شکم گردی

آشنایی با غذاهای محلی کشور صربستان

local-foods-of-sebria

کشور صربستان یکی از مقاصد گردشگری می‌باشد که دارای جاذبه‌های فراوانی است. سفر به این کشور بسیار راحت است زیرا نیاز به ویزا ندارید. غذا‌های کشور صربستان دارای تنوع بالایی است. در اکثر غذا‌های این کشور گوشت، نان و سبزیجات به چشم می‌خورد.

اگر قصد سفر به این کشور را دارید در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانید با غذا‌های این کشور آشنا شوید.

۱. سارما، غذاهای کشور صربستان (Sarma)

سارما،-غذا‌های-کشور-صربستان

یکی از غذا‌های کشور صربستان سارما یا رول کلم می‌باشد. جالب است بدانید که قدمت این غذا به دوران امپراطوری اتومان بر می‌گردد و امروزه درصربستان آن را ملکه غذا‌های صربی می‌دانند.

این غذا از گوشت چرخ کرده و سرخ شده در ادویه تهیه می‌شود و آن را در برگ کلم می‌پیچند. در این غذا به صورت لایه لایه از گوشت و برگ انگور یا کلم استفاده می‌شود. همچنین برای خوش طعم شدن گوشت هم آن را با سیب زمینی یا بادمجان مخلوط می‌کنند. اغلب در کنار سارما سالاد یا نوشیدنی‌های طعم دار نیز قرار می‌دهند که ترکیب بسیار لذیذی است.

۲. چواپی، غذاهای کشور صربستان (Cevapcici)

چواپی،-غذا‌های-کشور-صربستان

چوابی یکی دیگر از غذا‌های صربستان است که حتی آن را در می‌همانی‌ها و مراسم مختلف نیز طبخ می‌کنند. این غذا، از گوشت کوبیده و نان مخصوصی به نام سومون (Somun) یا لپینجا (Lepinja) تهیه می‌شود.

این غذای خوشمزه به همراه سیب زمینی سرخ کرده و سالاد گوجه فرنگی و کمی پیاز سرو می‌شود. لازم به ذکر است که طعم این غذا با کجمک که شبیه پنیر خامه‌ای است فوق‌العاده می‌شود.

۳. کایماک، دسرهای کشور صربستان (Kajmak)

کایماک،-دسر‌های-کشور-صربستان

کایماک نوعی دسر معروف صربستانی است طعم کایماک همانند پنیر خامه‌ای می‌باشد و ظاهری شبیه سر شیر دارد زیرا در آن از شیر پرچرب استفاده می‌شود. این غذا، از شیر غیر پاستوریزه و غیر هموژنیزه تهیه می‌شود و آن را در کنار چواپی سرو می‌کنند یا می‌توانید آن را به تنهایی با نان صاف نوش جان کنید.

۴. همبرگر صربستانی، غذاهای کشور صربستان

همبرگر-صربستانی،-غذا‌های-کشور-صربستان

همبرگر صربستانی یکی از معروف‌ترین غذا‌های صربستان در میان افراد محلی، توریست‌ها و همچنین در کل اروپا است. این غذا از گوشت مخلوط کبابی به همراه گوجه فرنگی، پیاز، ادویه اجوار و سبزیجات دیگر درست می‌شود و به همراه نان مخصوص سومن یا لپینجا سرو می‌شود.

۵. موساکا، غذاهای کشور صربستان (Musaka)

موساکا،-غذا‌های-کشور-صربستان

موساکای صربستانی یکی دیگر از غذا‌های صربستانی است که تنها تفاوت آن با موساکای معمولی این است که به جای بادمجان از سیب زمینی استفاده می‌شود. برای تهیه‌ی این غذا سیب زمینی را اسلایس و خورد کرده و قبل از پختن روی آن را لایه لایه با گوشت چرخ‌کرده و سس مخصوص می‌پوشانند.

۶. پنیر جوان، غذاهای کشور صربستان (Mladi sir)

پنیر-جوان،-غذا‌های-کشور-صربستان

پنیر جوان صربستانی نوعی پنیر کم چرب با طعمی خنثی است که با هر غذای گوشتی می‌توان آن را میل کرد و طعمی خنثی دارد.

۷. پلیجسکاویکا، غذاهای کشور صربستان(Pljeskavica)

پلیجسکاویکا،-غذا‌های-کشور-صربستان

پلیجسکاویکا یکی از غذا‌های صربستان است که برای تهیه این غذا گوشت چرخ کرده خوک یا گوشت گاو را با پیاز مخلوط می‌کنند، سپس این مخلوط را به صورت دایره در می‌آورند و روی اجاق گریل می‌کنند تا به چیزی شبیه همبرگر تبدیل شود. لازم به ذکر است که برخی روی این غذا از پنیر استفاده می‌کنند.

۸. استیک پر شده، غذاهای کشور صربستان(Karađorđeva steak)

استیک-پر-شده،-غذا‌های-کشور-صربستان

یکی دیگر از غذا‌های صربستان استیک پر شده می‌باشد. این غذا اولین بار توسط سرآشپز (Mica Stojanovic) طبخ شده است. این غذا از گوشت، آرد، تخم مرغ و نان تهیه می‌شود.

برای تهیه این غذا مخلوط گوشت چرخ کرده و پیاز را به صورت مستطیل‌هایی کوچک و بزرگ آماده می‌کنند و در نهایت گوشت‌های مستطیل شده را در پودر سوخاری غلتانده و در روغن قرار می‌دهند.

۹. کوباسیسا، غذاهای کشور صربستان (Kobasice)

کوباسیسا،-غذا‌های-کشور-صربستان

کوباسیسا نام نوعی سوسیس است که در طعم‌ها و اندازه‌های گوناگونی تهیه می‌شود. برخی ترجیح می‌دهند که آن را خام بخورند و برخی آن را سرخ شده و حتی به صورت پخته می‌پسندند.

شایان به ذکر است که اگر قصد سفارش چنین غذایی را دارید حتماً درباره محتویات آن از آشپز سؤال کنید. در بعضی از کوباسیس‌ها از مواد گیاهی و در برخی از گوشت استفاده می‌شود. ناگفته نماند که ماده اصلی کوبیس‌های سنتی گوشت خوک یا گوشت گاو است.

۱۰. چوارتسی، غذاهای کشور صربستان(Cvarci)

چوارتسی،-غذا‌های-کشور-صربستان

چوارتسی یکی دیگر از غذا‌های صربستان است. در واقع این غذا از چربی خارج شده از گوشت تهیه می‌شود. با حرارت دادن گوشت و جدا شدن چربی آن، این غذا آماده می‌شود. این غذا بسیار ترد، لذیذ و نمکی و مزه دار است. این غذا اغلب با رسیدن فصل زمستان، تقریباً در تمام خانه‌ها پخته می‌شود.

۱۱. آیوار، غذاهای کشور صربستان (Ajvar)

آیوار،-غذا‌های-کشور-صربستان

آیوار یکی از پیش غذا‌های صربستانی است که صربستانی‌ها به آن «سالاد صربستانی» یا «خاویار گیاهی صربستانی» نیز می‌گویند.  این پیش غذا از بادمجان، فلفل دلمه‌ای یا فلفل قرمز، سیر و سرکه تهیه می‌شود و به همراه نان خورده می‌شود. البته این پیش غذا معمولاً در کنار تمامی غذا‌ها همراه می‌شود.

۱۲. خوراک بو داده، غذاهای کشور صربستان (Pečenje)

خوراک-بو-داده،-غذا‌های-کشور-صربستان

پسنی از دیگر غذا‌های صربستانی است که در جشن‌های بزرگ چون عروسی سرو می‌شود. ماده اصلی این غذا گوشت بز یا گوسفند است. این غذا را می‌توان هم به صورت سرخ شده و هم کبابی طبخ کرد.

برای تهیه این غذا از چند ساعت پیش گوشت، به خصوص دنده گوسفند را با ادویه‌های گوناگون طعم دار می‌کنند و سپس آن را در تابه با حرارت ملایم سرخ می‌کنند یا روی اجاق به صورت کبابی می‌پزند.

۱۳. شنیتسل کاراجورج، غذاهای کشور صربستان Karadjordje))

شنیتسل-کاراجورج،-غذا‌های-کشور-صربستان

شنیتسل کاراجورج یکی از غذا‌های صربستانی است که به افتخار شاهزاده صربی به نام کاراجورج نام‌گذاری شده است. این غذا در واقع گوشت گوساله یا گوشت گوسفندی است که حسابی در پنیر کایماک مانده است و سپس با پودر سوخاری پوشانده شده و سرخ می‌شود.

۱۴. پُدواراک، غذاهای کشور صربستان (Podvarak)

پُدواراک،-غذا‌های-کشور-صربستان

پدواراک یکی دیگر از غذا‌های سنتی صربستان است.  در این غذا از یک نوع کلم ترش استفاده می‌کنند. از دیگر مواد لازم در این غذا می‌توان به پیاز، هویچ، مرغ یا بوقلمون یا گوشت پخته و ریش ریش شده و سیر اشاره کرد.

این غذا هم بیشتر در فصل زمستان سرو می‌شود و در کنارش به عنوان چاشنی گوجه یا سوسیس هم قرار می‌دهند.

۱۵. پسویی، غذاهای کشور صربستان (Pasulj)

پسویی،-غذا‌های-کشور-صربستان

پسویی از دیگر غذا‌های صربستان است. پسویی نوعی سوپ لوبیاست و در زمستان به وفور در این کشور سرو می‌شود. در تهیه‌ی این غذا از مواد گوناگونی استفاده می‌شود. در صربستان سوپ به صورت ساده با لوبیا سفید یا چیتی پخته می‌شود؛ اما در بوسنی یا مونته نگرو به آن گوشت دودی یا سوسیس هم اضافه می‌کنند.

۱۶. سیرابی صربستانی، غذاهای کشور صربستان (škembići)

سیرابی-صربستانی،-غذا‌های-کشور-صربستان

یکی از غذا‌های قدیمی و سنتی کشور صربستان می‌باشد که قدمت آن به قرن چهاردهم باز می‌گردد. این غذا با سبزیجات معطر و سیب زمینی طبخ می‌گردد.

۱۷. موکالیکا، غذاهای کشور صربستان(Mućkalica)

موکالیکا،-غذا‌های-کشور-صربستان

از دیگر غذا‌های صربستان می‌توان به موکالیکا اشاره کرد. مواد مختلفی در این خوراک خوش طعم استفاده می‌شود که از معمول‌ترین آن‌ها می‌توان به گوشت قرمز یا میگو، کدو، گوجه فرنگی و فلفل اشاره کرد.

برای تهیه این غذا همه مواد را به صورت نازک و کوچک برش می‌زنند سپس به صورت جدا جدا کبابی کرده و در انتها با هم ترکیب می‌کنند.

۱۸. کیک، دسرهای کشور صربستان (Gibanica)

کیک،-دسر‌های-کشور-صربستان

این کیک یکی از دسر‌های خوشمزه صربستان است. این کیک چند لایه‌ای از ترکیب تخم مرغ و پنیر سفید درست می‌شود و در مراسم‌های خاص و جشن‌های کریسمس سرو می‌شود.  این دسر در وعده‌های صبحانه یا به همراه چای در عصر میل می‌شود.

۱۹. دونات، دسرهای کشور صربستان(Krofne)

دونات،-دسر‌های-کشور-صربستان

دونات یکی از شیرینی‌های صربستان است که با لایه‌هایی از مارمالاد، ژله، مربا و شکلات پر می‌شود.

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی غذا‌های کشور صربستان است، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم اگر تجربه چشیدن این غذا را داشته‌اید می‌توانید نظر خود را برای ما به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *