا، کیک ماهی، صدف‌های خوراکی و سس چینی سرخ شده اشاره کرد.

۲۰. ماهی پهن کباب شده از غذاهای سنگاپور

ماهی-پهن-کباب-شده-از-غذا‌های-سنگاپور

این غذا یکی از غذا‌های دریایی محبوب این کشور است. در نوع کلاسیک این غذا، گوشت ماهی را درون سس سامبال میریزند که از گوجه‌فرنگی خرد شده، فلفل، میگو به عنوان مواد تشکیل‌دهنده تهیه می‌شود. سپس این ماهی را در برگ درخت موز می‌پیچند تا به آرامی در اجاق پخته شود.

۲۱. هوکین پرون میاز غذاهای سنگاپور Hokkien Prawn Mee

هوکین-پرون-می‌از-غذا‌های-سنگاپور-Hokkien-Prawn-Mee

این غذا با نودل، برش‌هایی از مرغ، ماهی مرکب و کیک ماهی سرخ شده و سس سویا، سرکه و فلفل قرمز به عنوان چاشنی تهیه می‌شود. هنگام سرو این غذا از سس سامبال و برش‌هایی از لیمو ترش استفاده می‌کنند تا طعم و مزه‌ی چرب آن را تقلیل بخشد.

۲۲. برنج یا نودل چارسیو از غذاهای سنگاپور

برنج-یا-نودل-چارسیو-از-غذا‌های-سنگاپور

برنج چارسیو از دیگر غذا‌های سنگاپور است. این غذا از برنج، گوشت کبابی و نوعی سس غلیظ تهیه می‌شود.

۲۳. املت صدف از غذاهای سنگاپور

املت-صدف-از-غذا‌های-سنگاپور

این غذا املتی با تخم‌مرغ است که با آرد، صدف سرخ‌شده و برگ گشنیز تهیه می‌شود.

۲۴. او لواک از غذاهای سنگاپور

او-لواک-از-غذا‌های-سنگاپور

او لواک از نمونه غذا‌های خیابانی سنگاپور نوعی غذای تایوانی است که به سنگاپور راه پیدا کرده است. اولواک در واقع نوعی املت صدف است. برای تهیه‌ی این غذا صدف‌ها را با تخم مرغ سرخ شده و نشاسته سیب زمینی ترکیب می‌کنند و در نوع سنگاپوری آن فلفل قرمز و سرکه نیز برای طعم دادن به آن اضافه می‌شود.

 و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی غذا‌های سنتی سنگاپور بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم می‌توانید نظر خود را در مورد غذا‌های مذکور برای ما به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *