شکم گردی

آشنایی با غذاهای سنتی استان کرمانشاه

local-foods-of-kermanshah

 فکر کن به سفر بروید و غذای محلی آن منطقه را امتحان نکنید، این از محالات است. استان کرمانشاه دارای تنوع غذاهای بسیاری است. مطمئناً غذاهای خوشمزه و خوشرنگ و لعاب کرمانشاهی یکی از بهترین و خوشمزهترین خاطراتی خواهد بود که در ذهن همه میماند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با غذاهای محلی استان کرمانشاه آشنا کنیم.

فهرست محتوا پنهان

۱. آش عباسعلی از غذاهای کرمانشاه

آش-عباسعلی-از-غذاهای-کرمانشاه

آش عباسعلی یکی از مقویترین آشهای استان کرمانشاه میباشد. بی شک میتوان نام گرانترین آش محلی نیز میتوان روی آن گذاشت. از مواد تشکیلدهندهی این آش میتوان به لوبیا سفید، برنج نیم دانه، نخود، جو، گندم پوست کنده، عدس، پیاز، آب قلم، روغن کرمانشاهی، گوشت مغز ران گوساله، دارچین و نمک و فلفل اشاره کرد.

۲. سیب پلو از غذاهای کرمانشاه

سیب-پلو-از-غذاهای-کرمانشاه

سیب پلو از دیگر غذاهای سنتی کرمانشاهیها میباشد. مواد اصلی در تهیهی این غذا سیب زمینی و برنج میباشد. از دیگر مواد برای تهیهی این غذا میتوان به گوشت چرخ کرده، کشمش، خرما، پیاز، زعفران و کره اشاره کرد.

۳. آش سورانه از غذاهای کرمانشاه

آش-سورانه-از-غذاهای-کرمانشاه

آش سورانه یکی دیگر از آشهای کرمانشاه میباشد. در این آش، گیاهی به نام سورون است که شبیه به تره میباشد. این آش شباهت بسیار زیادی به یک نوع بورانی دارد و اکثراً در فصل بهار پخته میشود.

این آش با موادهای غذایی همچون روغن زیتون، سورون، گوشت چرخ کرده، رب انار، شکر و پیاز تهیه میشود.

۴. شلمین از غذاهای کرمانشاه

شلمین-از-غذاهای-کرمانشاه

غذای سنتی و خوشمزه دیگر استان کرمانشاه شلمین نام دارد. میباشد. شلم دقیقاً همان شلغم میباشد که از سر و برگ آن در این غذا به کار برده میشود.

 از مواد تشکیلدهنده برای تهیه این غذا میتوان به نخود، شلغم، آلوچه، عدس، برگ قیسی، کشمش، گردو، روغن و نمک اشاره کرد.

۵. خورش ونوشک از غذاهای کرمانشاه

خورش-ونوشک-از-غذاهای-کرمانشاه

خورش ونوشک از غذاهای سنتی کرمانشاه میباشد. ونوشک را با نامهای بنه یا پسته کوهی نیز شناخته میشود و با آن خورشتهای بسیار لذیذ ای طبخ میکنند.

از مواد به کار برده شده در تهیهی این غذا میتوان به گوشت قرمز، ونوشک، جعفری، نعنا، رب گوجه فرنگی، لیمو عمانی، پیاز و ادویه اشاره کرد.

۶. آش دوغ از غذاهای کرمانشاه

آش-دوغ-از-غذاهای-کرمانشاه

از دیگر آشهای سنتی کرمانشاه میتوان به آش دوغ اشاره کرد. البته ناگفته نماند که در گویش محلی مردم این استان معروف به آش ماست است زیرا به اندازهای به غلظت میرسد که به آن آش ماست میگویند.

این آش از موادی همچون بلغور گندم، لپه، سیر تازه، سبزی آش، پیاز، نمک و زردچوبه، نعناع تهیه میشود.

۷. خورش کنگر از غذاهای کرمانشاه

خورش-کنگر-از-غذاهای-کرمانشاه

خورش کنگر یکی از خورشهای خوشمزه این استان است که شباهت زیادی به کرفس دارد. این غذا با موادی همچون کنگر، گوشت، روغن، جعفری، ریواس، نمک، نعناع، آبلیمو، گوجه سبز، فلفل، زردچوبه و نمک تهیه میشود.

۸. آش ترخینه از غذاهای کرمانشاه

آش-ترخینه-از-غذاهای-کرمانشاه

ترخینه از سوپهای معروف کرمانشاه است و از گندم و دوغ درست میشود که به شکل گلولههای خشک شده و آماده میباشد. از مواد تشکیلدهنده در تهیهی این غذا میتوان به ترخینه، نخود، لوبیا، عدس، پیاز، آش ترخینه از غذاهای سنتی کرمانشاه، نعناع خشک و کشک اشاره کرد.

۹. آش بادمجان از غذاهای کرمانشاه

آش-بادمجان-از-غذاهای-کرمانشاه

آش بادمجان نیز در فهرست غذای استان کرمانشاه قرار دارد اکثر در مجالس طبخ میکنند. این آش از ترکیب موادی همچون نخود، لوبیا چیتی، نعنا داغ، بادمجان، کشک، پیاز داغ، عصاره گوشت، فلفل قرمز، فلفل سیاه نمک، عدس، برنج، لوبیا قرمز و نمک بدست میآید.

۱۰. کوفته نخود یا کوفته ریزه از غذاهای کرمانشاه

کوفته-نخود-یا-کوفته-ریزه-از-غذاهای-کرمانشاه

کوفته ریزه یکی از غذاهای پرطرفدار کرمانشاه میباشد. این غذا از گوشت چرخ کرده، مغز گردو، آرد، پیاز، سبزیهای معطر، نخود پخته شده، درست میشود.

۱۱. خورش سیب و آلبالو از غذاهای کرمانشاه

خورش-سیب-و-آلبالو-از-غذاهای-کرمانشاه

از جمله غذاهایی که با میوه در این استان تهیه میشود میتوان به خورشت سیب و آلبالو اشاره کرد. این غذا از ترکیب موادی همچون سیب، آلبالو، گوشت، ادویه و پیاز تهیه میشود.

لازم به ذکر است که در پخت این غذا انتخاب سیبهای سفت و سبز و همچنین جداسازی هسته آلبالوها از اهمیت بالایی برخوردار است.

۱۲. والک پلو از غذاهای کرمانشاه

والک-پلو-از-غذاهای-کرمانشاه

والک نیز نوعی سبزی محلی میباشد که مردم کرمانشاه آن را با برنج طبخ میکنند. کرمانشاهیها به زبان محلی والک را کول میخوانند.

از مواد دیگری که در این غذا به کار میرود میتوان به برنج، زبان گوساله، روغن زیتون یا روغن کرمانشاهی و ادویههای منحصر به فرد اشاره کرد. لازم به ذکر است که این روزها این غذا را با مرغ، ماهی و گوشت گوسفند نیز درست میکنند.

۱۳. آش بلغور از غذاهای کرمانشاه

آش-بلغور-از-غذاهای-کرمانشاه

از دیگر غذاهای کرمانشاه آش بلغور است که برای تهیهی آن از موادی همچون گوشت چرخ کرده، بلغور گندم، کشک، پیاز و ادویه درست میشود. وجود کوفته ریزهها به آش طعم و شکل خاصی میبخشد.

 

۱۴. آبگوشت باغی از غذاهای کرمانشاه

آبگوشت-باغی-از-غذاهای-کرمانشاه

یکی دیگر از غذاهای کرمانشاه، آبگوشت باغی است که به دلیل وجود میوهها در این غذا به این نام معروف شده است. باغداران با طبع خاص خود از میوههای متفاوت در طبخ این آبگوشت استفاده میکنند. گوشت گوسفند، سیب زمینی، لوبیا سفید، نخود، رب مهمترین ارکان آبگوشت باغی میباشند.

۱۵. جرگ و بز از غذاهای کرمانشاه

جرگ-و-بز-از-غذاهای-کرمانشاه

یکی دیگر از غذاهای محلی کرمانشاه جرگ و بز نام دارد که از پوست نازک روده و جگر گوسفند به دست میآید. کرمانشاهیها جگر چرخ شده را با ترکیبی از ادویه داخل ظرفهای مخصوص یا یک فویل قرار میدهند و آن را زیر خاکستر میگذارند تا کاملاً مغز پخت شود.

سپس پوست روده گوسفند را با مواد پخته شده پر میکنند و روی آتش قرار میدهند تا به طور کامل کباب شود.

۱۶. دنده کباب از غذاهای کرمانشاه

دنده-کباب-از-غذاهای-کرمانشاه

دنده کباب از دیگر غذاهای این استان است که در مجالس نیز طبخ میشوند. برای تهیهی این غذا گوشت دنده گوسفند را مزه دار میکنند و آن را کباب میکنند.

۱۷. خوراک کدو حلوایی از غذاهای کرمانشاه

خوراک-کدو-حلوایی-از-غذاهای-کرمانشاه

خوراک کدو حلوایی دیگر غذای استان کرمانشاه است که در کرمانشاه آن را با گوشت و عصاره قلم گوسفندی و تکههای خرد شده کدو حلوایی درست میکنند و برای چاشنی آن از آبغوره استفاده میکنند.

۱۸. خورش خلال از غذاهای کرمانشاه

خورش-خلال-از-غذاهای-کرمانشاه

یکی از اساسیترین مواردی که کرمانشاهیها از مهمانانشان پذیرایی میکنند و سابقه طولانی در رسوم این منطقه دارد، سرو خورشت خلال کرمانشاهی است.

 برای تهیهی این غذا از خلال بادام، گوشت گوسفندی، زرشک سیاه، هل گلاب و زعفران استفاده میشود.

۱۹. کوفته شیرین از غذاهای کرمانشاه

کوفته-شیرین-از-غذاهای-کرمانشاه

کوفته شیرین از دیگر غذاهای محلی این استان است. از مواد به کار گرفته شده در این غذا میتوان به گوشت چرخ کرده، تخم مرغ، برنج و ادویهها اشاره کرد.

کرمانشاهیها نیز با بکار گرفتن سرکه و شکر مزه ترش و شیرین به این غذا میدهند.

۲۰. چلوگوشت از غذاهای کرمانشاه

چلوگوشت-از-غذاهای-کرمانشاه

چلوگوشت یکی از پرطرفدارترین غذاهای هر شهری است. برای پخت این غذا از برنج، گوشت ماهیچه، گلپر، چوب دارچین، تخم گشنیز، زنجبیل، برگ بو، پیاز، زرشک، فلفل سیاه استفاده میکنند و هنگام خوردن نیز به آن روغن کرمانشاهی اضافه میکنند.

۲۱. کوکوی پاغازه از غذاهای کرمانشاه

کوکوی-پاغازه-از-غذاهای-کرمانشاه

پاغازه گیاهی است که از آن غذایی همچون کوکو سبزی آماده میکنند. کوکوی پاغازه از ترکیب سیر، پیاز، ادویههای معطر و تخم مرغ درست میشود.

۲۲. آبگوشت کرمانشاهی از غذاهای کرمانشاه

آبگوشت-کرمانشاهی-از-غذاهای-کرمانشاه

آبگوشت مخصوص کرمانشاه یکی از خوشمزهترین غذاهای این استان است. در طبخ این غذا از گوجه سبز استفاده میکنند که طعم ترشی به خود میگیرد.

گوشت، پیاز، نخود، لوبیا سفید، سیب زمینی، لیمو عمانی و دیگر مواد آبگوشت در کنار گوجه سبز آبگوشت کرمانشاهی را تشکیل میدهد.

۲۳. هلو کباب از غذاهای کرمانشاه

هلو-کباب-از-غذاهای-کرمانشاه

هلو کباب کرمانشاهی از غذاهای مشهور این استان است که در سایر استانها و شهرهای کشورمان با دستورهای متفاوت پخته میشود. این غذا از گوشت، لپه، گردو، کشمش، سیب زمینی نیم پز، رب گوجه فرنگی، تخم مرغ، پیاز سرخ شده، شکر، آبلیمو، درست میشود. این غذا به همراه نان و سبزی خوردن سرو میگردد.

۲۴. دست پیچ کرمانشاهی از غذاهای کرمانشاه

دست-پیچ-کرمانشاهی-از-غذاهای-کرمانشاه

دست پیچ کرمانشاهی از دیگر غذاهای این استان است. برای طبخ این غذا ترکیبی از گوشت چرخ کرده، پیاز، لپه، تخم مرغ و ادویه لازم است. سپس مقداری از مواد را برداشته و با کف دست باز کرده در وسط آن قیسی، گردو، پیاز میگذارند و بعد با انگشتان دست مواد را میپیچند و معمولاً جای انگشتان هم باید روی گوشت بماند.

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی غذاهای سنتی استان کرمانشاه بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم میتوانید نظر خود را در مورد غذاهای محلی استان کرمانشاه با ما به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *