سوغات

آشنایی با سوغات کشور سریلانکا

sri-lanka-souvenirs

سریلانکا کشوری زیباست که دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند. سفر نیز بدون خرید سوغاتی محال است. از این رو در این بخش از سبدت قصد داریم تا شما را با سوغات کشور سریلانکا آشنا کنیم ‌.

۱. ساری و سارونگ از سوغات سریلانکا

ساری-و-سارونگ-از-سوغات-سریلانکا

یکی از بهترین سوغاتی‌های کشور سریلانکا لباس‌های محلی و سنتی این کشور می‌باشد. سارونگ (شلوار محلی) لباس محلی مردان سریلانکا و ساری لباس محلی زنان این کشور می‌باشد که در برخی اوقات زنان سارونگ را به همراه یک بلوز نیز می‌پوشند. لازم به ذکر است که بهترین و مرغوب‌ترین آن‌ها جنس‌های ابریشمی، حریر و ساتن می‌باشد.

این لباس های محلی در طرح ها و رنگ های مختلفی به فروش می رسد.

۲. صنایع دستی چوبی از سوغات سریلانکا

صنایع-دستی-چوبی-از-سوغات-سریلانکا

صنایع دستی و مجسمه های کوچک از جمله سوغاتی های سریلانکا می باشد که معمولا از چوب و سنگ ساخته می شوند. این مجسمه ها به اشکال مختلف مثل فیل، طاووس و بودا ساخته می شوند و شما می توانید از شعبه های فروشگاه لاکسالا در سطح کشور آن ها را تهیه نمایید.

این مجسمه ها در اندازه ها و اشکال مختلف وجود دارند و می توانید آن ها را به صورت جاکلیدی، دیوارکوب و … خریداری کنید. لازم به ذکر است که طرح فیل یکی از رایج‌ترین طرح‌ها در سریلانکا است، چرا که در این کشور فیل فراوان است.

۳. جواهرات و سنگ های قیمتی از سوغات سریلانکا  

جواهرات-و-سنگ-های-قیمتی-از-سوغات-سریلانکا

سنگ های قیمتی یکی از بهترین سوغاتی های سریلانکا هستند. گفتنی است که در سریلانکا سنگ های قیمتی مانند یاقوت کبود و سنگ ماه وجود دارد. در راتنا پورا معادنی بزرگ از سنگ های قیمتی وجود دارند و شما می توانید در مناطق مختلف این سرزمین از مغازه های کوچک و بزرگی که به فروش سنگ های قیمتی و جواهرات می پردازند، این سنگ ها را خریداری نمایید.

۴. چای از سوغات سریلانکا

چای-از-سوغات-سریلانکا

یکی از مشهورترین سوغاتی های سریلانکا چای است که یکی از باکیفیت ترین چای ها در دنیاست. برندهای مشهور چای سیاه مثل دیلما، ارل گری و همین طور دیگر طعم های مختلف چای را می توانید در فروشگاه ها و مغازه های مختلف و شهرهای مختلف سریلانکا خریداری کنید.

۵. پارچه های دستبافت از سوغات سریلانکا

پارچه-های-دستبافت-از-سوغات-سریلانکا

پارچه های دستبافت یکی دیگر از سوغات کشور سریلانکا می باشد که با ابزاری به نام هندلوم تولید می شوند. ساری و سارونگ های سنتی معمولا از همین طریق تهیه می شوند. در پارچه های معمولی از الیاف پنبه  و ابریشم طبیعی استفاده می شود.

علاوه بر لباس، رومیزی، کیف، دستمال سفره و … نیز از این جنس پارچه ها تولید می شوند. این پارچه ها در طرح ها و رنگ آمیزی های زیبایی تولید و در مغازه های این کشور سریلانکا به فروش می رسد.

۶. ماسک های راکشا از سوغات سریلانکا

ماسک-های-راکشا-از-سوغات-سریلانکا

ماسک های راکشا یکی از مشهورترین سوغاتی سریلانکا می باشد. ماسک های رنگارنگ راکشا بخشی از رقص سنتی و آیینی سریلانکا محسوب می شوند و در برگزاری مراسم استفاده می شوند.

ماسک راکشا انواع مختلفی دارد که به شکل ها و رنگ های مختلف ساخته می‌شوند و معمولا از جنس چوب هستند. شما می توانید آن را در هر فروشگاه سوغاتی و صنایع دستی آن را خریداری نمایید.

۷. ادویه از سوغات سریلانکا

ادویه-از-سوغات-سریلانکا

ادویه از دیگر سوغات این کشور است. ادویه در سریلانکا نیز بخشی جدایی ناپذیر از آشپزی این کشور است و ادویه های خوشرنگ و خوش طعم در تمام غذاها به کار می روند. دارچین سیلان از جمله مشهورترین و بهترین ادویه ها در دنیاست.

مردم محلی حتی در چای و نوشیدنی ها هم از ادویه استفاده می کنند. شما می‌توانید در فروشگاه های محلی می توانید باکیفیت ترین ادویه ها را خریداری کنید.

۸. محصولات زیبایی آیورودا از سوغات کشور سریلانکا

محصولات-زیبایی-آیورودا-از-سوغات-کشور-سریلانکا

محصولات زیبایی آیورودا یکی دیگر از سوغاتی‌های این کشور به شمار می‌رود. آیورودا یک داروی سنتی است که در طب‌ سنتی این کشور مورد استفاده قرار می گرفته است. برای خرید آیورودا به عنوان سوغات می توانید محصولات مختلف زیبایی و بهداشتی آن را مانند روغن ماساژ، شامپو سر و بدن و شامپو های ضد شوره آن را تهیه کنید.

علاوه بر این، انواع کرمهای گیاهی برای پوستهای حساس و ماسکهای مختلف مانند ماسک زردچوبه از دیگر محصولات آیورودا هستند.

۹. کارهای فلزی از سوغات سریلانکا

کارهای-فلزی-از-سوغات-سریلانکا

موردهای دیگر از سوغات دست‌ساز که در این کشور تولید می‌شود، می‌توان به کارهای فلزی اشاره کرد. کارهای فلزی معمولا در اطراف شهر کندی پیدا می‌شوند. این کارها در طراحی خاص و در رنگ و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند.

شما می توانید کارهایی مثل سینی‌های فلزی تزیینی، ظروف، اشیا و مجسمه‌های فلزی، لامپ‌های فلزی مخصوص تشریفات را به عنوان سوغات خریداری کنید.

۱۰. کتاب‌های نویسندگان معروف سریلانکا از سوغات سریلانکا

کتاب‌های-نویسندگان-معروف-سریلانکا-از-سوغات-سریلانکا

ادبیات کشور سریلانکا آنچنان شهرت ندارد اما لازم است بدانید که کتاب‌ها، نویسندگان بزرگ و داستان‌های بسیار زیبایی در دل این کشور جای گرفته است که نیاز به کشف شدن دارند. به علاوه اغلب گردشگران باور دارند که با خواندن کتاب‌ها و رمان‌های نویسندگان بومی جایی که به آن سفر می‌کنند، می‌توانند به اطلاعات بیشتری از آن محل دست یابند و بینش و شناخت خاصی را از آن محل برای خود به ارمغان آورند. از آثار نویسندگان معروف کشور سریلانکا که شما می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید، می‌توان به Island Of a Thousand Mirrors از نایینی مونا ویرا و Serendipity از آشوک فری اشاره کرد.

۱۱. محصولات دریایی از سوغات سریلانکا

محصولات-دریایی-از-سوغات-سریلانکا

منظور از محصولات دریایی، فروش حلزون‌ها، صدف‌ها و جلبک‌های بی‌جان است که  برخی از مغازه‌ها روی محصولات، طراحی‌های ظریفی انجام می‌دهند که زیبایی آن‌ها را چند برابر می‌کند و به‌عنوان سوغاتی می‌فروشند.

۱۲. ظروف چینی از سوغات سریلانکا

ظروف-چینی-از-سوغات-سریلانکا

از دیگر سوغاتی که می توانید از این کشور خریداری کنید ظروف چینی است. گفتنی است که یکی از مشهورترین برندهای چینی در دنیا، برند ژاپنی Noritake است. جالب است بدانید که محصولات این برند در سریلانکا تولید می‌شوند.

شما می توانید این محصولات را با قیمت‌های معقول در اوت‌لت‌های کارخانه یا در نمایشگاه‌هایی که در سطح کشور برگزار می شود خریداری کنید.

۱۳. زیراندازهای Dumbara از سوغات سریلانکا

زیراندازهای-Dumbara-از-سوغات-سریلانکا

یکی از بافته‌های دست‌بافت سریلانکا  Dumbara نام دارد که از روستاهای اطراف Kandy می‌آید. این بافته‌ها معمولا دارای طرح‌های هندسی هستند. معمولا از رنگ‌های سیاه و سفید برای بافت و از رنگ قرمز برای ایجاد طرح‌های تک روی آن‌ها استفاده می‌شود.  شما می توانید این بافته ها را به عنوان سوغاتی به دوستان و آشنایان خود دهید.

۱۴. هنرهای سنگی از سوغات سریلانکا

هنرهای-سنگی-از-سوغات-سریلانکا

حتما نقاشی‌های روی سنگ را دیده‌اید. در سریلانکا هم در مناطق مختلف آن، مردم و هنردوستان به این هنر زیبا توجه نشان می‌دهند و هنرشان را به عنوان سوغات به گردشگران می‌فروشند. طرح و نقش متفاوت سنگ‌ها و رنگ‌های بی‌نظیر و خارق‌العاده‌ی آن‌ها، شما را ترغیب می‌کند که آن‌ها را به عنوان سوغات خریداری کنید.

۱۵. کاسه‌های چوبی از سوغات سریلانکا

کاسه‌های-چوبی-از-سوغات-سریلانکا

کاسه‌های چوبی دست‌ساز یکی از سوغاتی‌های زیبای این کشور است که با چوب‌های مختلف تهیه می‌شود. اما نوعی از آن‌ها که با چوب درخت دارچین تهیه می‌شود و رنگ زیبایی دارد از بقیه متمایزتر است.

۱۶. نقاشی از سوغات سریلانکا

نقاشی-از-سوغات-سریلانکا

نقاشی هر ملت، فرهنگ و سنت‌ها آن را به خوبی بازگو می‌کند. در نتیجه آثار نقاشی هنرمندان داخلی، بهترین سوغات فرهنگی ممکن است و ضمنا خرید آن‌ها تاثیری مثبت بر گسترش هنرهای بومی و حمایت از هنرمندان محلی دارد.

هنرمندان سریلانکایی هم با با ذوق و مهارت خود، نقاشی‌هایی زیبا با رنگ‌هایی روشن و جذاب می‌کشند. گاهی نقاشی‌ها صحنه‌های اساطیری محلی را نشان می‌دهند و گاهی تصاویری از شخصیت‌های معروف و اتفاقات تاثیرگذار هستند.

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی سوغات کشور سریلانکا بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم می توانید دیگر سوغات این کشور را برای همراهان سبدت به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتها با سبدت همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *