شکم گردی

آشنایی با غذاهای محلی استان همدان

LOCAL-FOODS-OF-HAMEDAN

همدان یکی ازکهن‌ترین شهر‌های ایران است که تاریخچه‌ای چند هزار ساله دارد. این استان دارای اقلیمی کوهستانی است و به همین دلیل بیشتر غذا‌های محلی این استان انواعی از آش و آبگوشت است.

فرهنگ غذایی هر استان ریشه در آداب‌و‌رسوم و شرایط اقلیمی آن دارد. استان همدان، که یکی از کلان‌شهر‌های ایران در منطقهٔ غربی و کوهستانی ایران است که غذا‌های سنتی بسیاری دارد. حتماً هنگام سفر به این استان حتماً -ابن غذا‌ها را امتحان کنید و لذت ببرید.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با غذا‌های محلی استان همدان آشنا کنیم تا شما بتوانید بسته به ذائقه خود یکی از این غذا‌ها را انتخاب کنید.

۱. آش خشکبار از غذاهای همدان

آش-خشکبار-از-غذاهای-همدان

آش خشکبار یکی از خوشمزه‌ترین غذا‌های همدان می‌باشد. این آش لذیذ از مواد نظیر حبوبات، سبزی آش، پیاز، برگه هلو، برگه زردآلو، آلو ترش، رشته آشی، شیره انگور و غیره تهیه‌شده است. گرچه در برخی از رسپی‌های آش خشکبار گوشت گوسفند وجود دارد اما قابل حذف است. آش خشکبار در کنار دورچین‌های نظیر سیرداغ، پیازداغ، کشک، نعناع داغ و غیره در شب‌های سرد همدان سرو می‌شود.

۲. کله جوش از غذاهای همدان

کله-جوش-از-غذاهای-همدان

کله جوش یکی از غذا‌های ساده محلی همدان است. کشک در این غذا حرف اول را می‌زند. این غذا از ترکیب گردو، کشک، آرد، پیاز، نعنا خشک، آب، نمک، فلفل و ادویه تهیه شده و طعم بسیار لذیذ و منحصر به فردی دارد.

این غذا در کنار دورچین‌هایی نظیر پیاز، سبزی‌خوردن، گردو، کشمش سرو می‌شود. علت سرو کشمش یا گردو در کنار این غذا به علت طبع سرد کشک موجود در این غذا است. لازم به ذکر است که برخی به جای کشک از ماست استفاده می‌کنند.

۳. آبگوشت قورمه از غذاهای همدان

آبگوشت-قورمه-از-غذاهای-همدان

آبگوشت قورمه یکی از خوراک‌های سنتی استان همدان به شمار می‌رود. مواد لازم برای درست کردن این غذا سبزی قورمه، سیب زمینی، لیمو عمانی، پیاز داغ، لوبیا قرمز و تخم مرغ می‌باشد.

۴. آش هویج و جو از غذاهای همدان

آش-هویج-و-جو-از-غذاهای-همدان

آش هویج و جو یکی دیگر از غذا‌های سنتی همدان است. برای پخت این غذا از موادی همچون نخود، بلغور، هویج، پیاز داغ، گوشت چرخ کرده، فلفل، نمک و زردچوبه استفاده می‌کنند.

البته ناگفته نماند که در تهیه این غذا کشک هم استفاده می‌شود که معمولاً در حین پخت و پیش از سرو غذا، به مواد اضافه می‌شود.

۵. آش برنج از غذاهای همدان

آش-برنج-از-غذاهای-همدان

یکی دیگر از آش‌های همدان آش برنج است. این آش یکی از پرطرفدارترین آش همدان است که با موادی نظیر آب قلم، عدس، برنج، پیاز و غیره طبخ می‌شود و در نهایت با ماست، پیازداغ، سیرداغ سرو می‌شود.

۶. آبگوشت کلم قمری از غذاهای همدان

آبگوشت-کلم-قمری-از-غذاهای-همدان

آبگوشت کلم قمری یکی از غذا‌های سنتی استان همدان است و همانطور که از نامش پیداست، اصلی‌ترین ماده به کار رفته در آن، کلم قُمری است. از مواد تشکیل‌دهنده برای تهیه‌ی این غذا می‌توان به کلم قمری، گوشت گوسفندی، عدس، پیاز، نعنا داغ، زردچوبه، فلفل و سیر داغ اشاره کرد.

ناگفته نماند که این آبگوشت را می‌توانید همراه با کشک محلی و ماست و سیر نیز میل کنید.

۷. آش بادمجان ملایر از غذاهای همدان

آش-بادمجان-ملایر-از-غذاهای-همدان

یکی از آش‌های اصیل این ناحیه آش بادمجان ملایر است که به ویژه به عنوان پیش غذا سر سفره افطار نوش جان می‌شود. در تهیه این از موادی همچون گوشت گوسفندی، بادمجان، بلغور گندم، عدس، پیاز داغ، نعنا داغ، سیر داغ و روغن، نمک، فلفل و زردچوبه استفاده می‌شود.

البته بسته به سلیقه، بعضی از افراد این آش را با لوبیا و نخود به جای عدس می‌پزند؛ همچنین بعضی افراد این آش را با کشک، پیاز داغ، سیر داغ و نعنا داغ تزیین می‌کنند و برخی ترجیح می‌دهند داخل آن کشک نریزند.

۸. کباب سرداشی از غذاهای همدان

کباب-سرداشی-از-غذاهای-همدان

سرداشی یکی از غذا‌های معروف همدان است که شباهت زیادی به کباب تابه‌ای دارد. جالب است بدانید که ریشه نام‌گذاری این غذا به دورانی برمی گردد که افراد مایه کباب را در خانه حاضر می‌کردند و سپس آن را به نانوایی‌های سنگکی می‌بردند تا برایشان داخل تنور یا همان «سرِداش» بپزند.

این کباب با موادی نظیر سیب‌زمینی، پیاز، گوشت گوسفند، فلفل قلمی، گوجه‌فرنگی تهیه می‌شود. لازم به ذکر است که طعم‌دهنده اصلی این غذا مرزنجوش یا نعناع تازه است که باید همراه با گوشت نسبتاً چرب به‌خوبی ترکیب شود.

این غذا با دورچین لیمو ترش، ماست، دوغ و سبزی‌خوردن سرو می‌شود.

۹. آش آماج از غذاهای همدان

آش-آماج-از-غذاهای-همدان

آش اوماج یا آش اماج نیز از دیگر غذا‌های محلی همدان و سایر نقاط ایران با رسپی‌ها متفاوت است. آماج یک جور خمیر در شکل‌های نامنظم است که بعد از اینکه در حرارت خشک شد در آش‌های سنتی استفاده می‌شود.

مواد لازم برای تهیه‌ی این آش از تره و پیازچه، حبوباتی نظیر عدس، لوبیا چشم‌بلبلی، پیاز داغ، سیر، تخم مرغ و البته آماج است.

برای تهیه اوماج باید آرد، زردچوبه، نمک و کمی آب را باهم ترکیب کرد تا زمانی که ترکیب حاصل به شکل خمیر درآید در این مرحله باید آن را رنده کرد و در معرض هوای آزاد قرارداد تا خشک شود تا بتوان اواسط پخت به آش اضافه شود.

۱۰. کوفته از غذاهای همدان

کوفته-از-غذاهای-همدان

هر نقطه از ایران دارای کوفته‌های متنوع است که در شهر همدان کوفته‌ای طبخ می‌شود که روش تهیه مخصوص خود را دارد. این کوفته نیز دارای نکات مخصوص به خود است و از موادی نظیر گوشت گوسفند، نخود، لپه، برنج تهیه می‌شود و با موادی مانند تخم‌مرغ آب‌پز، خرما، کشمش، پیاز داغ، گردو و غیره پر می‌شود و در سس تهیه‌شده از رب گوجه‌فرنگی و سرکه و آلو می‌پزد.

این غذا با دورچین‌هایی همچون سبزی‌خوردن، ماست، ترشی فصل و. . سرو می‌شود.

۱۱. آش کاچی از غذاهای همدان

آش-کاچی-از-غذاهای-همدان

کاچی یکی از غذا‌های مقوی است که طبخ آن در هر شهری متفاوتی است. در همدان برای تهیه‌ی این آش از بلغور گندم، کشک، آب، سیر، فلفل، نمک و روغن حیوانی استفاده می‌شود.

۱۲. آبگوشت یخنی از غذاهای همدان

آبگوشت-یخنی-از-غذاهای-همدان

آبگوشت یخنی یکی از خوراک‌های سنتی استان همدان است. از مواد تشکیل‌دهنده برای طبخ این غذا می‌توان به پیاز، گوشت، لیمو عمانی، سیب‌زمینی و گوجه فرنگی اشاره کرد.

۱۳. آش سماق از غذاهای همدان

آش-سماق-از-غذاهای-همدان

آش سماق در فهرست غذا‌های محلی و سنتی استان همدان قرار دارد. این غذای خوشمزه با استفاده از حبوبات فراوان و چغندر تهیه می‌شود.

۱۴. خورش غوره بادمجان از غذاهای همدان

خورش-غوره-بادمجان-از-غذاهای-همدان

خورش غوره بادمجان یکی دیگر از غذا‌های استان همدان است که به خاطر غوره طعم ترشی دارد. این غذا با استفاده از بادمجان، غوره، پیاز، گوجه‌فرنگی، نمک، ادویه، مرغ، فلفل، زردچوبه، گوشت چرخ‌کرده و رب گوجه‌فرنگی به تهیه و طبخ می‌شود.

۱۵. آش گوجهفرنگی از غذاهای همدان

آش-گوجهفرنگی-از-غذاهای-همدان

آش گوجه فرنگی در بسیاری از شهر‌های ایران تهیه می‌شود و در همدان نیز، نوع خاصی از این غذا به وسیله مردم محلی پخته می‌شود. در آش گوجه فرنگی همدانی از سبزی‌هایی همچون جعفری، نعنا، تره، برنج، لپه، گوجه فرنگی، پیاز، رب گوجه فرنگی، نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و روغن استفاده می‌کنند.

۱۶. آبگوشت فلفل از غذاهای همدان

آبگوشت-فلفل-از-غذاهای-همدان

آبگوشت فلفل از دیگر غذا‌های همدان است و تفاوت این آبگوشت با دیگر آبگوشت‌ها، استفاده از فلفل سبز مخصوص همدان است.

از مواد تشکیل‌دهنده برای پخت این غذا می‌توان به گوشت گوسفندی، سیب زمینی، گوجه فرنگی، نخود، پیاز، سیر، زیره سبز، زنجبیل و آبلیمو اشاره کرد.

۱۷. حلوا زرده از دسرهای همدان

حلوا-زرده-از-دسرهای-همدان

حلوا زرده دسر مخصوص همدان است و به دلیل این که با زرده تخم مرغ تهیه می‌شود به آن حلوا زرده گفته می‌شود. حلوا زرده از نظر شکل ظاهری شبیه به فرنی ولی کمی سفت‌تر از فرنی است و به رنگ زرد مایل به نارنجی است.

از مواد تشکیل‌دهنده‌ی این دسر می‌توان به زرده تخم مرغ، شکر آسیاب شده، گلاب، کره آب شده و زعفران اشاره کرد.

۱۸. آش شل پتله از غذاهای همدان

آش-شل-پتله-از-غذاهای-همدان

آش شل پتله از دیگر آش‌های همدان است که پتله نوع خاصی گندم فرآوری شده است که با صرف وقت و انرژی زیاد تهیه می‌شود.

این آش با استفاده از سبزی آش، گوشت با استخوان (قلم)، بلغور، پیاز، عدس، سیب زمینی، نمک، فلفل و دیگر ادویه‌ها پخته می‌شود. مردم محلی معمولاً روی این آش ترشی میریزند و آن را صرف می‌کنند، به همین خاطر این غذا را به نام آش شله پتله ترشی هم می‌شناسند.

۱۹. ترحلوا با هویج از دسرهای همدان

ترحلوا-با-هویج-از-دسرهای-همدان

یکی از غذا‌های سنتی استان همدان است که معمولاً بر سر سفره افطار همدانی‌ها قرار دارد. این حلوا از هویج، شکر، زعفران، گلاب، روغن، آرد برنج، هل و دارچین تهیه می‌شود.

۲۰. آش خیار از غذاهای همدان

آش-خیار-از-غذاهای-همدان

آش خیار متعلق به اسدآباد، یکی از شهر‌های استان همدان می‌باشد که در تهیه آن از خیار چنبر استفاده می‌شود و با اضافه کردن پیاز داغ با روغن حیوانی به آن طعم بسیار متفاوتی به خود می‌گیرد.

و در نهایت

هدف تیم سبدت معرفی غذا‌های سنتی همدان بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. کدام یک از این غذا‌های مذکور را خورده‌اید لطفاً نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید دیگر غذا‌های این استان را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *