شکم گردی

آشنایی با غذاهای محلی کشور تاجیکستان

LOCAL-FOODS-OF-TAJIKESTAN

کشور تاجیکستان، سرزمینی است در آسیای میانه که از شمال با کشور قرقیزستان، از جنوب با افغانستان، از غرب با ازبکستان و از شرق با کشور چین مرتبط است. این کشور دارای غذاهای سنتی بسیاری است که آشنایی با آنها خالی از لطف نیست. پس با ما همراه شوید تا با غذاهای خوشمزهی این کشور آشنا شوید.

۱. سمبوسه، از غذاهای تاجیکستان

سمبوسه،-از-غذاهای-تاجیکستان

سمبوسه یکی از پیش غذاهای معروف تاجیکستان میباشد. این سمبوسهها مثلثی شکل بوده و داخل آن را با موادی همچون گوشت و سبزیجات پر میکنند. البته اگر گیاهخوار هستید میتوانید سمبوسهای را سفارش دهید که با کدو و سایر سبزیجات پر شدهاند.

۲. کورداک، از غذاهای تاجیکستان

کورداک،-از-غذاهای-تاجیکستان

کورداک یکی از کبابهای این کشور است که به روشی کاملاً متفاوت با دیگر کبابها، طبخ میشود. این کباب شباهت زیادی به خورشهای این کشور دارد. از مواد تشکیلدهنده برای تهیهی این غذا میتوان به تکههای گوشت گوسفند استخوان دار، گوجهفرنگی، سیبزمینی، پیاز، نمک، فلفل و آب اشاره کرد.

۳. اوگرا پلو، از غذاهای تاجیکستان

اوگرا-پلو،-از-غذاهای-تاجیکستان

اوگرا پلو یکی از محبوبترین غذاهای بومی به شمار میرود. موادی که برای طبخ این غذای خوشمزه به کار میرود شامل برنج، گوشت، پیاز، هویج و ادویههای مختلف است.

۴. کیچیری، از غذاهای تاجیکستان

کیچیری،-از-غذاهای-تاجیکستان

کیچیری یکی دیگر از غذاهای سنتی تاجیکستان است که در هیچ رستورانی یافت نمیشود و تنها خانوادههای شمال تاجیکستان آن را تهیه میکنند. از مواد تشکیل شده در تهیهی این غذا میتوان به ماش، هویج، پیاز و روغن اشاره کرد.

۵. اوشی پلو، از غذاهای تاجیکستان

اوشی-پلو،-از-غذاهای-تاجیکستان

یکی دیگر از غذاهای معروف تاجیکستان اوشی پلو است. اوشی پلو از گوشت، هویج، پیاز، برنج و ادویههای مختلف به دست میآید و طعم بی نظیری دارد.

۶. سوپ جاواری، از غذاهای تاجیکستان

سوپ-جاواری،-از-غذاهای-تاجیکستان

سوپ جاواری یکی از سوپهای خوشمزهی تاجیکستان است. این سوپ یکی از سوپهای محلی تاجیکستان به حساب میآید که برای پخت آن به پیاز و هویج خرد شده، گوشت گاو و کمی ماش نیاز است.

۷. شش کباب، از غذاهای تاجیکستان

شش-کباب،-از-غذاهای-تاجیکستان

یکی دیگر از خوشمزه‌ترین و معروف‌ترین غذا‌های مردم تاجیکستان، شش کباب یا شیشلیک تاجیکی است. این غذا به سه صورت شش کباب با تکه‌های گوشت، شش کباب با استخوان و شش کباب با سبزیجات در منوی رستوران‌های این منطقه دیده می‌شود.

در لابلای این کباب از دنبه استفاده شده است. کباب‌پز‌های حرفه‌ای در تهیه‌ی شش کباب تاجیکی، معمولاً تکه‌های برش‌خورده‌ی گوشت گوسفند را در کنار قطعات دنبه به مدت ۲ تا ۳ ساعت درون موادی مثل انواع ترشی، ادویه‌های بومی و آب لیمو می‌خوابانند تا طعم و عطری بی‌نظیر به خود بگیرد. سپس آن‌ها را به سیخ کشیده و روی آتش زغال، کباب می‌کنند.

۸. اوشی بریدا، از غذاهای تاجیکستان

اوشی بریدا یکی دیگر از غذاهای تاجیکستان است که ماده اصلی این غذای تاجیکی، که در بخشهای مرکزی کشور تهیه میشود، نوعی پیاز کوهستانی است.

لازم به ذکر است که این غذا بیشتر به خاطر سالم بودنش خورده میشود نه مزهاش، زیرا سرشار از ید است و پس از پخته شدن رنگش از نارنجی-صورتی به بنفش تبدیل میشود. این غذا باید با برنج و ماست ترش خورده شود.

۹. شیر چوی، از دسرهای تاجیکستان

شیر-چوی،-از-دسرهای-تاجیکستان

شیر چوی یکی از دسرهای خوشمزهی این کشور است. این نوشیدنی از موادی همچون شیر، آب، چای، کره و نمک به دست میآید و طعم خاصی دارد.

ابتدا چای را در آب جوش میریزند و سپس شیر را به آن اضافه میکنند تا خوب به جوش بیاید و در آخر به آن کره و نمک را نیز اضافه میکنند.

۱۰. دلمه کلم تاجیکی، از غذاهای تاجیکستان

دلمه-کلم-تاجیکی،-از-غذاهای-تاجیکستان

یکی دیگر از غذاهای بومی تاجیکستان، دلمهی کلم است. از مواد داخلی این دلمه میتوان به گوشت چرخ شدهی گاو، پیاز، نمک، برنج کته، فلفل و ادویه اشاره کرد. بعد از پخت این مواد آن را داخل کلم میپیچند و سپس درون ظرفی که حاوی آب گوشت است، قرار داده و اجازه میدهند که با حرارت ملایم، طبخ شود.

ناگفته نماند که این غذای خوشمزه را پس از تهیه با خامهی ترش، سرو میکنند.

۱۱. نان تاجیکی لیپیوشکا، از غذاهای تاجیکستان

نان-تاجیکی-لیپیوشکا،-از-غذاهای-تاجیکستان

یکی دیگر از پیش غذاهایی که در کشور تاجیکستان سرو میشود نانی خوشمزه به نام لیپیوشکا است. برای تهیهی این نان به کمی آرد، خمیر مایه، آب ولرم، شیر و نمک نیاز میباشد.

۱۲. قرطاب، از غذاهای تاجیکستان

 یکی دیگر از غذاهای تاجیکستان قرطاب نام دارد. این غذا از حل کردن تکههای پنیر شور بر روی نان به دست میآید. بعد از آن بر روی آن پیاز سرخشده و کره ذوبشده یا روغن بزرک ریخته و با سالاد گوجه و خیار و فلفل سرو میکنند.

۱۳. نیشالو، از دسرهای تاجیکستان

یکی دیگر از دسرهای تاجیکستان، نیشالو نام دارد. این دسر با شکر، سفیده تخم مرغ همزده و گیاهی به نام soaproot به دست میآید.

۱۴. کباب تاجیکی، از غذاهای تاجیکستان

کباب-تاجیکی،-از-غذاهای-تاجیکستان 

کباب تاجیکی، یکی دیگر از غذاهای گوشتی این کشور است. این غذا با استفاده از گوشت چرخکردهی گوسفندی، پیاز، ادویه، ترشی، نمک و فلفلهای خرد شده تهیه میشود.

 پس از آمادهسازی مواد اولیهی کباب، آنها را ورز میدهند و به شکل سوسیس فرم میدهند. سپس آنها را درون آرد میغلتانند. در مرحلهی بعدی کبابهای آردی را داخل ظرفی از روغن داغ قرار داده و تا زمانی که رویهی آنها قهوهای شود، درون روغن سرخ میکنند.

در ظرفی دیگر پیازهای حلقه شده نیز درون روغن در حال برشته شدن است، کبابهای نیمپز را روی پیازها قرار داده و با مقداری از آب گوشت، اجازه میدهند که به طور کامل طبخ شود. در آخر این غذا همراه سبزی و سیر سرو میشود.

۱۵. دملاما، از غذاهای تاجیکستان

دملاما،-از-غذاهای-تاجیکستان

دملاما یکی از غذاهای تند تاجیکستان است که از گوشت، گوجهفرنگی، سیبزمینی، پیاز، فلفل، کلم، روغن گیاهی، سبزیجات، ریحان و زیره سیاه تهیه میشود و میتوانید آن را با هر نوع غذایی سرو کنید.

۱۶. اتاله

اتاله یکی از انواع سوپهای تاجیکستان است که در هر منطقه تاجیکستان به شکل خاص آن محل پخته میشود. برای مثال در شهر دوشنبه و نواحی مرکزی تاجیکستان، اتاله با استفاده از آرد، شکر و روغن زرد تهیه میشود.

و در نهایت

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی غذاهای سنتی کشور تاجیکستان بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما هم میتوانید دیگر غذاهای محلی این کشور را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر هر کدام از غذاهای مذکور را نوش جان کردید نظرتان را برای ما بنویسید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *