شکم گردی

آشنایی با غذاهای سنتی استان مازندران

mazandran-foods

فرهنگ غذایی هر استان ریشه در آداب‌و‌رسوم و شرایط اقلیمی آن دارد. استان مازندران، که یکی از استان‌های سرسبز ایران است، غذاهای سنتی زیادی دارد که حتما باید یکبار هم شده طعم آن ها را بچشید. در این مقاله از سبدت قصد داریم تا شما را با غذاهای این استان آشنا کنیم.

فهرست محتوا پنهان

۱. مالابیج از غذاهای مازندران

مالابیج-از-غذاهای-مازندران

یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای محلی مازندران مالابیج یا مالاتا می‌باشد که در واقع  به ماهی شکم‌پری گفته می‌شود که بر روی هیزم کبابی شود.

از مواد میانی مالابیج می توان به گردو، رب انار، گلپر، فلفل، نمک و سبزی‌های محلی از جمله چوچاق اشاره کرد.

۲. بشته واش از غذاهای مازندران

بشته-واش-از-غذاهای-مازندران

بشته واش یکی از آش های خوشمزه استان مازندران می باشد. مواد تشکیل‌دهنده این آش شامل اسفناج، عدس، پیاز، سیر، زیره سبز، نمک، فلفل و زردچوبه می‌شود و معمولا با آب نارنج و زیره صرف می‌شود.

۳. اسپناساک از غذاهای مازندران

اسپناساک-از-غذاهای-مازندران

اسپناساک نام محلی خورشت اسفناج در مازندران است. از مواد تشکیل‌دهنده آن می توان به گوشت گاو یا گوسفند، برگ سیر، پیاز، اسفناج، سبزی‌های محلی، ادویه‌های مختلف و آب اشاره کرد.

جالب است بدانید که در برخی از نقاط استان مازندران در این غذا به جای گوشت از تخم مرغ استفاده می‌کنند.

۴. باقلا وابیج از غذاهای مازندران

باقلا-وابیج-از-غذاهای-مازندران

باقلا وابیج یکی دیگر از غذاهای محلی استان مازندران است که با ترکیب باقلا با سیر، شوید خشک، روغن، نمک، فلفل و زردچوبه درست می شود. این غذا را می توان هم با نون هم با برنج سرو کرد.

۵. نازخاتون از غذاهای مازندران

نازخاتون-از-غذاهای-مازندران

نازخاتون یکی از چاشنی‌های معروف و محبوب مازندرانی است که طرفدارهای زیادی دارد. مواد اصلی این چاشنی شامل بادمجان کباب‌شده، سیر، نعناع، گشنیز، آب انار یا آبغوره و نمک است.

لازم به ذکر است که تهیه نازخاتون زمان زیادی نمی‌گیرد و در فهرست غذاهای کم‌هزینه قرار دارد.

۶. کدو بره از غذاهای مازندران

کدو-بره-از-غذاهای-مازندران

کدو بره از دیگر غذاهای محلی استان مازندران می باشد که کدو سبز، سیب‌زمینی، پیاز، گوجه‌فرنگی، سیر، تخم مرغ و ادویه مواد به کار رفته در این غذای مازندرانی هستند. پخت این غذا نیز وقت زیادی از ما نمی گیرد.

۷. آش کدو از غذاهای مازندران

آش-کدو-از-غذاهای-مازندران

یکی دیگر از غذاهای محلی مازندران آش کدو است که مواد غذایی این آش مازندرانی را کدو، عدس، برنج، پیاز داغ، آب لیمو، شکر و نمک تشکیل می‌دهند.

برای سرو آش کدو مازندرانی معمولا از نعنا داغ و کوفته ریزه استفاده می‌شود.

۸. بیج بیج از غذاهای مازندران

بیج-بیج-از-غذاهای-مازندران

بیج بیج یکی دیگر از غذاهای محلی و همچنین پرطرفدار مازندران است که طبخ آن وقت زیادی از شما نمی گیرد. مواد اصلی این غذای مازندرانی شامل گوشت چرخ کرده، پیاز، گوجه فرنگی، سیب‌زمینی، زردچوبه، نمک و فلفل است.

این غذا را معمولا با کته سرو می کنند، اما می‌توانید آن را با نان هم میل کنید.

۹. خورشت آلو از غذاهای مازندران

خورشت-آلو-از-غذاهای-مازندران

خورشت آلو یا مرغ و آلوی مازندرانی نام یکی دیگر از غذاهای محلی مازندران است که ترکیبات به کار رفته در این غذا شامل مرغ تکه شده، آلو، دانه انار ترش، آب نارنج، پیاز، گردو و زعفران می‌باشد و طعمی دارد.

۱۰. مرغ شکم پر از غذاهای مازندران

مرغ-شکم-پر-از-غذاهای-مازندران

مرغ شکم پر را نیز می توان در فهرست غذاهای محلی مازندران معرفی کرد. این غذا بسیار خو‌شمزه است. از  ترکیبات به کار رفته در این غذا می توان به مرغ، گردو، آلو، قیسی، زعفران، زرشک، آب لیمو یا آب نارنج، پیاز سرخ شده، شکر، نمک، فلفل و سبزی‌های همانند جعفری، گشنیز، نعنا و ترخون اشاره کرد.

۱۱. آغوز مسما از غذاهای مازندران

آغوز-مسما-از-غذاهای-مازندران

آغوز مسما یکی دیگر از غذاهای مازندران است که برای طبخ آن به موادی همچون گوشت اردک، گردو، دانه ساییده شده انار، رب انار، پیاز، ادویه و آب نیاز است.

۱۲. خورشت بادمجان کباب از غذاهای مازندران

خورشت-بادمجان-کباب-از-غذاهای-مازندران

یکی دیگر از غذاهای محلی مازندران را می‌توان خورشت بادمجان کباب معرفی کرد که در تهیه آن از مواد غذایی همانند بادمجان، گردو، رب انار، گوجه فرنگی و سبزی‌های معطر استفاده می‌شود.

۱۳. اسفناج مرجی از غذاهای مازندران

اسفناج-مرجی-از-غذاهای-مازندران

اسفناج مرجی یکی دیگر از غذاهای محلی مازندران به شمار می‌رود که اسفناج، عدس، سیر و انار ترش جزء مواد اصلی تشکیل‌دهنده آن می باشد. این غذا به دلیل داشتن اسفناج و عدس، سرشار از آهن بوده و مصرف آن برای کسانی که دچار فقر آهن هستند، بسیار مفید می باشد.

۱۴. کئی انار از غذاهای مازندران

کئی-انار-از-غذاهای-مازندران

کئی انار یک غذای مفید و اصیل مازندرانی است. در زبان مازندرانی کئی به  معنای کدو است. مواد غذایی به کار رفته در این غذا شامل کدو حلوایی، انار، لوبیا چیتی، عدس، گردو، سیر، پیاز و ادویه می باشد.

این غذا سرشار از پروتئین و ویتامین است، از این رو برای افرادی که دچار کم‌خونی یا کمبود پتاسیم هستند، بسیار مفید می باشد.

۱۵. خورشت ناردون از غذاهای مازندران

خورشت-ناردون-از-غذاهای-مازندران

یکی از غذاهای مازندران، خورشت ناردون نام دارد. ناردون به معنای دانه انار بوده و این غذا به نام‌های دیگری همانند خورشت سیر انار و خورشت پیاز انار هم شناخته می‌شود.

در طبخ این غذا موادی همانند گوشت مرغ، انار ترش، رب انار، سیر، پیاز، شکر و ادویه‌ها به کار می‌رود..

بد نیست بدانید که برای تهیه این خورشت می‌توان گوشت اردک، غاز یا بلدرچین را جایگزین گوشت مرغ کرد.

۱۶. کئی پلا از غذاهای مازندران

کئی-پلا-از-غذاهای-مازندران

کئی پلا یکی دیگر از غذاهای سنتی استان مازندران است. کمی بالاتر گفتم کئی به معنای کدو می باشد پلا نیز به معنی پلو است، بنابراین کئی پلا همان کدو پلو است. در ترکیب این غذای خوش آب‌و‌رنگ مواد غذایی همانند کدو حلوایی رنده شده، برنج، گوشت چرخ کرده، پیاز، زیره، کره محلی و ادویه به کار می‌رود.

۱۷. دوپتی از غذاهای مازندران

دوپتی-از-غذاهای-مازندران

دوپتی یکی از غذاهای محلی و سنتی مازندران می باشد که از ترکیب دوغ، حبوبات و سیر داغ به وجود می‌آید. طبخ این غذا زمان زیادی از شما نمی گیرد.

۱۸. ترش ترشو از غذاهای مازندران

ترش-ترشو-از-غذاهای-مازندران

ترش ترشو یکی دیگر از آش‌های خطه مازندران است که همانطور از نامش پیداست طعمی ترش دارد. برای طبخ این آش از مواد غذایی جعفری، گشنیز، تره، چغندر، کدو حلوایی، پیاز، سیر، سیب‌زمینی، دانه انار، رب انار ترش، برنج، روغن و نمک استفاده می‌شود.

۱۹. ته چین گوشت از غذاهای مازندران

ته-چین-گوشت-از-غذاهای-مازندران

این غذا معمولا در همه ی استان ها طبخ می شود اما طبخ آن در استان مازندران متفاوت است. مواد غذایی لازم برای این غذا شامل گوشت قرمز، برنج، سیب‌زمینی، چغندر، پیاز، آلو، نمک، فلفل و زردچوبه می‌شود.

۲۰. کرک بپرس از غذاهای مازندران

کرک-بپرس-از-غذاهای-مازندران

کرک بپرس یکی دیگر از غذاهای محلی مازندران است که از آن با نام خوراک بادمجان و گوجه هم یاد می‌شود. برای تهیه این غذا نیاز به گوجه‌فرنگی، بادمجان، رب گوجه فرنگی، پیاز، سیر، غوره، روغن و ادویه است.

۲۱. ملاقورمه از غذاهای مازندران

ملاقورمه-از-غذاهای-مازندران

ملاقورمه یکی از قدیمی‌ترین غذاهای محلی مازندران به شمار می رود که مواد تشکیل دهنده آن شامل بادمجان، گوجه‌فرنگی، جعفری، گشنیز، نعنا، سیر، پیاز داغ، تخم‌مرغ، آبغوره، روغن، نمک، فلفل، زردچوبه و دارچین می باشد.

۲۲. هاوریش کدو از غذاهای مازندران

هاوریش-کدو-از-غذاهای-مازندران

یکی دیگر از غذاهای اصیل مازندرانی هاوریش کدو است. برای تهیه این غذای مازندرانی باید کدو سبز، جعفری، تخم‌مرغ، سیر، پیاز، رب گوجه‌فرنگی، روغن و ادویه‌های مورد نیاز را با هم ترکیب کنید و پس از طبخ، نوش جان کنید.

۲۳. بورانی بادمجان کبابی از غذاهای مازندران

بورانی-بادمجان-کبابی-از-غذاهای-مازندران

بورانی بادمجان کبابی یکی از پیش غذاهای خوشمزه استان مازندران می باشد. بورانی بادمجان از مخلوط بادمجان کبابی با ماست پرچرب و پودر موسیر و نمک درست می شود.

۲۴. بنه بزه آش از غذاهای مازندران

بنه-بزه-آش-از-غذاهای-مازندران

بنه بزه یکی دیگر از آش های استان مازندران است که برای طبخ آن نیاز به سبزی ماست و برنج دارد. ابتدا اسفناج و گشنیز و شوید را با نعنا و سیر کوبیده و با ماست مخلوط می کنند تا ماست دلال آماده گردد و بعد این ماست با برنج نیم دانه پخته شده ترکیب می گردد و سپس آش خوشمزه آماده ی سرو می گردد.

۲۵. لوه کباب از غذاهای مازندران

لوه-کباب-از-غذاهای-مازندران

یکی دیگر از غذاهای مازندران لوه کباب است که در زبان مازندرانی به معنی ماهیتابه می باشد. اصلی ترین مواد این غذا از گوشت تکه ای می باشد که کف ماهیتابه چیده می شود، مواد دیگری همچون پیاز، روغن، زعفران، نمک، زردچوبه، آب نارنج یا رب انار در تهیه این غذا استفاده می شود.

۲۶. پلومرغ بهشهری از غذاهای مازندران

پلومرغ-بهشهری-از-غذاهای-مازندران

پلو مرغ بهشهری در دسته غذاهای محلی مجلسی مازندران محسوب می شود. از مواد تشکیل دهنده این غذا می توان به فیله مرغ، برنج، سیب زمینی، رب انار، زعفران، پیاز، نمک، روغن و زردچوبه اشاره کرد.

۲۷. آش گزنه از غذاهای مازندران

آش-گزنه-از-غذاهای-مازندران

یکی دیگر از آش‌های منطقه مازندران آش گزنه نام دارد. مواد لازم برای پخت این غذا می توان به آرد گندم، عدس، لوبیا، نخود، باقلا، کدو حلوایی، چغندر، گشنیز، جعفری، ماست، سیر، نمک، فلفل و زردچوبه اشاره کرد.

۲۸. نرگسی اسفناج از غذاهای مازندران

نرگسی-اسفناج-از-غذاهای-مازندران

نرگسی اسفناج جزو غذاهای بسیار مفید و مقوی مازندران به شمار می رود. مواد لازم برای تهیه این غذا اسفناج تازه، پیاز، روغن تخم مرغ و سیر می باشد.

۲۹. مرغ ترش از غذاهای مازندران

مرغ-ترش-از-غذاهای-مازندران

یکی از خورش های خوش طعم مازندرانی، مرغ ترش نام دارد که با دو روش متفاوت گیلانی و مازندرانی تهیه می شود. در روش تهیه مرغ ترشی مازندرانی از موادی همچون مرغ، تخم مرغ، لپه، جعفری و گشنیز، آبلیمو، نمک، فلفل و زردچوبه استفاده می شود.

۳۰. نخود پلو با کشمش از غذاهای مازندران

نخود-پلو-با-کشمش-از-غذاهای-مازندران

از دیگر غذاهای محلی مازندرانی نخود پلو با کشمش است. موادی که در این غذا به کار می رود برنج آبکش شده، رب انار ترش، مرغ یا گوشت، پیاز متوسط، نمک، نخود و کشمش، فلفل و ادویه می باشد.

۳۱. مجی خورش از غذاهای مازندران

مجی-خورش-از-غذاهای-مازندران

خورش عدسی یا مجی خورش از جمله خورش های مازندران محسوب می شود. این خورش طعم بسیار متفاوتی دارد و از ترکیب موادی همچون عدسی، رب انار، تخم مرغ، آب، پیاز، مغزگردو، سیب زمینی نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و دارچین پخته می شود.

۳۲. مسمای گوجه بادمجان از غذاهای مازندران

مسمای-گوجه-بادمجان-از-غذاهای-مازندران

از دیگر غذاهای مازندران می توان به مسمای گوجه بادمجان اشارع کرد. این غذا را هم می توان با مرغ هم با گوشت قرمز تهیه کنید. مواد دیگر برای تهیه آن بادمجان، گوجه فرنگی، پیاز، سیر، آلو بخارا و نمک و فلفل و زردچوبه است.

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی غذاهای محلی استان مازندران بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. کدام یک از غذاهایی که در بالا اشاره کرده ایم را امتحان کرده اید؟

شما هم می توانید نظر خود را در مورد این غذاها با ما به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *