سوغات

آشنایی با سوغات صربستان

SerbiA-souvenirs

صربستان یکی از مقاصد گردشگری در شرق اروپا است که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. بی شک یکی از بهترین بخش‌های سفر خرید سوغات برای دوستان و آشنایان و حتی خودتان می‌باشد.

خرید سوغات می‌تواند خاطره‌ی هر سفری را زنده نگه دارد. از این رو در این مقاله قصد داریم تا سوغات کشور صربستان را با شما به اشتراک بگذاریم.

۱. اوپانچی، سوغات کشور صربستان (Opanci)

اوپانچی،-سوغات-کشور-صربستان

اوپانچی یکی از مشهورترین سوغات صربستان است. این کفش‌های سنتی از جنس چرم ساخته می‌شوند و دارای قلابی ساده در ناحیه جلویی کفش می‌باشد و هیچگونه‌بندی در ساخت آن بکار گرفته نشده است.

۲. ساز سنتی گوزله، سوغات کشور صربستان (gusle)

ساز-سنتی-گوزله،-سوغات-کشور-صربستان

ساز سنتی گوزله از دیگر سوغات صربستان است. گوزله‌سازی سنتی است سنتی که در صربستان آن را مینوازند و هدیه مناسبی برای افرادی است که علاقه‌مند به موسیقی می‌باشد.

این ساز‌ها در ابعاد، طرح‌ها و برخی نقوش مختلف برای فروش ارائه می‌شوند. از این ساز سنتی هم می‌توانید به‌عنوان یک وسیله دکوری استفاده کنید و هم نواختن آن را یاد بگیرید. لازم به ذکر است که اصیل‌ترین و زیباترین این ساز‌ها، انواع چوبی هستند.

۳. چاشنی آجوار، سوغات کشور صربستان (ajvar)

چاشنی-آجوار،-سوغات-کشور-صربستان

چاشنی آجوار یکی دیگر از سوغات صربستان است. آجوار یکی از محبوب‌ترین چاشنی‌هایی است که مردم کشور صربستان از آن در پخت و پز‌های خود استفاده می‌کنند.

گفتنی است که این چاشنی بر پایه‌ی اصلی فلفل تهیه می‌گردد. از دیگر مواد در تهیه‌ی این چاشنی می‌توان به سیر و بادمجان اشاره کرد.

۴. گلیم و فرش پیروت، سوغات کشور صربستان (pirot rug)

گلیم-و-فرش-پیروت،-سوغات-کشور-صربستان

گلیم و فرش پیروت یکی دیگر از سوغات این کشور است. فرش و گلیم پیروت شامل انواع کف‌پوش‌های بافتنی زیبایی هستند که در شهر پیروت از زمان‌های گذشته بافته می‌شدند. این گلیم‌ها بیش از ۹۰ نوع مختلف دارند و با ۱۲۲ طرح متفاوت بافته می‌شوند و یکی از مهم‌ترین صنایع دستی صربستان هستند.

۵. فرولا، سوغات کشور صربستان (frula)

فرولا،-سوغات-کشور-صربستان

این فلوت یکی دیگر از محبوب‌ترین ساز‌های سنتی در کشور صربستان است که می‌توان آن را در لیست سوغات صربستان قرار داد.

این فلوت‌ها در ابعاد، طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در مغازه‌ها ارائه می‌شوند که می‌توانید به سلیقه‌ی خود یکی از آن‌ها را تهیه کرده و به عنوان یادگاری و سوغات به همراه خود به کشور خود ببرید.

۶. قلب لیسیدر، سوغات کشور صربستان (licitar heart)

قلب-لیسیدر،-سوغات-کشور-صربستان

قلب لیسیدر یکی از محبوب‌ترین سوغات این کشور است. این قلب‌ها بر روی اجسام مختلف و یا تکی به فروش می‌رسند که دارای طرح‌ها، رنگ‌آمیزی و خط‌های مختلف است.

۷. خانه سنتی مینیاتوری، سوغات کشور صربستان

(Serbian traditional miniature house)

خانه-سنتی-مینیاتوری،-سوغات-کشور-صربستان

این خانه‌های مینیاتوری کوچک یکی دیگر از سوغات این کشور است و برای کسانی که به تاریخ یا نمایش واقع‌گرایانه‌ی هر چیزی علاقمند هستند، عالی محسوب می‌شود. این خانه همانطور که از نامش پیداست این ورژن مینیاتوری یک خانه‌ی سنتی صربستان است که در فروشگاه‌های هدیه و سوغاتی یافت می‌شود.

۸. ژاکت سیروگوجنو، سوغات کشور صربستان(Sirogojno jacket)

ژاکت-سیروگوجنو،-سوغات-کشور-صربستان

از دیگر سوغات صربستان می‌توان به ژاکت سیروگوجنو اشاره کرد. این محصول در طرح‌ها، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف و در روستایی دیدنی در صربستان تهیه و تولید می‌گردد.

این ژاکت‌ها را می‌توانید در مغازه‌های سوغات فروشی و پوشاک فروش پیدا کرده و خریداری کنید.

۹. قلمدانهایی بهشکل اوپاناک، سوغات کشور صربستان

قلمدان‌هایی-به‌شکل-اوپاناک،-سوغات-کشور-صربستان

اوپاناک یکی از بهترین نماد‌های شناخته شده صربستان است. اوپاناک نوعی پاپوش سنتی صربستانی است که با چرم تهیه می‌شود و بند ندارد. حال از این طرح برای درست کردن جامدادی استفاده شده است که می‌توانید به عنوان سوغات آن را تهیه کنید.

این جاقلمی‌ها با جنس‌ها و طرح‌های مختلف در صربستان به فروش می‌رسند که سوغاتی زیبا و خلاقانه‌ای هستند.

۱۰. گوشوارهی صربستانی، سوغات کشور صربستان

گوشواره‌ی-صربستانی،-سوغات-کشور-صربستان

این گوشواره که فرم آن از طرح‌های سنتی در صربستان الگو گرفته شده است از سوغاتی‌های پرطرفدار در صربستان است.

۱۱. مگنت صربستان، سوغات کشور صربستان( Serbia Magnet)

مگنت-صربستان،-سوغات-کشور-صربستان

مگنت‌ها یکی از سوغات صربستان است که قابلیت حمل آسانی دارد. این مگنت‌ها دارای آهن ربا‌های کوچک هستند که می‌توانید آن‌ها را در جایی که آهن ربا جذب می‌کند نصب نمایید.

خوبی این مگنت‌ها این است که هر جای دیدنی که در صربستان بروید می‌توانید برای یادگاری مگنت متعلق و درست شده در رابطه با آن محل را تهیه کرده و به یادگار به همراه خود بیاورید.

۱۲. کلاه سنتی ساجاکا، سوغات کشور صربستان(Šajkača)

کلاه-سنتی-ساجاکا،-سوغات-کشور-صربستان

از دیگر سوغات این کشور می‌توان به کلاه‌های سنتی ساجاکا اشاره کرد. این کلاه‌ها اغلب طوسی و مشکی است و متعلق به دوران امپراتوری اتریش و قرن هجدهم است. ای کلاه‌ها توسط مردان استفاده می‌شود.

۱۳. عروسکهایی با لباس سنتی صربستان، سوغات کشور صربستان

(Dolls in traditional Serbian dress)

عروسک‌هایی-با-لباس-سنتی-صربستان،-سوغات-کشور-صربستان

از دیگر سوغات صربستان می‌توان به عروسک‌هایی با لباس سنتی اشاره کرد. این عروسک‌ها نمادی از سنت‌ها و لباس‌های بومی صربستان را نشان می‌دهند.

این عروسک‌ها در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند که می‌توانید بسته به سلیقه خود یکی را همراه خود بیاورید. این نکته نیز قابل ذکر است که این عروسک‌ها به صورت چینی یا پلاستیکی ساخته می‌شوند که جنس چینی گران قیمت‌تر ولی عروسک‌های جنس پلاستیکی ارزان‌تر می‌باشند.

۱۴. رومیزی گلدوزی دست دوز، سوغات کشور صربستان

رومیزی-گلدوزی-دست-دوز،-سوغات-کشور-صربستان

رومیزی گلدوزی دست‌دوز یکی دیگر از سوغات این کشور است که دارای طرح‌های مختلفی است. شما می‌توانید یکی از آن‌ها را برای کسانی که به سبک‌های قدیمی علاقمند هستند، خریداری کنید.

۱۵. صندلیهای نقاشی شده از روستای Kovačica، سوغات کشور صربستان

روستای (Kovačica) دارای صنایع دستی زیبایی است. گفتنی است که هزاران نقاش محلی در آن زندگی می‌کنند. این نقاشان با هنر زیبای خود تصاویری را فی‌البداهه روی اشیای مختلف به‌خصوص نوعی صندلی مستطیل می‌کشند که šamlica نام دارد.

۱۶. زیورآلات سنتی، سوغات کشور صربستان

زیورآلات-سنتی،-سوغات-کشور-صربستان

زیور آلات از دیگر سوغات این کشور است. البته بگوییم که این سوغاتی همان زیورآلات طلا و نقره نیستند.

این زیورآلات سنتی، با طرح‌های بومی در صربستان به فروش می‌رسند. بعضی از آن‌ها تلفیقی از طرح‌های مدرن و بومی است که می‌تواند یک سوغات خاص برای یک خانم باشد.

۱۷. جوراب پشمی، سوغات کشور صربستان

جوراب-پشمی،-سوغات-کشور-صربستان

جوراب پشمی صربستان از دیگر سوغات این کشور است که زیبا، راحت و گرم است. این جوراب‌ها از پشم با کیفیت بالا تهیه می‌شوند و در هر جایی شما را گرم نگه می‌دارند. جوراب پشمی صربستان چند مدل دارد: جوراب مچی، جوراب بلند، جوراب ساق‌دار شما می‌توانید بسته به سلیقه خود هر کدام که دوست داشتید را انتخاب کنید.

و در نهایت 

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی سوغات کشور صربستان بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم می‌توانید نظر خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *