سوغات

آشنایی با سوغات استان اصفهان

isfahan-souvenirs

اصفهان یکی از کلان‌شهرهای تاریخی در کشورمان ایران است که سفر به این شهر می تواند برای شما خاطر انگیز شود. هنگام سفر به اصفهان یکی از هیجان انگیز ترین کارها سوغات برای دوستان و آشنایان است از این رو در این مقاله ما لیستی از سوغات اصفهان را برای شما آماده کرده ایم تا شما به راحتی بتوانید تصمیم بگیرید که چه سوغاتی مناسب افراد خانواده شما می‌باشد .

۱. گز از سوغات اصفهان

گز-از-سوغات-اصفهان

یکی از معروف ترین و خوشمزه ترین سوغات اصفهان گز می باشد. قدمت گز اصفهان به ۴۵۰ سال قبل و به دوران حکومت صفویان می رسد.

گفتنی است که این سوغات اصفهان از گز انگبین تهیه می شود. گز انگبین درحقیقت ریشه گیاه درخت گز یا بته است. درخت کوهستانی گز در منطقه خوانسار و در دامنه کوه رشد می کند.

از انواع گز می توان به گز شکلاتی ، گز سکه ای، گز برشی، گز آردی ، گز انگشت پیچ و گز لقمه‌ای اشاره کرد.

۲. عسل از سوغات اصفهان

عسل-از-سوغات-اصفهان

نمونه مرغوب عسل را می توانید در فریدونشهر اصفهان پیدا کنید. به دلیل تنوع گونه های گیاهی  و داروهای گیاهی در فریدون شهر، عسل این شهر یکی از مرغوب ترین عسل های ایران باشد. این سوغات اصفهان انواع مختلفی همچون عسل زول،‌ عسل قنقال و عسل گون زرد دارد.

۳. خاتم کاری از سوغات اصفهان

خاتم-کاری-از-سوغات-اصفهان

از دیگر سوغات اصفهان می توان به خاتم کاری اشاره کرد. همچنین آن را می توانید در شهر شیراز نیز ان را پیدا کنید . قدمت خاتم کاری در اصفهان به دوره صفویه می رسد و در صنعت چوب کاربرد دارد.

در خاتم کاری، ‌قطعه های کوچک، شبیه به مثلث و چوبی برای ایجاد کردن شکل های هندسی گوناگون به کار می رود. در ساخت این سوغات اصفهان، مواد مختلف مثل فلز، نقره، استخوان شتر، برنج، عناب و چوب های آبنوس به‌کار می‌رود.

۴. پولکی از سوغات اصفهان

پولکی-از-سوغات-اصفهان

پولکی اصفهان یکی از سوغاتی های محبوب اصفهان است که در طعم های مختلف نعنایی، نارگیلی، عسلی،‌ زنجبیلی، لیموعمانی، پسته ای و کاکائویی تهیه می شود.

۵. پارچه های قلمکار از سوغات اصفهان

پارچه-های-قلمکار-از-سوغات-اصفهان

پارچه های قلمکاری شده از دیگر سوغاتی های شهر اصفهان است. شما می توانید با گشت و گذاری کوتاه در بازارهای اصفهان، این سوغات اصفهان را در طرح ها و رنگ های گوناگون پیدا کنید.

۶. نبات از سوغات اصفهان

نبات-از-سوغات-اصفهان

نبات از دیگر سوغات اصفهان است که می توانید آن را در طعم ها و شکل های متنوعی آن را تهیه کنید.

۷. شیرینی برنجی از سوغات اصفهان

شیرینی-برنجی-از-سوغات-اصفهان

شیرینی برنجی از شیرینی های معروف و سنتی ایران است. این سوغات اصفهان در شهر اصفهان مانند کرمانشاه در شیرینی پزی های مختلف تهیه و عرضه می‌شود.

۸. برشتوک از سوغات اصفهان

برشتوک-از-سوغات-اصفهان

از دیگر سوغات اصفهان می توان به برشتوک اشاره کرد. برشتوک با پودر قند، برشتوک گندم، هل و برشتوک نخودچی درست می شود و در نهایت به شکل لوزی برش می خورد.

۹. جوز قندی از سوغات اصفهان

جوز-قندی-از-سوغات-اصفهان

جز قندی را می توان در فهرست گران ترین سوغات اصفهان معرفی کرد. جوز قندی از نوعی میوه محلی به اسم الگ تهیه می شود. در تهیه جوز قندی، پس از کندن پوست میوه آن را خشک می کنند. داخل این سوغات اصفهان مخلوطی از پودر قند، هل،‌ شکر و بادام قرار دارد.

۱۰. شیرینی کرکی از سوغات اصفهان

شیرینی-کرکی-از-سوغات-اصفهان

شیرینی کرکی از جمله سوغاتی های متفاوت و خوشمزه اصفهان است. این شیرینی از ترکیب چند مدل آرد درست می‌شود.همچنین شباهت بسیاری به شیرینی برنجی دارد و در اعیاد و مناسب‌ها نیز از آن استفاده می‌شود.

۱۱. مینا کاری از سوغات اصفهان

مینا-کاری-از-سوغات-اصفهان

ظروف مینا کاری شده از دیگر سوغات اصفهان به شمار می رود. این ظروف به رنگ های لاجوردی و نیلی است که چسم هر کسی را به خود خیره می کند. گردشگران و مسافران شهر اصفهان همواره به این سوغاتی اصفهان علاقه مند هستند و از آثار هنری میناکاری شده و حیرت انگیز خریداری می کنند.

۱۲. سوهان عسلی از سوغات اصفهان

سوهان-عسلی-از-سوغات-اصفهان

یکی از سوغات اصفهان سوهان اصلی است که می توانید آن را در شهرهای کویری کشور نظیر کرمان و قم نیز پیدا کنید. اما سوهانی عسلی که در اصفهان و به عنوان سوغات اصفهان تهیه و شناخته می‌شود از کره حیوانی تهیه می‌شود که هم ماندگاری بیشتری نسبت به سایر سوهان‌ها دارد و تردتر و خوشمزه‌تر نیز می‌باشد.

سوهان عسلی اصفهان هم به صورت ورقه ای و هم برش خورده با گلاب، خلال بادام و پسته، زعفران، شکر و کره تهیه می شود.

۱۳. دوغ و گوشفیل از سوغات اصفهان

دوغ-و-گوشفیل-از-سوغات-اصفهان

دوغ و گوشفیل هم از دیگر خوراکی‌های خوشمزه اصفهان است. دوغ این ترکیب چندان شور نیست، در عوض کمی ترش است. گوشفیل هم شهدش کمتر از گوشفیل های معمول است. ترکیب این دو واقعا محشر است.

۱۴. قلاب دوزی و سایر دوخت‌های تزیینی از سوغات اصفهان

قلاب-دوزی-و-سایر-دوخت‌های-تزیینی-از-سوغات-اصفهان

قلاب‌دوزى، گل‌دوزى، سکمه‌دوزى و ملیله‌دوزى از هنرهایی هستند که توسط بانوانان اصفهانی انجام می‌شوند. مواد اولیه برای خلق این آثار هنری زیبا، پارچه دست‌باف به رنگ‌هاى مختلف و نخ ابریشم است.

۱۵. کاشی سازی و سفالگری از سوغات اصفهان

کاشی-سازی-و-سفالگری-از-سوغات-اصفهان

هنر کاشی سازی و سفالگری اصفهان بسیار معروف است، به همین دلیل در لیست سوغاتی های اصفهان می توانید کاشی و سفال را هم قرار دهید.

۱۶. فیروزه کوبی از سوغات اصفهان

فیروزه-کوبی-از-سوغات-اصفهان

ظروف های فیروزه کوبی یکی دیگر از سوغات اصفهان می باشد. در این صنعت هنری جذاب، تکه‌های کوچک فیروزه بر روی سطوح فلزی نشانده می‌شود. جنس فلز سطوح عموما مس، نقره، برنج و… است. بین فیروزه‌ها را هم یک نوع لاک تیره می‌ریزند.

لازم به ذکر است که هرچه فیروزه‌ها منظم‌تر و کوچکتر و فاصله بین آنها کمتر باشد، اثر گران‌بهاتر و نفیس‌تر است.

۱۷. فرش و قالی‌ از سوغات اصفهان

فرش-و-قالی‌-از-سوغات-اصفهان

از دیگر گران ترین سوغات اصفهان می توان به قالی‌ها و فرش‌های دستباف اصفهانی که از نخ و ابریشم بافته می‌شوند، اشاره کرد. شما می توانید از این فرش‌های زیبا و گران برای خودتان بخرید و اگر امکانش بود برای دیگران هم به عنوان سوغاتی، نمونه‌ای از آن را تهیه کنید.

۱۸. قلم زنی از سوغات اصفهان

قلم-زنی-از-سوغات-اصفهان

آثار قلم زنی یکی دیگر از سوغات اصفهان است. گلدان‌ها، جام‌ها و سینی‌های قلم زنی زیبا سوغات ارزنده‌ای از اصفهان هستند. همچنین می توانید آثار قلم زنی استادکاران اصفهانی را که بر روی صفحات نقره و مس خلق می‌شوند را در بازار قیصریه پیدا کنید.

۱۹. ظرف مسی از سوغات اصفهان

ظرف-مسی-از-سوغات-اصفهان

در اصفهان ظروف مسی به وفور پیدا می شود. شما می توانید ظروف مسی مانند قابلمه، بشقاب، کاسه، لیوان و… را در بازارهای اصفهان خریداری کنید.

۲۰. ملیله کاری از سوغات اصفهان

ملیله-کاری-از-سوغات-اصفهان

‌ کار نقره‌سازى نیز به ملیله کاری معروف است تولید ملیله در استان اصفهان رونق فراوان دارد و نقره‌سازان اصفهان مجموعه‌هاى گردنبند، گوشواره، دستبند و سنجاق را تولید می‌کنند و به فروش مى‌رسانند.

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی سوغات استان اصفهان بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شماهم می توانید دیگر سوغات این استان را برای ما به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *