آلات موسیقی

بهترین مارک پیانو +۸ مدل بهترین پیانو

best-piano

پیانو یکی از محبوب ترین سازهای جهان محسوب میباشد.اگر از آن دسته افراد هستید که به هنر علاقه دارید، یکی از سرگرمی های اوقات فراغت شما می تواند یادگیری نوازندگی پیانو باشد. البته این نکته نیز قابل ذکر است که نوازندگی پیانو، امروزه فقط یک سرگرمی حساب نمیشود بلکه یک شغل دل انگیز است.

اگر شما هم قصد خرید بهترین پیانو را دارید با سوالاتی مانند بهترین پیانو چیست؟ کدام پیانو خوبه ؟پیش از خرید بهترین پیانو به چه مواردی  باید توجه کنیم ؟ مواجه می شوید.

ما در این مقاله تمام تلاشمان را می کنیم تا راهنمای خرید بهترین  پیانو را  به همراه لیستی از بهترین پیانوها به شما پیشنهاد بدهیم.

اگر می خواهید خریدی با قیمت مناسب داشته باشید، یا تمایل دارید بهترین پیانو با کیفیت را سال ها از آن استفاده کنید . هم اکنون این فرصت را از دست ندهید و تا انتها با سبدت همراه باشید. در ضمن روی تعدادی از محصولات پیشنهادی به صورت محدود ،تخفیف هم خورده که با خرید به موقع آن میتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

تعریف پیانو

پیانو یکی از سازهای صفحه‌کلیددار است. صدای پیانو در اثر برخورد چکش‌هایی با سیم‌های فلزی آن در داخل جعبه چوبی تولید می‌شود. این چکش‌ها در اثر فشرده شدن کلیدها به حرکت در می‌آیند و سیم‌های پیانو به صفحه‌ای موسوم به «صفحهٔ صدا» متصل هستند که نقش تقویت‌کنندهٔ صدای آن‌ها را دارد.

انواع پیانو

انواع مختلفی پیانو در بازار موجود است که در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم. البته پیانوهای بسیار زیادی در گذشته رایج بوده‌اند. برای مثال، پیانوهای گنجه‌ای، صرافی، میزی، میز منشی، دوطبقه و انواع دیگر؛ ولی امروزه دیگر آنها رواج ندارند و از پیانوهای پیشرفته‌تر استفاده می‌شود. پیانوها در دو دسته آکوستیک و دیجیتال جای دارند که هر کدام دارای انواع دیگری هستند.

 • پیانو آکوستیک:

۱.پیانو دیواری:

این پیانو به نسبت کم حجم و مقرون به صرفه است و مناسب برای استفاده در منزل می باشد. سیمها در پیانوهای دیواری به صورت عمودی قرار گرفته اند و چکشها از جلو به سیم ها ضربه وارد می کنند.

۲.پیانو اسپینت:

این پیانو کوتاه ترین نوع پیانوهای دیواری است و بسیار مقرون به صرفه می باشند و مناسب افراد مبتدی است. ارتفاع این پیانوها از حدود ۹۰ سانتیمتر شروع  و تا حداکثر ۱۰۰ سانتیمتر ادامه دارد. جعبه صدای آنها کوچک و سیستم انقال نیرو  آنها ساده ترین شکل خود را دارد.

۳.پیانو کنسول:

این پیانوها بدنه ای محکم و بادوام دارند و ارتفاع آنها ۱۰۰ تا ۱۱۰ سانتی‌متر است. از این پیانو معمولآ در آموزشگاه ها یا مدارس موسیقی و نیز استودیوها  مورد استفاده قرار می گیرد. اگر می خواهید یادگیری پیانو را به صورت حرفه ای انجام دهید پیشنهاد می کنم این پیانو را انتخاب کنید.

۴.آپرایت حرفه ای:

آپرایت حرفه ای یکی از قدیمی ترین انواع پیانوهای دیواری است. ۱.۲۲ تا ۱.۵ متر ارتفاع دارد و بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد.

۵.استودیو:

این پیانوی عمودی، استحکام زیادی داشته و دارای رشته ها و صفحه صدای بزرگ تری است. این ویژگی باعث می شود تا کیفیت صدای پیانوی بالا برود. ارتفاع تقریبی آن ۱.۱ تا ۱.۲ متر است و بیشتر در استودیوهای آهنگسازی و مدارس موسیقی به کار می رود.

۶.پیانو بزرگ:

این پیانو با نام های گراند پیانو و رویال نیز شناخته می شود.در این پیانو سیم ها به صورت افقی قرار گرفته اند و چکشها از زیر به سیم ها ضربه می زنند.از این پیانو بیشتر در سالن های کنسرت و ارکسترهای بزرگ استفاده می شود و  صدای با شکوه و پر طنینی دارد.این پیانو خودش انواع مختلفی دارد.

 • گرند کنسرت :

بزرگترین مدل از خانوادۀ گرند پیانو است که ۲.۲ متر تا ۳ متر و اندی طول دارد.

 • گرند نیمه کنسرت/حرفه ای یا بالروم:

این پیانو کمی کوچکتر از گرند پیانوی کنسرت است و بین ۱.۹ تا ۲.۱ متر طول دارد.

 • گرند کلاسیک، نشیمن یا پذیرایی:

این پیانو تقریباً سه چهارم اندازۀ گرند پیانوی کنسرت است. به طور میانگین اندازۀ این پیانو بین ۱.۷۵ متر تا ۱.۸۵ متر است.

 • گرند متوسط:

مقداری از گرند نشیمن کوچک تر است. اندازۀ آن تقریباً ۱.۷ متر است.

 • گرند کودک:

تقریباً نصف اندازۀ گرند کنسرت است.اندازه ی آن  ۱.۵ تا ۱.۷ متر است. قیمت مناسب، اندازه و صدای خوب این پیانو، آن را به انتخابی مناسب برای دوست داران پیانو تبدیل کرده است.

 • گرند کوچک:

اگر فضای کافی ندارید می توانید از گرند کوچک استفاده کنید. این پیانو فشرده ترین مدل گرند با طولی در حدود ۱.۳۵ متر تا ۱.۵ متر است.

 • پیانو دیجیتال:

این پیانوها به خاطر شرایط آسان و امکاناتش از طرفداران زیادی برخوردار است. همانطور که از اسمش پیداست از تکنولوژی دیجیتال برای تولید اصوات استفاده می کنند.

۱.Clavinet:

این پیانو بیشتر در سبک دیسکو و فانک کاربرد دارد. عملکرد پیانوهای کلاوینت به این صورت است که با فشردن کلاویه ها، رشته ها کشیده می شوند و ارتعاشی را تولید می کنند. این ارتعاش توسط یک قطعه الکترونیکی تشخیص داده شده و بعد از تقویت صدا، پخش می شود.

 1. Clavinova

کلاوینوا فاقد رشته می باشد ولی با استفاده از کلید های سنگین، حس نواختن یک پیانوی واقعی را به شما منتقل می کند. صدای تولید شده در این پیانو وابسته به سمپل هایی است که برای هر کلید در نظر گرفته شده است.

۳.Fender Rhodes

این پیانو نیز، وابسته به کشش رشته ها و تشخیص آن از سوی یک قطعه الکترونیکی است.

اجزای پیانو

۱.فریم یا چارچوب پیانو:

چارچوب پیانو، همان اسکلت آن می باشد که از جنس چوب است و سایر بخش ها و اجزای داخلی پیانو را در دل خود نگه دارد.

۲.ساند بورد:

یکی از  مهمترین  بخش های پیانو ساند بورد است که وظیفه این قطعه تقویت، پخش صدای تولید شده و رزونانس می باشد.جنس ساند بوردها معمولا از چوب درخت صنوبر است و مقاومت آن در برابر دما و رطوبت بالاست.

۳.پل یا بریج:

پل قطعاتی از چوب است که به صورت نوار بر روی ساند بورد  نصب می شود که به آن بریچ و وظیفه این بریچ ها نگه داشتن یک طرف سیم پیانو می باشد که سر دیگر سیم ها نیز به سیمگیرها متصل می شود.

۴.صفحه چدنی ساز:

استفاده از صفحه های چدنی در پیانو موجب مقاومت بالا در پیانوها می شود.

۵.تخته سیم گیرهای ساز:

سیم گیرها قطعاتی بسیار کوچک میله ای از جنس چوب سخت هستند که در یک سر آنها سوراخ هایی واقع شده است و سیم های پیانو به این سوراخ ها متصل می شود و تابیده می گردند. تخته سیم گیرها در میان فریم و صفحه چدنی واقع شده است و بسیار محکم می باشد.

۶.اکشن ساز پیانو:

قلب و سخت ترین قسمت پیانو را اکشن تشکیل می دهد زیرا توانسته اجزای مختلفی از جمله چکش ها، اهرم های تکراری، دمپرها و کلیدها را در دل خود جای دهد.

۷.پدال های پیانو و کاربردهایش:

پدال های اهرم هایی هستند که در زیر ساز پیانو تعبیه می شوند .پدال‌ها در حقیقت روی نت و صدای تولیدشده تأثیر می‌گذارند پس نوازنده باید زمان دقیق استفاده از آن را بداند. هر پیانو دارای دو الی سه پدال است که هر کدام کاربردهای مختلفی دارد.

۱.پدال دمپر( پدال تقویت)

این پدال پرکاربردترین پدال ساز است. پدال دمپر در سمت راست قرار دارد. از این پدال برای اجرای تکنیک لگاتو استفاده می‌شود. در این تکنیک صدای نت‌ها بدون وقفه یا سکوت در قطعه به هم وصل می‌شود.این پدال با ایجاد ارتعاش سایر نت‌ها، سبب می‌شود وقتی در حال اجرای یک نت خاص هستید، صدای سایر نت‌ها نیز به‌وسیله ارتعاش شنیده شود.

۲.پدال سوستنوتو ( پدال وسط)

این پدال در وسط قرار دارد و وظیفه ی آن، نگه‌داشتن برخی نت‌هاست. در حقیقت وقتی شما یک نت را می‌نوازید، درحالی‌که پدال سوستنوتو را فشار داده‌اید، تنها صدای همان را به در زمان طولانی می‌شنوید.

۳.پدال کم‌صدا ( پدال سافت یا نرم)

این پدال در سمت چپ پیانو قرار دارد.از این پدال برای آرام کردن و کم شدن صدای نت‌ها استفاده می‌شود. در حقیقت پدال کم‌صدا با کم کردن حجم و رنگ نت‌ها، تأثیری وهم‌آلود به قطعه می‌دهد.

۸.کلاویه یا کلیدهای پیانو:

پیانو دارای ۵۲ کلاویه سفید و ۳۶ کلاویه مشکی می‌باشد که نوازنده با کمک آن یک قطعه هنری را می نوازد. به کلیدهای سفید، کلیدهای طبیعی می‌گویند زیرا صدای طبیعی نت را اجرا می کنند.در هر دو طرف کلیدهای سفید یک کلید سیاه قرارگرفته است. اگر به کلید سیاه سمت راست ضربه بزند در حقیقت شما نت دیز را اجرا کرده‌اید. حالا کلید سیاه سمت چپ را لمس کنید. این صدا مربوط به نت بمل است.

نکاتی هنگام خرید پیانو

۱۱.کیفیت صدا:

یکی از فاکتورهای مهمی که در هنگام خرید پیانو باید به آن توجه کنید کیفیت صدا است. در پیانوهای آکوستیک کیفیت صدای ساز به مرور و با نواختن آن بهتر می شود و به مرور رگلاژ میشود. در پیانوهای دیجیتال به دلیل استفاده از سیستم الکترونیکی به جای مکانیکی کیفیت و کوک ساز ثابت است و هیچ تغییری نمی کند. از نظر صدا پیانوهای آکوستیک برترند.

۲.کلیدهای پیانو:

روان و نرم بودن کلیدها و همچنین حساسیت کلیدها به ضربه به کیفیت عملکرد اکشن ساز مربوط است.

۳.زیبایی و ظاهر ساز:

مسلماً ظاهر و زیبایی ساز نیز مهم است و می تواند کاربر را ترغیب به خریدن کند. پیانوهای آکوستیک  و دیجیتال بدنه اصلی ساز از چوبهای مرغوب ساخته می شود. پس بهتر است کیفیت و کلید صدا اولین اولیت شما در خرید باشد.

۴.وزن و ابعاد ساز:

پیانوهای آکوستیک از وزن های بسیاری بالایی برخوردار هستند و برای حمل إن ها به ماشین های مخصوص احتیاج است ولی پیانوهای دیجیتال به راحتی می توانند به بخش های قابل حمل تقسیم شوند. این بخش ها که هر کدام وزن کمی دارند به کمک پیچ های پنهان به هم وصل می شوند به گونه ای که پس از اتمام کار، ساز کاملاً به صورت یکپارچه به نظر می رسد.

۵.امکانات و کاربرد ها:

در این بخش پیانوهای دیجیتال برنده هستند زیرا این پیانوها امکاناتی نظیر ضبط صدا، مترونوم، تغییر تاچ پیانو و یا تنوع صدای ساز را ارائه می کنند. همچنین پیانوهای دیجیتال امکان اتصال ساز به کامپیوتر یا سیستم های حرفه ای ضبط و پخش صدا را به کاربر می دهند.

قیمت پیانو موجود در بازار ایران

یکی از فاکتورهای مهمی که در هنگام خرید توجه مشتری را به خود جلب می کند قیمت آن است که به نوع و ویژگی های آن بستگی دارد. پس قبل از خرید این دستگاه اول تصمیم بگیرید که چقدر می خواهید هزینه کنید و بعد اقدام به خرید کنید. در ادامه یک نمونه از ارزانترین و گرانترین پیانو را برای شما معرفی کرده ایم.

ارزان ترین پیانو موجود در بازار ایران

ارزان ترین پیانو موجود پیانو دیجیتال مدل S2037W با قیمت۱.۴۵۰.۰۰۰ تومان می باشد.

دکمه های این کیبورد همگی در موقعیتی مناسب است که با هردو دست در حین نواختن قابل کنترل هستند در نتیجه شما می توانید به سادگی از کلید ها استفاده کنید .کارکردن بااین کیبورد و نواختن با آن به هیچ نوع تنظیماتی اولیه ای نیاز ندارد. از ویژگی های طراحی این کیبوردها ، وزن سبک و امکان جابجایی آنها با یک دست می باشد .

پیانو دیجیتال مدل S2037W

پیانو دیجیتال مدل S2037W

همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

گرانترین پیانو موجود در بازار ایران

گرانترین پیانو موجود پیانو آکوستیک یاماها مدل U1با قیمت ۵۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان می باشد.

ستون های پشت آن از جنس چوب صنوبر میباشد و صفحه صدای این پیانو اصطلاحا به صورت معلق نصب شده است.در فرآیند ساخت تخته قاب چدنی این پیانو از تکنولوژی V-PRO (Vacuum Shield Mold Process) استفاده شده است که منجر به ماندگاری و استحکام بیشتر این ساز نسبت به مدل های قبل از این تکنولوژی شده است، کلاویه ها از چوب صنوبر یک تکه ساخته شده اند و به منظور جلوگیری از آسیب احتمالی دارای درپوش مجهز به آرام بند هستند.

پیانو آکوستیک یاماها مدل U1

پیانو آکوستیک یاماها مدل U1

 • استایل: دیواری
 • تعداد اکتاو: هفت
 • نوع کلاویه: Natural Wood
 • جنس کلاویه ها: چوب
 • تعداد پدال: سه
 • کاور صفحه کلید: لولا
 • عملکردهای اصلی پدال: Sostenuto ، Sustain ، Soft
 • ویژگی های ساز: پایه ، پدال وسط ، پوپیتر
 • ویژگی بیشتر
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین مارک پیانو

پیانو در انواع و برندهای متفاوتی تولید و در بازار توزیع میشوند. این برندها شامل یاماها ، لاجیک ، کاسیو ،یونیک ، کاوایی و ام آر اس می باشند.

بهترین پیانو دیجیتال استودیو لاجیک

این پیانو دارای وزن ۷.۰۷ کیلوگرم است. تعداد اکتاو آن ۷ و تعداد کلاویه ها ۸۸ عدد که جنس آن از چوب است. درگاه اتصال این دستگاه USB و خروجی MIDIاست.

پیانو دیجیتال استودیو لاجیک مدل Numa Compact 2

پیانو دیجیتال استودیو لاجیک مدل Numa Compact 2

۱۷,۵۰۰,۰۰۰ تومان
 • جنس کلاویه ها: چوب
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین پیانو دیجیتال کاسیو

این پیانو دارای وزن ۳۶.۶ کیلوگرم است. تعداد اکتاو آن ۷ و تعداد کلاویه ها ۸۸ عدد که جنس آن از عاج مصنوعی است. درگاه اتصال این دستگاه USB و خروجی MIDI،  صدای AUX ، هدفون و RCA است.

پیانو دیجیتال کاسیو مدل AP-270

پیانو دیجیتال کاسیو مدل AP-270

۴۵,۶۰۰,۰۰۰ تومان
 • استایل: دیواری
 • جنس کلاویه ها: عاج مصنوعی
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین پیانو دیجیتال یونیک

تعداد اکتاو آن ۷ و تعداد کلاویه ها ۸۸ عدد که جنس آن از عاج مصنوعی است. درگاه اتصال این دستگاه USB و خروجی MIDI،  صدای AUX ، هدفون و RCA است.

پیانو دیجیتال یونیک مدل 350

پیانو دیجیتال یونیک مدل ۳۵۰

۵۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان
 • استایل: دیواری
 • جنس کلاویه ها: عاج مصنوعی
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین پیانو دیجیتال کاوایی

این پیانو دارای وزن ۲۱ کیلوگرم است. تعداد اکتاو آن ۷ و تعداد کلاویه ها ۸۸ عدد که جنس آن از عاج مصنوعی است. درگاه اتصال این دستگاه USB و   صدای AUX ، هدفون و RCA است.

پیانو دیجیتال کاوایی مدل mp7

پیانو دیجیتال کاوایی مدل mp7

۶۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان
 • استایل: استیج
 • جنس کلاویه ها: عاج مصنوعی
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین پیانو دیجیتال ام آر اس

این پیانو دارای وزن ۲۸ کیلوگرم است. تعداد اکتاو آن ۷ و تعداد کلاویه ها ۸۸ عدد که جنس آن از عاج مصنوعی است. درگاه اتصال این دستگاه USB ، صدای AUX، خروجی MIDI، هدفون، جک ۳.۵ میلی‌متری، جک ۶.۵ میلی‌متری و بلوتوث است.

پیانو دیجیتال ام آر اس مدل 8820N5504

پیانو دیجیتال ام آر اس مدل ۸۸۲۰N5504

 • استایل: دیواری
 • جنس کلاویه ها: عاج مصنوعی
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

بهترین پیانو آکوستیک یاماها

این پیانو دارای وزن ۲۶۱ کیلوگرم است. تعداد اکتاو آن ۷ و تعداد کلاویه ها ۸۸ عدد که جنس آن از چوب طبیعی است. عملکردهای اصلی پدال Sostenuto , Sustain , Soft است. نوع صدای پیانو Yamaha GB1K می باشد.

پیانو آکوستیک یاماها مدل GB1K

پیانو آکوستیک یاماها مدل GB1K

۴۸۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
 • استایل: گراند
 • جنس کلاویه ها: چوب
همین الان از فروشنده برتر بخر
جزئیات بیشتر

سخن پایانی

هدف تیم سبدت در این مقاله معرفی و بررسی پیانو بوده، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. هنگام خرید حتما نکاتی که در مطالب فوق ذکر شد را لحاظ کنید. از اینکه تا انتها با سبدت همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *