خانه و آشپزخانه

کابین دوش و انواع آن

Shower-cabin

برای طراحی دکوراسیون داخلی معماران به سرویس بهداشتی و حمام نیز توجه می‌کنند. یکی از کار‌ها برای دکور حمام استفاده از کابین دوش است. کابین دوش علاوه بر زیبایی مزیت خوبی برای خانه‌های کوچک دارد، زیرا در خانه‌های کوچک سرویس بهداشتی و حمام با هم هستند که می‌توانید با استفاده از کابین دوش آن‌ها را از یکدیگر جدا کنید.

در ادامه قصد داریم تا در مورد کابین دوش و انواع آن بیشتر حرف بزنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

کابین دوش چیست؟

کابین-دوش-چیست؟

کابین دوش شیشه‌ای محفظه یا اتاقکی است که مانند یک حمام کامل و مجزا به‌صورت ثابت است. این محفظه در مکان‌هایی مانند حمام منزل، استخر و سوییت‌های کوچک نصب می‌شود.

مزایای استفاده از کابین دوش

تمیز کردن راحت آن

استفاده در فضا‌های کوچک

سادگی و زیبایی

ایزولاسیون و حفظ حرارت

طرح‌ها و اشکال متنوع

جلوگیری از پاشیده شدن آب به اطراف

جلوگیری از آسیب رساندن ناشی از بخار آب (دیوار، درب‌های چوبی، سرامیک کف، آینه و …)

قابل اجرا برای همه حمام‌ها

سرعت و سهولت در تولید و اجرا

تفکیک فضای سرویس با سطح اشغال تنها ۱۰ میلیمتری

بزرگ‌تر نشان دادن فضا

انواع کابین دوش حمام

انواع کابین دوش

کابین‌های دوش حمام دارای انواع مختلفی است که در این قسمت قصد معرفی آن‌ها را داریم.

دوردوشی حمام

دوردوشی ساده‌ترین نوع اتاق دوش است. این نوع از کابین‌ها فاقد سقف هستند و فقط به عنوان پارتیشن برای جداسازی فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است به دلیل مسقف نبودن این نوع کابین‌های دوش، استفاده از آن‌ها در برخی فعالیت‌ها مانند رایحه درمانی یا حمام بخار کاربرد ندارد.

کابین دوش ساده

این نوع به صورت مسقف تولید می‌شود و دارای یک زیر دوشی و یا وان می‌باشد. کابین دوش ساده اکثرا دارای امکاناتی مانند دوش سقفی، دوش دستی، تهویه و روشنایی می‌باشند.

شایان به ذکر است که این نوع کابین از دیگر کابین‌های مجهز به سیستم سونا بخار، ماساژور و … ارزان‌تر هستند.

کابین دوش سونا جکوزی

همانطور که از اسمش پیداست این نوع کابین‌ها دارای سیستم جکوزی، جت‌های ماساژور کمر، ماساژور پا، سونا بخار، سیستم صوتی، دماسنج، ریموت کنترل و … می‌باشند. همچنین دور تا دور کابین سونا جکوزی، شیشه است و به صورت مسقف تولید می‌شوند.

کابین دوش گوشهای

از دیگر انواع کابین‌ها می‌توان به این کابین اشاره کرد که برای نصب در حمام‌هایی که دارای گوشه و زوایای تندی هستند، بسیار مناسب است و موجب استفاده بهینه از فضا می‌شود. این کابین‌ها به‌صورت نیم‌دایره، مستطیل و مربع طراحی شده و به‌فروش می‌رسد.

کابین دوش D شکل

برای گوشه‌ها، نصب و اجرای کابین دوش D شکل ایده‌آل است. کابین دوش دی شکل به دلیل انحنایی که دارد، زیباست و در عین حال هنگام استفاده از دوش فضای بیشتری به کاربر ارائه می‌دهد.

کابین دوش فریملِس

همانطور که از اسمش پیداست این کابین‌ها بدون قاب هستند که نمای شیکی به فضای حمام می‌دهد. از مزایای این نوع کابین می‌توان به تمیز کردن راحت به دلیل نداشتن قاب، دوام و استحکام زیاد آن اشاره کرد.

کابین دوش با درب کشویی

همان‌طور که از اسم این کابین دوش پیداست، درب آن به‌صورت کشویی باز می‌شود. از این‌رو برای فضا‌های کوچک بسیار مناسب می‌باشد. لازم به ذکر است یراق‌آلات این مدل کابین دوش گران‌قیمت هستند.

کابین دوش با درب لولایی

این کابین در اندازه‌های دلخواه قابل نصب است. در طراحی کابین دوش لولایی از شیشه سکوریت و یراق‌آلات استیل و طلایی استفاده می‌شود. درب لولایی این کابین دوش‌ها، معمولاً از داخل به بیرون حمام باز می‌شود. از این‌رو لازم است حین نصب کابین به این نکته توجه کنید.

لازم به ذکر است که این نوع کابین‌ها برای فضا‌هایی با مساحت بزرگ طراحی شده زیرا درب آن به سمت بیرون باز می‌شود.

انواع کابین دوش شیشهای (بر اساس نحوه طراحی)

کابین دوش شیشهای ربع دایره

یکی از انواع کابین دوش حمام، نوع ربع دایره آن است که مناسب فضا‌های کوچک است. جلوی این کابین منحنی و خمیده بوده و برای فضا‌های تنگ انتخاب ایده‌آلی است.

کابین دوش شیشهای مربع

یکی دیگر از انواع مدل‌های کابین دوش حمام، نوع مربعی آن است که باید برای استفاده از آن فضای کافی داشته باشید. لازم به ذکر است از آنجا که شکل یک مربع کامل و بدون خمیدگی است، گزینه‌های بیشتری در مورد درب‌ها و فریم‌ها دارید.

کابین دوش شیشهای مستطیل

کابین دوش مستطیلی یکی دیگر از انواع مدل‌های کابین دوش است که برای اجرای آن حمام شما باید بزرگ باشد تا بتوان این مدل را در آن طراحی کرد.

کابین دوش شیشهای با ورودی دوگانه

اگر حمامی با ابعاد بزرگ دارید یا حمام شما حالت باریک و بلند دارد، کابین دوش شیشه‌ای با ورودی دوگانه برای شما مناسب است.

کابین دوش بافت دار

این نوع جایگزینی مناسب، برای افرادی است که به حریم خصوصی اهمیت می‌دهند. پانل‌های بافت دار همچنین باعث بزرگ‌تر به نظر آمدن فضا می‌شود.

انواع شیشههای محفظه دوش

شیشه‌های کابین در طرح‌های مختلف مانند شیشه شفاف، شیشه مات، شیشه باران، شیشه‌های ریخته‌گری و شیشه‌های رنگی عرضه و ساخته می‌شوند. ضخامت استاندارد شیشه ۴ میلی‌متر، ۵ میلی‌متر، ۶ میلی‌متر و ۸ میلی‌متر است.

نکاتی مهم در انتخاب کابین دوش

برای انتخاب و خرید کابین دوش باید به یکسری نکات توجه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. ما در این بخش از مقاله قصد داریم تا این نکات را برای شما به اشتراک بگذاریم.

مدل و شکل کابین دوش

یکی از فاکتور‌ها هنگام خرید کابین دوش توجه به مدل و شکل آن است. کابین دوش‌ها در شکل‌های مختلف ربع دایره، مربع، مستطیلی و ۱۳۵ درجه (زاویه دار) تولید می‌شوند. لازم به ذکر است که اندازه حمام شما، نوع کابین دوش شما را تعیین می‌کند.

شما باید کابینی را انتخاب کنید که پس از نصب، فضای کافی برای تجهیزات دیگر باقی بماند.

نوع درب کابین دوش

یکی دیگر از فاکتور‌ها هنگام خرید کابین دوش، نوع درب آن است. کابین‌های دوش دارای سه مدل درب ریلی، لولایی و اتوبوسی یا آکاردئونی است که انتخاب هر کدام از آن‌ها به فضای حمام شما بستگی دارد.

گفتنی است درب‌های ریلی برای حمام‌های کوچک، و درب‌های لولایی برای حمام‌های بزرگ که فضای کافی برای باز شدن درب کابین را دارند، مناسب می‌باشند. لازم به ذکر است که درب‌های لولایی را فقط می‌توان برای کابین دوش‌های فریم لس اجرا کرد.

اندازه کابین دوش

اندازه کابین دوش از دیگر فاکتور‌ها برای انتخاب بهترین کابین دوش است که این فاکتور نیز به فضای حمام و همچنین محل قرارگیری سرویس بهداشتی شما بستگی دارد. یکی از مواردی که در تعیین اندازه کابین دوش باید به آن توجه کرد، ابعاد زیردوشی مورد استفاده در داخل کابین دوش است و باید ابعاد کابین دوش و زیردوشی با هم هماهنگ باشند.

همچنین باید در نظر بگیرید که این کابین دوش یک حمام اختصاصی است یا حمام اصلی خانواده؟ چون برای یک خانواده، محفظه دوش باید در برابر ضربات روزمره مقاوم تر باشد و اگر این کابین برای یک حمام اختصاصی است باید مدل‌های جمع و جورتر آن را انتخاب کنید.

انتخاب شیشه کابین

از دیگر نکات هنگام خرید کابین باید نوع شیشه مد نظر خود را نیز انتخاب نمایید. شما می‌توانید از شیشه‌های معمولی، شیشه‌های چند لایه و شیشه‌های پوشش داده شده استفاده کنید و همچنین می‌توانید شیشه‌ها را در طرح‌هایی نظیر شیشه‌های مات، شیشه‌های ریخته‌گری، شیشه‌های شفاف و شیشه‌های بارانی و… نیز انتخاب کنید. دقت داشته باشید که ضخامت شیشه‌ها به صورت استاندارد ۴، ۵، ۶ و ۸ میلی‌متر خواهد بود.

کیفیت متریال کابین دوش

هنگام خرید حتماً از کیفیت کابین دوش اطمینان حاصل کنید تا بتوانید به مدت طولانی‌تری از آن استفاده کنید. پس باید از همان ابتدا به فکر انتخاب یک گزینه با کیفیت باشید و تا جایی که مقدور است از بودجه خود کم نگذارید.

ابعاد کابین دوش حمام

کابین‌ها با توجه به نیاز شما می‌توانند در ابعاد مختلفی اجرا شوند اما اگر فضای حمام شما ۱۰۰*۱۰۰، ۹۰*۹۰یا با عمق ۹۰ سانتی‌متر است بهتر است از کابین دوش استفاده نکنید؛ زیرا آزادی عمل برای دوش گرفتن را نخواهید داشت.

ارتفاع همه آن‌ها نیز به طور معمول ۲۰۰ سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود و سایر ابعاد آن به طور کلی به‌صورت زیر است؛

  • ۸۰*۸۰ (مربعی)
  • ۹۰*۹۰(مربعی)
  • ۱۰۰*۱۰۰ (مربعی)
  • ۹۰*۹۰ (گرد)
  • ۱۰۰*۱۰۰ (گرد)
  • ۸۰*۱۰۰ (مستطیل)
  • ۸۰*۱۲۰ (مستطیل)
  • ۹۰*۱۲۰ (مستطیل)

کابین حمام با فریم و بدون فریم؟

کابین دوش‌های فریم دار، دارای قاب‌هایی با مواد آلومینیومی و یا کامپوزیت هستند که آب را جمع‌آوری می‌کنند. این نوع کابین نیاز به تمیز کردن دوره‌ای دارند. کابین‌های بدون فریم مدرن‌تر می‌باشد و تمیز کردن آن آسان می‌باشد. این نوع کابین برای حمام‌های کوچک مناسب است.

انتخاب زیر دوشی برای کابین دوش

با استفاده از زیردوشی آب فقط در قسمت داخل کابین جاری خواهد بود و به سایر قسمت‌ها مانند سرویس بهداشتی نخواهد رسید. انتخاب این مورد نیز بسته به نوع کابین دوش است. ابعاد زیردوشی باید با دوردوشی هماهنگ باشد تا بتواند آب را به‌درستی به سمت خروجی هدایت کند.

راهنمای انتخاب غلطک یا قرقره کابین دوش

مهمترین قسمت یک کابین دوش کشویی، غلطک‌های آن می‌باشد که تنها قسمت مکانیکی کابین دوش است که همیشه به صورت چرخ ماشین در حال حرکت است. اکثر شرکت‌های تولید‌کننده کابین دوش از قرقره‌های پلاستیکی استفاده می‌کنند که خود این ریل‌های پلاستیکی نیز کیفیت خوب و بد دارد و این امر به مرور زمان مشخص می‌شود. نکته‌ای که باید در این مورد بیان کنیم این است که درب‌های کشویی به غلطک‌های با کیفیت بالا نیاز دارند. بنابراین از خرید درب‌های دارای غلطک‌های پلاستیکی خودداری کنید.

راهنمای خرید فریم یا قاب کابین دوش

کابین دوش دارای یک قاب یا فریم است که شیشه در آن قرار می‌گیرد. جنس قاب کابین دوش، به طور معمول از آلومینیوم است و البته در بعضی موارد از استیل نگیر یا به اصطلاح استنلس استیل و فلز برنج نیز استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است که بهترین قاب، آلومینیوم است، چون این جنس سبک بوده و مقاومت بالایی در برابر زنگ خوردگی و اکسیداسیون دارد. اما استنلس استیل خیلی راحت خط و خش‌پذیر است و در مقابل گاز مواد شوینده سیاه می‌شود.

و در نهایت

هدف تیم سبدت بررسی و معرفی انواع کابین دوش بودهف امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. امروزه با توجه به کوچک شدن فضای خانه‌ها، استفاده از کابین دوش در دکوراسیون بسیار رواج پیدا کرده است. انواع کابین دوش علاوه بر تقسیم فضا، از خیس شدن بخش‌های دیگر سرویس بهداشتی در حین حمام جلوگیری کرده و فضای خانه را دکوراتیو و زیبا می‌کند.

شما باید هنگام خرید حتماً به نکاتی که در این مقاله با شما به اشتراک گذاشته‌ایم، توجه کنید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *