سوغات

آشنایی با سوغات استان کرمان

Souvenirs-of-Kerman-province

کرمان دارای سوغات متنوعی است از شیرینی‌های خوشمزه‌اش گرفته تا صنایع دستی‌اش. در این مطلب قصد داریم سوغات کرمان را به شما معرفی کنیم تا در سفر خود بدون سردرگمی بهترین را برای دوستان و خانواده خود خریداری کنید. پس برای آشنایی بیشتر با سوغات این استان با ما همراه باشید.

فهرست محتوا پنهان

۱. کلمپه کرمانی، سوغات استان کرمان

کلمپه-کرمانی،-سوغات-استان-کرمان

مشهورترین شیرینی سوغات کرمان، شهرستان بم، کلمپه است. این شیرینی محبوب با آرد، روغن حیوانی، پودر پسته یا گردو، کنجد، خرما و زعفران تهیه می‌شود. برای عِطر و طعم بهتر در کلمپه مرغوب از هل و گلاب استفاده می‌کنند.

برای تهیه آن خمیر با هل، دارچین و گلاب ترکیب شده و گردو و خرما در داخل آن قرار می‌گیرد.

۲. کماچ سهن، سوغات استان کرمان

کماچ-سهن،-سوغات-استان-کرمان

کماچ سهن از دیگر شیرینی‌های سنتی استان کرمان است که در لیست سوغات این استان قرار می‌گیرد. در ساخت این شیرینی از جوانه گندم، دارچین و زیره استفاده می‌شود. همچنین از ادویه‌های مخصوص گیاهی نیز برای خمیر و مواد میانی این شیرینی سنتی استفاده می‌گردد.

در تهیه این شیرینی، جوانه گندم خیس داده شده و با مواد دیگری همچون زیره و دارچین ترکیب می‌شود. ترکیب این مواد هم به خمیر کماچ و هم به مواد میانی این شیرینی نظیر خرما، گردو یا پسته اضافه می‌شود.

۳. برشتوک کرمانی، سوغات استان کرمان

برشتوک-کرمانی،-سوغات-استان-کرمان

برشتو یا برشتوک از دیگر سوغات این استان است. این شیرینی خوش‌طعم و لوزی شکل را از آرد نخودچی برشته‌شده، پودر هل، شکر یا خرما و شکلات تهیه می‌کنند.

۴. مسقطی سیرجان، سوغات استان کرمان

مسقطی-سیرجان،-سوغات-استان-کرمان

مسقطی سیرجان از دیگر سوغات این استان است. این خوراکی شیرین و ژله‌ای از ترکیب نشاسته، زعفران، گلاب، هل، شکر و بادام تهیه می‌شود.

۵. سوهان زرند، سوغات استان کرمان

سوهان-زرند،-سوغات-استان-کرمان

از دیگر سوغات این استان می‌توان به سوهان زرند اشاره کرد. زرند در کرمان هم به داشتن سوهانی اعلاء شهرت دارد. این سوهان دارای بافتی ظریف و ترد است و به‌صورت لایه‌لایه است. سوهان زرند از آرد گندم، جوانه‌گندم، هل و زعفران تهیه می‌شود.

۶. قطاب، سوغات استان کرمان

قطاب،-سوغات-استان-کرمان

قطاب یکی از خوشمزه‌ترین و محبوب‌ترین سوغات کرمان است. لایه‌ی خارجی این شیرینی، نانی است که در خمیر آن از شیر یا ماست استفاده می‌شود و به روش سرخ کردن، پخته می‌شود. برای تهیه‌ی محتوای داخل قطاب، مغز پسته یا مغز گردو را به همراه شکر آسیاب می‌کنند و برای تزیین آن از پودر قند استفاده می‌کنند.

۷. زیره، سوغات استان کرمان

زیره،-سوغات-استان-کرمان

زیره معروف‌ترین سوغاتی کرمان است. زیره یکی دیگر از محصولات زمین‌های کشاورزی کرمان است که در دو نوع سیاه و سبز است که کاربرد‌های فراوان آشپزی و دارویی دارد.

برداشت زیره سیاه در مزرعه‌های کرمان از اردیبهشت تا اوایل تیر ماه هر سال ادامه دارد. البته در کرمان نوع خودروی زیره سیاه هم وجود دارد که بسیار مرغوب‌تر و البته گران‌تر است. این نوع بیشتر در دشت و کوهستان‌های اطراف شهرستان بافت یا جوپار در نزدیکی کرمان پیدا می‌شود.

۸. قاووت، سوغات استان کرمان

قاووت،-سوغات-استان-کرمان

قاووت (کف لمه) یا همان قووتو یکی دیگر از سوغات این استان است. برای تهیه‌ی این شیرینی پودری مواد مختلفی همچون مغز انواع آجیل مثل پسته، بادام، تخم آفتاب‌گردان و گردو با کنجد، شکر، قهوه یا آرد نخودچی، بذر گیاهانی مثل کتان، گیاهان دارویی مختلف و تخم آن‌ها مثل گشنیز، تخم خرفه، تخم کنف، تخم خشخاش و هزار جور ماده قوی دیگر را با هم ترکیب و به‌وسیله آسیاب به پودر تبدیل می‌کنند.

۹. حلوا پسته، سوغات استان کرمان

حلوا-پسته،-سوغات-استان-کرمان

حلوا پسته نیز یک شیرینی سنتی و محبوب در کرمان است. آرد، کره، پودر قند، نشاسته، پودر پسته، زعفران، هل و گلاب از مواد اولیه در تهیه حلوا پسته هستند.

۱۰. نان پر، سوغات استان کرمان

نان-پر،-سوغات-استان-کرمان

نان پر یکی از شیرینی‌هایی ترد و خوشمزه کرمانی است و در لیست سوغات این استان قرار دارد. این شیرینی اغلب به‌صورت خانگی تهیه می‌شود. برای تهیه‌ی این شیرینی از موادی همچون آرد گندم، تخم‌مرغ، پودر پسته، هل، زعفران، روغن و شیر استفاده می‌شود و همراه با چای میل می‌شود.

۱۱. پسته، سوغات استان کرمان

پسته،-سوغات-استان-کرمان

پسته از دیگر سوغات این استان است. پسته از مهم‌ترین سوغات رفسنجان کرمان است، زیرا زمین‌های این شهر بستر حاصلخیزی برای کشت پسته محسوب می‌شوند. در مهر و شهریور فصل برداشت پسته است و می‌توانید پسته تازه را بخرید.

۱۲. پته، سوغات استان کرمان

پته‌،-سوغات-استان-کرمان

خاص‌ترین صنایع دستی کرمان پته است. پته پارچه گلدوزی شده است که نوع دوخت آن با دیگر گلدوزی‌ها متفاوت است و تنوع گسترده در طرح و نقش دارد. معمولاً از پارچه‌های قرمز، سیاه و سفید برای پته استفاده می‌شود که با نخ‌های رنگارنگ نقش‌هایی از گل و گیاه را بر روی آن می‌دوزند.

نوع دوخت پته به صورت زیگزاگی است و یکی از ظریف‌ترین دوخت‌های ایرانی به حساب می‌آید.

شما می‌توانید پته‌دوزی‌های مختلف را در قالب روتختی، رومیزی، پرده، بالش و کوسن در این استان خریداری کنید.

۱۳. حاج پسته، سوغات استان کرمان

حاج-پسته،-سوغات-استان-کرمان

حاج پسته از دیگر سوغات این استان است که شباهت فراوانی به حاج بادام یزد دارد. از مواد اصلی در تهیه حاج پسته می‌توان به هل، گلاب، تخم‌مرغ، پودر پسته و پودر قند اشاره کرد. با این‌حال شما می‌توانید در کنار حاج پسته، نوع بادامی و نارگیلی این شیرینی را نیز در کرمان امتحان کنید.

۱۴. خرما بریز، سوغات استان کرمان

خرما-بریز،-سوغات-استان-کرمان

خرما بریز از دیگر سوغات این است. خرما بریز در واقع نوعی حلوا است که در پخت آن از موادی مثل خرما، آرد سبوس‌دار گندم، هل، زعفران، گلاب، پودر دارچین، رازیانه و تخم گشنیز استفاده می‌شود.

گفتنی است این حلوای مقوی به دلیل طبیعت گرمش، پای ثابت وعده‌های افطار و سحر کرمانی‌ها می‌باشد.

۱۵. گردو، سوغات استان کرمان

گردو،-سوغات-استان-کرمان

گردو پس از پسته، دومین محصول صادراتی استان کرمان است که می‌تواند در دسته سوغات این استان قرار گیرد. لازم به ذکر است که گردو از شهرستان‌های مختلف استان کرمان برداشت می‌شود، اما گردوی شهرستان بافت با توجه به قرارگیری باغ‌های آن در ارتفاعات بالا، کیفیت مرغوب‌تری دارد.

اگر سری به این شهرستان زدید، حتماً گردوی مرغوب بافت را امتحان کنید.

۱۶. خرما، سوغات استان کرمان

خرما،-سوغات-استان-کرمان

از دیگر سوغات استان کرمان می‌توان به خرما اشاره کرد. نخلستان‌های بم و فهرج کرمان محل تولید بهترین انواع رطب ایران هستند. انواع خرما‌های ریز و درشت در بازار کرمان هم وجود دارد. خرما پیاره یکی از بهترین خرما‌های ایران به شمار می‌رود که می‌توانید به عنوان سوغات این محصول خوشمزه را خریداری کنید.

لازم به ذکر است که این محصول در تولید انواع شیرینی‌های سنتی کرمان، شیره خرما، خمیر خرما و شیرینی‌های خرمایی به کار گرفته می‌شود.

۱۷. مرکبات، سوغات استان کرمان

مرکبات،-سوغات-استان-کرمان

کرمان سومین استان تولیدکننده مرکبات در ایران است که به‌دلیل شرایط خاص آب‌و‌هوایی، دوره‌ی برداشت در آن‌ها طولانی است و از اوایل آبان تا انتهای سال ادامه دارد.

مرکبات در مناطق شرقی استان کرمان، به‌ویژه بم و شهداد، کشت می‌شوند. از معروف‌ترین سوغات این استان می‌توان به پرتقال، نارنگی، لیمو و گریپ‌فروت کرمانی اشاره کرد.

۱۸. قالی، سوغات استان کرمان

قالی،-سوغات-استان-کرمان

یکی از معروف‌ترین صنایع دستی کرمان قالی کرمان است و یکی از گران‌ترین سوغات کرمان نیز به شمار می‌رود. قالی کرمان در طرح و رنگ‌های متنوعی از جمله شاه عباسی، شکارگاه، محراب، باغ، لچک و ترنج از سوی بانوان هنرمند بافته می‌شود.

این قالی‌ها در نوع ابریشمی و پشمی است که گاهی ترکیب از ابریشم و پشم است. حتی قالی‌ها در ابعاد کوچک مانند ۹۰ در ۹۰ هم در بازار‌های این استان موجود است.

۱۹. ظروف مسی، سوغات استان کرمان

ظروف-مسی،-سوغات-استان-کرمان

ظروف و وسایل مسی یکی از بهترین سوغات کرمان است و یکی از صنایع دستی فاخر این شهر هم به حساب می‌آید. در ظروف مسی از هنر قلم زنی، حکاکی و مینا استفاده می‌شود که شما می‌توانید انواع ظرف مثل دیس و بشقاب، دیگ و کفگیر، ظروف پذیرایی و وسایل تزیینی مثل گلدان و بشقاب‌های تزیینی را به سلیقه‌ی خود خریداری کنید.

۲۰. گبر دوزی، سوغات استان کرمان

گبر-دوزی،-سوغات-استان-کرمان

زرتشتی‌دوزی یا گبردوزی یکی از صنایع دستی سنتی و زیبای ایران است که در این استان نیز رواج دارد. رنگ‌های مورد استفاده در گبردوزی، رنگ‌های روشن و زنده مانند سرخ، سفید و سبز است. نقوش مورد استفاده در این سوزن دوزی یا نقوش گیاهی از قبیل درخت زندگی یا سرو، سرو خمیده، گل میخک یا نقوش حیوانی مثل طاووس، خروس، مرغ، هدهد و ماهی یا نقوش هندسی مانند مربع و دایره است.

۲۱. عرقیات و گیاهان دارویی، سوغات استان کرمان

عرقیات-و-گیاهان-دارویی،-سوغات-استان-کرمان

کرمان محل پرورش گیاهان دارویی متنوعی است و سدر، حنا و کتیرا از معروف‌ترین گیاهانی هستند که شما می‌توانید در این مناطق پیدا کنید. همچنین مرکز عرقیاتی چون گلاب، عرق بیدمشک، عرق نسترن، عرق نعنا و عرق زیره است. لازم به ذکر است که مرغوب‌ترین عرقیات این استان از دامنه کوه‌های هزاره در روستای لاله‌زار به دست می‌آیند.

۲۲. گلیم شیرکی پیچ، سوغات استان کرمان

گلیم-شیرکی-پیچ،-سوغات-استان-کرمان

این نوع گلیم تنها در بخش‌هایی از استان کرمان (روستای دارستان سیرجان) بافته می‌شود که نوع بافت آن متفاوت می‌باشد. گلیم شیرکی پیچ ترکیبی مابین گلیم و قالی ایست. ماده اصلی سازنده این نوع گلیم پشم است که در ساخت آن خبری از پود نیست بلکه تار‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند و به ساختار گلیم استحکام می‌دهند.

برای خرید این سوغات کرمان به بازار فرش و یا بازار‌های سنتی کرمان مراجعه کنید.

۲۳. آجیده دوزی، سوغات استان کرمان

آجیده-دوزی،-سوغات-استان-کرمان

یکی دیگر از صنایع منحصر به فرد کرمان آجیده دوزی است که در میان زنان بسیاری از روستا‌های استان کرمان به عنوان هنری کهن رواج دارد. آجیده دوزی شامل دو پارچه (ساتن و ابریشم) است که در بین آن‌ها پنبه قرار داده و اطراف پنبه را می‌دوزند. در حین دوخت طرح‌های مختلفی چون گل و مرغ، اسلیمی و هندسی بر روی پارچه ایجاد می‌گردد.

از محصولات آجیده دوزی می‌توان به بقچه، سجاده، روانداز، روکرسی و … اشاره کرد.

۲۴. قالیچههای افشار، سوغات استان کرمان

قالیچه‌های-افشار،-سوغات-استان-کرمان

قالیچه‌های افشار از دیگر بافته‌های مطرح در استان کرمان هستند که به‌طور عمده در روستا‌هایی همچون بلورد، اسطور، نجف‌آباد، محمودآباد، پاریز و زیدآباد تولید می‌شوند. عشایر ایل افشار که هنوز زندگی کوچ‌نشینی دارند و در دشت‌های بین سیرجان و بافت ساکن هستند، قالیچه‌های افشاری می‌بافند و به بازار عرضه می‌کنند.

۲۵. خورجین بافی، سوغات استان کرمان

خورجین-بافی،-سوغات-استان-کرمان

هنر خورجین بافی یکی از صنایع دستی بسیار قدیمی در کرمان می‌باشد. طرح‌های مختلفی از خورجین در بازار‌های سنتی کرمان یافت می‌شود که هدیه خوبی به عنوان سوغات کرمان می‌باشند.

۲۶. شالبافی، سوغات استان کرمان

شال‌بافی،-سوغات-استان-کرمان

شال‌بافی کرمان نیز در این منطقه شهرت و رواج دارد. شال‌های کرمانی معمولاً ۳ متر طول دارند و شما می‌توانید آن‌ها را تحت عنوان شال‌های لاکی، لاجوردی، بوته‌ای، احرامی، ترمه، زنگاری و شاخ گوزنی از بازار‌های کرمان خریداری کنید.

۲۷. عریض بافی، سوغات استان کرمان

عریض-بافی،-سوغات-استان-کرمان

عریض پارچه‌ای دستبافت است که با دستگاه‌های بافندگی چوبی تولید می‌شد اما در سال‌های اخیر دستگاه‌های چوبی جای خود را به دستگاه‌های تک فاز برقی دادند و پس از آن نیز به تدریج بافته‌های کارخانه‌ای جانشین عریض‌های دستباف شده است.

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی سوغات استان کرمان بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. لطفاً نظر خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *