شکم گردی

آشنایی با غذاهای سنتی استان یزد

غذاهای سنتی یزد

اگر قصد سفر به استان یزد را دارید باید حتما غذاهای محلی این استان را بچشید.غذاهای محلی یزد تنوع بالا و طعم خیلی خوبی دارند. در این مقاله قصد معرفی غذاهای سنتی استان یزد را داریم تا شما بیشتر با غذاهای سنتی این استان آشنا شوید .

فهرست محتوا پنهان

۱. آش کدو از غذاهای سنتی یزد

آش-کدو-از-غذاهای-سنتی-یزد

از غذاهای سنتی و معروف یزد می توان به آش کدو اشاره کرد. ناگفته نماند که که پخت این آش بیشتر در تفت رایج می باشد. در تهیه این آش موادی همچون عدس، کدو، ماش، نخود، روغن، پیاز، شوید، فلفل، لوبیا و … به کار می رود.

۲. قیمه نخود از غذاهای سنتی یزد

قیمه-نخود-از-غذاهای-سنتی-یزد

قیمه نخود از غذاهای سنتی دیگر استان یزد می باشد که شباهت زیادی به قیمه دارد اما به‌جای لپه، از نخود در آن استفاده می‌شود. مواد لازم برای تهیه این غذا شامل گوجه فرنگی، لیمو عمانی، پیاز، زعفران، زردچوبه، سیب زمینی، فلفل و … می باشد.

۳. آش شولی از غذاهای سنتی یزد

آش-شولی-از-غذاهای-سنتی-یزد

آش شولی از معروف ترین و خوش طعم ترین غذاهای محلی یزد است که بسیار سبک و طرز تهیه خیلی آسانی دارد. اسفناج، عدس، جعفری، چغندر، پیاز، نعنا، آرد، شنبلیله و … از جمله مواد تشکیل دهنده آش شولی می باشد.

۳. خورش به آلو از غذاهای سنتی یزد

خورش-به-آلو-از-غذاهای-سنتی-یزد

یکی دیگر از غذاهای اصیل و سنتی استان یزد خورشت به آلو نام دارد که طعم ترشی دارد. اما با افزودن کمی شکر می توان از طعم ترش آن کاست و طعم آن را ملس کرد.

در تهیه این غذا موادی همچون لپه، زعفران، شکر، زردچوبه، آب لیمو ترش، فلفل سیاه و … بکار می رود.

۴. آش انار از غذاهای سنتی یزد

آش-انار-از-غذاهای-سنتی-یزد

آش انار از دیگر آش های استان یزد است. جالب است بدانید که آش انار جزو غذاهای محلی یزد برای شب یلداست. آش انار در منطقه شیراز و شمال هم طبخ می‌شود؛ اما روش پخت آن در یزد متفاوت است.

از مواد لازم برای تهیه ی این آش می توان به انار دانه شده، لپه، برنج، سبزی آش، گوشت چرخ کرده، پیاز، گلپر و ادویه‌جات اشاره کرد. لازم به ذکر است که برخی به جای انار دانه شده از رب انار استفاده می‌کنند. همچنین گوشت نیز جزو ترکیبات فرعی این آش است و می‌تواند حذف شود.

۵. قلیه کدو از غذاهای سنتی یزد

قلیه-کدو-از-غذاهای-سنتی-یزد

قلیه کدو از دیگر غذاهای استان یزد می باشد. قلیه کدوی حلوایی جزو غذاهای محلی یزد، گیلان و مازندران است که طبخ هر کدام ممکن است متفاوت باشد. برای قلیه کدوی یزدی به کدو تنبل، لوبیا قرمز، ماش، برنج و پیاز نیاز است. بعضی از آشپزها در دستور پخت این غذا چاشنی‌هایی چون هل و دارچین را هم پیشنهاد می‌دهند. مواد اولیه قلیه پخته و میکس می‌شوند. بعد از میکس کردن باید مواد را کمی تفت داد و تا زمان پختن برنج، آن را دم کرد.

۶. آش گندم از غذاهای سنتی یزد

آش-گندم-از-غذاهای-سنتی-یزد

آش گندم از دیگر آش های این استان می باشد که البته طبخ این آش در کل کشور مرسوم می باشد. طبخ این آش در یزد متفاوت می باشد. گندم پوست کنده، حبوباتی چون نخود و لوبیا چیتی و عدس، سبزی آش، پیاز و نعنا و سیر داغ، کشک و ادویه‌جات ترکیبات اصلی آش گندم را تشکیل می‌دهند. افرادی که به آش ترش علاقه دارند، در آش گندم به جای کشک از سرکه استفاده می‌کنند.

۷. کوفته لپه از غذاهای سنتی یزد

کوفته-لپه-از-غذاهای-سنتی-یزد

کوفته لپه از آن جمله غذاهای محلی یزد می باشد که با یک سری تفاوت ها نسبت به کوفته تبریزی طبخ می شود و طعم بسیار لذیذی دارد. این غذا یکی از رایج ترین غذاهای محلی استان یزد به شمار می رود و از موادی همچون زرشک، گوشت چرخ کرده، پیاز داغ، تخم مرغ، رب گوجه و … تهیه می شود.

۸. آش ماش از غذاهای سنتی یزد

آش-ماش-از-غذاهای-سنتی-یزد

آش ماش یکی دیگر از غذاهای استان یزد است که شهرت اصلی آن به شهرستان مهریز یزد برمی‌گردد. یزدی‌ها این آش را به عنوان صبحانه سرو می‌کنند. ترکیبات اصلی این آش شامل ماش، سبزی آش، برنج، رب گوجه، پیاز و نعنا داغ و ادویه‌جات است. برخی از آشپزها آش ماش را با کشک هم طبخ می‌کنند. در این صورت باید اسفناج هم در میان سبزی آش وجود داشته باشد. کشک نیز در مرحله آخر پخت به آش اضافه می‌شود.

۹. کوفته نخودچی از غذاهای سنتی یزد

کوفته-نخودچی-از-غذاهای-سنتی-یزد

کوفته نخودچی در میان یزدی ها به کوفته یزدی معروف است. برای طبخ این غذا به موادی همچون آرد نخودچی، سبزیجات معطر، گوشت چرخ کرده و … نیاز دارید.

۱۰. آش آلو از غذاهای سنتی یزد

آش-آلو-از-غذاهای-سنتی-یزد

آش آلو نیز از غذاهای سنتی یزد به شمار می رود. این آش خوشمزه از مواد مقوی مثل گوشت چرخ کرده، لپه، روغن، برنج، آلو، سبزی آش و … تهیه می شود و برای دورهمی های خانوادگی فصول سرد سال گزینه بسیار مناسبی است.

۱۱. متنیجه یا فسنجان یزدی از غذاهای سنتی یزد

متنیجه-یا-فسنجان-یزدی-از-غذاهای-سنتی-یزد

فسنجان از جمله غذاهایی است که در کل کشور طبخ می شود. فسنجان در استان یزد با نام متنیجه نیز معروف است و یکی از غذاهای سنتی این منطقه به شمار می رود.

جالب است بدانید در پخت این غذا به غیر از مغز گردو، گوشت، رب انار موادی همچون سیب، چغندر، آلو یا برگ زرد آلو بکار برده می شود.

۱۲. آش آبغوره از غذاهای سنتی یزد

آش-آبغوره-از-غذاهای-سنتی-یزد

از دیگر غذاهای اصیل استان یزد می توان به آش آبغوره اشاره کرد. لازم به ذکر است که این غذا به غیر از استان یزد در دیگر شهر ها مثل تبریز نیز محبوب است. از مواد لازم برای تهیه ی این غذا می توان به بلغور، عدس، برنج، غوره خشک، لوبیا چشم بلبلی، گندم و … اشاره کرد.

۱۳. اشکنه یزدی از غذاهای سنتی یزد

اشکنه-یزدی-از-غذاهای-سنتی-یزد

اشکنه یزدی از آن دسته غذاهای محلی یزد می باشد که در زمان کوتاهی همچون سایر اشکنه ها پخته می شود و در تهیه آن از موادی همچون پیاز، سیب زمینی، آرد، شنبلیله خشک یا تر و ادویه جات استفاده می شود.

۱۴. کوفته هویج از غذاهای سنتی یزد

کوفته-هویج-از-غذاهای-سنتی-یزد

کوفته هویج از دیگر غذاهای استان یزد است. این غذا نیازی به برنج ندارد و با استفاده از موادی همچون گوشت چرخ کرده، آرد نخودچی، تخم مرغ، هویج و ادویه جات تهیه می شود.

برای درست کردن سس این غذا نیز از موادی همچون شکر، رب، ادویه جات و آبلیمو استفاده می کنند.

۱۵. کشک خیار از غذاهای سنتی یزد

کشک-خیار-از-غذاهای-سنتی-یزد

کشک خیار یکی از منحصر به فرد ترین غذاهای یزد به شمار می رود که ما آن را به نام آب دوغ خیار می شناسیم. البته در یزد به جای ماست از کشک اسفاده می کنند.

در تهیه این غذا به موادی همچون آب، گردو، خیار، کشک ساییده شده، سبزی و کشمش نیاز دارید. ناگفته نماند پیش از سرو کشک و خیار آن را به مدت یک الی دو ساعت در یخچال قرار دهید و موقع سرو چند تکه یخ به آن اضافه کنید.

۱۶. کوفته برنجی از غذاهای سنتی یزد

کوفته-برنجی-از-غذاهای-سنتی-یزد

یکی دیگر از کوفته‌های خوشمزه یزدی کوفته برنجی است که از برنج، گوشت چرخ‌کرده گاو یا گوسفند، آرد نخودچی، تخم‌مرغ، جعفری، پیازچه، شوید، رازیانه، نعنا، ترخون، لپه، رب گوجه فرنگی، گردو و زرشک تهیه می‌شود.

۱۷. کله گیپا از غذاهای سنتی یزد

کله-گیپا-از-غذاهای-سنتی-یزد

کله گیپا از غذاهای محلی پرطرفدار اردکان و یزد می باشد. از مواد غذایی برلی طبخ این غذا می توان به سیرابی گوسفندی، کله و پاچه گوسفندی، برنج، نخود، ماش، پیاز، گوشت گوسفندی و ادویه جات اشاره کرد.

گفتنی است که سر آشپزهای یزدی برای طعم دادن خاص به این غذا ادویه هایی مثل پودر نارنج و زیره استفاده می کنند.

۱۸. تاس کباب از غذاهای سنتی یزد

تاس-کباب-از-غذاهای-سنتی-یزد

تاس کباب یزدی یکی از غذاهای خوشمزه سنتی یزد محسوب می شود که بعضی از افراد برای پختن این غذا گوشت چرخ کرده و برخی دیگر از گوشت خورشتی استفاده می کنند. از مواد غذایی برای تهیه این غذا می توان به گوشت، رب یا گوجه فرنگی، پیاز، سیب زمینی و … اشاره کرد.

۱۹. شوربا کلم از غذاهای سنتی یزد

شوربا-کلم-از-غذاهای-سنتی-یزد

شوربا کلم از دیگر غذاهای استان یزد است. جز اصلی شوربا کلم یزدی، کلم پیچ می باشد ولی سبزیجات مختلف دیگری نیز در آن بکار برده می شود. در تهیه این غذا به غیر از کلم پیچ و سبزیجات،از موادی همچون هویج، لوبیا، نخود، عدس، پیاز و … استفاده می کنند. برای ترش کردن این غذا می توان از آلو و سرکه اضاف کرد. این غذا همراه با نعنا، پیاز داغ و کشک سرو می شود.

۲۰. فله از غذاهای سنتی یزد

فله-از-غذاهای-سنتی-یزد

فله از دیگر غذاهای این ستان به شمار می رود که از شیر آغوز گاو یا گوسفند استفاده می شود.

منظور از آغوز همان اولین شیری است که پس از زایمان گاو یا گوسفند از آن می دوشند. برای تهیه فله کافیست شیر آغوز را جوشانده و سپس در یخچال بگذارید تا سرد شود. آغوز بعد از سرد شدن غلیظ می شود و شباهت زیادی به فرنی پیدا می کند.

۲۱. آش گشنیز از غذاهای سنتی یزد

آش-گشنیز-از-غذاهای-سنتی-یزد

آش گشنیز یکی دیگر از غذاهای محلی یزد می باشد. برای تهیه این غذا موادی همچون گشنیز، اسفناج، جعفری، تره، برنج نیم دانه، شلغم، به کار برده می شود.

۲۲. خورش سیب از غذاهای سنتی یزد

خورش-سیب-از-غذاهای-سنتی-یزد

خورش سیب جزو غذاهایی است که در شهرهای مختلفی پخته می‌شود؛ اما یزد این غذا را به نام خود ثبت کرده است. در این خورش ترکیبات قیمه مانند لپه، گوشت، لیمو امانی، رب گوجه و گوجه فرنگی وجود دارد. علاوه بر آن، سیب شیرین، زعفران، دارچین و چاشنی‌های دیگر نیز در خورش سیب استفاده می‌شوند.

۲۳. آش جو گاو از غذاهای سنتی یزد

آش جو گاو جزو غذاهای سنتی یزد و اردکان است. برای تهیه آش جو گاو به خمیر ترش نشده‌ای که ور نیامده باشد، نیاز است. این آش به صورت لایه لایه پخته می‌شود. یعنی ابتدا یک لایه خمیر کف دیگ پهن می‌کنند و روی آن را با مایه‌ای که از گوشت، سبزیجات و حبوبات تشکیل شده است، می‌پوشانند. سپس یک لایه خمیر دیگر روی آن قرار می‌دهند. این کار را تا پر شدن دیگ ادامه می‌دهند. آش جو گاو باید روی حرارت ملایم و به مدت نسبتا طولانی دم بکشد.

۲۴. آبگوشت گوجه و بادمجان از غذاهای سنتی یزد

آبگوشت-گوجه-و-بادمجان-از-غذاهای-سنتی-یزد

از دیگر غذاهای استان یزد می توان به آبگوشت گوجه و بادمجان اشاره کرد. از مواد تشکیل دهنده این آبگوشت می توان به گوشت ماهیچه گوسفندی، لپه یا لوبیا، بادمجان، روغن، غوره، رب گوجه فرنگی، سیب زمینی استامبولی و زدرچوبه و فلفل اشاره کرد.

۲۵. قلیه سیب زمینی از غذاهای سنتی یزد

قلیه-سیب-زمینی-از-غذاهای-سنتی-یزد

این غذا یکی از غذاهای سنتی تقریبا فراموش شده ی یزدی است که آن را با ترکیب سیب زمینی حبه ای، لوبیا چیتی یا قرمز، ماش، پیاز، برنج نیم دانه، زرچوبه، دارچین و فلفل سیاه طبخ می کنند.

۲۶. آش پرک از غذاهای سنتی یزد

آش پَرُک از دیگر آش های استان یزد می باشد که مهریز یکی از شهر هایی است که پخت این آش در آن بسیار رواج دارد. برای طبخ این آش از موادی همچون اسفناج ، آرد ، پرک جو ، نخود و لوبیا چیتی استفاده می کنند.

۲۷. آش تمبر از غذاهای سنتی یزد

آش تمبر از دیگر غذاهای این استان می باشد که در طبخ آن از عدس ، گوشت ، تمبر هندی و برنج استفاده می شود.

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی غذاهای سنتی استان یزد بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم می توانید نظر خود را در مورد غذاهای محلی استان یزد با ما به اشتراک بگذارید. از این که تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *