شکم گردی

آشنایی با غذاهای محلی هند

LOCAL-FOODS-OF-INDIA

هند یکی از پر جمعیت‌ترین کشور دنیا می‌باشد که دارای اقوام مختلف با فرهنگ‌های متفاوت می‌باشد. سفر به این کشور و دیدن از جاذبه‌های گردشگری‌اش یکی از لذت‌های سفر به این کشور می‌باشد.

همچنین بی شک یکی از لذت‌های سفر خوردن غذا‌های محلی هر کشوری و آشنایی با آنان می‌باشد که می‌تواند تجربه‌ی متفاوتی را رقم بزند. از این رو در این بخش از سبدت قصد داریم شما را با غذا‌های سنتی این کشور آشنا کنیم. پس اگر علاقه‌مند به آشنایی غذا‌های خوش رنگ و خوش طعم هند هستید تا انتها با ما همراه باشید.

فهرست محتوا پنهان

۱. مرغ کرهای از غذاهای هند Butter Chicken

مرغ-کره‌ای-از-غذا‌های-هند

یکی از غذا‌های معروف هندی مرغ کرده‌ای است. این غذای خوشمزه با ادویه‌های متنوعی همچون پودر کاری، زنجبیل، گشنیز، پودر فلفل قرمز، زیره سیاه، هل، دانه فلفل و نمک طبخ می‌شود.

این غذا در تنور پخته می‌شود و با برنج مخصوص هندی سرو می‌شود. البته ناگفته نماند که این غذا را به صورت کبابی یا گریل شده و در کنار عدس سیاه یا نان هم سرو می‌کنند.

۲. چوله یا کاری نخود از غذاهای هند Chole

چوله-یا-کاری-نخود-از-غذا‌های-هند

چوله یکی از غذا‌های گیاهی هند است. مواد اولیه اصلی در این غذا نخود است و در کنار آن برای مزه‌سازی از هل، دارچین، فلفل سیاه، نمک، زنجبیل، پیاز، گوجه فرنگی، میخک، زیره، پاپریکا و… استفاده می‌شود.

۳. کوفته مالایی از غذاهای هند Malai Kofta

کوفته-مالایی-از-غذا‌های-هند

کوفته مالایی جز معروف‌ترین غذا‌های هندی است. این غذا برخلاف اسمش هیچ گوشتی در آن ندارد. همچنین طعم آن نسبت به دیگر غذا‌های تند هندی، شیرین مزه است. از مواد لازم برای تهیه‌ی این غذا می‌توان به سیب‌زمینی، بادام هندی، کشمش، فلفل، شکر، زیره، هل، تخم‌مرغ، پودر سیر، بادام زمینی، خامه و پودر کاری اشاره کرد.

۴. چیکن تندوری از غذاهای هند Tandoori Chicken

چیکن-تندوری-از-غذا‌های-هند

از دیگر غذا‌های هند می‌توان به مرغ تندوری اشاره کرد. مرغ تندوری از غذا‌های مهم شمال هند است که در مناسبت‌های مخصوص این منطقه به عنوان یکی از غذا‌های اصلی پخته می‌شود. این غذای هندی با مرغ، ماست، ادویه‌های مخصوص و در تنور‌های مخصوصی که تندور نام دارند پخته می‌شود.

۵. پالک پنیر از غذاهای هند Palak Paneer

پالک-پنیر-از-غذا‌های-هند

پالک پنیر از دیگر غذا‌های گیاهی هندوستان است. این غذا با نوعی پنیر هندی مخصوص به نام پنیر کاتیج تهیه می‌شود، تکه‌های مکعبی از این پنیر با اسفناج و ادویه‌های هندی طبخ می‌شود و در نهایت یک سالاد خوشمزه به دست می‌آید.

۶. داهی وادا از غذاهای هند Dahi Vada

داهی-وادا-از-غذا‌های-هند

داهی وادا یکی دیگر از غذا‌های هند است. این غذا با عدس، فلفل، زنجبیل و… تهیه شده و در روغن سرخ می‌شوند. بعد از سرخ شدن با یک لایه ماست شیرین پوشانده می‌شود و با تکه‌های آناناس، دانه‌های انار و… تزئین می‌شود.

۷. چیکن تیکا ماسالا از غذاهای هند Chicken Tikka Masala

چیکن-تیکا-ماسالا-از-غذا‌های-هند

چیکن تیکا ماسالا یکی دیگر از معروف‌ترین غذا‌های هندی است. برای پخت این غذا تکه‌های کوچک مرغ را در ادویه‌های مخصوص هندی و خامه مزه‌دار و طبخ می‌کنند. این غذا معمولاً همراه با برنج سرو می‌شود.

۸. بریانی از غذاهای هند Biryani

بریانی-از-غذا‌های-هند

بریانی هندی جز غذا‌های معروف و خوشمزه این کشور است. بریانی نوعی برنج مخلوط هندی است. برای تهیه‌ی این غذا تکه‌های گوشت مرغ یا گوسفند را همراه با سیب‌زمینی، پیاز، سیر، ماست کم‌چرب و سایر ادویه‌های مخصوص می‌پزند و سپس آن را همراه با برنج دم می‌کنند.

۹. پانی پوری از غذاهای هند Panipuri

پانی-پوری-از-غذا‌های-هند

پانی پوری یکی از غذا‌های خیابانی هند است. پانی به معنی آب و پوری به معنی نان است. در این غذا آب و آرد را با هم مخلوط کرده و بعد از استراحت آن را به شکل توپ در می‌آورند و سپس در روغن فراوان سرخ می‌کنند.

۱۰. روگان جوش از غذاهای هند Rogan Josh

روگان-جوش-از-غذا‌های-هند

روگان جوش یا روغن گوشت یکی از خورشت‌های هندی است. این غذا با گوشت بره و در سس گوجه‌ای که با ادویه‌های مخصوص آماده می‌شود، طبخ می‌شود. این غذا همراه با برنج صرف می‌شود اما می‌توان آن را همراه با سالاد سبزیجات و به صورت رژیمی هم مصرف کرد.

۱۱. خوراک ویندالو از غذاهای هند Vindaloo

خوراک-ویندالو-از-غذا‌های-هند

یکی دیگر از معروف‌ترین غذا‌های هندی خورش یا خوراک ویندالو می‌باشد. خوراک ویندالو ریشه پرتغالی دارد اما خوشمزه‌ترین نوع آن در هند پخته می‌شود. برای تهیه این غذا گوشت گوسفند یا مرغ را در ترکیبی از سیر و سرکه خرما استراحت می‌دهند، بعد از این اینکه گوشت همراه با ترکیب این مواد و ادویه‌های مخصوص مزه‌دار شد آن را در آب می‌پزند.

لازم به ذکر است که اگر این خوراک به صورت آبدار تهیه شود به عنوان خورشت در کنار برنج مصرف می‌شود و اگر آب آن کشیده شود، یک وعده غذایی کامل است که می‌توان با سالاد مصرف کرد.

۱۲. ساموسا از غذاهای هند Samosa

ساموسا-از-غذا‌های-هند

ساموسا از دیگر غذا‌های معروف هند است که شباهت بسیاری به سمبوسه ما ایرانی‌ها دارد. ساموسا در رستوران‌ها به عنوان پیش غذا سرو می‌شود. از مواد لازم برای تهیه‌ی این غذا می‌توان به سیب زمینی، نخود، پیاز، عدس، گوشت، سبزیجات و ادویه‌های مختلف اشاره کرد. این مواد در خمیر مخصوص قرار می‌گیرند و سرخ می‌شود و با سس‌های مخصوص سرو می‌شود.

۱۳. آلو گوبی از غذاهای هند Aloo Gobi

آلو-گوبی-از-غذا‌های-هند

آلو گوبی یکی دیگر از غذا‌های گیاهی هندی است. مواد لازم برای تهیه این غذا شامل گل کلم، سیب‌زمینی، پیاز، گوجه‌فرنگی، لیمو، سیر، زنجبیل تازه و ادویه‌های مخصوص می‌باشد.

۱۴. کورما از غذاهای هند Korma

کورما-از-غذا‌های-هند

کورما یکی دیگر از معروف‌ترین غذا‌های هندی است که با گوشت مرغ یا گاو پخته می‌شود. برای تهیه این غذا گوشت را همراه با سبزیجات مخصوص در سس کاری با طعم ملایم که از ترکیب خامه، نارگیل، بادام و ادویه آماده می‌شود، طبخ می‌کنند. لازم به ذکر است که این غذا باید روی حرارت کم پخته شود.

۱۵. دال گوشت از غذاهای هند Daal Gosht

دال-گوشت-از-غذا‌های-هند

دال گوشت یکی از غذا‌های تند هندی است که با گوشت بره پخته می‌شود. این گوشت با گوجه‌فرهنگی و ادویه‌ها طعم‌دار می‌شود. این غذا را می‌توان در کنار سالاد سبزیجات سرو کرد.

۱۶. کانجی وادا از غذاهای هند Kanji Vada

کانجی-وادا-از-غذا‌های-هند

کانجی وادا یکی از غذا‌های سنتی هند است که شبیه پیراشکی و دونات است. این غذا از خمیر مخصوص با فلفل و زنجبیل و ادویه‌های مختلف درست می‌شود و بعد آن را در آبی با طعم خردل و ادویه‌های مخصوص به نام کانجی غوطه ور می‌کنند تا طعم خردل را کامل جذب کند.

۱۷. کاچوری از غذاهای هند Kachori

کاچوری-از-غذا‌های-هند

کاچوری یکی از غذا‌های سنتی هندی است که از ترکیب عدس، سیب زمینی، پیاز یا نخود سبز، که با ادویه‌های مختلف طعم دار شده‌اند تهیه می‌شود، این ترکیب لای خمیری به شکل توپ پر می‌شود و بعد سرخ می‌شود. این غذا به عنوان عصرانه یا پیش غذا در رستوران‌ها سرو می‌شود.

۱۸. ژالموری از غذاهای هند Jhal muri

ژالموری-از-غذا‌های-هند

ژالموری یک غذای بسیار ساده‌ی هندی است. این غذا مخلوطی از برنج دم کرده، بادام زمینی، گشنیز، پیاز، گوجه فرنگی، ادویه جات، فلفل دلمه‌ای و سبزیجات مختلف است.

۱۹. جلبی از دسرهای هندی Jalebi

جلبی-از-دسر‌های-هندی

جلبی یکی از دسر‌های هندوستان است که ما ایرانی‌ها آن را به نام زولبیا می‌شناسیم.

برای درست کردن جلبی خمیر ترش آماده می‌کنند و با قیف‌های مخصوص در روغن داغ میریزند و سرخ می‌کنند، سپس در شیره‌ای که از قبل با شکر درست شده است قرار می‌دهند تا شهد جذب جلبی شود.

۲۰. پاکورا از غذاهای هند Pakora

پاکورا-از-غذا‌های-هند

پاکورا یکی دیگر از غذا‌های هند است که معمولاً از سبزیجات مختلف تشکیل می‌شود. این سبزیجات را که شامل پیاز، سیب زمینی، پنیر و فلفل سبز است را که در آرد قرار می‌دهند و بعد سرخ می‌کنند. این غذا معمولاً به عنوان میان وعده یا پیش غذا به همراه سس‌های مخصوص سرو می‌شود.

۲۱. لیتی چوخا از غذاهای هند Litti-Chokha

لیتی-چوخا-از-غذا‌های-هند

لیتی چوخا یکی دیگر از غذا‌های هندوستان است. این غذا از گندم تشکیل شده است که داخلش عدس یا نخود به همراه چاشنی میریزند. سپس داخلشان را با کره پر می‌کنند و می‌گذارند تا سرخ شوند.

۲۲. نان هندی Naan

نان-هندی

نان هندی یک نان تنوری و ترد است که با ماست چکیده، آرد، روغن زیتون، نمک، خمیر مایه و آب تهیه می‌شود. این نان در تنور‌های مخصوص پخته می‌شود و بعد از پخت یک لایه کره که معمولاً با چند نوع از ادویه‌های مخصوص طعم‌دار شده روی آن کشیده می‌شود که این نان را خوش‌عطر و طعم می‌کند. گفتنی است که این نان در کنار بیشتر غذا‌های هندی سرو می‌شود.

۲۳. کولفی از دسرهای هند Kulfi

کولفی-از-دسر‌های-هند

کولفی، یک بستنی خوشمزه هندی است که با طعم‌های مختلفی تهیه می‌شود. برای تهیه کولفی، خامه سنگین با زعفران طعم‌دار می‌شود و شیر غلیظ شده شیرین شده را به طرق مختلف به آن اضافه می‌شود. شما می‌توانید کولفی خود را با طعم زعفران، پسته و یا بادام سفارش دهید و با آن را فالوده میل کنید.

۲۴. کاتی رول از غذاهای هند Kati Roll

کاتی-رول-از-غذا‌های-هند

کاتی رول یکی دیگر از غذا‌های هند است که اصل آن به شهر کلکته هندوستان بر می‌گردد. این غذا را می‌توان با گوشت جوجه و یا گوشت بره طبخ کرد. باشد در نان پاراتا برای تهیه‌ی این غذا گوشت را در پیاز، سس کچاپ تند و چاشنی سبز و طعم دار می‌خوابانند و بعد از طبخ در نان پاراتا می‌پیچند. البته برخی دست فروش‌ها یک لایه تخم مرغ هم به این غذا اضافه می‌کنند و سپس آن را در تکه‌ای روزنامه برای مشتری سرو می‌کنند.

۲۵. وادا پاو از غذاهای هند Vada Pav

وادا-پاو-از-غذا‌های-هند

این غذا نسخه هندی همبرگر آمریکایی است. محتویات این غذا شامل سیب زمینی می‌باشد که با سیر و گشنیز پخته شده و سپس در آرد نخود سرخ می‌شود و نهایتاً آن را در خمیر قرار می‌دهند، به این مایع به دست آمده پاو می‌گویند. این غذا با تمبر هندی، ترشی گشنیز و فلفل سبز سرخ شده سرو می‌شود.

۲۶. گاگنی از غذاهای هند Ghugni Chaat

گاگنی-از-غذا‌های-هند

گاگنی یکی از غذا‌های خیابانی محبوب هند است. این غذا معمولاً از نخود‌های زرد و سفید پخته می‌شود و به همراه پیاز، گشنیز، چیلی، گوجه و ادویه‌های مختلف درست می‌شود و در نهایت با گل نارنج تزئین می‌شود.

۲۷. پاو باجی از غذاهای هند Pav Bhaji

پاو-باجی-از-غذا‌های-هند

پاو باجی یکی دیگر از غذا‌های هندی است که ترکیبی نرم از انواع سبزیجات له شده است که در مقدار زیادی کره و پودر پاو باجی ماسالا پخته شده است. این غذا معمولاً با کره گرم و کرکی برشته شده سرو می‌شود. از سبزیجات موجود در این غذا می‌توان به چغندر، گل کلم، گشنیز، نخود سبز، سیب زمینی، گوجه فرنگی، فلفل سبز و فلفل دلمه‌ای اشاره کرد.

۲۸. آلو تیکی از غذاهای هند Aloo Tikki

آلو-تیکی-از-غذا‌های-هند

آلو تیکی یک غذای محبوب هندی است که مخصوص شمال هند می‌باشد. این غذا با سیب زمینی آب پز و ادویه جات مختلف تهیه می‌شود. این غذا مشابه کتلت است که در دکه‌ها و فروشگاه‌های غذای هندی به راحتی یافت می‌شود. آلو در زبان هندی به معنی سیب زمینی و تیکا به معنی کتلت کوچک با کروکت است. این غذا را می‌توان در کنار گوجه و خیار شور و انواع نان دلخواه سرو نمود.

۲۹. بلپوری از غذاهای هند Bhelpuri

بلپوری-از-غذا‌های-هند

بلپوری از دیگر غذا‌های هند است. این غذا مخلوطی از موری (برنج پف کرده)، لوبیا قرمز پخته، پیاز خرد شده، سیب زمینی و گندم است که البته مثل اکثر غذا‌های هندی با مقدار زیادی فلفل قرمز پخت شده به آن تمبر هندی نیز اضافه می‌شود.

بلپوری معمولاً در کاغذ سرو می‌شود و همراهش یک چوب بستنی می‌دهند که خوردنش را به نوعی متفاوت و سرگرم‌کننده می‌کند.

۳۰. هرب روتی هندی (Herb Roti)

هرب-روتی-هندی

روتی نان لواش تهیه شده از آرد گرم (بیسان) و یا آرد نخودچی می باشد. این روتی گیاهی تهیه شده از نعنا، آویشن و مریم گلی است و در کنار هر نوع غذای هندی طعمی فوق العاده دارد.

و در نهایت

هدف تیم سبدت معرفی غذا‌های سنتی هند بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. آیا شما هم تجربه خوردن غذا‌های هندی را داشته‌اید؟

شما هم می‌توانید نظرات خود را در مورد غذا‌های مذکور با به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *