سوغات

آشنایی با سوغات استان بوشهر

استان بوشهر از استان‌های جنوبی کشورمان ایران است. این استان دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که گردشگران زیادی به آن سفر می‌کنند. خرید سوغات در هر سفری نیز یکی از واجبات است. بوشهر دارای سوغات فراوانی است از خوراکی‌های خوشمزه گرفته تا صنایع دستی. از این رو در این مقاله قصد داریم تا سوغات استان را برای شما به اشتراک بگذاریم.

۱. پنیر نخل، سوغات استان بوشهر

پنیر-نخل،-سوغات-استان-بوشهر

یکی از سوغات استان بوشهر پنیر نخل است که با دیگر پنیر‌ها متفاوت می‌باشد. همانطور که از اسمش پیداست این پنیر از بخش میانی درخت خرما به دست می‌آید که ماده‌ای ترد و سفید رنگ است.

این پنیر بسیار شیرین و خوشمزه است برای به دست آوردن آن ابتدا سر درخت را قطع می‌کنند و سپس برگ‌ها و لیف‌های دور برگ‌ها را تا رسیدن به بخش میانی درخت و پنیر نخل جدا می‌کنند.  لازم به ذکر است که این سوغاتی قیمت بالایی دارد.

۲. خارک یا خرمای نارس، سوغات استان بوشهر

خارک-یا-خرمای-نارس،-سوغات-استان-بوشهر

خارک از دیگر سوغات این استان به شمار می‌رود. خرمای نارس به صورت محدود در سایر شهر‌ها یافت می‌شود اما شهر‌های جنوبی منبع این سوغاتی هستند.

۳. حلوا پسکی، سوغات استان بوشهر

حلوا-پسکی،-سوغات-استان-بوشهر

نوعی دیگر از حلوا‌های محلی استان بوشهر، حلوا پسکی است که در لیست سوغات این استان قرار می‌گیرد. این حلوا در برخی مناطق این استان نظیر برازجان تهیه می‌شود.

برای پخت این حلوا در ابتدا خرمای رسیده را با مقداری آرد در روغن سرخ می‌کنند و بعد از اینکه مقداری ماست را با حلوای به دست آمده ورز دادند حلوا پسکی آماده می‌شود.

۴. ماهی و میگو، سوغات استان بوشهر

ماهی-و-میگو،-سوغات-استان-بوشهر

ماهی و میگو نیز از دیگر سوغاتی است که می‌توان از این استان به همراه خود بیاورید. از مهمترین ماهی‌هایی که می‌توانید در شهر بوشهر بخرید می‌توان به ماهی سنگسر، هامون، ماهی مرکب و ماهی شیر اشاره کرد.

۵. خرما، سوغات استان بوشهر

خرما،-سوغات-استان-بوشهر

از دیگر سوغات این استان خرما است که به صورت کارتن و در سطل‌های مخصوص بیش از سایر فراورده‌های آن به فروش می‌رسد.

شما می‌توانید انواع خرما را در این استان پیدا کنید. لازم به ذکر است که خرمای بوشهر علاوه بر اینکه به عنوان یک محصول اصیل و ناب فروخته می‌شود، منبع تولید و فروش بسیاری دیگر از محصولات این شهر است که از جمله آن‌ها می‌توان به شیره خرما، پنیر نخل، لواشک خرما، شهد خرما، سرکه خرما و مواردی از این دست اشاره کرد.

خرمای کبکاب یکی از معروف‌ترین نوع خرمای تولیدی در بوشهر و از محبوب‌ترین سوغات بوشهر است.

۶.  مسقطی، سوغات استان بوشهر

مسقطی،-سوغات-استان-بوشهر

از دیگر سوغات این استان می‌توان به مسقطی اشاره کرد. برای تهیه مسقطی باید از نشاسته، روغن، شکر، زعفران، هل و گلاب استفاده کرد.

۷. ارده کنجد، سوغات استان بوشهر

ارده-کنجد،-سوغات-استان-بوشهر

از دیگر سوغات استان بوشهر می‌توان به ارده کنجد اشاره کرد. ارده سرشار از انرژی و خاصیت است و با توجه به اینکه میزان تولید ارده در شهر بوشهر بسیار زیاد است می‌توانید آن را با قیمت مناسب تهیه کنید.

۸. حلوا سنگک، سوغات استان بوشهر

حلوا سنگک از دیگر حلوا‌های این استان است که جز سوغات آن نیز به شمار می‌رود.  برای پخت حلوا سنگک در ابتدا شیره خرما را با حرارت سفید می‌کنند و سپس با ضخامت کم در سینی‌های بزرگ میریزند و قبل از اینکه سرد شود، کنجد‌های تفت داده شده و بو داده را روی آن می‌پاشند. این حلوا بعد از سرد شدن آماده مصرف است.

۹. ترشی، سوغات استان بوشهر

ترشی،-سوغات-استان-بوشهر

از دیگر سوغات استان بوشهر می‌توان به ترشی اشاره کرد. معروفترین ترشی‌های این استان شامل ترشی انبه، ترشی لیمو عمانی و ترشی بادنجان می‌باشند که شما می‌توانید آن را از تمامی فروشگاه‌ها تهیه کنید.

۱۰. انواع نان، سوغات استان بوشهر

انواع-نان،-سوغات-استان-بوشهر

نان‌های محلی شهر بوشهر بسیار مختلف و متنوع هستند. نان نازک، نان گرده و نان بلبل از مهمترین نان‌های محلی استان بوشهر است. البته پخت کماج نیز در این استان متداول است.

نان نازک

این نان از لحاظ شکل و ضخامت شباهت زیادی به لواش دارد و با استفاده از آرد گندم طبخ می‌شود.

نان گرده

نان گرده، مخصوص ماه مبارک رمضان و سفره‌های افطار می‌باشد و روستای چاووشی بوشهر به پخت این نان معروف است.

در طبخ نان گرده، از خرمای خیس‌خورده، خمیر و کنجد استفاده می‌کنند لازم به ذکر است که در تهیه این نان خرما باید مثل شیره شود.

نان بَلبَل

نان مخصوص صبحانه که در روغن داغ سرخ می‌شود، بَلبَل نام دارد. محلی‌ها به این نان مشتک هم می‌گویند.

کماج

کماج یک نان محلی و بسیار خوشمزه است که با استفاده از تخم مرغ، آرد گندم، نخود و لپه تهیه می‌شود. بیشتر مردم، نان کماج را در وعده صبحانه مصرف می‌کنند.

۱۱. عبا بافی، سوغات استان بوشهر

عبا-بافی،-سوغات-استان-بوشهر

عبا بافی یکی از لاکچری‌ترین سوغات این استان است که از عبای شتر به صورت محدود در شهر بوشهر تولید می‌شود.

البته گفتنی است عبا بافی از پارچه‌های دیگر، رواج زیادی دارد اما عبای شتری نوعی عبای خاص است که به ندرت تولید می‌شود و با قیمت بالایی هم فروخته می‌شود.

۱۲. حلوا راشی، سوغات استان بوشهر

حلوا-راشی،-سوغات-استان-بوشهر

حلوای راشی یکی دیگر از سوغات این استان است. برای تهیه‌ی این حلوا در ابتدا شیره خرما را در ظرفی کروی میریزند که ته آن گود و مقعر است سپس با شعله کم حرارت می‌دهند تا کاملاً سفید رنگ شود، سپس مقداری ارده را به ماده‌ای که به دست آمده است اضافه می‌کنند و آن قدر هم می‌زنند تا کاملاً متلاشی شود. بعد از این مراحل حلوا آماده است .

۱۳. حصیربافی، سوغات استان بوشهر

حصیربافی،-سوغات-استان-بوشهر

فراوان بودن برگ درختان نخل و الیاف درخت خرما باعث شده است تا حصیربافی به صورت گسترده در سراسر این استان دنبال شود شهرستان گناوه، دشتی، دشتستان و کنگان از مهمترین مراکز تولید صنایع دستی حصیری در استان بوشهر هستند.

نوعی فرش حصیری در این شهر بافته می‌شود که تک نام دارد و یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای پوشش سقف کپر و آلاچیق هاست.

سایر محصولات حصیری این استان شامل تویزه، بادبزن، کلاه حصیری، زیر داغی، کپو، سبد جمع‌آوری خرما است که شما می‌توانید هر کدام از آن‌ها را به عنوان سوغات همراه خود بیاورید.

۱۴. ظروف سفالی، سوغات استان بوشهر

ظروف-سفالی،-سوغات-استان-بوشهر

ظروف سفالی از دیگر سوغات استان بوشهر به شمار می‌رود. شهرستان دشتستان و کنگان از مهمترین مراکز سفالگری در این استان هستند. این ظروف در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

۱۵. خارک پخته، سوغات استان بوشهر

خارک-پخته،-سوغات-استان-بوشهر

یکی دیگر از سوغاتی‌های استان بوشهر، خارک پخته است. برای تهیه این سوغاتی ابتدا خارک را با شکر می‌پزند و بعد از اینکه هسته خارک‌ها بیرون آورده شد آن‌ها را روی حصیر پهن می‌کنند تا کاملاً خشک شوند.

۱۶. گبه و گلیم، سوغات استان بوشهر

گبه-و-گلیم،-سوغات-استان-بوشهر

مشهورترین سوغات بوشهر در زمینه صنایع دستی، گبه و گلیم است که در اغلب روستا‌های این استان تولید می‌شود.

از مهمترین مراکز گبه بافی در این استان می‌توان به روستا‌های شول، کمالی، بهمنیاری، محمد صالحی، عباسی، فخر‌آوری، کلر و چهار روستایی از توابع شهرستان گناوه اشاره کرد.

برای گلیم بافی از پشم و موی بز و گوسفند استفاده می‌کنند و اغلب در زمستان‌ها بافته می‌شود. لازم به ذکر است که این سوغاتی بسیار گران قیمت می‌باشد.

۱۷. صنایع دستی دریایی، سوغات استان بوشهر

صنایع-دستی-دریایی،-سوغات-استان-بوشهر

سوغاتی استان بوشهر می‌تواند مجسمه یا زیور آلاتی با صدف‌های تزیینی باشد. وقتی امواج دریا صدف‌ها و ستاره‌های دریایی را به ساحل می‌آورد مردم هنرمند این استان از صدف‌های دریایی به بهترین شکل اشیای تزیینی می‌سازند.

۱۸. گرگور بافی، سوغات استان بوشهر

گرگور-بافی،-سوغات-استان-بوشهر

گرگور نیز یکی دیگر از صنایع دستی این استان است که در لیست سوغات استان بوشهر جای می‌گیرد.  گرگور در واقع نوعی تور ماهیگیری می‌باشد که برخلاف تور‌های ماهیگیری در سایر نقاط جهان، با فلز ساخته می‌شود. از مراکز مهم تولید و فروش گرگور می‌توان به شهرستان‌های دیلم، گناوه و دیر و کنگان در استان بوشهر اشاره کرد.

۱۹. رند بافی، سوغات استان بوشهر

رند-بافی،-سوغات-استان-بوشهر

از رندبافی به عنوان زیرانداز، سفره و … استفاده می‌شود. به‌طور معمول از نقش‌هایی چون گیاهان و حیوانات در طراحی رند بافی استفاده می‌شود. محصول نهایی در واقع نوعی گلیم بوده که بسیار ریز بافت و البته یک رو است که شما می‌توانید آن را در بازار‌های این استان پیدا کنید.

۲۰. خوس دوزی، سوغات استان بوشهر

خوس-دوزی،-سوغات-استان-بوشهر

خوس دوزی هنری سخت بوده که برای تهیه آن گاهی به چند ماه زمان نیاز است. در این هنر زیبا شبکه‌های توری پارچه را به وسیله دست با نوار‌های از جنس پلاستیک به رنگ طلایی و نقره‌ای پر می‌کنند.

لازم به ذکر است در قدیم از نوار‌های طلا و نقره در هنر خوس دوزی استفاده می‌شده است که حاصل این هنر جذاب لباس و شال‌هایی زیبا است.

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی سوغات استان بوشهر بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم می‌توانید نظر خود را در مورد سوغات این استان با ما به اشتراک بگذارید. از این که تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *